RPG odborně

sirien
12.5.2021 22:01
Autorská citace #81
14.5.2021 11:05 - sirien
Tronar: hezký (""). Jen to že existují lidé co hráli X (DrD, ADnD...) jak bylo napsané (Ty, Loki...) není moc pointa věci - pointa je o těch lidech co to osekávali. Že mezi ně někdo nepatří na věci nic nemění.

Loki: A když polovina lidí okolo co ADnD hrála přizná, že to osekávala (a i o hodně víc než jen o "volitelná" pravidla) nebo dodnes hrajou úplně přetvořený, v komunitě co má for-RAI bias, tak je asi docela jedno jak moc nahlas budeš křičet že to zrovna Tvoje bublina nedělala.

(Btw co jsou a nejsou optional, a zejména OPTIONAL! pravidla často není to co tak je nebo není nadepsáno. Pokud jsou ta pravidla o něčem co vstupuje do hry a není jak jinak to vyhodnotit, tak si můžeš psát "volitelné" jak chceš, ale není to tak. Pokud hráči ve velkém preferují volitelné pravidlo nad základní, navíc v systému kam to volitelné od pohledu sedí víc, tak to volitelné je zjevně spíš to "základní". A pokud "volitelné" pravidlo všichni hrají jako výchozí, tak volitelné taky moc není. )
Autorská citace #82
14.5.2021 11:19 - Lethrendis
Jersone, ty absolutně směšuješ dvě různé věci. Že někdo něco přímo nehraje neznamená, že ty pravidla nerespektujete. Teprve když natvrdo stanovíte nějakou hauseruli, to je úprava/osekání pravidel.

Že jen málokdy hrál někdo theurga (a občas stejně jo) neznamená, že jsme nehráli podle pravidel pro astrální sféry, tvorbu předmětů atd. Prostě byl theurg jen raritní hráčská postava, lepší jako NPC.

To máš to samé jako s těmi mimosmyslovými schopnostmi. Kdo říká, že by měl mít chodec nějaké právo je furt používat? Prostě v DrD bylo použití třeba pyrokineze sváteční záležitostí, asi proto, že to není tak snadné, hraničář na to potřebuje dlouhé soustředění a splnit podmínky atd. Zkrátka nastavení DrD. Ale ve hře ty schopnosti byly a tu a tam je opravdu někdo použil.

A stejně tak ty orientační výpočty - prvním výpočtem získáš rámec. Hrubým odhadem pak víš, v jakém jsi pásmu naložení. Když to potřebuješ vědět přesně, tak to můžeš spočítat přesně, ale to je málokdy třeba. Stejně tak s únavou etc.

Zkrátka odhad založený na nějakém rámci pravidel fungoval dost dobře, vlastní zkušenost. A pokud měl někdo pochybnost, nebo to bylo příběhově důležité, tak jsme to holt podle pravidel spočítali.

Takže za mě "šli jste tři dny a jste tam, bolej vás nohy" je plně dostačující. Pokud někdo vyžaduje mechaniku, která natvrdo určí únavu, zároveň zohlední nějaká náhodná setkání a čertvíco a vždycky jí chce naplno využívat, je to jeho šváb na mozku.
Autorská citace #83
14.5.2021 11:29 - sirien
Lethrendis: udělat z jedné z hlavních schopností povolání (v PPZ to tak rozhodně působilo) "sváteční záležitost" je fakt žůžo design (a BS level obhajoby věci, sorry).

