Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
15.7.2023 16:54 - York
Siriene, kdysi jsi sem dával šikovnej tip, že se dá TOC použít na automatický generování klikatelnejch seznamů uvnitř textu. Jak řešíš to, že TOC si vždycky udělá vlastní text frame, děláš z něj inline object?
15.7.2023 18:47 - sirien
Nikdy sem to řešit nepotřeboval. Pokud se nepletu jde o normální text field který můžeš včlenit do existujícího threadu, čímž by se ToC měla začlenit do textu?
15.7.2023 19:03 - York
sirien píše:
Pokud se nepletu jde o normální text field který můžeš včlenit do existujícího threadu


Právě, že ne. Má fixní pozici, text v threadu ho obtejká.
19.8.2023 09:53 - Archimedesfort1
Měl bych dva dotazy.
Pracuji aktuálně na kulturách ras + postavách a herních materiálech reflektujících tyto kultury (systém Svitky Hrdinů). Pro mé účely se mi zalíbily boční poznámky, které jsem viděl u Fate Accelerated.
A nyní ty dotazy:
1. Jaký je ideální rozměr stránky, aby byl text obecně příjemně čitelný za předpokladu, že tam chci mít ty boční poznámky?
2. Neví někdo, jestli ty boční poznámky jdou udělat dobře ve Wordu (kromě textového pole)?
19.8.2023 10:28 - York
Ad 1: Pokud se nepletu, Fate Accelerated je sázený na B5tku. Na menší stránku se ti to asi nevleze bez toho, aby to vypadalo jako dva sloupce.

Ad 2: Nic lepšího než textový pole na tohle asi nevymyslíš. V InDesignu se to řeší v zásadě stejně.

BTW Nord Svitky sází v Affinity publisheru, kterej má lifetime licenci (tj. stačí zaplatit jednou). Když ho poprosíš, určitě ti pošle šablonu. Ušetří ti to spoustu práce a bude to vypadat pěkně.
19.8.2023 10:42 - Archimedesfort1
Díky, Yorku. Zkusím to předělat na B5. Teď to mám na A4 a dvou sloupcích textu.

No nic, tak budu vkládat textová pole.

Na Affinity Publisher jsem koukal, ale ta cena je docela vysoká. Ale co, až přijde výplata, tak do toho asi půjdu.
19.8.2023 11:56 - sirien
Archimedesfort1 píše:
Zkusím to předělat na B5

Bohové ne!
B5 je zajímavej pro profi vydavatele, ale myslí na lidi co to budou tisknout normálně doma. I ten překlad Fate sem zpětně litoval že sem nekonvertoval na A (I když ono by to asi rozumně nešlo - letter jde konvertovat na A4, ale ty si jsou velikostí o hodně bližší)

Na A5 to jde taky. Popř to můžeš hodit se sazbou na šířku. Nebo jít do A4 tortoise proč ne.


InDesign co jsem koukal docela dost zlevnil na příčetný prachy. Affinity podle všeho co sem slyšel je nedotaženej jak sviň, neumí prej ani vrstvy což je u sazby totální fail a WTF že za to chtějí ještě cokoliv platit.
19.8.2023 16:01 - Archimedesfort1
sirien píše:
Bohové ne!

Takže u A5 na výšku by také mělo být možné přidat boční poznámky?

Na InDesign kouknu. Jde koupit samostatně?
19.8.2023 16:30 - sirien
Co sem se díval asi před čtvrt rokem tak myslím jo.

Do A5 by to jít mělo, když si rozumně nastavíš layout.
19.8.2023 21:23 - York
Archimedesfort1 píše:
Takže u A5 na výšku by také mělo být možné přidat boční poznámky?


Dokud to bude jen pdfko, tak je to popravdě jedno, protože si to čtenář může zazoomovat podle sebe. Velikost stránky hraje roli jen při tisku. A A5tku si asi nikdo tisknout nebude, leda by dal dvě vedle sebe na A4ku.
19.8.2023 21:35 - ShadoWWW
InDesign je dobrý kupovat (samozřejmě online) na podzim na Black Friday. To mívá Adobe fakt pořádný slevy. A taky počítat s tím, že je to jen roční předplatné, takže při koupi na BF ti to zase vyjde na BF. :)

Jinak za mě ID dává největší smysl kupovat společně s Photoshopem a Illustratorem, případně i s Acrobatem. Ten balík jako celek pak dává smysl, že v uživatelském prostředí se pak jednoduše přepínáš, když chceš upravovat grafiku a sázet v InDesignu, případně na post-produkci nebo vytípávání obrázků apod. z originálního PDF se vyplatí mít i Acrobat.
20.8.2023 07:03 - Archimedesfort1
York píše:
A A5tku si asi nikdo tisknout nebude, leda by dal dvě vedle sebe na A4ku.
Se dvěma A5 vedle sebe na A4 jsem počítal.

