Střípky

Magus
26.12.2009 20:18
Dragon Age
Tak jsem dostal Dragon Age na ps3...
Dálskej elf zloděj...dopručuju:)

Co si o tom myslíte já osobně 100% super je grafika...není co vytknout...hrál jsem teprve 1,5h ale přijde mi zatím moc málo soubojů a dlouhý rozhovory...Ale je to nejspíš tím že to teprve začíná a musí mi to představit příběh...
Souboje SUPER až na to že nejde bránit...Prostě to vypadá reálně až na to zme do sebe nechají všichni bušit...
Autorská citace #81
8.1.2010 22:20 - Sethi
Já si zcela přesně uvědomuju ten moment, ale těch patnáct hodin hry zpátky se fakt nevracím... Hlavně když ani před tím nemám žádný rozumný save. Dostanu ho až pojedu za další elfetku =)
Autorská citace #82
8.1.2010 22:22 - Lokken
:-) no jak libo, oni i ty ostatní partie stojí za pokus :-)
Autorská citace #83
8.1.2010 22:27 - Sethi
Však já zkusím, snad bys nemyslel, že to hraju kvůli něčemu jinému, než romancím =)
Autorská citace #84
8.1.2010 22:35 - Lokken
Earette™: v tom případě rozhodně doporučuji Alistaira, trochu polichotit a nechat ho aby se projevil sám - kam se hrabe červená knihovna! 8D
Autorská citace #85
9.1.2010 13:23 - Sosáček
pipux píše:
Ty ale zapomínáš na to, že pro většinu malých a středně velkých vývojářů je myšlenka programování vlasního enginu nemyslitelnou. Jinými slovy příliš mnoho kostlivců ve skříni. Proto middleware, proto Unreal Engine, id tech4/5 všude, co se podíváš.

Tohle mi shodou okolnosti rikal lead designer unreal tournament enginu, so ya know.

pipux píše:
Modely druhé řady Atomů od intelu (2xx) žerou taky 8/4/2W a běží na taktu něco málo pod 2GHz.
Jsem zvědavej, jakej to bude mít výpočetní výkon :P

Pockej, prehledl jsem se. 0.25 W na jadro. To je malicko jinde nez 8 wattu, neco jako 32 krat? :) Zaroven, ta vec nema powersave ze zere min kdyz se nepouziva, ona porad zere pul wattu.

ARMy jsou obecne hodne dobry v integer pipeline, a umim si predstavit ze 2x ARM jadro + 2x FPU z cellu nebo od AMD by mohlo byt dobry kombo. Ostatne, novy procesory od AMD maji mit podobny design.

pipux píše:
Paralelismus je už myslím v unreal enginu 3.5 implementovaný .... horda monster se tam (zjednodušeně řečeno) vykreslí tak, že se vezme jedna příšera a stokrát se nazrcadlí na scénu.

Ale to uz jsem rikal, zejo.

Graficka karta (treba radeon HD 3870 u kteryho sedim) je x (64) jadrovej procesor kde kazdy jadro muze zpracovat x (pet) kusu dat najednou (delat nad nima stejnou operaci). Ony umi jenom MAD (multypli-add, x <- x + y * z, toe nejdulezitejsi instrukce pro praci se zvukem, grafikou a videem, protoze tam vsechno zacina a konci furierovou transformaci, a cela rychla diskretni furiterova transformace je jeden velkej MAD), scitat a nasobit. Ale na druhou stranu, to umi x krat (320 x) najednou, coz je fajn.

Takze ano, grafika se zpracovava paralelne u kazdy hry ktera pouziva shadery. Mluvil jsem ale o ostatnich vecech, hlavne ta synchronizace objektu. Ono tohleto se dela docela tezko, protoze se ti muze snadno stat, ze budto budes mit zamky vsude kolem, nebo je naopak zapomenes a ten program se i rozpadne.

pipux píše:
Synchronizovat to můžeš, ale přece ... nevýhoda současného Cellu (oproti např. Larrabee) je v tom že má, jak jsi řekl, fixní počet procesorů určených k určitým výpočtům. Takže ty bys měl vyrábět hry "na míru", na škálovatelné zapomeň. Dá se to asi ošetřit na úrovni enginu, ale to budeš vizuálně šidit.