Podobně se mi líbí jak fanoušci DrD dokáží jedním dechem sdělit co všechno vůbec nehráli, ale jak to vůbec nebylo špatně. Třeba jedno celé povolání. Nebo jak něco bylo moc složité/nepohodlné na používání jak to bylo napsané, ale to vůbec nevadí (jasně - proč že se s tim vůbec někdo vymejšlel a psal? Kde bylo napsané jak to pak nemáš používat doslova?)
Autorská citace #84
14.5.2021 11:30 - ShadoWWW
V době, kdy jsme hrávali DrD 1.5 Pravidla pro začátečníky, tak jsme taky používali všechna nevolitelná pravidla. V Pokročilých nám přišlo zbytečné řešit tak podrobně nosnost a řešili jsme to selským rozumem (od verze 1.6 se tato pravidla dostala i do Začátečníků, tak jsme je taky ignorovali). Taky nám přišlo zbytečné řešit s tím spojená pravidla únavy. Když pak ve verzi 1.6 se pravidla únavy ještě rozšířila a aplikovala se na kde co, jen jsme kroutili hlavou. Najednou jsme začali house-rulovat a ignorovat i pravidla, která jsme do té doby používali (asi jsme dozráli do toho správného věku). To byla taky doba (rok 2000), kdy jsme se začali rozhlížet po jiných pravidlech. A protože většina skupiny neuměla anglicky, volba padla na DrD+. Asi nemusím zmiňovat, jak nešťastná to byla volba...

----------
Z volitelných pravidel nám přišly nejlepší Pravidla pro opíjení z Šavlozubé veverky. :-)
Autorská citace #85
14.5.2021 11:34 - Šaman
Přijde mi to už dost slovíčkaření. Drtivá většina systémů starších patnácti let má konkrétní pravidla na každý prd. Takové DnD 3.5 mělo tabulku nalezení hraničářova přítele na dvě stránky a byly tam v procentuální tabulce uvedená snad všechna běžná zvířata z bestiáře. Pak tam byl myslím dovětek, že GM ji může změnit/určit jinak.

Jestli někdo všechny tyhle tabulky a exaktní postupy bez úpravy používá, tak ok, ale většina hráčů myslím nikoliv. Znamená to, že se prakticky žádné tyto hry nehrají podle pravidel?
Nebo to dokonce znamená, že jsou lepší systémy, které dávají obecný postup použitelný pro každou situaci, ale nedávají žádný konktrétní, takže družina nemá co zahazovat?

Přijde mi to vůči těm konkrétním pravidlům nefér. Teda, pokud jsem diskuzi správně pochopil tak, že pokud se z pravidel velká část nepoužívá, tak je to známka nekvality pravidel.
Autorská citace #86
14.5.2021 11:38 - ShadoWWW
  • Když jsou v pravidlech věci, co jsou označeny jako volitelné, a já je nechci používat, je to za mě OK.
  • Když jsou v pravidlech věci, co nejsou označeny jako vlitelné, ale snadno se dají house-rulovat, je to za mě opruz, ale pořád OK.
  • Nejhorší je možnost, že v pravidlech mi nesedí nějaká důležitá, nosná část pravidel, a její změna nebou house-rulování by vedlo k totálnímu rozpadení celých pravidel a jejich hození do koše (DrD+, DnD 4e).
Autorská citace #87
14.5.2021 11:40 - Lethrendis
Sirien: Udělat z mimosmyslových schopností hraničáře jednu z hlavních schopností je stejně tak nesmyslné :) BS level útoku?

Já neříkám, že měly DrD úžasný design. Neměly. Tisíc a jedna věc by šla řešit lépe. Ale než to všechno překopat, tak jsme si řekli, že je lepší nechat to celé jak to je. A také jsme to rámcově respektovali. Věcí, které jsme natvrdo změnili, těch bylo málo.

Šavlozubky byly obecně super, zrovna opíjení jsme ale nezahráli ani jednou :)
Autorská citace #88
14.5.2021 11:45 - Šaman
Ha! Pravidla pro opíjení. Nová položka v deníku - rodový chlast. U barbara "všechno, co teče, kromě vody a asfaltu". Jedou jse mi podařilo přechlastat orky jejich vlastní břečkou, chutnalo to jako krev smíchaná s čistým lihem :D
Nostalgická slzička ukápla…

Jj, některá pravidla ze Šavlozubé veverky už bych z hlavy možna považoval za vanillu.
Autorská citace #89
14.5.2021 11:51 - sirien
Lethrendis: mě se líbí jak řekneš že jste něco "rámcově respektovali" a tváříš se, že to tudíž bylo dodrženo/použito. By mě zajímalo kolik lidí takhle "rámcově respektuje" třeba dopravní předpisy.

