RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
3.10.2018 15:20 - sirien
Jerson píše:
No, oni sem tam i píšou a tvoří, jen o tom tady odmítají psát.

link or calling bullshit
3.10.2018 15:44 - Jerson
Siriene, dovedeš pochopit, že lidé, kteří nechtějí svou tvorbu dávat na net, a rozhodně ne na D20, se nedají nalinkovat?
Nicméně pokud je to tvá jediná výtka k tomu co píšu, tak už takové věci nebudu zmiňovat
3.10.2018 15:50 - Log 1=0
Jerson píše:

Popravdě, lidé co nechtějí dávat svou tvorbu na net, ji nebudou dávat, ani když budou tady a na RPGF samí míliusové.

Takže celkem dává smysl řešit lidi, kteří svou tvorbu na net dávat chtějí, ale d20.cz a RPGforum je něčím odrazují. A tady se dá čekat, že část z nich tu tvorbu dá někam jinam, a tedy ji lze odkázat.
3.10.2018 16:01 - York
Třeba celý Žižcon se odehrává úplně mimo Kostku i RPG fórum.

Každopádně to není správná úvaha. Nejde jen o lidi, kteří něco tvoří nehledě na cokoliv. Jde o to, jak počet tvůrčích a aktivních lidí v komunitě zvětšovat. Tedy jak lákat nové a udržet si je.
3.10.2018 16:04 - York
York píše:
Tedy jak lákat nové a udržet si je.


Mimochodem v tomhle Kostka oproti RPG fóru výrazně vede. Tady je docela dost nových, aktivních tváří. Proto taky má smysl znovu opakovat témata, která tu proběhla před několika lety. Na RPG fóru mě za posledních několik let napadá jen jeden člověk (ale možná jsem na někoho zapomněl).
3.10.2018 16:32 - sirien
Jerson: Aha. Takže oni nedávají svou tvorbu na Kostku protože tu je špatná atmosféra, ale vlastně jí nelze odkázat, protože jí nechtějí dávat na net vůbec. Sure. Makes perfect sense.
Bullshit.


York: Žižcon se odehrává tak hrozně mimo Kostku, že se ho aktivně účastní několik místních autorů a dlouhodobých návštěvníků. Ostatně GameCon asi tak stejně. To sme tu už řešili, že.

Hledání tvůrčích a aktivních lidí jejich zvaním a snahou si je udržet tím že na ně budeme hodní je další zábavná urbanlegend. Tvůrčí a aktivní lidi přijdou nebo nepřijdou a zůstanou nebo nezůstanou prostě podle toho, jestli se někde něco tvoří a děje. Snowball effect je v tomhle značnej - a nakonec jedinej funkční. Platí to tady, platí to ve fandomech, platí to při organizaci akcí.
3.10.2018 16:45 - Jerson
Je zajímavé, jak je kritizovaný názor, který jsem nikdy neřekl. Zkusím to znovu.

Potkám člověka, který mi řekne, že něco tvoří - RPG, překlady, nebo tak něco. Řeknu mu, zda by o tom nechtěl napsat na D20. On buď D20 zná, a řekne, že nechce, nebo nezná, já mu pošlu odkaz a on odepíše, že se tu ztratil, nebo že si přečetl iskuse a o ničem tady psát nechce.
Lidé, kteří něco vytvořili a pověsili na net jsou jiný případ, o kterém jsem vůbec nemluvil.
Pokud ani tohle nedává smysl, pak je mi líto, ale lépe to neumím.
3.10.2018 16:58 - York
sirien píše:
Žižcon se odehrává tak hrozně mimo Kostku, že se ho aktivně účastní několik místních autorů a dlouhodobých návštěvníků.


Taky jsem tam vedl hru, ale šlo to úplně mimo Kostku i RPG fórum. Tady i tam jsem se snažil získat kontakt na orgy a získal jsem ho nakonec úplně náhodou tím, že jsem na Gameconu obědval se dvěma týpkama v Žižcoňáckém tričku a z jednoho se vyklubal hl. org.

