RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
8.1.2014 18:19 - Bouchi
Jerson píše:
Mé svolení máte, pokud bude třeba něco dodělat, tak to dodělám, stačí napsat co je potřeba.

Fajn.
Jerson píše:
Pokud jde o ilustrátora, o jednom skvělém vím (kreslí mi obrázky k Omeze).

Nemá nějaké ukázky tvorby online?
Za jak dlouho by zvládl cca 20 půlstránkových ilustrací?
A dělá i barvu, nebo máme na obálku hledat někoho jiného?
8.1.2014 18:34 - Jerson
Myslím že Rimbovu práci znáš, ne?
8.1.2014 18:57 - Bouchi
Aha, no to jsi měl říct rovnou. ;)
Rimbo se skvěle vypracoval, ale zas aby nebylo "prerimbováno" ;) ilustroval nám DrD II Bestiář a čerstvě DrD II Hry mocných.
Původně jsem si říkal, že by nemuselo být špatné dát šanci někomu z těch, jejichž nabídky nám chodí (jsou mezi nimi i fakt perspektivní), samozřejmě pokud byste ho ty a Sirien schválili. Dodám nějaké ukázky.
8.1.2014 21:24 - Nerhinn
Nebo by mohl třeba dělat obrázky k jednomu z žánrů (jestli se tedy ještě stále zvažuje, že budou ukázky pro x základních žánrů. Mohlo by to být odlišeno i jiným stylem ilustrací/ilustrátorem. Ale je možné, že to za mě mluví hlavně moje OCD. Taky by tu bylo riziko, že některý žánr bude obrázkově slabší a odradí... holky, nebo někoho takového).

sirien píše:
Nerhinn mi kdysi slíbila korektury v případě potřeby tak jí to můžu zkusit připomenout třeba

Myslím, že Jerson se mě na to svého času taky ptal. Když na mě budete dostatečně často a nepříjemně řvát, ráda pomohu.
9.1.2014 00:12 - crowen
Ak mozete, skuste sa drzat jedneho ilustratora. Mam doma Hillfolk, co je velmi rozpacity projekt. Prvych 90 stran pravidiel a core settingu je OK so super Merlkirovimi ilustraciami. Zvysnych 200 stran su rozne settingy s roznymi ilustratormi a posobi to velmi zle.
9.1.2014 08:44 - hadrian
Ilustrátor vesrsus Ilustrátoři: Jakožto laik se spoustou načtených věcí - méně je někdy více a držel bych se jednoho autora, ale takové hlasování, či kdyby se udělala prezentačka s několika autory a mezi lidmi by pár dobrovolníků z našich řad prověřilo, co se líbí veřejnosti? (muselo by být min. 500 respondentů a věková kategorie 12-30 a genderově vyváženo v poměru 1:2 ve prospěch mužské populace? Třeba?)

EDIT: Pokud se nemýlím, tak Rimbo dělal i nějaké obrázky pro Hrdiny fantasy II (ale ti asi jen tak nevyjdou, pokud vůbec někdy vyjdou tiskem), takže aby tu fakt nebylo přerimbováno...

Co třeba Petr Kopl?
26.1.2014 00:17 - sirien
Bouchi: tak co? Já se učim na příští tejden na statistiku jak fretka na koksu a k tomu jsem už zvládl překlad Fate dotáhnout do 70% a v CPH jsem s komentářema na 33. stránce z 55, jak si na tom s připomínkama Ty?
27.1.2014 22:45 - sirien
...ták, já svojí versi s připomínkama právě poslal Jersonovi. Mám jich tam na těch 50 stranách jen 270 :D
27.1.2014 23:22 - crowen
Bolo by super, keby sa s CPH vydala aj Omega :-)
28.1.2014 10:51 - Jerson
Omega je jiná hra, jiná pravidla, jiný styl, jiná cílová skupina, proč myslíš že by bylo dobré vydat obojí najednou (nebo dokonce dohromady)?
28.1.2014 10:52 - crowen
Omega ako setting ku CPH :-) Respektive sa inac opytam, pojde von samotne CPH, alebo sa k tomu pribali nejaky vzorovy setting?
28.1.2014 11:54 - York
Pravidla Omegy (alespoň poslední zveřejměná verze) jsou settingově prakticky zcela nezávislá. Vydat je jako setting k CPH nedává smysl, o settingu v nich není skoro nic.
28.1.2014 12:39 - crowen
Prave preto by bolo super ten setting spisat a zverejnit :-)
28.1.2014 14:58 - sirien
crowen: hm. Zkoušel Jsi třeba číst diskusi? :P to co hledáš je někde na začátku mé výměny s Bouchim o vydání CPH pár stran zpátky
28.1.2014 15:22 - sirien
#226 a dál konkrétně
28.1.2014 16:33 - Jerson
Setting Omegy se k pravidlům CPH moc nehodí, protože je postavený na tom, že hráči budou hrát agenty různě silných schopností, což by v CPH mohlo dělat problémy. Ale neboj se, na settingu Omegy se pracuje.
28.1.2014 16:38 - crowen
Sirien & Jerson - vdaka za update
30.1.2014 07:37 - Bouchi
sirien píše:
v CPH jsem s komentářema na 33. stránce z 55, jak si na tom s připomínkama Ty?
Ještě čtu a poznámkuju, do víkendu budu mít hotovo. Holt máš výhodu lepších očí.
30.1.2014 08:56 - sirien
ne, mám výhodu zkouškového s epicky dementní zkouškou, což je naprosto epická motivace k různým prokrastinacím - a člověk chce dělat něco užitečného a ne jen tak bloumat bytem, uklízet a jiné hovadiny... :)

Což mi připomíná, že bych se měl pomalu jít nechat vyhodit z prvního termínu.
31.1.2014 13:56 - Zombie
Dal jsem si s tím práci, tak se to prosím pokuste přečíst (z nedostatku času a neznalosti citací je to „plain text“
Děleno do několika částí.

