RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
Autorská citace #1
2.1.2014 11:48 - York
Ad vlastní tvorba: Už před nějakým časem jsem se pokusil realizovat nápad na zkvalitňování případné vlastní tvorby skrze vzájemnou kritickou spolupráci. Myšlenka je to vcelku jednoduchá: Autoři, kteří se chtějí zúčastnit, mají možnost získat podrobný komentář k vlastnímu (klidně i rozpracovanému) výtvoru výměnou za komentář k dílu autora, od kterého chtějí feedback získat.

Podrobnosti viz: http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=192&t=10456

K tomu mě napadá pár otázek do pléna:

  • Jak by podle vás měla (případně neměla) vypadat konstruktivní kritika v průběhu tvorby nového produktu?
  • Proč téměř žádný z autorů komerčně vydávaných her (Příběhy Impéria, dvojka) nestojí o veřejný feedback? Co bychom mohli změnit nebo zlepšit, abychom je přesvědčili, že má význam o něj stát?


A jedna trochu stranou:

  • Co může autor udělat proto, aby získal feedback od komunity, kromě vydávání pod značkou Altar?
Autorská citace #2
2.1.2014 12:18 - Alnag
Já bych možná udělal ještě obecněji krok stranou (než se pustíme do vlastní tvorby atd.) Mám dojem (a prosím, aby mi ho případně někdo vyvrátil), že lidé, kteří jsou dnes ve věku 20-30 jsou poslední generací políbenou tabletop RPGčky. Že se Dračák na středních školách už hraje jen zřídka a že děcka stará 12 let mají jiné starosti než je osud jejich elfího hraničáře v DnD (leda tak v nějakém MMORPG).

Odtud bych se pak dovolil odpíchnout k vlastní tvorbě Yorka a spol. Hraní RPG je v jistém ohledu uměleckou profesí (vyprávíme příběhy, vytváříme pravidla, kreslíme mapy - to má k umění sakra blízko), ale umění potřebuje publikum. A to se vytrácí. Možná se s tím nedá nic dělat a můžeme se jen navzájem (ne)obdivovat a ve stále se zmenšujícím kroužku postupně vychcípat. A nebo to jde možná i jinak, nevím.

Přijde mi ale jako příznačný i fakt, že první příspěvek k diskuzi o přežití RPG je věnován vlastní tvorbě. Neměl by to být spíš marketing a osvěta? To dávám jen tak k do pléna (přijde mi totiž, že to je setrvalý problém a příčina, že jsme příliš zaujati sami sebou a vlastními dílky a nikoliv společným zájmem).
Autorská citace #3
2.1.2014 12:33 - York
Alnag píše:
Přijde mi ale jako příznačný i fakt, že první příspěvek k diskuzi o přežití RPG je věnován vlastní tvorbě.


To je imho dané čistě tím, že jsem to psal já a zrovna tím se zabývám. A mimochodem pořád ještě věřím, že to, co jsem si vytýčil jako cíl, má potenciál zaujmout. Snažím se v jistém smyslu o návrat ke kořenům, o znovuoživení toho, co mě a spoustu mých spoluhráčů tu spoustu let tak bavilo.

Alnag píše:
Že se Dračák na středních školách už hraje jen zřídka.


V tomto ohledu je celkem zřejmé, že jedním ze zásadních důvodů tohohle úpadku je, že se dračák už nevydává, a tudíž se prakticky nedá sehnat. A na našem trhu není nic, co by jej nahradilo.
Autorská citace #4
2.1.2014 12:35 - Beltar
Já se při pokusech zverbovat nové lidi pravidelně setkávám s tím, že "není čas". Hry se jim líbí, ale že by jako hráli pravidelně, to v žádném případě, to prostě není čas. Nemluvě o učení se nějakých pravidel. Takže jsem skončil s tím že házíš D6 na úspěch a máš +1 za to že jsi buď silný, obratný, chytrý nebo charismatický.

Čím to je, že lidi radši sedí doma, než aby si s přáteli zahráli RPG nebo třeba deskovky? Přijde mi, že pokud někdo nebyl uloven velmi mlád, tak nechat v něm vzplanout lásku k RPG v dospělosti je velmi těžké.