A ano, z pohledu někoho, kdo nově otevřel PPZ, mimosmislovky působily jako jedna z hlavních schopností povolání. Že zpětně vidíš, že tak zjevně nefungovaly, neznamená, že tak nepůsobily (nebo, popravdě, IMO, že tak nebyly původně i zamýšleny).


Jinak ono celá tahle diskuse - asi sem měl čekat, že když zmínim nějaký systém tak hned každý bude mít potřebu se ozvat a říct, jak to hráli zrovna oni, ať už to bude nebo nebude fakticky relevantní a k věci.
Autorská citace #90
14.5.2021 12:32 - LokiB
sirien píše:
udělat z jedné z hlavních schopností povolání (v PPZ to tak rozhodně působilo) "sváteční záležitost" je fakt žůžo design (a BS level obhajoby věci, sorry).


proč stáčíš diskusi o tom, jestli se hraje "podle pravidel" na to "jak je špatný design"?
Já DrD nedesignoval, nemám žádný problém říc, že ten design je špatný. Ale nijak to nesouvisí se současnou diskusí o tom, jestli se hrálo podle pravidel nebo ne.
Další argumentační faul :(


sirien píše:
Jinak ono celá tahle diskuse - asi sem měl čekat, že když zmínim nějaký systém tak hned každý bude mít potřebu se ozvat a říct, jak to hráli zrovna oni, ať už to bude nebo nebude fakticky relevantní a k věci.


A přesně to jsem ti psal hned v té první reakci, že jsi svůj zajímavý článek zabil obvyklým rejpancem do systémů, které ani neznáš a o kterých si jen něco slyšel. Můžeš si za to sám :)
Ale já mám dneska narozeniny a tak ti odpouštím ;)
Autorská citace #91
14.5.2021 12:38 - Jerson
Lethrendis píše:
Jersone, ty absolutně směšuješ dvě různé věci. Že někdo něco přímo nehraje neznamená, že ty pravidla nerespektujete. Teprve když natvrdo stanovíte nějakou hauseruli, to je úprava/osekání pravidel.

Já bych řekl, že pokud nějaké pravidlo nepoužíváš, tak ho osekáváš, protože pak to už není pravidlo.
Asi jako když budeš někdy jezdit na červenou, tak ti policajti jasně vysvětlí, že nedodržuješ pravidla. To že je nesmysl některá pravidla vždy dodržovat (třeba stát na červenou v noci na zcela přehledné křižovatce, když nic nejede) je věc jiná. A o tom píše Markus i Sirien - bylo nemožné ta pravidla dodržovat. Možná "téměř nemožné", ale to bych musel vidět Lokiho hru.

A koukám, že mě už Sirien předešel.
Jinak třeba i hráči deskovek si sem tam upraví pravidla - ale tak, že pravidlo změní a používají ho jinak, nebo ho nepoužívají vůbec. Ne, že by ho někdy použili a jindy ne.

Jinak třeba u chodce jsem z jeho popisu čekal, že kouzla pocestných budou ta hlavní věc, kterou budu používat, abych dosáhl toho skvělého dojmu z motivačního textu, ale použil jsem je asi jednou.
Autorská citace #92
14.5.2021 12:44 - Corny
sirien píše:
By mě zajímalo kolik lidí takhle "rámcově respektuje" třeba dopravní předpisy.