O hře, kterou jsem tam vedl, si teď tady nepokecám ani s hráči, ani s orgy. Když jsem se těm hráčům zmínil o Kostce, dostal jsem reakci, kterou jsem už zmínil.


BTW tohle je taky forma kritiky/feedbacku. Co s tím uděláš, je na tobě. Pokud ti to nepřijde přínosné, nemá smysl se v tom dál vrtat.


sirien píše:
Tvůrčí a aktivní lidi přijdou nebo nepřijdou a zůstanou nebo nezůstanou prostě podle toho, jestli se někde něco tvoří a děje. Snowball effect je v tomhle značnej - a nakonec jedinej funkční. Platí to tady, platí to ve fandomech, platí to při organizaci akcí.


Souhlas. Tím se ale obloukem vracíme k tomu, jak se tu cítí ti, kdo se tu právě teď snaží něco dělat. Protože to je ten základ, na který se pak může něco nabalovat.

A zrovna já, Jerson ani Quentin nejsme dobrý příklad, protože patříme mezi ty, kteří to za ty roky pořád ještě nevzdali (byť já teda na Kostce už skoro ano). Survivor bias.
3.10.2018 17:13 - sirien
York píše:
Tady i tam jsem se snažil získat kontakt na orgy

A to bylo v téhle prázdné diskusi kde od Tebe neni ani post, natož otázka, nebo si psal Demonice přímo PMku? Nebo to bylo loni tady kde taky nemáš ani post? Nebo možná předloni kde máš jeden post ale žádnou otázku? (Rovnou u článku co sem vložil přímo jeden z orgů Žižconu pokud se teď nepletu)

Nebo máš namysli nějakou tu diskusi kde sme řešili že tu Žižcon nemá diskusi a možnost se přihlásit a kde sem Ti přímo psal, že orgy Žižconu znám?

Jako já nechci bejt zlej, jo, ale... jako trošičku si na ty vidle nabíháš, uznej.

York píše:
A zrovna já, Jerson ani Quentin nejsme dobrý příklad, protože patříme mezi ty, kteří to za ty roky pořád ještě nevzdali (byť já teda na Kostce už skoro ano). Survivor bias.

Tenhle argument bys moh točit dokola a dokola a dokola i kdyby tu bylo 10 novejch tvůrčích lidí tejdně, jen by Ti tam přibývalo víc a víc jmen, protože co se točí je kolotoč, jak říká Ighor.

Ti co tu sou se nepočítaj, ty co tu nejsou tu nejsou, ale Ty o nich tvrdíš, že existujou a že tu nejsou protože X, které stojí na tom, že tu nejsou a že ti co tu sou se do diskuse nepočítaj... doufám že chápeš, když mě tenhle argument nějak moc neuchvacuje.
3.10.2018 17:21 - sirien
York: Nebo to zkusim ještě jinak.

Sám říkáš, že tu na tom sme líp než RPG F (Tvoje slova, viz výše). Já k tomu dodám: RPG F bylo vždycky sluníčkovější, než Kostka (nebo se tak aspoň snažilo prezentovat, tvářit a nechám jim, že i v praxi fungovat, i když to třeba nefunguje vždy ideálně) Nikdy jsme se tím netajili. Z tamnějšího jemně kritického (občas až nekritického) přístupu k autorům čehokoliv jsem si dokonce sám dělal v minulosti trochu strandu.

Takže na RPG F to dělají tak, jak bys asi rád (rozhodně víc, než my tady) a přesto tvrdíš, že to tady je lepší... ale že bysme to měli dělat jinak (víc, jak na RPG F, bych dodal).

Nějak v tom nevidim moc logiku.
3.10.2018 17:29 - ShadoWWW
Když vezmu Yorka, Jersona nebo Gedimena, ti si tvoří systém sami pro sebe a podle sebe. Kostku a RPG F pak berou jen jako zdroj získání feedbacku. Nějaký získají, postupně méně a méně. A to je (asi oprávněně) štve (nebo mrzí). Ale asi se není co divit. Oni ho vlastně tvoří právě proto, že je jejich a podle nich. Kdyby do své tvorby přibrali více autorů nebo kdyby museli dát na "hlas lidu" víc než na své preference, už by to nebyl "jejich" systém podle jejich představ a ztratili by o jeho tvorbu zájem. Ale právě proto, že je to systém jen podle preferencí jednoho autora, to naráží na preference mas a z toho plyne jejich malý zájem a feedback.