Si nejsem jisty, jestli vis co znamena synchronizovat :) Podivej se sem: http://en.wikipedia.org/wiki/Synchronization_(computer_science) a sem http://en.wikipedia.org/wiki/Lock_(computer_science) a sem http://cs.wikipedia.org/wiki/Atomicita a tak :)

Nicmene, ne, nemas pravdu, staticky pocet jader nemusi znamenat staticke planovani, vetsina soucasnych procesoru ma taky presne dve jadra, a neznamena to, ze ti mp3 prehravac pobezi vzdycky na druhem, ten system to planuje dynamicky jak se mu zachce. Cell se taky da planovat dynamicky, i kdyz nepredpokladam ze to PS3 dela, pac jsou vsechny stejny, takze se to da udelat pri tvorbe hry a neresit.

Labaree ma proti cellu hlavni nevyhodu v tom, ze neexistuje :D

Nicmene, me se docela libil ten design toho ARMu. On i jednojadrovej ARM je v integer operacich (tj. webovy prohlizece, komunikace, v zasade vsechny bezny aplikace co nepracuji s obrazem a zvukem) lepsi nez kdejakej intel, takze to bude sranda, pokud to konecne zacnou prodavat.
Autorská citace #86
9.1.2010 13:24 - Sosáček
A kdyz se tak o tom mluvi, Dragon Age ma hodne retardovanej fyzikalni model. Casto se mi stavalo, ze po me nepritel muze spokojene strilet, ale kdyz mu to zkusim vracet, dozvim se, ze "blocked". Pf.
Autorská citace #87
9.1.2010 14:35 - sirien
nevim, ale pokud je jedna hláška na začátku nevratná a zabije možnost flirtování v budoucnu, tak mi to přijde trochu jako fail...
Autorská citace #88
10.1.2010 15:53 - noir
sirien: Pro mě osobně je to, bohužel, těžce ze života :o)
Autorská citace #89
10.1.2010 16:17 - sirien
noir: sice ano, ale hra která mi nabízí místo zábavy životně realistickou frustraci asi není hra, které bych dával přednost :)
Autorská citace #90
10.1.2010 17:14 - Colombo
Jojo, v tomhle byla průlomová Ultima online.

Lidi přišli unavení a sedření z práce, aby zapadli za počítač a káseli stromy, těžili rudu, potili se u pece nebo při pěstování zeleniny:D
Autorská citace #91
10.1.2010 21:48 - Lokken
Colombo píše:
Jojo, v tomhle byla průlomová Ultima online.

Lidi přišli unavení a sedření z práce, aby zapadli za počítač a káseli stromy, těžili rudu, potili se u pece nebo při pěstování zeleniny:D

Ještě nějaké další moudro z tvé mošny moudrosti?
Autorská citace #92
10.1.2010 22:37 - pipux
Glitterhash píše:
ta vec nema powersave ze zere min kdyz se nepouziva, ona porad zere pul wattu.

To snad není pádný argument.
Mobilní zařízení se po nějakých x minutách uvádějí do powersave, aby šetřily mrňavou baterku. Stolní PC z této potřeby nevycházejí, stolní PC buď potřebují být připraveny pořád zpracovávat vstupní data, anebo se hodí do standby módu, kdy zůstane napětí v RAMkách, větráčky se točí a to je asi tak vše. Ten wake-up u PC i mobilních zařízení je stejná věc.

Glitterhash píše:
hlavne ta synchronizace objektu. Ono tohleto se dela docela tezko, protoze se ti muze snadno stat, ze budto budes mit zamky vsude kolem, nebo je naopak zapomenes a ten program se i rozpadne.