Z praxe ti řeknu, že jich málo není :D

LokiB:
Jako vzhledem k tomu, že debata "jestli se hraje podle pravidel" je už sama docela mimo téma článku, na který by tahle diskuze měla reagovat, tak si myslím, že stáčet to do otázek designu, který s tématem článku souvisí mnohem víc, je docela fér.

Jinak sry, ale pokud píšu článek na téma "Mezi pravidly a hrou je jasný vztah", tak podtéma "lidi, kteří s tímhle nesouhlasí, často podle pravidel vlastně vůbec nehrají" s tím úplně regulérně souvisí a stejně tak je úplně korektní k tomu dát příklady, i kdyby ty příklady byly třeba jen z doslechu (protože pardon, ale pokud mi nějaký můj známý třeba řekne, že z jeho zkušeností většinou lidi vlastně podle ADnD pravidel nehráli a většinou je osekali, tak je to pro mě směrodatnější podklad, než tvoje osobní svědectví (a i kdybych se k tomu tvářil nestranně, tak je to čistě slovo proti slovu), zejména pokud třeba i vím, že všemožné houserulování a oklešťování pravidel je v DnD scéně docela rozšířené).
Autorská citace #93
14.5.2021 12:44 - LokiB
Jerson: tak já se přiznávám, že jsme v DrD ani jednou nepoužili bombardování hradu z létajících příšer zápalnými bombami. A bez toho to prostě neosekané DrD nebylo :(
Autorská citace #94
14.5.2021 12:49 - LokiB
Corny píše:
Jinak sry, ale pokud píšu článek na téma "Mezi pravidly a hrou je jasný vztah", tak podtéma "lidi, kteří s tímhle nesouhlasí, často podle pravidel vlastně vůbec nehrají" s tím úplně regulérně souvisí a stejně tak je úplně korektní k tomu dát příklady, i kdyby ty příklady byly třeba jen z doslechu


Pak se holt lišíme v tom, co si představujeme pod kvalitním článkem. Mně to korektní nepřijde. Střílíš se tím do nohy, že lidi, kteří to měli jinak, než ses ty doslechl, ti ten článek v diskusi unesou jinam a budou ti omlacovat o hlavu, že si vymýšlíš.

mezi tím co "víš", že se celkem běžně houseruluje a osekává (máš nějaké příklady k DnD5E, jestli je to tedy na DND scéně běžné?), a tím, že řekneš "lidi v podstatě nikdy nehráli podle těch pravidel a navíc hrát přestali" ... je stále ještě propastný rozdíl. Dalo by se říc bulvární.
Autorská citace #95
14.5.2021 12:54 - sirien
Loki: Bez konkrétních příkladů by to tvrzení vyznělo dost vágně. A rejpnul sem si do systémů co znám a do jednoho co neznám - a podle názoru mnoha jiných než jsi Ty sem se trefil.

LokiB píše:
proč stáčíš diskusi o tom, jestli se hraje "podle pravidel" na to "jak je špatný design"?

Protože v té pasáži neodpovídám Tobě na to co píšeš Ty, ale Lethrendisovi na to, co píše on. Ne každý kdo začíná na "L" je Loki, dokonce ani když má Loki narozeniny.
Autorská citace #96
14.5.2021 13:01 - sirien
Loki:
Obsah článku: "lidé kteří X systém AB osekávali."
Loki v diskusi: "Já X nedělal, ale systém AB sem neosekával!"

Loki: "není pravda že hráči AB osekávali, já to nedělal, takže se to nedělo!"
C, M...: "My AB osekávali a lidi okolo nás taky."
Loki: "AB nikdo neosekával!"

Loki: "Když budeš tvrdit něco o AB, tak lidi co to tak neměli, i když si zrovna o nich nemluvil, ti diskusi unesou jinam!"

