Kultura

Magus
7.4.2009 12:08
DrD
No moje nejoblibenejsi hra..

Dotazník o DrD.
20.7.2016 11:57 - Jerson
ShadoWWW píše:
Má smysl hodnotit hru, která se již neprodává, z jiného důvodu než čisté nostalgie?

Jo. Kdyby tam bylo tisíc nebo deset tisíc hodnocení, dalo by se to použít jako reference ve chvílích, kdy někdo řekne "názor hráčů není jak zjistit".

Plz píše:
Je to jen jedna poznámka k tomu, že né vždy jsou na vině pravidla DrD. Myslím si spíše opak.

To už jsme tu také rozebírali. Pravidla mají vliv na lidi, kteří ten vliv přenáší po svém na další lidi.
20.7.2016 21:14 - PetrH
Tady jsou anotace, nebo je myslena ta na rpgf? Tam mam splneno :)
Jinak zdravim na gc;)
20.7.2016 21:21 - elfx
Tohle je můj první příspěvek na Kostce. A patřím k těm, kteří DrD 1.x ještě pravidelně hrají.

To, že se kolem DrD rozpoutala taková diskuse značí, že rozhodně se nejedná o hru minulosti. Měla zásadní vliv na formování RPG scény, stále se v ní hraje mistrovství republiky. A i když od té doby vyšla hromada dalších RPG her, tak v naších luzích a hájích neexistuje důstojný zástupce.

S DrD jsem se poprvé seznámil na táboře v roce 1997. Už předtím jsem však o dračáku zaslechl povídat spolužáky, ale nikdo ho kolem mě nehrál. Dříve jsem poznal Magic a gamebooky. Gamebooky mě ovlivnili hodně. Seznámil jsem se s edicí Vyber si vlastní dobrodružství a Fighting Fantasy. Na základě pravidel druhé série jsme už někdy v roce 1996 hráli vlastní "dračák". :-) Když se mi dostaly do ruky skutečná pravidla (tehdy verze 1.5), tak jsem byl u vytržení. Protože jsem byl nejlepší matematik ve třídě, tak jsem i v 13 na číslech ujížděl. :-D O přestávkách nás hrálo 9 spolužáků ze 27. Každý den několik lidí zůstávalo hrát i po škole. Tehdy postupně jsem začal dělat PJ. Dle dnešních zkušeností bych se měl hráčům zpětně omluvit. Pravidla jsem tehdy totiž bral jako zákon, a požadoval jsem po všech hrát co nejvíc podle toho, co bylo napsané. V té době jsme vyzkoušeli i Shadowrun. Protože to byly pravidla teprve druhé RPG hry, kterou jsem četl, tak mě jiný přístup k mnoha věcem inspiroval. Ale nevyhovovalo mi prostředí. Mám naopak nejraději fantasy světy. Na střední se mi nepovedlo dát dohromady novou družinku, takže jsem se k hraní vrátil až v roce 2010, kdy mě k tomu přivedla spolužačka na konci vysoké. Po těch skoro 10 letech pro mě byl návrat k RPG něco jako probuzení mužů ve filmu Sex mise. :-D Internet, který byl při přerušení mé hráčské kariéry v plenkách, najednou nabízel teoretické texty, které byli z jiného světa. Doma jsem měl několik modulů Asterionu (které jsem si kupoval ještě chvíli ze setrvačnosti na střední), ale běžel jsem rychle nakoupit Tárií. Můj styl vedení hry se radikálním způsobem změnil a stále se vyvíjí. Jak je tedy možné, že stále zůstává naše družinka u pravidel, podle kterých "nikdo nehraje"? Zkusili jsme na dvě sezení DrD II. Ty koupil jeden hráč a dělal PJ. Bohužel, asi jsme nezvládli hrát tím správným stylem ;-), protože pravidla jsme moc nepochopily a dál s tím nechtěl nikdo hrát. Pak jsem objevil FATE a koupil jsem Rozcestí. Oproti DrD II se už u nás vyskytli hráči, kteří pravidla chápali, přesto jsem se i u nich po dvou hrách vrátili ke klasice, na kterou jsou zvyklí.

