Kultura

Magus
7.4.2009 12:08
DrD
No moje nejoblibenejsi hra..

Dotazník o DrD.
19.7.2016 00:28 - Colombo
Navíc, deskovky jsou mnohem více spotřební zboží, než RPG.
19.7.2016 16:27 - Gurney
ShadoWWW mě včera přivedl na zajímavou myšlenku a sice že začínat na DrD bylo mnohem snazší ve chvíli, kdy měl člověk nějaké moduly k Asterionu nebo Tarii, které do jisté míry suplovaly nepoužitelné PPJ a navíc přidávaly mnohdy docela dobře udělaná dobrodružství.
19.7.2016 16:37 - York
Gurney: To sice možná jo, ale platí to pouze pro hráče, kteří začali tak, že si koupili příručky a sami se podle nich učili hrát - a takových bych řekl, že je fakt hodně málo.

Nejjednodušší (a celkem bych se vsadil, že i zdaleka nejčastější) způsob, jak se naučit hrát jakékoliv RPGčko, je přidat se ke skupině, která už ho hraje (nebo aspoň k PJovi, kterej to už zná). A když se určíš hrát od někoho zkušeného, tak není až tak podstatné, co je napsané v příčučkách, jako to, jak to dotyčný skutečně hraje.
19.7.2016 17:07 - Gurney
Thx cpt Obvious, o cca 200 postů dozadu jsme psal něco velmi podobného...
19.7.2016 17:12 - PetrH
By me zajimalo, kolik zde diskutujicich o drd jej jeste hraje aktivne. Zda vubec to neni jen tak ze zvyku, mame radi se hadat, tak pojdme hodit poleno pod tento kotel:)
19.7.2016 17:33 - sirien
PetrH: b) je správně :)

napůl OT fun storka: Před mnoha lety byla after-GC párty. Jarik tam tehdy oslovil všechny PJ z Mistrovství Vesmíru v DrD a s PPP-PPH v ruce jim tam položil "kvízovou otázku" - "Od kolikáté úrovně má šermíř dva útoky za kolo?" Z těch víc jak 10 přítomnejch PJů správně neodpověděl ani jeden. Proč? Protože DrD hráli 1x za rok na GC a většina z nich přes rok hrála Fate nebo DnD 4e (bylo ještě v dobách před 13th Age...) :D
19.7.2016 18:42 - LokiB
PetrH píše:
By me zajimalo, kolik zde diskutujicich o drd jej jeste hraje aktivne.


Tak zatím poslední DrD seanci jsme měli letos někdy v květnu. Většinou jsme jich hrávali tak 10-12 za rok. Teď si dáváme trochu pauzu a hrajeme novou kampaň v DnD 5E. Stále se tak hlásím k aktivním hráčům :)

Sirien: proč vlastně na GameConu nemáte MS v jiných hrách, ale stále v DrD?
19.7.2016 19:16 - LokiB
Gurney píše:
ShadoWWW mě včera přivedl na zajímavou myšlenku a sice že začínat na DrD bylo mnohem snazší ve chvíli, kdy měl člověk nějaké moduly k Asterionu nebo Tarii, které do jisté míry suplovaly nepoužitelné PPJ a navíc přidávaly mnohdy docela dobře udělaná dobrodružství.


Já si z čiré bujarosti kdysi nějaké Asterionské moduly koupil ... ale nikdy jsme je nepoužili. Jejich napojení na konkrétní asterionský svět bylo bohužel větší, než nám vyhovovalo.
Stejně tak jsme nikdy nehráli "předpřipravená dobrodružství" pro DrD.
Tedy ... "učili" jsme se to hard way, bez jiné skupiny (žádné jiné, které by to uměly víc prostě kolem nebyly, byli jsme v prvním sledu), bez předpřipravených dobrodružství a doplňkových modulů :)
19.7.2016 19:20 - sirien
Tradice, převážně... taky hráčská (návštěvnická) nostalgie atp.

Pro Příběhy Impéria (Fate) jsme vytvořili Legendy Klubu Dobrodruhů, které ale mají trochu jiný formát než vyřazovací Mistrovství (teda, ono už taky není tak vyřazovací, jak bývalo kdysi...) - důvod je zejména ten, že nám tehdy přišlo nesmyslný duplikovat formát, když máme možnost vytvořit novej a oslovit tím zase nějakou další skupinu hráčů. Rozsahem sou Legendy stále značně menší, než Mistrovství (řekněme třetinové?), ale tam jsou ještě jiné důvody dané požadavky programu v časoprostoru, které Legendy bohužel nepříjemně omezují. Snažíme se s tím něco udělat, ale zatím se nezadařilo.