ShadoWWW píše:
InDesign je dobrý kupovat (samozřejmě online) na podzim na Black Friday. To mívá Adobe fakt pořádný slevy.
Děkuji za tip.
28.8.2023 20:18 - Archimedesfort1
Měl bych prosbu na zdejší zkušené sazeče. Přemýšlím nad layoutem a nevím, zda byly ty boční poznámky (viz výše) dobrý nápad. Vytváří mi tam pak na straně dost bílého místa a nejsem si jistý, zda, popř. do jaké míry, to vadí. Přemýšlel jsem ještě o jejich proložení skicami.

Za kritiku budu rád. Maximálně se na to vykašlu včas.

28.8.2023 21:22 - sirien
Zaprvé ty fonty se ti dost zle tlučou. Buď použij něco ze stejný family nebo šáhni po nějakym komplementárnim sans serif pro ty boční odkazy. A nebude na škodu zvýšit odstup těch odkazů od těla textu.

S touhle hustotou odkazů to nevypadá až tak dobře vzhledem k velikosti stránky - ale neměl by to bejt problém vcelku jednoduše kompenzovat nějakou základní grafikou, nejspíš by stačily i nějaký sidebary vytvořený pen toolem v podobě nějakejch proplétajících se vlnek, dost možná měnící šířky, nebo cokoliv podobnýho - můžeš to vložit do backgroundu v rámci masteru a pro text fieldy poznámek pak nastavit white bcg abys to přebil pro snadnou čitelnost (doporučuju nejspíš pro celej text field, nejen pro písmo - to ti může fungovat taky, ale asi by to bylo větší patlání nastavit aby to vypadalo dobře)
29.10.2023 12:25 - Archimedesfort1
Zdravím,
neví někdo, jak v InDesignu udělat textový rámeček tak, aby ho jiný text na stránce obtékal? Nějak na to nemohu přijít.
29.10.2023 12:49 - sirien
klikneš na samotnej textovej rámeček kterej má být obtékanej (na něj, NE do něj), klikneš na Text Wrap menu (popř. si ho otevřeš ve Window - Text wrap) a nastavíš si požadované obtékání. Rámeček který má obtékat nesmí mít nastavené Ignore text wrap (defaultně vypnuté, leda by sis to v Options rámečku nastavil sám a pak na to zapomněl a pak se hrozně divil že se ti to neobtéká - což zní stupidně, ale je to přesně ten typ "chyby" nad jejímž řešení člověk spálí úplně nejvíc času)
29.10.2023 14:14 - Archimedesfort1
Díky moc, už se mi to povedlo.
25.11.2023 15:14 - York
Pokud někdo uvažujete o pořízení InDesignu, do pondělka je aktivní Black Friday sleva. Bohužel je to jen na celej balík creative cloud aplikací a dá se to koupit jen na celej rok. Se slevou to vyjde na 10.900 kč na rok.


Zkoumal jsem taky, jak to je s možností používat Adobí generating AI. V zásadě vám stačí platit si za webovou aplikaci Adobe Firefly, stojí to 140 Kč za měsíc a umí to skoro to samý co verze integrovaná do Photoshopu - jediný, co jsem zatím nepotvrdil, je generative Expand, tj. když chcete zvětšit obrázek nad původní rozměry a dogenerovat to, co chybí (ale možná to půjde taky).

Má to ale jeden zásadní háček: Od příštího roku Adobe zavede generating credits - každý kliknutí na tlačítko "generate" jeden sežere. Kolik jich budete mít záleží na tom, jaký předplatný platíte.

• K Firefly (což je aplikace čistě jen na generování) jich dostanete jen 100 na měsíc.
• K samostatnýmu Photoshopu je jich 500 na měsíc. Na ten ale není sleva, vyjde to na 8000 Kč za rok.
• Ke kompletnímu balíku (tomu se slevou za 10.900 kč za rok) jich dostanete 1000 na měsíc.
27.11.2023 17:15 - York
Pokud někoho zajímá, co je novýho v InDesignu 2024, tak přibyla možnost skrýt spread, takže se pak neexportuje do pdfka. Zbytek nestojí za řeč. So exciting!
30.12.2023 12:57 - Archimedesfort1
Našel by se tu někdo, kdo by byl ochoten mi zkontrolovat a vysázet překlad jednoho one page rpg Bardi a Balady?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084890127182007 secREMOTE_IP: 18.191.174.168