Úplně cítím, jak teď už některé svrbí ruce a chtějí napsat: „Je tu překlad DnD 5e!“ Sám jsem přešel na e-booky, ale co se týče příruček k čemukoliv, dávám stále přednost tištěným knihám, ve kterých se lépe listuje. Samozřejmě, mohl bych si to někde nechat vytisknou a svázat, ale pak by příručky chtěli i někteří hráči… Jsme už ve věku, kdy máme více peněz, než času. Ano, v našem případě se určitě jedná o pohldnost. Ale vemte si, kolik lidí, kteří se chtějí třeba vrátit ke hraní se svými dětmi sem zavítá a prokliká se k němu. A ještě se musí registrovat. Když přijdou do obchodu, že chtějí „Dračák“, tak je nikdo na překlad DnD nenavede.
Z toho, co jsem pročetl, jsem pochopil, že vydávat u nás RPG hry je charitativní činnost. Proto jsou vydávané spíše fandovské kusy, které jsou pro pokročilejší hráče (většinou vycházející z FATE) a nad klasikou se ohrnuje nos. To také vysvětluje, proč Altar DrD 1.x zařízl. DrD+ ani DrD II nemohu brát jako plnohodnotnou náhradu. Pokud se však jedná o doplňkový příjem k výrobě deskovek, tak pak nepřekvapí, že hlavním měřítkem jsou osobní preference, nikoliv snaha o co největší finanční úspěch.
Naději na změnu tohoto stavu vkládám do Jeskyní a draků. Bojím se, abych nebyl zklamán jako u DrD II. Po prolistování DnD 5e mě obavy částečně opustily. V mnoha věcech jsem se cítil jako doma. Pokud by si tvůrci chtěli nechat poradit, tak bych jim doporučil, ale se maximálně drželi názvosloví z DrD. Anketa o pojmenování Rogue je dobrou ilustrací. Hráči by měli v příručce najít i své oblíbená povolání – Hraničář v mích družinách vždy patřil k nejoblíbenějším povoláním a nevím, jestli by hráči brali kněze za adekvátní náhradu. Alchymista už tak oblíbený nebyl, ale je to povolání, které by se pro kontinuitu mělo v základních pravidlech také objevit. IHMO recept na úspěch je vzít pravidla DnD 5e a zabalit je do obalu, na který jsou dračákisté zvyklí. Pokud by udělili ještě nějaký neoficiální hack na pravidla DrD 1.x (DnD 5e jsem jen proletěl, ale jsou tam stupně 1-20, bonusy a postihy-5/+5, namísto hodu na past k10 je tam k20 – oproti převodu třeba do FATE to bude mnohem jednodušší), tak by se s tím dala využít hromada materiálů, která vyšla.

Pokud to shrnu – ani v roce 2016 není na českém trhu běžně k dispozici hra, která by pro naší družinu nahradila DrD 1.x. A netuším, co bych měl doporučit koupit začátečníkům, kteří by chtěli začít hrát. Snad Kouzlem a mečem, ale ten se nehodí na delší hraní a je už také vyprodaný.
21.7.2016 08:06 - Plz
Jerson píše:
To už jsme tu také rozebírali. Pravidla mají vliv na lidi, kteří ten vliv přenáší po svém na další lidi.


Tak ještě jednou a trošku polopatěji. Z těch 20 lidí o kterých vím, že s RPG skončili jsem všem 20 dělal já PJe a já se je snažil přesvědčit aby alespoň jednou zkusili hrát. Vzhledem k tomu, že jsem od začátku spousty pravidel vynechával (například hody na úspěch u kouzelníka) a že jsem se především řídil pravidlem PJ se baví když se baví hráči, a že v mých hrách není kostka a mechaniky nejdůležitější (například bych s klidem nechal projít i ty tvoje drátěné hrabičky z jiné diskuze) tak pochybuji, že můj vzorek lidí nechal RPG kvůli pravidlům ať už jen nepřímo působícím přes mě jako PJe. Navíc asi polovina z nich nechala hry až ve chvíli kdy jsem s DrD neměl nic společného, kdy už jsem hrál podle jiných pravidel (což je už asi 20 let).

Proto si stále dovolím tvrdit, že pravidla DrD nejsou rozhodujícím faktorem v opuštění RPG.

A tvým 1000 hráčům u anotací, dobrá už jdu psát anotace na hry které znám...

