Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
20.8.2021 16:12 - sirien
York píše:
musel bych asi vytvořit styly pro každý povolání

ano.

"Šikovné řešení" jsem poměrně intenzivně hledal a nenašel, pokud ho najdeš Ty, určitě se poděl.
20.8.2021 17:03 - Aegnor
Actually ... pokud má člověk tu knihu jako knihu, a ne jako jeden velký dokument, tak může vytvořit ToC pouze pro aktuální dokument.
22.8.2021 22:32 - sirien
WOW! Zázraky se dějí, v InDesignu začala fungovat stylová kaskáda mezi Cell styles a Paragraph styles! (Kaskáda mezi Table styles a Cell styles je bohužel nejspíš nadále rozjebaná a nemám teď manu to testovat, ale i tohle je milý zlepšení... sice víc jak 5 let pozdě, ale lepší jak drátem do oka.)
26.8.2021 15:10 - York
Taková zajímavost - všiml jsem si, že Kindle dělá něco mezi zarovnáním do bloku a doleva. Pokud to jde tak, aby to vypadalo dobře (tj. aby tam nebyly moc velký mezery mezi slovama), zarovnává do bloku, ale má nejspíš tvrdej limit na velikost mezery, takže občas řádky nejdou až úplně ke kraji. Vypadá to celkem dobře.

Je to něco standardního? Umí to InDesign?
26.8.2021 15:38 - exi
York: O tom nevím, ale InD má jiný nástroje, jak si poradit s velkýma mezerama při zarovnání do bloku.
6.9.2021 01:06 - sirien
#$%^$*&%&^%& !!!!!!!!

Running headers - by character style.
Nested style - line style -> character style...
= broken (vloží se nastavené hard znaky r headeru, ale ne dynamický obsah)
se standardnim nested style to funguje (...jen neoptimálně a musim netriviálně hackovat konec stylu)

...sem idiot já a nastavuju nějak debilně nested line style, nebo sem narazil na další bug v InDesignu a line style neni running headerem rozeznaná jako character style?


aside: Exi: díky za TypoScript via PB - extrémně užitečná hračka.
6.9.2021 12:49 - exi
sirien: poděkování forwarduju Pilchowskimu :)
23.9.2021 08:50 - Pan Bača
Nezkoušeli jste někdo dostat češtinu do Affinity Publisheru? Myslím tím české slovníky, dělení slov apod.

Sice se mi to podařilo stáhnout a aktivovat, ale buď to nefunguje, nebo dělám něco blbě, protože mám celý text "červeně podtržený". A dělení slov taky nevypadá, že by běželo.
27.10.2021 13:52 - exi
Koukám na nový funkce v InD 2022. Na vrcholu seznamu přejmenování master pages na parent pages z důvodu diverzity a inkluze. O moc víc tam toho není.
27.10.2021 20:14 - ShadoWWW
To je moc. Jsem zvědavý, kdy v rámci inkluze přejmenují Master's degree na Parent's degree. :-)
27.10.2021 21:22 - sirien
Nic Ti nebrání si to manuálně dál pojmenovat jako "slavemaster" :)

Já to chápu, Adobe nestojí za to se téhle kraviny účastnit tak prostě ustoupí rovnou aby měli klid. Ostatně to slovo master tady ani moc nesedí, já sám pro sebe tomu vždycky říkal spíš template, ale s tou stromově-kaskádovou podstatou tam to parent asi technicky sedí i víc.
12.11.2021 21:27 - sirien
Ví někdo jestli se dá udělat running header tak aby místo prvního výskytu stylu na stránce bral první výskyt stylu následující po jiném stylu?

Příklad. Pořadí nadpisů na stránce:
H3: Fireball
H2: Snowflake magic
H3: Cure burns
H3: Fluffy snowfall


Co mi udělá rH2-rH3 v zápatí:
Snoflake magic-Fireball

Co chci aby mi udělalo rH2-rH3 v zápatí:
Snoflake magic-Cure burns

(Ano, samozřejmě vím, jak to hacknout a ne, není to moc práce, ale a) to pak trochu breakne automatizaci a b) to vadí mému technical-craft-purity OCD; correct ways only please.)


EDIT: ano, googlil sem... problém s googlenim pokročilejch věcí nad pokročilejma funkcema je ten, že vás zaplaví nekonečno odkazů "jak udělat pokročilou funkci pro úplný blby", ale o pokročilý věci s funkcí co chcete udělat nenajdete nic :/
12.11.2021 21:47 - ShadoWWW
Jedině tam použít jiný styl, který bude vypadat stejně, například odvozený styl H3a odvozený od H3 a odkazovat se na něj.
H3: Fireball
H2: Snowflake magic
H3a: Cure burns
H3: Fluffy snowfall

Running header se bohužel neumí odkazovat na jiný než první nebo poslední výskyt.
12.11.2021 21:49 - Aegnor
Asi nejlepší je vytvořit character style, který nic nemění, a nastavit running header na daný character style.
12.11.2021 21:53 - sirien
Aegnor, ShadoWWW: nechci znít zle, ale co bylo nejasného na "hacknout to umim taky" a "correct ways only"? Přišlo mi to jako docela jednoznačně řečené... :)

Potvrzující informace že running header je tupej a skutečně umí jen first a last je to co mě zajímalo, díky za info, nemusim se trápit tim že to bastlim manuálně :)
12.11.2021 21:59 - Aegnor
Tak, jasně, ty to umíš. Ale třeba si to přečte někdo jinej, kdo řeší stejnej problém, ale neví jak to hacknout. Mně osobně dost vytáčí když najdu příspěvek, kde někdo řeší stejnej problém jako já a jedinej další příspěvek je zase od něj ve stylu "nevermind, i found a way" a nic víc.
12.11.2021 22:04 - ShadoWWW
Aegnor: Líp bych to neřekl.
12.11.2021 22:37 - sirien
fair point. V tom případě ste ale zapoměli zmínit důležitej prvek architektury running headers a to že ve složitějšim dokumentu při navázání na nadpisy se running header neváže na styl nadpisu, ale na "prázdnej" styl písma, kterej se následně do nadpisu vloží přes nested style (standardně pomocí nastevní typu "through - 10 - words" nebo tak něco) (protože to umožní vázat running header na větší množství nadpisů když např. potřebujete mít věci jako "H3", "H3 span", "H3 intended", "H3 no contents" atp. a navíc to právě umožní running header hackovat skrze přidanej text frame s paragraph style s příslušnym nested style ale neviditelnym písmem)
25.11.2021 20:13 - sirien
Potřebuju A-Z řadící skript, který nerozjebe prokliky (cross-reference) při seřazení Table of contents (pro tvorbu indexů).

Ten skript který je v základu v nabídce má bohužel dvě zásadní chyby:
1) neumí řadit diakritiku (což je samo o sobě dost zlo)
2) totálně zničí prokliky - položky vedou na úplně jiné stránky než mají (osobní dojem je že to seřadí text, ale prokliky nechá na původních řádcích, což... ehm.)

Náhodou někdo něco nemáte?
7.12.2021 01:28 - sirien
...já sem takovej idiot.

Layout - Table of Contents - More options - Sort entries in alphabetical order.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088757038116455 secREMOTE_IP: 54.226.25.246