Když píšu "mas", je to trohu směšné, protože RPG u nás tak skromná záležitost, že lidé napříč nejrůznějšími RPG komunitami se navzájem znají a vešli by se do větší hospody. Z toho pak plyne, že "malý" zájem může být klidně žádný zájem (protože "velký" zájem může být sotva pár lidí).

Takže tu máme sice dost autorů, ale solitérů na solitérních projektech.

Překladu 5E se podařilo vymanit z mé one-man-show. Pochopitelně ne kvůli mně, ale že je to DnD. I to mě ale těší. Možná víc, než kdybych místo cizího systému dělal na nějakém "vlastním" s nulovým zájmem zvenčí.
3.10.2018 17:45 - sirien
Vždycky budeš mít lidi co tvoří pro sebe a osobně na tom nevidim nic špatnýho. Na druhou stranu když mi někdo řekne "hej mám chuť něco tvořit", tak mu spíš řeknu "super, dělej něco pro DnD nebo Fate nebo tak" než "hej tak dělej něco svýho", prostě protože komunita a synergie vzniká ze spolupráce na něčem, ne z deseti lidí co si dělaj svoje - deset lidí co si dělaj svoje je přínos pouze, pokud existují okolo lidi co se podílí na něčem společném co žije bez ohledu na konkrétní jednotlivce.

Ale to není původní otázka, žejo. Původní otázka je, jestli bychom měli víc autorů čehokoliv, kdybysme tu byli nějak extra "vstřícnější". A můj osobní názor je, že ne, protože lidi kteří nepřekonají tuhle bariéru nejspíš stejně u žádné tvorby nezůstanou nijak dlouho - i kdyby třeba i chtěli, tak je pak odradí něco jiného.

A to se vůbec nebavim o tom, že nikdo z lidí co píší něco o tom že by to chtělo lepší atmosféru nikdy nedodali žádnej návod, jak jí vytvořit. Protože vynucovánim to fakt nefunguje - tim se jen naštvou lidi, co už aktivní a zapojení jsou. Ani nemluvě o tom, že bych to osobně ani rozhodně dělat nechtěl, protože se tím člověk staví do pozice docela dost nepřirozené autority a z toho ještě nikdy nic dobrého nevzešlo.


Což je důvod, proč mi tyhle diskuse vždycky přijdou vcelku otravné. Někdo přijde a začne lidem říkat, že se nechovají dost hezky (což je samo o sobě poněkud provokativní) a že se tím odrazuje X (doplň náhodnou skupinu která je zrovna v trendu - mýtické nováčky, "dračákysty", mýtické hromady autorů co by toužili něco prezentovat, jen kdyby... holky z FB co si píšou o upířích romancích - dobře, uznávám, ta poslední skupina v tom je nevině, vůči té minimálně já fakt zlej sem) - přičemž obě tahle tvrzení jsou obvykle krajně vágní - a pak začne lidi poučovat jak by se chovat měli, což obvykle znamená že by se měli chovat jinak, než je pro ně normální, ale je to obvykle vyjádřeno hrozně abstraktně a nejasně a nějaký konkrétní funkční návod nikdo nedodá.

To obvykle skončí tím, že se lidi shodnou, že by bylo moc hezké chovat se hezčejc, ale nikdo moc neví jak (nebo tím, že to někdo zkusí vynutit a sou z toho nasraný lidi a flamy).