A jinak souhlas s elfxem. Na trhu v tištěné verzi v ČR není dodnes náhrada za DrD 1.x

Plž
21.7.2016 08:46 - Tarfill
Kdo CHCE hrát podle pravidel systémů zde na foru probíraných, je v praxi úplně jedno, jestli jsou na českém trhu, nebo jenom zde na fóru. V dnešní době tiskáren a běžného knihvazačství, chytrých telefonů a stoupajících dovedností v cizích jazycích apod, mě osobně český trh vlastně ani tolik nezajímá...
21.7.2016 08:58 - Tarfill
Ale vemte si, kolik lidí, kteří se chtějí třeba vrátit ke hraní se svými dětmi sem zavítá a prokliká se k němu. A ještě se musí registrovat. Když přijdou do obchodu, že chtějí „Dračák“, tak je nikdo na překlad DnD nenavede.

Sorry chlape, ale na věty tohohle stylu jsem docela choulostivej. U všeho v životě platí, že kdo hledá, ten najde. A u RPG tomu není jinak.

Když chceš pro sebe nějaký nejlepší auto, taky Ti nikdo neřekne, že stojí zrovna v tomhle autosalonu nebo v tomhle bazaru.
Když chceš nějakou nejlepší ingredienci na večeři, taky Ti nikdo neřekne, že jí najdeš zrovna v tomhle krámu a tomhle regálu.
Když chceš najít nějakou super holku, nikdo nedokáže přesně říct, že zrovna tahle je ta pravá.
Jestli pro sebe hledáš nějaký nejlepší sport, který by Ti vyhovoval, taky si nejdříve musíš některé vyzkoušet a nikdo nemůže od stolu ukázat - hele, dělej tohle, to je pro Tebe nejlepší.
Protože jen Ty sám víš, co chceš a jen Ty sám víš, co je pro Tebe nejlepší. A musíš si to najít sám!

Stejně jako jsi tento server našel i Ty, stejně jako já, tak i ostatní mají tu možnost. Stačí jen CHTÍT a zůstat trpělivý... :-)
21.7.2016 09:08 - Jerson
Plz píše:
Proto si stále dovolím tvrdit, že pravidla DrD nejsou rozhodujícím faktorem v opuštění RPG.

Jenže tu mícháš několik věcí dohromady.
Jsou lidé, kteří s RPG skončí z důvodů, že je to nebaví, nemají na to čas, najdou si jiné zájmy, atd. U těch je téměř jedno, podle jakých pravidel a jakým způsobem hrají. Mám hromadu kamarádů (vlastně všechny z doby před patnácti lety), které občas potkám a když se dozví, že já ještě pořád hraju RPG, tak říkají, jak by bylo fajn si zase zahrát. Někteří hráli jen DrD, někteří se mnou hráli CPH, na výsledek to nemá vliv - prostě nehrajou, i když by (možná doopravdy) chtěli. To je jedna skupina.

Druhá skupina, o které tu celou dobu byla řeč, jsou lidé, kteří zkusili Dračák (nebudu říkat DrD "podle pravidel", prostě si zahráli), na základě té zkušenosti usoudili, že tenhle typ zábavy není pro ně, ale po několika letech a po setkání s jiným systémem a hráči začali RPG hrát.

Lidí z první skupiny znám i já mnohem víc než lidí z druhé skupiny, a nikdy tu nikdo netvrdil, že DrD bylo hlavním důvodem, proč lidé z první skupiny RPG přestali hrát a už se k němu nevrátili.

Plz píše:
Na trhu v tištěné verzi v ČR není dodnes náhrada za DrD 1.x

Pokusů o vytvoření náhrady byly stovky včetně několika oficiálních, ale všechny skončily na tom, že se hráči DrD naprosto neshodnou v tom, co by měla tato náhrada zachovat a co by mohla odstranit. Tedy, na vyřazení některých okrajových a naopak zachování některých podstatných věcí se shodnou, ale v prostoru mezi tím naprosto ne, takže (podle mě) žádná náhrada DrD 1.x ani vzniknout nemůže už z principu.

Nicméně doufám že třeba takoví Jeskyně a Draci by mohli žezlo DrD postupně převzít.

Tarfill píše:
Kdo CHCE hrát podle pravidel systémů zde na foru probíraných, je v praxi úplně jedno, jestli jsou na českém trhu, nebo jenom zde na fóru.

To je dost ošemetné tvrzení. Hodně hráčů Dračáku o existenci dalších RPG ani neví, a hodně hráčů RPG neví o tom, že existují originály nebo překlady dostupné v pdf, protože prostě tuhle oblast zájmu na internetu vůbec neřeší.