Možná nás k tomu tlačí přemíra různých zábav ve společnosti, která preferuje ty rychlé, krátkodobé, aby jich člvoěk stihl víc. Nebo je to také tím, že jsme stále unavenější a přepracovanější a na vytváření postav, o vedení hry ani nemluvím, nemáme čas... :-(.
Autorská citace #5
2.1.2014 12:39 - York
Beltar píše:
Přijde mi, že pokud někdo nebyl uloven velmi mlád, tak nechat v něm vzplanout lásku k RPG v dospělosti je velmi těžké.


S tím se naprosto ztotožňuju. Nejzajímavější "cílovou skupinou" je pro mě mládež, případně RPGčkoví veteráni, kterým dorůstá potomstvo právě do toho správného věku.

Uvozovky proto, že nejsem marketingový specialista.
Autorská citace #6
2.1.2014 12:39 - Quentin
Myslíte, že ubývá víc hráčů, vypravěčů nebo obojího stejně?
Autorská citace #7
2.1.2014 12:41 - York
QuentinW píše:
Myslíte, že je ubývá víc hráčů, vypravěčů nebo obojího stejně?


Zajímavá otázka. Podle mého soukromého dojmu ubývá víc hráčů. Před nějakými 15 lety bych rozhodně neřešil problém, kde vzít hráče na něco, co chci PJovat :)
Autorská citace #8
2.1.2014 12:47 - Alnag
Quentin píše:
Myslíte, že je ubývá víc hráčů, vypravěčů nebo obojího stejně?


Zajímavá otázka. Řekl bych, že nové generaci možná primárně chybí mladí vypravěči (a vypravěčky). Protože vypravěčství je víc práce a když už ji někdo udělá, tak si hráčské publikum obvykle najde. Ve starší (naší generační) skupině chybí hráči, protože do věci byli méně citově investovaní a tak snáze odešli k jiné zábavě.

York píše:
PGčkoví veteráni, kterým dorůstá potomstvo právě do toho správného věku


Tam podle mně narazí na to, že potomstvo je příliš rozptýleno po různých lokalitách a nenajde se vzájemně mezi sebou (podobně jako jsme roztříštění i my na internetu, to tomu taky nepomáhá).

York píše:
To je imho dané čistě tím, že jsem to psal já a zrovna tím se zabývám.


Já ti rozumím. Já jen říkám, podívejme se na to, čím se zabýváme (protože já taky nechodím po školách a neučím tam dětičky DnD, ani nepořádám RPG tábory). Zatím mám jen blbé kecy.
Autorská citace #9
2.1.2014 12:57 - York
Alnag píše:
protože já taky nechodím po školách a neučím tam dětičky DnD, ani nepořádám RPG tábory


To asi těžko někdo z nás dělat začne. Mohli bychom ale učit hrát vedoucí oddílů (jestli se tomu ještě tak říká ;-)) - zvát je na otevřená hraní a podobně. Když už někdo rád pracuje s mládeží, tak by možná mohl uvítat zaškolení do potenciálně zajímavé skupinové aktivity s dětmi.
Autorská citace #10
2.1.2014 13:42 - crowen
IMHO zaujem na propagacii stolovych RPG by mali mat ich autori, vydavatelia a predajcovia. Autori by do propagacie RPG mali investovat svoj cas, vydavatelia a predajcovia svoje peniaze.

Problem je, ze v CR su dvaja vydavatelia RPG, predajcov mozno o rad viac, a autorov komercnych hier tiez nie nejak zavratne vela. Na SK je NULA vydavatelov, RPG predava Brloh, a aj to nie vo vsetkych predajniach, a Martinus. S autormi je to este biednejsie.

Altar do propagacie DrDII dava nejake prostriedky. O Mytagu a jeho produktoch (Asterion, Kouzlem a Mecem, Pribehy Imperia) toho vela neviem, ale predpokladam, ze nejak vela penazi na ich propagaciu nema / nedava. A este som nezaznamenal ziadnu kampan predajcov, ktora by propagovala nejake (nove) stolove RPG.