A mě už tenhle kolorit nebaví a tak natvrdo a narovinu řikám - je to tu vpohodě a všechny ty odrazované skupiny sou totální urbanlegend (kterou navíc poslouchám už přes deset let na několika webech a nikdy se nikde žádnej z těhle Big Footů neobjevil), takže si laskavě dejte voraz a přestaňte moralizovat, protože desáté kolečko téhož nesmyslu je už fakt otravný.
3.10.2018 17:58 - York
ShadoWWW píše:
Když vezmu Yorka, Jersona nebo Gedimena, ti si tvoří systém sami pro sebe a podle sebe.


Zaměňuješ příčinu a následek.
3.10.2018 18:01 - LokiB
Tuhle diskusi by bylo dobré zalinkovat pro případné nové autory, nováčky, dračákysty a upíří holky z FB, aby jim vyskakovala jako úvodní, kdyby sem náhodou přišli :D

Tvořit něco sám a valit před sebou v nadšení kámen je fajn. Můžeš kdy chceš, když se ti nechce, tak nemusíš. Když měsíc nic neuděláš, nic se neděje.

Přibrat si k tomu jednoho dalšího, kterej to obohatí a přinese svůj pohled, a je tam zejména jako spoluautor, to je taky fajn.

Přibrat si dva, kteří se občas budou společnými silami snažit přetvořit tvůj nápad jinam, protože ... to už pro mnoho lidí moc fajn není. A navíc to už chce dohadovat setkání, termíny, formáty, ...

A větší skupiny, to už ani bez rozumného vedení "projektu", plánování a organizování nejde vůbec.

Čili s rostoucím počtem lidí, zpaojených v dané věci, celkem dramaticky roste ... potřeba toho, aby všechno dobře fungovalo a nerozpadlo se to.
A když to neděláš pro peníze, tak nárůst jiné odměny (potěšení, ocenění) není tak velký, naopak, musíš se o "slávu a ocenění" dělit s ostatními (kvůli kterým ji už předtím musel slevit ze svého skvělého nápadu a dokrve jim vymlouvat jejich ne tak skvělé nápady).

A hlavně se člověk nesmí nechat odradit nepřízní a kritikou na d20 ;)
3.10.2018 18:13 - efram
Celkem bych byl rad za otevrenou kritiku prostrednictvim pm, pokud ti neco na mych prispevcich vadi Jersone. Nerad bych byl pricinou destabilizace tohoto fora.....
3.10.2018 18:17 - sirien
Loki: ale tak vůbec nemusí být řeč o spoluautorství (to mimochodem víme že historicky ve větším počtu lidí moc nefunguje ani na překladech), bohatě stačí, když víc lidí dělá různé projekty kolem té samé věci. Např. všichni lidi co tu překládaj (nebo tvořej nebo organizujou) něco k DnD - většina překládá něco svého po vlastní ose, ale dohromady to dává komunitní synergii všeho, co k DnD vzniká - což má zpětnou vazbu na růst DnD komunity, odkud se pak zase ale generujou lidi, co opět přispějou - na začátku to byl hlavně ShadoWWW a nikdo jinej, poslední rok to je nějakejch asi pět jinejch lidí.

Ostatně podobně to je s Kostkou. Na úplném počátku času tu byly články od Alnaga a Rytíře. A pak přibylo pár jejich známých. Dneska tu sou stovky (nejspíš přes tisíc) článků od hromady autorů. A jistě, v různých obdobích tu byli různí autoři co "vedli skóre" (kolik jich bylo asi záleží na tom, jak si definuješ "období"), ale ta synergie místa kde se prostě schází články od víc a víc a víc lidí je zřejmá.

A totéž ostatně platí i pro překlady jako takové. Kdybysme tu nikdy neměli překlady DnD, asi by mě ani nenapadlo překládat Fate. A kdyby tu nebyly a neřešily se hromady jiných překladů, tak bys nejspíš (?) ani neměl chuť zveřejnit překlad Savage Worlds. Atd.

...a z té komunity opět těží další lidé co něco překládají, protože tu sou lidi co jim můžou s překladem poradit nebo třeba udělat nějakou další práci, která na tom překladu je (korekce, sazba...)


