RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
6.10.2018 20:39 - malkav
Merlin: ech, asi ti zlomím srdce, ale ke tvému příspěvku to míněno nebylo ... ale to jsi podle mě tušil, že :)
8.10.2018 13:47 - Jerson
Napadla mě ještě jedna věc - jak teď vychovávám syna, vybavují se mi vzpomínky a hlavně pocity staré skoro 35 let, jak na mě občas působili starší a "zkušenější", a jak byli občas zabednění. A sám sebe přistihnu při sklonech používat stejné nasrávací přístupy jako mí rodiče, hlavně ve stylu "počkej až budeš tak starý jako já, poznáš, kro má pravdu." Hlavně mi přijde zbytečné čekat třicet let, abych mohl říct "Vidíš mami, když jsi říkala 'hraní na počítači tě nikdy život nebude', tak ses mýlila - živit mě klidně mohlo, kdybych mu věnoval víc času."

A toho samého přístupu si všímám, i když o RPG mluvím s lidmi o generaci mladšími. Už jen když řeknu "RPG hraju od roku 1995, tak v lidech narozených po roce 2000 zazní zvonek, občas poplašný, a jsem jen krok od zaškatulkování jako všeznalého kreténa, i když jsem tu poznámku myslel jen jako prostý náhled do své minulosti. V dalším kroku dostávám body za to, když s lidmi ve věku 15 - 20 let jednám jako se sobě rovnými, a ztrácím je za poznámky typu "za mých mladých let (než ses narodila) ..."

Proč o tom mluvím - párkrát se mi stalo, že jsem nějakou svou mladší spoluhráčku přiměl napsat sem nebo na RPGF, a výsledek byl dost tragický. Jednak chování k holce je výrazně jiné než ke klukovi, což by nevadilo, protože bývá spíše lepší. Ale z toho chování mají tyhle holky dojem, jako by byly nesvéprávné malé děti úplně bez zkušeností. Nemůžu říct, že by tyhle holky měly nějaké vlastní projekty o RPG, o které by se následkem takové zkušenosti (ne)podělily, ale na vybudování pověsti to celkem stačí, a s rostoucím věkem to asi nebude o moc lepší.

Btw. když jde o nové lidi, kolik je tu přispěvatelů nebo čtenářů mladších 20 let, čistě jen pro představu? Před lety sem chodil tuším 13letý kluk, který teď už bude taky starší, ale jinak netuším, jak moc sem zavítá někdo z mladší generace.
8.10.2018 15:33 - Merlin
Jerson píše:
Před lety sem chodil tuším 13letý kluk,

Magus (btw. zakladatel Drd diskuze)
8.10.2018 15:49 - LokiB
Jerson: hele, já to tak třeba neberu. Vím že čas od času v diskusi použiju podobné fráze, jako že to hraju od roku 1991 atd. Ale nemyslím tím "co vy cucáci můžete vědět", takhle víme, že to nefunguje, konec konců spousta mlaďochů, jako třeba sirien ;), o mnoha tématech ví nesrovnatelně víc.
Takže to používám spíše v případech, kdy chci argumentovat "jak se kdysi věci měly".

Nepoužíval jsem takové argumenty ani při výchově dětí :) A přitom vidím rozdíl mezi tím, jestli někdo říká "za nás to bývalo takové a takové" (což je prostě zajímavá informace většinou) a "co ty můžeš vědět, to jsi nezažil" (což je akorát tak pruda)
8.10.2018 16:36 - Šaman
Jerson píše:
Btw. když jde o nové lidi, kolik je tu přispěvatelů nebo čtenářů mladších 20 let

Mě v psychotestech vyšel odhadovaný věk na 19 let. Pravda, v těch testech chyběla otázka "hráli jste svou první počítačovou hru u kamaráda na osmibiťáku?" :)
8.10.2018 16:46 - LokiB
Šaman: to asi souviselo se znalostma pravopisu "mně/mě", které se dnes učí až na vysoké škole ;)
sorry, nemohl jsem odolat :D
8.10.2018 16:49 - Šaman
Kdepak, to souvisí s tím, že okolo čtyřicítky zapomínám mnemotechnické pomůcky. Místo "tobě" si řeknu "mi", takže ten krátký tvar. :P
8.10.2018 16:58 - Jerson
Já hrál svou první počítačovou hru na sálovém počítači. Druhou na sovětském balistickém počítači Iskra. Ale kdo to dneska zná :-)
Nicméně pro informace o věku asi budu muset udělat nějakou anketu.
8.10.2018 18:22 - malkav
Jerson: A když jsi hrál na sovětském balistickém počítači, nespustil se nad západním Berlínem letecký poplach? :D
8.10.2018 18:25 - Log 1=0
Jerson píše:
Já hrál svou první počítačovou hru na sálovém počítači. Druhou na sovětském balistickém počítači Iskra. Ale kdo to dneska zná :-)
Nicméně pro informace o věku asi budu muset udělat nějakou anketu.