Ako sa tu uz spominalo, stolove RPG je aktivita, do ktorej treba na zaciatku vela investovat, a investicia sa vracia pomaly a dlhodobo.

Mne na trhu chyba dostatocne atraktivny "zober a hraj" produkt, nieco ako bol Magic svojho casu.
Autorská citace #11
2.1.2014 13:48 - Quentin
Píše:
Mne na trhu chyba dostatocne atraktivny "zober a hraj" produkt, nieco ako bol Magic svojho casu.

A němělo to bejt to Kouzlem a Mečem? (nečetl jsem, tak nevim)

Mě osobně spíš chybí pořádná fantasy hra na dlouhodobé hraní v češtině.
Autorská citace #12
2.1.2014 13:56 - Alnag
Crowen píše:
IMHO zaujem na propagacii stolovych RPG by mali mat ich autori, vydavatelia a predajcovia. Autori by do propagacie RPG mali investovat svoj cas, vydavatelia a predajcovia svoje peniaze.


Ano. A kdyby lidé vždy a ve všech oblastech života dělali to, co mají dělat, žili bychom všichni daleko šťastnější a spokojenější život. Ale buď to tito lidé nedělají nebo to dělají málo nebo to dělají směrem k nesprávné cílovce (Sparkle promine, vím, že se snaží a tak). Problémů je vícero... na víc místech... pokusy to nějak spravit byly a ztroskotaly (na tom či onom).

Quentin píše:
Mě osobně spíš chybí pořádná fantasy hra na dlouhodobé hraní v češtině.


A ne že by tu ty pokusy nebyly.

- Překlad ADnD (původně snad i pro oficiální vydání), nedokončeno a nevydáno
- Překlad DnD 3e (nedokončen DMG a MM)
- Překlad DnD 3e boxed set (k oficiálnímu vydání Blackfire), dokončeno ale nevydáno
- Překlad DnD 4e (nedokončen MM a už asi ani nebude)
- Překlad Pathfinder (diskuze o získání licence na Boxed set, neuskutečnilo se)
- Překlad 13th Age (částečně přeložené - alespoň ty mé části, zřejmě také mrtvé jednání, i když kdo ví).
- Dračí doupě II (ehm...)

Zdá se to být trochu prokleté, což?
Autorská citace #13
2.1.2014 13:59 - Dukolm
York píše:
To asi těžko někdo z nás dělat začne. Mohli bychom ale učit hrát vedoucí oddílů (jestli se tomu ještě tak říká ;-)) - zvát je na otevřená hraní a podobně. Když už někdo rád pracuje s mládeží, tak by možná mohl uvítat zaškolení do potenciálně zajímavé skupinové aktivity s dětmi.

Víš tech oddílu který by mohly RPG použít je málo prostě narazíš na to že jeden vypravěč obslouží ideálně průměrně 4-5 hráčů, a to je hodně malý oddíl dětí.

Co se týče nedostatku hráčů nebo vypravěčů. Z mého pohledu a zkušeností je nedostatek vypravěčů kteří na to mají ten čas a energii. Letos sem mezi vánocemi a silvestrem organizoval takové lokální OG RPG a zájemců bylo opravdu dost 10 lidí na 4 místa ale více se zápasilo s volným časem. Přitom jsem objevil skupinku hrající v okolí už několik let a nevěděl jsem o nich.

A co se týče "internetové RPG scény" jen málo lidí se mimo občasného hraní jednou za dva měsíce rozhodne připojit, kolik aktivních lidí přililo za poslední rok, dva nebo tři. Co v poslední době, podle vás stalo za povšimnutí? Pro mě články, překlady, QuentinW(nuv) Blog a jeho systém.
Autorská citace #14
2.1.2014 15:44 - Quentin
Dnešní FB
Píše:
nojo, největší prokletí takovejchhle lidí co chtěj hrát, najít pořádnýho PJe

Píše:
Já jsem Pražák a rozhodně si jednou až dvakrát do týdne čas najdu, ale najít dobrého Pj je peklo...
Autorská citace #15
2.1.2014 16:28 - sirien
Kdysi mělo RPG Fórum dostatečnou hybnost na to, aby sebralo přes 10 vypravěčů a poslalo je na konkrétní akci v konkrétním čase naráz, aby tam propagovaly RPG hry. Tím fakticky zahájilo celou sekci organizovaných opengamingů na Gameconu.