...asi další pokračování s dovolením passnu :)
Autorská citace #97
14.5.2021 13:02 - Lethrendis
Heh, ten příklad s dopravními předpisy je krásná střela do vlastního kolene :) Víte například, že máte před jízdou zkontrolovat vůz? Třeba že se máte ujistit, že všechna světla svítí? Kdo z vás, borců, tohle dělá? Nebo mi snad chcete říct, že pravidla provozu dodržujete jen rámcově? :D

Znova zopakuju, že pravidla DrD nejsou ideální. Fakt nejsou. Ale lze je "rámcově dodržovat", přesně jak jsem to popsal. Jede se na nějaký odhad v rámci pravidel (asi 50 v obci, policajti tolerují 55 až 60) a když je výjimečně potřeba přesnost, tak se to spočítá celé. Proto jsem předtím použil výraz RAI a ne RAW, i když ani to není přesné, protože mi někdo okamžitě předhodí, že trápit hráče účetnictvím byl záměr autorů.
Autorská citace #98
14.5.2021 13:06 - sirien
Lethrendis píše:
Ale lze je "rámcově dodržovat", přesně jak jsem to popsal.

Tzn. podle nich vlastně nehrát. Ale trpět potřebou tvrdit, že ano. :)
Autorská citace #99
14.5.2021 13:18 - Šaman
Siriene, mohl bys nám přecijen napsat jinými slovy, jaká je pointa článku?

Jestli jsi to psal jen proto, abychom neříkali, že hrajemem DrD, ale "máme vlastní pravidla vycházející z DrD"?

Myslím, že záměr byl jiný, ale už od prvního čtení jsem trochu zmatený. Obecně se s čánkem dá souhlasit, ač mi přijde, že neříká nic objevného.

Tvrzení "na pravidlech nezáleží" se používá na více úrovních a na některých je myslím stále platný. Třeba v kontextu "na pravidlech nezáleží, důležité je jak si v družině rozumíte".

Nicméně. že na pravidlech vždy nějak záleží je určitě pravda. Že i kdo si vytvoří vlastní primitivní "bezpravidlový" systém, má vlastně pravidla je také pravda.

Ale je TOHLE opravdu zamýšlená pointa článku?
Nebo to bylo myšleno tak, že míra hraní RAW je určitý kvalitativní parametr?


Btw. Lethrendisovo přirovnání je velmi přesné. Všichni říkají, že dodržují dopravní předpisy. Mnozí si to i myslí. Ale to jen proto, že spoustu předpisů ani neznají a pro docela bezpečnou jízdu je nepotřebují. Kdo dá ruku do ohně za obsah své autolékárničky? Kdo může říct, že když se policajti budou snažit, že mu nic nepředpisového nenajdou? A to jsou pravidla závazná a vedoucí k bezpečnosti poměrně nebezpečné činnosti.

Kdo může říct, že v komplexních pravidlech neporušil nějaké pravidlo pro pohyb s velkým naložením? A vadí to, když je to jen hra?


Plus samozřejmě věc, co už opakuji delší dobu - Ve Fate as written není žádné pravidlo pro naložení. Dosah střelby. Schopností středně pokročilé postavy. Všechno si vymyslíš po svém, nemůžeš tedy nic vypustit, dokud nezačneš sahat na úplné základy. Dělá to ale ten systém lepší, než když prohlásím "budeme hrát Robina Hooda podle pravidel DnD 5e, ale vypustíme veškerou magii"?
14.5.2021 13:27 - Jezus
Šaman píše:
Ale je TOHLE opravdu zamýšlená pointa článku?
Nebo to bylo myšleno tak, že míra hraní RAW je určitý kvalitativní parametr?


Ano.
Ne.

EDIT: Nejsem samozřejmě sirien, ani jeho tiskový mluvčí, ale neodolal jsem tomu, abych si netipnul odpověď. Mě to třeba po přečtení článku přišlo dost jasné, o čem ten článek je (napovím - nadpis nelhal, jak tomu občas u novinových článků bývá ;-) ).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08965015411377 secREMOTE_IP: 3.145.178.240