To jsem nevěděl, že pro tyhle zařízení byly hry. Co se tam hrálo?
8.10.2018 20:44 - Boldrick
tuším, že jedna se jmenovala "Přepad západního Německa taktickými jadernými raketami" a pro začátečníky "Nepokoje v satelitních státech", ale jestli to někdo hrál to nevím asi jen Jerson
8.10.2018 21:06 - Šaman
Na západním ZX Spectru byla populární hra, jak se kuličnou bourala zeď.
Na socialistických strojích (ve škole jsme měli PMD 85) se hrála varianta Tetrisu, kde ale nezmizela dokončená řada a zeď se stavěla stále vyšší… :D

Jinak moje první skoro RPG byl Golden Axe na automatech. Dwarven rulezz. Baruk Khazad!
8.10.2018 21:23 - Boldrick
jojo Golden Axe, kdy jsem mezi poberty u automatů čekal hodiny než se uvolní místo, abych za své dvě koruny došel do třetí obrazovky
hmmm, už jsem dědek :-)
Všechny ty příšery jsem udělal pro DrD a párkrát jsem je i použil
8.10.2018 22:34 - LokiB
U ZX Spectra+ byla v originálním balení přibalena kazeta, na které byla hra Maze, tak ta byla první doma. Na PMD-85 nějaká úplná blbost ... a pochoptielně Nu pagadi! na videohře ;)
Automaty ve Fučíkárně, když přijela pouť a člověk mohl za 2 Kčs lovil ponorky :)

RPG (wargamingové) Lords of Midnight
RPG (pravé :) Heavy on the Magic a Hobbit (You are in a comfortable tunnel like hall. You see: Gandalf)

Jako dobrý dobrý ... ale přežije na tom RPG v českých a slovenských zemích? :D
Pochybuju. Chce to trochu nakopnout ...
8.10.2018 23:19 - Jerson
malkav píše:
Jerson: A když jsi hrál na sovětském balistickém počítači, nespustil se nad západním Berlínem letecký poplach? :D

Log 1=0 píše:
To jsem nevěděl, že pro tyhle zařízení byly hry. Co se tam hrálo?


Druhá hra, kterou jsem na Iskře hrál (btw v polovině 80. let stála 1,5 miliónu Kčs) bylo přistání na cizí planetě, kde na mého člověka složeného z několika písmen útočily létající potvory, dokud nepřistála raketa, ke které bylo třeba se přesunout a odletět. Celkem vymakaná hra.

První hra, kterou jsem na něm hrál, byla graficky celkem jednoduchá - jen vykreslování parabolické křivky. Hráč zadal úhel vzhledem k rovině, sílu impulsu a množství paliva, a musel zasáhnout určený bod o velikosti jednoho pixelu (při rozlišení asi 300 x 400 na 15 cm obrazovce). Ještě mám dojem, že na začátku hry táta musel nastavit nějaké další parametry jako gravitační zrychlení, směr a sílu větru a další, s těmi jsem si nevěděl rady.
Později jsem hrál už na osobních počítačích hru Skorch, tedy tanky, založené na dost podobném principu, a ještě později Wormsy. Ale úplně na začátku to bylo střílení raket na cíl. :-)
9.10.2018 00:40 - Šaman
Ha, Scorched byla moje první multiplayerovka, na jediné 286 v počítačové učebně.
Čímž bych ukončil nostalgické okénko, jinak sem ty náctileté fantazačky nenalákáme :D
9.10.2018 02:51 - Boldrick
Tak jsem si říkal jestli by místo neustálé konkurence pro DxD a všemožnou fantasy, které je ve světě spousta, nebylo pro nadšené československé autory lepší vytvořit něco více československého.
Osobně mě napadá detektivka z první republiky (což už jsem někdy navrhoval). Mohlo by to být lehčí RPG, spíše podle Hříšných lidí. Ono se to dá nádherně hrát v Call of Cthulhu či Savage world, takže systém by tak důležitý nebyl, ale ten příběh.
Nebo špiónování v padesátých letech. Už vidím jak se zrádci socialismu honí po Praze s agenty StB. A tohle by zas mohlo být více depresívní, viz Ucho apod.

Mě osobně to připadá lákavé.
Zatím jediný, co vím, že se nepustil do fantasy, je Jerson.
9.10.2018 03:59 - Šaman
Fantom staré Prahy jako PnP RPG by mohl být zajímavý. Nebo Záhada hlavolamu.
9.10.2018 04:06 - Colombo
Co do toho vzít Česko-Německý okultismus? Máš magickou Prahu, permoníky na dálném severu, křesťanské, nekřesťanské i antikřešťanské artefakty (jazyk Jana Nepomuckého, Kostnice), před-křesťanskou mytologii stále žijící v různých magických bytostech (vodníci atp.).

Co vím, tak u nás z toho těžil snad jen Strážce Duší.

Takový dobře zpracovaný setting, zasazený ať už do první republiky (německé magické lóže, nástup Nazismu), doby válečné či poválečné (podle Shadowrunu, Ležáky a Lidice budou magicky dost toxické oblasti).

Jen odsud to je od Blanických Rytířů, Faustův Dům po kouzleníka Žita.
9.10.2018 12:06 - Návštěvník
Tady, Jersone, neodolám a rád si do tebe rýpnu ;-)

Jerson píše:
"Vidíš mami, když jsi říkala 'hraní na počítači tě nikdy život nebude', tak ses mýlila - živit mě klidně mohlo, kdybych mu věnoval víc času."


Opravdu mohlo? Protože hraním na počítači se živí asi tak 0,01% lidí na naší planetě. Takže jestli ona ta maminka spíš neměla/nemá pravdu... ;-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.055891036987305 secREMOTE_IP: 18.208.203.36