Zpětně to sice hodnotím jako prospěšnou činnost, ale zároveň jako misfire - tehdy jsme neměli jet na GameCon nabízet hráčům DrD jiné hry, měli jsme jet na nějaký tábor a nabídnout tam děckám a vedoucím RPGčka.

Kdybysme dokázali podobnou iniciativu nakopnout znovu, mohlo by to mít výsledky
Autorská citace #16
2.1.2014 16:35 - Alnag
Potíž je v tom, že RPGfórum ani Kostka ani žádný jiný web sám o sobě už IMO takovou hybnost nemá. Ale opět - třeba se mýlím. Jen mi přijde, že D20 na to má moc malý okruh RPG-aktivních lidí a RPGfórum připomíná víc a víc a to nejen skladbou svých aktivních přispěvatelů Sigil (nic ve zlém, bavilo mne to tam, ale o tabletop RPG to nebylo, dokonce si říkám, zda není čas návratu... muhehe), RPG Aliance přišla zaplála a usnula, Dračí doupě CZ vypadá pořád tak nějak stejně... nehybně.

Vynechal jsem nějaký důležitý projekt v oblasti tabletop RPG z posledních let? Dejte mi o tom vědět.
Autorská citace #17
2.1.2014 17:07 - sirien
ne. Žádné projekty už roky nevznikají, naopak. Původní pestrá paleta hromady RPG stránek a projektů byla postupně rozpuštěna, zapomenuta nebo pohlcena RPG Fórem a Kostkou. Dračí doupě CZ bylo vždy pro sebe samo a introvertní až to bolelo.

RPG Aliance vznikla jako poslední výkřik té samé unifikace, která dřív zabila mnohé jiné projekty na úkor Kostky a RPG F - jde o sjednocení projektů Aragorn, Andor a externě orientovanější části dračího doupěte CZ. Jejich ambice pokud vím nikdy nepřekračovaly conovou činnost, protože za tímto účelem i vznikly - jako sjednocení duplicitních aktivit zmíněných skupin na conech, původně zejména na Pragoconu. Dá se říct, že co svou činností navenek přežilo RPG Fórum a Kostku se spláclo do RPG Aliance.


Problém je, že všechny (tři) současné RPG projekty sledují trend vlastního vzdalování se. RPG Fórum a Kostka, které kdysy existovaly v symbióze, se od Velkého Schizmatu stále více vzdalují, co tak sleduju tak poslední dobou (rok, dva?) už je to roztržení takřka úplné, vyjma pár řídkých referencí a pár jednotlivých uživatelů už překryv neexistuje - a ten co zbyl je srovnatelný s překryvem s dost jinými weby, ať už českými nebo zahraničními. Ten rozpad byl postupný, jak se trhala komunita tak to začalo lidmi, pokračovalo tématy - dneska se už nejen neovlivňujeme tématicky, ale dokonce se přiznám že ani netuším, co se na RPG Fóru vlastně kde děje nebo probírá - a shodou okolností vím, že další aktivní členové místní komunity na tom jsou stejně. Předpokládám, že ze strany RPG F to bude podobné.

Kostka a RPG Aliance neměly překryv pořádně nikdy. RPG Aliance a RPG Fórum ano, protože RPG Aliance nabrala část lidí co byly součástí projektů které běžely na RPG Fóru nebo s ním nějak kooperovaly - ale můj dlouhodobý dojem je ten, že i tato vazba se tam trhá, minimálně co do aktivity (členové RPG A na RPG F sice jsou a komunikují, ale nezdá se, že by jejich původní snaha RPG F zapojovat do své činnosti nesla nějaké ovoce, spíš naopak dost upadá)


Takže teď jsme ve stavu, kdy máme Kostku a RPG F, kdy oba weby mají několik desítek aktivních uživatelů a několik stovek odběratelů, ale oba jsou dost introvertní co do své aktivity a kooperace neexistuje (což, upřímně - není úplně bez důvodu, protože z obou stran byla značná tendence po tom se co nejvíc odloučit).
Do toho je RPG Aliance, která odděleně sama na sebe dělá RPG program na pár conech.