Ten snowball efekt je mnohem širší, než jen pouhá přímá spolupráce X lidí na právě jednom konkrétním projektu.
3.10.2018 18:28 - York
efram píše:
Nerad bych byl pricinou destabilizace tohoto fora.....


AFAIK žádná katastrofa na obzoru není ;-)

Bavíme se jen o tom, co by se dalo zlepšit. To, že o tom tady jde mluvit bez zbytečných emocí a osobních útoků, je super (a vždycky to tak nebývalo).
3.10.2018 18:31 - LokiB
sirien: snažil jsem se vrátit od toho šermování a sluníčkohejtování k ShadoWWWově otázce na budoucnost RPG v Čechách. A tedy podmínkách pro to, aby tu "něco vyrostlo".

nabalování určitě existuje a je to imho jeden z přínosů komunit jako je d20, že spojí lidi, kteří by se jinak nepotkali a nevěděli o sobě.

A jasně že máš pravdu, že nebýt místních překladů DnD a Fate, tak bych se asi ani nesnažil o vlastní překlad SW (což byl na jednu stranu příspěvek komunitě, ze které si beru, na druhou stranu pak taky namasírování si ega ve stylu "tohle bych taky mohl zkusit", o nějaké velké prospěšnosti jsem si ale iluze nedělal :) To už spíš kdybych se třeba hecnul a na nějaký open-day nebo Dálavu nabídl vedení hry v SW, to by třeba někoho trochu zaujalo ... a nebo naopak odradilo :))

Já se třeba o tvoření pravidel moc nezajímám ... nebo aspoň jsem se moc nezajímal. Jednak nemám tu potřebu, ten "vlastní pokus" jsem si s kamarády zkusil tak asi v půlce devadesátých let a bylo to spíše tristní. Jakkoli se mám za kreativního, tak vhled do vhodnosti a použitelnosti mechanik, toho, co by mohlo fungovat atd. prostě nemám a studovat se mi to nechce.
Raději se věnuju svým settingům nebo dobrodružstvím, to mě baví víc. Ale zase s tím neaspiruju na olbřímý práci, která je potřeba, aby to bylo "zveřejňovatelné".

Navíc jsem poměrně málo kritický k cizí tvorbě ... takže když si tady čtu recenze, tak mi většinou přijdou přísné (i když třeba i oprávněně). Stejně jako když jdu do divadla, tak strašně málokdo se mi to nelíbí, prostě většinou obdivuju ty lidi, že to vůbec podnikaj.
Takže bych nebyl dobrým kritikem a recenzentem. Přišel bych všem hrozně sluníčkový :)
3.10.2018 18:33 - shari
sirien píše:
To obvykle skončí tím, že se lidi shodnou, že by bylo moc hezké chovat se hezčejc, ale nikdo moc neví jak (nebo tím, že to někdo zkusí vynutit a sou z toho nasraný lidi a flamy).

Kdysi jsem byla v jedné FB skupině (k online hře), která si zakládala na tom, že jsou všichni strašně "friendly" a "supportive". Vypadalo to tak, že se cokoli, co byť jen připomínalo "negativismus", mazalo (to mám potvrzené od ex-admina) a já jsem nakonec odešla kvůli tomu, že jsem se bála cokoliv napsat, protože jsem netušila, co je bráno za negativní a co ne. Nutno dodat, že většina diskuzí tam působila dost nepřirozeně.

Co se Kostky týče, tak ano, občas se to tu rozjede docela divoce a některý hádky musím v rámci zachování příčetnosti odignorovat*. A kdykoliv něco napíšu, tak si tu připadám jak absolutní idiot. Ale i přesto mi Kostka připadá vstřícnější, protože to tu vypadá jako interakce mezi lidma a ne robotama.

* Jako jo, bylo by fajn trochu ubrat plyn právě v těch hádkách, kde omíláte ty samé věci pořád dokola a tu druhou stranu ne a ne přesvědčit.
3.10.2018 18:43 - efram
York píše:
AFAIK žádná katastrofa na obzoru není ;-)


přišlo mi, že to tak Jerson cítí

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08623194694519 secREMOTE_IP: 54.225.1.66