Jako třeba deset tisíc melounů, shozených na trůní sál a působících fyzikálními silami vzájemně na sebe.

Když se podíváš na to video, pán tam dosahuje 1-2 fps, někdy melouny nesmyslně vybuchnou do vzduchu, ty vespodu melounové hromady ztuhnou (berou jako statické objekty - asi mají nějaký limit, např. max. 128 objektů), a pak celá scéna hodí out of memory.

Glitterhash píše:
Si nejsem jisty, jestli vis co znamena synchronizovat :)

Však jsem hodně špatný informatik ... ale tak dobře, lock, rozumíme.

Glitterhash píše:
Nicmene, ne, nemas pravdu, staticky pocet jader nemusi znamenat staticke planovani, vetsina soucasnych procesoru ma taky presne dve jadra, a neznamena to, ze ti mp3 prehravac pobezi vzdycky na druhem, ten system to planuje dynamicky jak se mu zachce.

O čem se teď bavíme? O naplánování interruptů?
To je sice hezké, ale ...
1. scéna: tuna shaderů, reálné dynamické osvětlení. Polycount nic moc.
2. scéna: levné textury, bez osvětlení. Polycount nehorázný, materiálové změny.

Pokud jsou výpočetní jednotky grafického procesoru fixně dány, jsou fixně dány i možnosti scény.

Glitterhash píše:
Labaree ma proti cellu hlavni nevyhodu v tom, ze neexistuje :D

Nedosáhl očekávaného výkonu, a tak jej uklidí k experimentům ...

Glitterhash píše:
Nicmene, me se docela libil ten design toho ARMu. On i jednojadrovej ARM je v integer operacich (tj. webovy prohlizece, komunikace, v zasade vsechny bezny aplikace co nepracuji s obrazem a zvukem) lepsi nez kdejakej intel, takze to bude sranda, pokud to konecne zacnou prodavat.

http://en.wikipedia.org/wiki/Snapdragon_(processor)

http://www.entrepreneur.com/tradejournals/article/149501943.html
http://aukro.cz/item873294430_miniht_arm_anyka_32_bit_flash_2gb_7palcu_wifi.html
Co to je zač?
Autorská citace #93
10.1.2010 23:31 - Sosáček
pipux píše:
Mobilní zařízení se po nějakých x minutách uvádějí do powersave, aby šetřily mrňavou baterku. Stolní PC z této potřeby nevycházejí, stolní PC buď potřebují být připraveny pořád zpracovávat vstupní data, anebo se hodí do standby módu, kdy zůstane napětí v RAMkách, větráčky se točí a to je asi tak vše. Ten wake-up u PC i mobilních zařízení je stejná věc.

Mluvim o rozdilu kdy ti zarizeni zere osm wattu a dva kdyz po nem nic nechces, a kdyz ti zere ctvrt wattu porad. (to taky souvisi s chlazenim a tedy hlucnosti, mozna sis vsiml ze iphone nema vetracek ani neni horkej :) )

pipux píše:
O čem se teď bavíme? O naplánování interruptů?
To je sice hezké, ale ...
1. scéna: tuna shaderů, reálné dynamické osvětlení. Polycount nic moc.
2. scéna: levné textury, bez osvětlení. Polycount nehorázný, materiálové změny.

Pokud jsou výpočetní jednotky grafického procesoru fixně dány, jsou fixně dány i možnosti scény.

Tri veci.

1) interrupty se neplanuji (ne, kecam, ale na urovni na ktere se bavime tomu ver)

2) shader je vypocetni jednotka. je to malickej procesor co umi jenom MAD, scitat a nasobit desetinny cisla a scitat desetinny cisla, ale umi to delat najednou, takze mu das pet paru cisel, reknes "nasob, vole" a on ti vrati pet odpovedi najednou, a graficka karta ma takovejhle procesoru treba 64. scena nemuze mit shadery.