Další důvod je taky setrvačnost - udělat podobnou programovou linii vyžaduje docela slušnej pool lidí, kteří jsou aspoň trochu stabilní napříč ročníky a kteří jsou ochotní se natom podílet a takové lidi si - bez ohledu na systém - taky nevycucáš z prstu a nevytaháš z klobouku a není moc snadné je sehnat - mDrD v tom má výhodu protože jak je zaběhlé, tak se mu stále tak nějak daří rekrutovat nové PJ ze stávajících hráčů (ale už to taky neni taková sláva jako dřív, co sem slyšel)

Plus, samozřejmě, vytvoření programové linie samo o sobě není zrovna "magic" a ty linie nepadají z nebe. A lidi co by byli ochotní takovou linii rozjet (tj. vymyslet, koncepčně připravit, zrealizovat, vychytat milion a jeden problém co se objeví po cestě... a pak každý rok znovu a znovu zrealizovat) nám taky zrovna nestojej fronty přede dveřma (bohužel) a lidi co máme potřebujeme už teď použít k pokrytí letos už 10 programovejch linií, co už máme (o asi 5 interních liniích co dělají různý support pro program nebo GC jako takový ani nemluvě)
19.7.2016 19:43 - LokiB
Jako nic proti tradici. Jen mi to přijde trochu paradoxní v situaci, kdy DrD je pro vás tím tím špatným, co se na RPG scéně najde + ani sami PJové, dle tvé OT storky, pravidla vlastně neznají a DrD sami nehrají (nebo aspoň jsi psal, že DrD hrají tak 1x za rok, raději hráli Fate a DnD).

Přijde mi,že Praxe se zde opět trochu odchyluje od internetové teorie. Čímž neříkám, že je to tvoje zásluha/vina :)
19.7.2016 20:05 - sirien
LokiB: to je dost povrchní úsudek. Poslední roky sme si dělali nějaké průzkumy (Guff pokud vim jeden i postoval sem) a ukázalo se, že ono i spousta hráčů co jezdí hrát mDrD hraje přes rok něco jiného - jen mDrD je pro ně prostě taková tradice a nostalgie má svou váhu.

Mezi PJ se i uvažovalo - asi rok a půl zpátky - že by se přešlo z oDrD na jinej systém (vágně se mluvilo o systémech jako DnD 5e, 13th age... Fate se rovnou vyškrt s tim že už v něm máme ty LKD), důvodem byla hlavně Altaří diskontinuita systému a s tím spojené problémy (např. to že děláme program ve hře, k níž už neseženeš pravidla atp.) Ukázalo se ale, že hráči co na tu linii jezdí to nechtějí - dokonce co se pamatuju to nechtělo víc lidí, než kolik jich fakticky přes rok DrD samo hraje - takže se rozhodlo zůstat u DrD. Momentálně se to řeší a ještě bude řešit tím, že mDrD sekce pracuje na vlastním GC release DrD-based pravidel pro DrD (v podstatě zjednodušené DrD pro naše potřeby, dalo by se říct). Celé to kapku vázne na dostupné kapacitě a na ne úplně plynulé koordinaci s Altarem bohužel.

Dál se taky hodí si všimnout, že různí PJ mají veřejně své herní profily podle kterých se k nim hráči mohou hlásit a jejich součástí je i sebe-hodnocení toho na co daný PJ dává důraz. Jednou z kategorií jsou i "pravidla" (tj. jak moc hrají as-written a jak moc při hře berou na pravidla ohledy), přičemž rok od roku síla této kategorie klesá - aktuálně jsme dokonce ve stavu, kdy valná většina PJ má tuhle kategorii na hodnocení 3/5 a méně a teď nevim jestli tam vůbec máme aspoň jednoho, co by tam měl 4 (s 5 tam určitě není nikdo).

Tj. ta linie se za těch víc jak 20 let co existuje hodně změnila a hodně posunula a to jak ve smyslu toho jak vypadá a funguje (co tam je za dobrodružství, jak se hrají, jak se hodnotí atd.) tak ve smyslu toho kdo jí vlastně tvoří, kdo jí jezdí hrát a jak to tyhle skupiny vnímají a pojímají.


Každopádně mi nepřijde, že by to bylo nějak moc k věci, protože diskuse o tom jak vypadá a funguje mDrD popř. zbytek GC je spíš diskuse o GC a o organizování festivalů spíš než diskuse o systému a jeho rozšířenosti. Navíc by se hodilo brát v potaz celý obraz, do kterého spadá i rok od roku sílící OG RPG linie která je plná hromady zahraničních her a o kterou je mezi hráči ohromný zájem.

Její letošní složení si můžeš prohlédnout tady, loňské pak... huh, aha, Godric si asi hrál se systémem a zbořil zálohy webů minulých ročníků. Nemilé. No, kdybys chtěl, máme interní dokumentaci a můžu Ti i vypsat, kolik jakých her který rok bylo (zpětně cca od roku 2010 myslim... 2011 určitě, myslim že bych měl mít i 2010)
19.7.2016 20:50 - efram
York píše:
Gurney: To sice možná jo, ale platí to pouze pro hráče, kteří začali tak, že si koupili příručky a sami se podle nich učili hrát - a takových bych řekl, že je fakt hodně málo.