A s tím chtěním a hledáním - pokud nevíš, že to co hledáš existuje, nebo nevíš, zda to vůbec existuje, může být tvé hledání velmi dlouhé, občas delší než doba života. Lidí co hledali a nenašli bylo v minulosti už moc.
21.7.2016 09:51 - Tarfill
protože prostě tuhle oblast zájmu na internetu vůbec neřeší.

Jersone, chceš k této větě další komentář? ;-)
Pokud něco neřešíš, není divu, že o tom nemáš přehled...

A pokud ani nevíš, že existuje něco jiného a lepšího, nemáš pak ani potřebu to shánět, protože Ti to tolik logicky nechybí. A když už se dozvíš, že to existuje a budeš to hledat, daná situace se rapidně změní.
Nebo se mýlím? ;-)

Já to beru i podle sebe. Taky jsem o tomhle fóru dlouhé roky nevěděl a znal jsem jen české DrD. Ale prostě jsem hledal a zkoušel. A našel.
Samozřejmě, že jakékoliv hledání nemusí být nejrychlejší, ale postupně se k tomu může každý dopracovat. I kdyby to trvalo měsíce či roky...

Akorát si tímto můžeme položit otázku, jestli by bylo vhodné vymyslet nějakou informační kampaň či reklamu, díky které by se lidé o překladech a jiných systémech lépe dozvěděli. To je ale taky otázka na spotřebu další lidské energie a peněz a tím pádem i na další samostatnou diskuzi...
21.7.2016 10:15 - Jerson
Tarfill píše:
Pokud něco neřešíš, není divu, že o tom nemáš přehled...

Před časem jsem zkoušel zjistit, jestli neexistuje RPG, ve kterém by se dali hrát agenti okultního výzkumu v předválečné době. Dostal jsem návrh na několik systémů a odkaz na seznamy stovek dalších, mezi kterými by něco takového mohlo být. Najít mezi tou hromadou systémů ty, které by mi vyhovovaly, tedy vybrat je, stáhnout, přečíst, pochopit zda by mi vyhovovaly, to všechno je hodně časově náročné. A to se na netu pohybuju od roku 2001 a znám ty vhodné portály. Nakonec jsem to vzdal, možností je prostě příliš mnoho a ani nevím, jestli bych našel nějaký systém, který by mi vyhovoval víc než ten co vytvářím.

Nicméně chtěl jsem říct hlavně to, že jen chtít nestačí. Musíš mít i prostředky a schopnosti, což není automatické. V řadě případů musíš mít štěstí. Taky musí věc kterou chceš existovat.

Notabene když sem nebo na RPGF přijde nováček a zeptá se, jaké RPG by si měl koupit, dostane deset různých odpovědí a dvacet otázek, na které obvykle neumí odpovědět. Nikdo nemá čas stát se odborníkem na všechny věci, které si kdy bude vybírat nebo je hledat.
Ve výsledku pokládám za lepší, když budou v obchodě tištěná pravidla JaD, které bude moct prodejce nabídnout zákazníkovi, který si dojde pro "Dračák" jen proto, že o něm něco zaslechl.

A poslední věc - napadlo mě udělat rozhodovacího pavouka pro lidi, kteří se dostali k RPG, ale neví co by si měli vybrat - aby si pomocí různých otázek a vlastních požadavků dokázali vybrat. Sám to ale nedám dohromady, potřeboval bych na to pomoc. Šel by do toho někdo?
21.7.2016 10:23 - LokiB
Tarfill píše:
Sorry chlape, ale na věty tohohle stylu jsem docela choulostivej. U všeho v životě platí, že kdo hledá, ten najde. A u RPG tomu není jinak.


Bullshit. schopnost hledat je jedna věc, a ochota přijmout něco jako pravidla z pofidérních zdrojů, je věc druhá.
Velké množství lidí chce prostě oficiální pravidla, u kterých mají (třeba ani ne opodstatněnou) důvěru v to, že to dává nějaký smysl, že si to nezbastlitlo pár maníků na koleni a teď to přes kamarády propagujou atd.

Kupříkladu překlad DnD 5E je velkej počin. Bezesporu. Já bych podle toho ale nehrál ... ta nekompatibilita lidí, kteří znají jen překlad, s těmi, co hrají podle originálu, je strašná. Navíc nemáš žádnou návaznost na další doplňky, moduly atd. Vždycky budeš muset čekat, než to zas někdo přeloží, protože sám se v tom prostě SNADNO nevyznáš. zcela nestatisticky ověřeno v praxi na spoluhráči, který se to učil podle překladu, a my ostatní podle originálu. A to jsme všechno lidi s velmi dobrou znalostí angličtiny, 25 lety hraní RPG. Prostě ta kompatibilita není snadná.