Pak tu je Gamecon, což je také dost oddělená parta lidí, trochu paradoxně s malým překryvem ke Kostce (já, Dukolm, Shako, Beltar, Almi...), ale tam jde o čistě nárazovou aktivitu centrovanou do jediného bodu v průběhu celého roku. Navíc moje průběžné občasné snahy zlákat lidi z Kostky k většímu zapojení v rámci GC jsou... no, popravdě hlavně symbolické, vzhledem k výsledkům.


Pokud chce někdo podpořit RPG u nás, první krok by asi musel být pokusit se znovu propojit tyhle jednotlivé proudy dohromady a získat nějakou synergii a momentum. Vzhledem k historii mezi RPG F a Kostkou by asi bylo vhodné začít od GC nebo od RPG A... problém je, že u Gameconu jsou k tomuhle vhodní jen lidé, kteří jsou navázaní na Kostku, ostatní to moc nezajímá, a RPG A nemá energii směřovanou mimo cony a je spíše centrická k lidem kteří ji vedou než že by něco nového iniciovala.

Pak by samozřejmě mohlo dojít k opětovnému sblížení RPG F a Kostky, to by ale asi muselo zahrnovat vstřícný krok jedné ze stran, ideálně provedený někým, kdo není součástí "společné historie" - tzn. ani já ani Ty nejsme moc ve hře.

Otázka je, kdo vlastně teď reprezentuje RPG Fórum, protože shodou okolností vím, že Markus se RPGčkám už asi tak dva roky nevěnuje, takže netuším, kdo vlastně teď RPG F vede, ať už fakticny nebo symbolicky.
Autorská citace #18
2.1.2014 17:25 - skew
sirien píše:
Kdybysme dokázali podobnou iniciativu nakopnout znovu, mohlo by to mít výsledky
To by mohlo být docela hustý, ačkoliv viz Alnag
(na druhou stranu, pokud by takovej tábor byl dostatečně malej, třeba 30 děcek, stačilo by těch vypravěčů tak 7 celkem).

EDIT:
Píše:
takže netuším, kdo vlastně teď RPG F vede, ať už fakticny nebo symbolicky
Tohle by mně samotného taky celkem zajímalo, po pravdě.
Autorská citace #19
2.1.2014 17:52 - crowen
Na RPGF dozeraju Ecthelioni, ja, Boubaque, Faskal, Alef0, ale myslim, ze o nejakom vedeni sa moc nehovori. Skor to udrzujeme v chode a viac ci menej stojime za roznymi projektami. Plus par lokalnych modov/adminov v niektorych sekciach.
Autorská citace #20
2.1.2014 18:06 - York
Alnag píše:
RPGfórum připomíná víc a víc a to nejen skladbou svých aktivních přispěvatelů Sigil (nic ve zlém, bavilo mne to tam, ale o tabletop RPG to nebylo)


To je sice do značné míry pravda, přesto se mi ale právě na RPG fóru dostalo mimo mých přímých spoluhráčů zdaleka nejvíc konsruktivní kritiky. Na jejím základě vznikla přepracovaná, od základu znova napsaná verze s několika základními koncepčními a spoustou konkrétně adresovaných změn, s diametrálně odlišným stylem jazyka a v mnoha bodech výrazným zestručněním jak po mechanické, tak po jazykové stránce. Sice jsem pravděpodobně stále hodně daleko od produktu v takové kvalitě, jakou bych rád dosáhnul, ale i tak - kdyby RPG fóra a hlavně tamějších ochotných přispěvatelů nebylo, ani zdaleka bych se srovnatelného posunu za ten rok nedopracoval.

Možná to nakonec ani takhle k ničemu kloudnému nepovede, kdo ví. Jsem si ale skálopevně jistý, že kdyby to vůbec nikdo nezkoušel, nestrávil na tom stovky hodin práce a neměl by možnost v průběhu tvorby refketovat zkušenosti hráčů s velkým rozhledem v oboru, nic použitelného by nikdy nevzniklo.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.50128316879272 secREMOTE_IP: 3.235.25.169