Znám to z vlastní zkušenosti a nebyl to problém. Nikdo z nás ta pravidla neznal, a šlo to v pohodě. Hlavní důvod vidím v chuti hrát a v častosti hraní. Prostě všichni se učili. Samozřejmě chápu, že někdo s tím problém mít může. Je pak otázka zda by neměl problém s jakýmkoliv začátkem v čemkoliv...
19.7.2016 21:03 - efram
sirien píše:
LokiB: to je dost povrchní úsudek. Poslední roky sme si dělali nějaké průzkumy (Guff pokud vim jeden i postoval sem) a ukázalo se, že ono i spousta hráčů co jezdí hrát mDrD hraje přes rok něco jiného - jen mDrD je pro ně prostě taková tradice a nostalgie má svou váhu.


Tak já tomu nerozumím, jsme se tu dočetl kolik bylo v rámci DrD zmařeno hráčských životů, že fandové/zastánci DrD jsou jen hrstkou neprozřelých hráčů a nakonec se dočtu tohle......říkám si kde je chyba. Jak je možné, že ta nostalgie je tak silná když to byl takovej shit. Jak je možné, že se těm hráčům vyplatí jednou za rok upsat ďáblu, když prozřeli a hraji již jiné systémy..... Asi bych neměl chuť si v době, kdy už DrD nehraju se k němu vracet.
19.7.2016 21:05 - LokiB
sirien: ja si pravě četl o mčr v minulých dnech, nevím, jestli to bylo z loňska ... dobrodružství ohledně šatů a dvojčat, z pohledu vítězné družiny. jestli jsem to četl na dracidoupe.cz (které ted nejede) nebo jinde, ted uz nevim

To prostředí, jak je popisováno letos, dává hodně vzpomenout na Poklady stolinů

Mně se na tom líbí, že i na takových neoblíbených pravidlech je ochota postavit "soutěžní hraní" a dost propracovaný setting a asi i dobrodružství.
A že se třeba loni hrálo v podstatě "bez soubojů"
19.7.2016 21:09 - sirien
efram píše:
říkám si kde je chyba.

v tom, že kritiky DrD zjevně házíš do jednoho pytle a pak náhodně zaměňuješ, co kdo z nich vlastně tvrdí. Pak taky v tom, že redukuješ důvody účasti na té akci a zážitek z té akce na systém, což je dokonale mimo.

Možná se vrať k tomu, co sem o DrD psal já a co psal Jerson. Kupodivu nejsme jedna a ta samá osoba a mnohdy se názorově rozcházíme. Pak si taky ujasni, jestli se bavíme o systému jako takovém, o hraní s daným systémem nebo o akci, na které se ten systém vyskytuje.
19.7.2016 21:10 - sirien
LokiB píše:
dobrodružství ohledně šatů

já bych tu loňskou zápletku radši moc nepitval, když dovolíš...
19.7.2016 21:13 - efram
Jasně máme tu systém, který odradil, podle vás, mnoho hráčů od hraní a napáchla nenapravitelné chyby v komunitě. Přesto se zde bavíme o tom, že se každoročně sejde poměrně hodně lidí co si ho zahrají v rámci mDrD, přesto, že během roku ho nehrají a hrají něco jiného. Očekával bych, že o bude spíš naopak.

Kupodivu vím, že nejste jedna a táž osoba. Ty jsi víc sarkastický.
19.7.2016 21:15 - LokiB
efram: a tak zas se zbytečně netoč na tomhle tématu, on to není důkaz ničeho.

Že se najde pár desítek / málo stovek lidí, kteří jsou ochotni si zajet na GameCon zahrát, nic neznamená. V mnohém to budou staré vykopávky, které jezdí z tradice, partičky, pro které je to možnost se sejít na pár dní, když jinak jsou rozesetí po světě atd.
Takže hráče bych neřešil a jejich motivace v tomhle smyslu není moc důležitá a jasná.

Mě na tom zajímalo to, že to stále podporují pořadatelé. A chápu, že tradice je tradice. dokonce nejsem tak povrchní, jak se snaží sirien nálepkovat, na druhou stranu do zákulisí opravdu nevidím, i proto jsem se ptal. A neptal jsem se nikterak ironicky.

Té energie, které se do toho musí vložit, je prostě hodně (na straně organizátorů). Tak jsem si říkal, že to třeba Altar nějak sponzoruje, protože mu to dělá aspoň trochu reklamu.
19.7.2016 21:16 - LokiB
sirien píše:
já bych tu loňskou zápletku radši moc nepitval, když dovolíš...


ok, ok. já ji viděl volně dostupnou na netu, tak mi to nepřišlo jako něco tajnýho. přesto jsem se snažil "moc nerozepisovat", abych případně nezkazil někomu zábavu
19.7.2016 21:20 - efram
LokiB píše:
Takže hráče bych neřešil a jejich motivace v tomhle smyslu není moc důležitá a jasná.


Přesto si myslím, že to v kontextu nelze úplně vytrhnout a o nemluvím to tom co píšeš dál ty, ...add pořadatelé

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.091570138931274 secREMOTE_IP: 18.217.116.183