Píše:
Samozřejmě, že jakékoliv hledání nemusí být nejrychlejší, ale postupně se k tomu může každý dopracovat. I kdyby to trvalo měsíce či roky...


Ale tady nešla řeč o lidech, kteří chtějí hledat roky. Řeč je o lidech, kteří chtějí zajít do obchodu a říc: pane vedoucí, před 20 lety jsem hrával Dračí doupě. Mám dneska dorůstající děti. Co byste mi doporučil ze své nabídky, abych koupil a zkusil s nimi hrát? Aby to bylo stylem PODOBNÉ jako to Dračí doupě. Víte, kouzelníci, draci, podzemí, házení kostkou, napínavé souboje, dobrodružství a celková zábava.
21.7.2016 10:28 - LokiB
Jerson píše:
A poslední věc - napadlo mě udělat rozhodovacího pavouka pro lidi, kteří se dostali k RPG, ale neví co by si měli vybrat - aby si pomocí různých otázek a vlastních požadavků dokázali vybrat. Sám to ale nedám dohromady, potřeboval bych na to pomoc. Šel by do toho někdo?


Na obdobný téma jsme kdysi dělali expertní systém, který podle odpovědí vybíral vhodné doporučení.
Akorát to nebyl pavouk, tedy rozhodování výběrem doleva/doprava podle odpovědi, ale vážené rozhodování na základě té báze znalostí a přiřazených vah k jednotlivým odpovědím.
Chtělo by to tedy jen nějaký prázdný expertní systém a naplnit mu tu znalostní bázi.
Vhodnej může najít někdo, řídící se heslem "kdo hledá najde" :)
21.7.2016 10:41 - Vojtěch
Něco jako toto?

21.7.2016 11:12 - Jerson
Vojtěch píše:
Něco jako toto?

Ten obrázek je bohužel někde, kam na něj nevidím.
21.7.2016 11:20 - Vojtěch
Alternativní zdroj

21.7.2016 11:21 - Vojtěch
Případně ještě starší RPG Dungeon

21.7.2016 11:24 - Tarfill
Jersone:
...to všechno je hodně časově náročné...
...možností je prostě příliš mnoho...
Samozřejmě, v tom máš pravdu. Já rozhodně nechci říkat, abychom si pročítali všechny existující systémy a snažili se prolomit jejich jazykovou bariéru. Spíš jde o uvědomění si, že existují různé varianty a když se po něčem budu pídit, tak dostanu jakýsi obraz situace, který jsem před tím vůbec neznal a ze kterého si následně vyberu alespoň něco. Nebo alespoň já to tak vnímám.
A tahle věta Taky musí věc kterou chceš existovat. je zrovna v Tvém případě krásně úsměvná, když sis vymyslel systém vlastní. :-)


LokiB:
Schopnost hledat je jedna věc, a ochota přijmout něco jako pravidla z pofidérních zdrojů, je věc druhá.
Jasně, o tom žádná. Každopádně já jsem zrovna neměl na mysli uvádět jako dogma pravidla z pofidérních zdrojů. Spíš šlo o to, že člověk, který začne hledat nová pravidla, o žádném zdroji momentálně neví. A pokud začne nějak hledat, může mít štěstí (které je taky trochu třeba jak píše Jerson) a najde dobrý zdroj, anebo bude mít smůlu a najde zdroj špatný. Pak je ale už na tom člověku, jestli je svéprávný a uvědomí si, že ten zdroj pro něj není vhodný a začne hledat zase dál.
Když to aplikuju zase na běžný život, je to jako kdybys hledal nějaký perfektní hadry na sebe ve vietnamský tržnici a pak se divil, že se Ti to po třech vypráních rozpadne.

Každopádně mě třeba udivuje, že Ti může vadit tolik pomyslná nekompaktibilita lidí od originálu a od překladu. S tím rozporem jsem se osobně nijak výrazně nesetkal (i když nevím přesně jakou hru a překlad jsi měl na mysli) a když už došlo na otazníky, vyřešilo se to prostě podle originálu. A bylo hotovo, žádné další trable.

Zrovna překlady tady na Kostce bych bral v celku jako důvěryhodný zdroj, kde podstata informací je zachována.