3) planovani znamena, ze prirazujes ulohy vypocetnim jednotkam. Ve starym pocitaci jedny (jednomu procesoru), v novejsich pocitacich dvema a vice (vic procesorum, vic jadrum). To delas ve vice urovnich, operacni system planuje ruzny rpogramy (a strilda je, takze to vypada ze pocitac dela vic veci najednou a muzes zaroven prohlizet web a mit spustenou hudbu, prestoze ten procesor muze realne delat najednou jen jednu vec. Vic tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Scheduling_(computing).

Podobny planovani ale dela i procesor sam, ale to je magie hodne vysokeho levelu: koukni sem http://en.wikipedia.org/wiki/Out_of_order_execution.

pipux píše:
Co to je zač?

Tomu se rika smartbook. ARM procesor (ARM je firma co vymysli procesory, ale nevyrabi je, jenom je licencuje dalsim vyrobcum jako Texas Instruments, Samsung, Marvell, atd. pocita se, ze snad 98 % vsech mobilu celyho sveta pouziva ARM procesory), nejakej flashdisk a tak. Ten vykon neni nijak uzasnej a nedaji se na tom provozovat windows, ale linux funguje v klidu.

Nejvic cool smartbook je bezpochyby tohle.
Autorská citace #94
14.1.2010 22:29 - pipux
Glitterhash píše:
Mluvim o rozdilu kdy ti zarizeni zere osm wattu a dva kdyz po nem nic nechces, a kdyz ti zere ctvrt wattu porad.

Pokud máme uvažovat, že by ARM mohly výkonově dorovnat Atom (tj. určitá nutná frekvence, určitý počet tranzistorů-žroutů), pak je zajímavé zeptat se: jak to s tou spotřebou dělají? Rozdíl je to o dost větší, než jen lepší výrobní technologie.

Glitterhash píše:
(to taky souvisi s chlazenim a tedy hlucnosti, mozna sis vsiml ze iphone nema vetracek ani neni horkej :) )

Hej, i 8W se dá uchladit pasivně. Do 10W pasivně nějakým tím měděným tělískem, i bez heatpipe (nebudeš mít iPhone ale "cihlu", a bude tě to v ziměv kapse hřát). Ten přístroj se prostě tepelně saturuje na určité teplotě vůči prostředí.

Glitterhash píše:
2) shader je vypocetni jednotka

Aha, moje chyba. Dřív (2005?) bylo hodně rozšířené říkat "shader" materiálovým změnám. Textura měla svůj shader (naleštěná), neměla svůj shader (nudná) ...
Dneska je to úspěšně přejmenováno na material editor.

Glitterhash píše:
3) planovani znamena, ze prirazujes ulohy vypocetnim jednotkam

Srozuměno (ty interrupty berme jako hodně low-level operace s tímto svázané).

Já se ti ale snažil říct, že ať systém plánuje jak plánuje, pokud má grafická karta omezené zdroje, systém dokáže úzkým hrdlem karty protlačit jen určitý průchod informací. Objeví se nějaká nová hra, která zatopí určitým kartám od určitého výrobce (pro danou hru nevhodná architektura), na jiných kartách s jinou architekturou je hratelnější. Objeví se druhá hra, a všechno je jinak ...
Pokud může Larrabee škálovat rozvržení výkonu (soustředit se na geometrický model, shadery, osvětlení), je možno pro ni připravit spousty odlišných grafických scén - poradí si s nimi lépe.

Glitterhash píše:
Nejvic cool smartbook je bezpochyby tohle.

Má to touchpad od Wacomu? Aspoň 1024 úrovní přítlaku?
(to by se kreslilo, že?)