1. Noví zákazníci (komu prodat):#25
Stále ale věřím tomu, že má smysl zkusit důstojně oživit styl hry, kvůli kterému desítky lidí jezdily hrát na cony (a to i jiné než Gamecon) a ještě větší spoustě to poskytlo zábavu na nemálo let.
-> strašně málo lidí

#28
Je, promiň, úplně ukradené, co vytvoříš. Super svět, geniální RPG systém, doplňky, herní scénáře, překlady her, článků, doplňků... to všechno je v tomhle směru k ničemu, protože to je tvorba pro ty, co už v komunitě jsou.
Jako jo, cool, udržuje to život té komunity a něco jí to dává a rozvíjí jí to - jenže pouze kvalitativně, nikoliv kvantitativně, nijak to nenapomáhá jejímu ROZŠIŘOVÁNÍ. Což je to o čem tu je řeč.

Co pomůže? To co jsem psal. Evangelizační činnost. Tak jako kdysi. Jen tentokrát ne z pozice "my uvědomělí jdeme ukázat pravá RPG dračákystům" jako jsme to dělali (ano, my - byl jsem tehdy mezi zmíněnými) tehdy, ale tentokrát "my, RPGčkaři obecně, jdeme ukázat RPGčka ne-RPGčkařům".
Tábory, DDMka, školní družiny... cokoliv podobného.

V podstatě to, co měl kdysi dělat OpenGaming Project který jsem zkoušel s Dalcorem a který se rozpadl. Nebo to, v čem selhal Maelström později. To, co by teď mohla dělat RPG Aliance, kdyby byla orientována extravertně a ne introvertně.

Můžeme lákat nové lidi na GameCon. Vzhledem ke kapacitě hlavně ty co tvoří činnost pro ostatní - učitele, vedoucí kroužků...
-> (komerční) REKLAMA na hotový (komerční) produkt.
Za předpokladu, že ještě existuje cílová skupina.

#31
OK, začnu lámat své známé, co zatím RPG nehrají. Vylíčím jim, jak je super, když můžeš hrát v perzistentním, vyvíjícím se světě stejnou postavu třeba několik let, nebo víc postav, ale s tím, že akce jedné budou mít na ten svět vliv, takže tam bude nějaká kontinuita. Že to nemusí být jen o herectví a vyprávění, ale dá se tam vyblnout i s mechanicky podpořenými souboji, že se jejich postava bude vyvíjet a získávat nové schopnosti a vybavení a bude to mít přímý mechanický dopad podobně jako v počítačových hrách. Že se v tom dá taktizovat, kombinovat různé schopnosti a podobně.
-> Do jaké věkové skupiny s tví známí řadí?
20-25 - vejška/práce/rodina
25 a více - práce&rodina

#33
Popravdě, myslím že nováčkovi je jedno, jaká pravidla na něj vytáhneš, pokud je dokáže pochopit a začít hrát do dvaceti minut. Nebo ještě lépe dát s ním první hru téměř bez pravidel nebo jen s minimalistickými pravidly (a pomůckami, které máš při sobě na cestě vlakem nebo u táboráku) a pokud ho to chytne, tak mu nějaká pravidla předložíš.

Ale už to nebude takové, že dáš člověku bichli, aby si jí přečetl, nastodoval pravidla potřebná pro svou postavu a vytvořil si jí. Ve světě on-line RPG s desetiminutovými zábavnými tutorialy už tohle prostě fungovat nebude.
-> Doba je rychlá a lidi líní. 10 minut na on-line tutoriál je pro lidi začleněný v nějaký sociální síti se silnýma vazbama (třída, rodina)

#43
lidi co si s váma zahrají na conech mohli co nejsnáze zahrát taky sami (přece jen Alnaga se Sirienem si domů asi neodvezou...) a třeba přitom i "infikovat" někoho dalšího ze svého okolí. Původní DnD i Warhammer Fantasy začaly být strašně populární i díky modulům/dobrodružstvím, Paizo, FFG, Catalyst, ... ti všichny vydávaj věci který čerstvě nadčeným lidem začít hrát usnadní (+ samozřejmě dělaj OG).
-> dostaň NOVÉ lidi na Con.

#86
Pro nábor nováčku pro PRG v čechách by dle mého názoru nejvíc udělali "Pick-play" dobrodružství.
Byla by tam pravidla, která vysvětlíš za 10 minut. Hotové karty postav. Pár pěkných mapek a ilustrací, aby se lépe popisovalo hráčům a samozřejmě nějaké jednoduché hack and slash dobrodružství. Jo a třeba kostky.
->
V takovéto podobě už existují zavedené deskovky (minimálně Proroctví, Talisman).

#92 (cílová skupina, nábor)
A myslím si, že to ani není úkol typu - získejme tisíc lidí (to je asi důležité z hlediska vydavatele). Jde podle mého spíš o to, rozjet lavinu na tom správném místě. Kdyby každý účastník diskuze přivedl k RPG 10 lidí ve věku 10-15 (a z toho 2-3 tak, že u toho zůstanou a budou sami propagovat) máme v podstatě vyhráno.
-> jaký je věkový/generační okruh zdejších přispěvatelů? Do jaké míry jsou v kontaktu s věkovou skupinou "10-16 let"?
(moc ne)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07160496711731 secREMOTE_IP: 23.20.220.59