Navíc nemáš žádnou návaznost na další doplňky, moduly atd. Vždycky budeš muset čekat, než to zas někdo přeloží,
Záleží jak to pojmeš. Tohle je totiž taky trochu úhel pohledu. Pokud vezmeš v úvahu, že překlad dělá někdo dobrovolně a trvá to nějaký čas, nemůžeš chtít, aby přeložil hned všechno. Zrovna v případě DnD se další překlady plánujou, několik doplňků je již přeloženo a více ještě přijde časem...
Nehledě na to, že jako základ Ti zrovna příručky PHB, DMG a MM vystačí na dost dlouho.
Každopádně pokud někdo nemá žádnou vlastní fantazii, aby si vymyslel svoje vlastní dobrodružství a je omezen jen na moduly, které vyjdou oficiálně, nelze se Tvému tvrzení divit... ale takoví hráči jsou zase taky někde jinde...

Ale tady nešla řeč o lidech, kteří chtějí hledat roky. Řeč je o lidech, kteří chtějí zajít do obchodu
no tak to potom jo. To je jiná otázka a jak jsem již naznačil, asi je to otázka na další celou diskuzi...
21.7.2016 11:48 - LokiB
Tarfill píše:
Každopádně mě třeba udivuje, že Ti může vadit tolik pomyslná nekompaktibilita lidí od originálu a od překladu. S tím rozporem jsem se osobně nijak výrazně nesetkal (i když nevím přesně jakou hru a překlad jsi měl na mysli


Myslím konkrétně DnD 5E ... překlad je udělanej dobře. ale když půlka skupiny zná jen anglický originál a půlka jen český překlad, který překládá vše, včetně názvů kouzel atd. tak to při hře zdržuje a rozptyluje, aby se vzájemně domluvili, co kdo dělá a jak to dělá.
aspoň to je moje zkušenost s lidmi, kteří RPG hrají desítky let a teď si chtěli zkusit nová, snad vyhovující pravidla.

DrD mělo aspoň podporu v tom, že k němu doplňky vycházely (tedy až na ten Hvozd, že siriene, hohoho ;)).
Mělo Asterion, mělo Tarii ... a to není málo. i noví hráči pak vidí, že ten systém není jen výkřik do tmy, ale něco, co má návaznosti ... (které po chvilce zas skončí, že ano :))

Ale vrátím se k tomu, že jsem opravdu měl na mysli ty lidi, co si chtějí nakupovat v knihkupectví, bez toho, aby sáhodlouze pátrali a zkoušeli různé systémy. Ten příklad je reálný.
Mám kamarády, kteří s námi před těmi 20 lety hrávali a pak přestali, protože život šel dál a hraní RPG pro ně přestalo být zajímavé. Dneska máme děti ve věku 10-16 let ... a ti lidé přemýšlí tak, jak jsem popisoval. "Chtěl bych si zahrát s dětmi něco, jako bývalo Dračí doupě" ... a na českém trhu ekvivalent opravdu není.

uživil by se takový ekvivalent? nevím. je možné že opravdu ne.
21.7.2016 12:55 - Tarfill
LokiB,
a jaký smysluplný herní systém jsi doporučil těm svým kamarádům Ty osobně? Když už máš větší přehled a nechodíš jen do krámu? Byli přístupní k Tvým radám?
Taky si jednou představuju, že budu dělat GMa svým dětem, ale ještě si musim pár let počkat...
21.7.2016 13:08 - Jerson
Vojtěch píše:
Alternativní zdroj

No, byl by to dobrý základ pro začátek. Jen bych tam chtěl zařadit věci i podle toho, jak snadno se k nim nepoučený uživatel může dostat.

Tarfill píše:
A tahle věta Taky musí věc kterou chceš existovat. je zrovna v Tvém případě krásně úsměvná, když sis vymyslel systém vlastní. :-)

No, to je právě ono - kdybych věděl, že existuje systém, který dělá to co chci, tak se s vymýšlením vlastního neunavuju, je to moc velké množství práce. Takhle nevím, jestli jsem náhodou nezdubloval práci, kterou už někdo jiný udělal.

Tarfill píše:
Pak je ale už na tom člověku, jestli je svéprávný a uvědomí si, že ten zdroj pro něj není vhodný a začne hledat zase dál.