Nejvíc cool smartbook byl (už není/ještě není) Crunchpad. Měl se prodávat za 300 dolarů, pak ale ten cigán Chandra z Fusion garage oznámil vývojářům, že byli "outsorcováni" (tohle, nebo jiný z těch nemožných kapitalistických termínů, který obvykle neznamená nic dobrého), přejmenoval Crunchpad na něco jiného a nyní se jej snaří uvést do prodeje za 450 doláčů. Zajímavé, jak se dělá byznys v americe.
Celá ta věc bude asi ještě na pokračování, ve vzduchu jsou nějaké žaloby, soudy, atp.
Autorská citace #95
14.1.2010 22:57 - Sosáček
pipux píše:
Pokud máme uvažovat, že by ARM mohly výkonově dorovnat Atom (tj. určitá nutná frekvence, určitý počet tranzistorů-žroutů), pak je zajímavé zeptat se: jak to s tou spotřebou dělají? Rozdíl je to o dost větší, než jen lepší výrobní technologie.

Tak to uplne nefunguje, ISA (architektura instrukcni sady) muze byt ruzne slozita, vic nebo min, treba tak, ze instrukce maji ruznou delku nebo jsou stejne dlouhe, ze podporuje hodne nebo malo zpusobu jak rict kterej kus pameti chces, ze umi pracovat rovnou s pameti nebo musi vsechno rucne prednahravat, muzou mit slozity nebo jednoduchy system zpravy pameti ... to ma vliv na slozitost toho procesoru. Treba ruzne dlouhe instrukce (to se hezky vysvetluje) znamenaji, ze nektery instrukce zaberou min mista, a ten program zabere min pameti, ale ze logika ktera resi kde ktera instrukce konci a kde zacina musi byt slozita, a nemuze jen vzit nasledujici kus dat a rozsekat ho na kusy po dvaatriceti bitech.

V tehdle pripadech je i386 prakticky porad to prvni, tedy ta slozita varianta. Ta architektura se od dob pred 286 az po pentia 4 hodne menila a obsahuje spoustu veci ktere da praci implemntovat. Ma snad tisic ruznych instrukci, na ktere ruzne programy ruzne spolehaji, pametovy management je dobry peklo, atd. ARM je v porovnani s tim jednoduchej a da mnohem min prace (tj. tranzistoru) ho vyrobit.

Ale hlavne, nektery instrukce i386 jsou hodne slozity. "zkopiruj kus textu odsud sem" s tim ze jedno odsud je v pameti a musi se nacist? pf. Takze moderni procesory od intelu (myslim ze od pentia 3?) funguji tak, ze tyhle slozity instrukce rozkladaji na mikroinstrukce a s tema potom pracuji samostatne, prehazuji si jejich poradi, nejaky provedou i kdyz to neni potreba a nejaky neprovedou, atd (normalka).

Ale preklad do mikroinstrukci -> vykonavani instrukci zabere vic casu a prace nez rovnou vykonavat neco co vypada jak ty mikroinstrukce tedy ARM kod :)
Autorská citace #96
15.1.2010 17:06 - Sethi
sirien píše:
nevim, ale pokud je jedna hláška na začátku nevratná a zabije možnost flirtování v budoucnu, tak mi to přijde trochu jako fail...


Ono z herního hlediska to svým způsobem dává smysl jako bezpečnostní zarážka. Dovedu si představit, že ne každý hráč stojí o to, aby s ním po celou dobu hry koketoval promiskuitní ušák s přízvukem, yes?
Autorská citace #97
15.1.2010 20:07 - Sosáček
Nojo, lidi co nejsou na d20 nejsou zvykli.
Autorská citace #98
15.1.2010 21:07 - Quentin
owned! made my day :D

sry usatko :)
Autorská citace #99
15.1.2010 23:00 - Sethi
Já nemluvím s přízvukem.

Tedy... doteď jsem nemluvila, yes?
15.1.2010 23:05 - Sosáček
Jsem se taky pristihl jak davam na konec vety to "ne?" z dragon age.

Ja to ale asi mam od ty zrzky, teda.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10037708282471 secREMOTE_IP: 3.137.192.3