To obvykle nemáš šanci zjistit. Když narazíš na člověka, který hrát DrD a Shadowrun 2e a u toho taky skončil (jako většina mých spolužáků ze střední), tak se ani nemusíš dozvědět, že jsi skončil s omezeným výběrem. A nebo začneš googlit a vypadnou na tebe stovky systémů, včetně těch domácích, a to odradí 95% lidí.
Když má člověk z něčeho vybrat, potřebuje mít 3 - 7 možností, ne méně, ale ani ne více. A když už chci nováčkům nějak pomoct, tak bych jim chtěl předložit nějakou pomůcku, která je k takto omezenému množství možností dovede.

Tarfill píše:
Když to aplikuju zase na běžný život, je to jako kdybys hledal nějaký perfektní hadry na sebe ve vietnamský tržnici a pak se divil, že se Ti to po třech vypráních rozpadne.

Já třeba už tři roky hledám brašničku na opasek a nemůžu najít. Věnoval jsem tomu dost času, dokonce jsem oslovil soukromé výrobce, kteří mi do jednoho neodpověděli. A to přesně vím co chci a co hledám.
Když si představím, že bych šel kamarádovi kupovat rybářský prut, protože vím že sem tam rybaří a naposled ho zlomil, a dostal na výběr víc než tři možnosti, tak jsem naprosto v háji. A kdybych začal studovat problematiku prutů a ptát na se na specializovaných fórech, věřím tomu, že bych se nakonec dobral k pěti protichůdným názorům na to, co si mám koupit, kadžný z nich by končil slovy "musíš se rozhodnout sám, co vlastně chceš", a fakt bych měl chuť poslat je všechny do háje.

Proto si myslím, že člověk který přijde do knihkupectví pro "pravidla RPG" nebo pro "Dračák" potřebuje jasnou radu, ke které povedou dvě nebo maximálně čtyři otázky.

LokiB píše:
a na českém trhu ekvivalent opravdu není.

Je. Rozcestí bych za něj považoval s tou výhodou, že je volnější a děti by něm mohli hrát Pokémony, upíry nebo Poníky, ale třeba i Star Wars nebo cokoliv, co je a jejich rodiče zajímá.
21.7.2016 13:35 - Tarfill
Píše:
A nebo začneš googlit a vypadnou na tebe stovky systémů, včetně těch domácích, a to odradí 95% lidí.

No, tohle je taky otázka jednotlivce, každý by k tomu googlení mohl zaujmout jiný postoj a třeba to někoho odradí. Já ale stále pracuju s představou, že CHCEŠ. Chceš něco najít a tudíž Tě vůle vede v hledání dál a jen google Tě hned neodradí. Stačí jen trochu prosít první zrníčka a pak je výběr hned o něco menší. Ale tohle už řešit vlastně nemusíme, protože to stejně nevyřešíme... ;-)

Píše:
A když už chci nováčkům nějak pomoct, tak bych jim chtěl předložit nějakou pomůcku, která je k takto omezenému množství možností dovede.

To je od Tebe šlechetné. A jak toho pomyslného výsledného pavouka plánuješ rozšířit do hráčské veřejnosti??? To není ironie, fakt by mě to zajímalo.

Píše:
Když si představím, že bych šel kamarádovi kupovat rybářský prut, protože vím že sem tam rybaří a naposled ho zlomil, a dostal na výběr víc než tři možnosti, tak jsem naprosto v háji. A kdybych začal studovat problematiku

Jasně, pokud chceš kupovat jen pro někoho, tak je jakékoliv shánění informací a práce navíc unavující. Já měl na mysli hlavně lidi, co chtějí hrát pro sebe. A kvůli sobě bych si třeba problematiku prutů pro případ koupě rád přečetl, protože jim normálně vůbec nerozumím.

Píše:
Proto si myslím, že člověk který přijde do knihkupectví pro "pravidla RPG" nebo pro "Dračák" potřebuje jasnou radu, ke které povedou dvě nebo maximálně čtyři otázky.

No jo, ale tohle je princip, který by se pak mohl aplikovat úplně na všechno. Protože věřím tomu, že osobně každý prodejce bude osobně upřednostňovat nějaký jiný systém a ve výsledku to dopadne podobně (i když ne tak horlivě), jako když se nějaký nováček zeptá tady na fóru - doporučíš mu třeba pět systémů, stejně jako Ti někdo doporučí pět různých prutů... protože možnost výběru a protichůdného názoru je vlastně u všeho...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083298921585083 secREMOTE_IP: 3.149.251.155