Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
28.1.2016 00:11 - sirien
Arten: no tak pokud se vám podaří dát 3 kolečka a nehodit 14, tak si můžete dohodnout sraz s Gurneym. Když budete mít štěstí, tak si vzpomene, jak ho s kolegy kdysi také postihla podobná karmická hrůza u SWSE a pokud tehdy dával pozor a slouží mu paměť, tak vám snad předvede, jak se to dělá, aby nepadalo míň, než 16 - myslím, že jsem mu to tam tenkrát demonstroval docela názorně :D

Nicméně vážně... pokud je problém v tom, že nehodíte 14, pak problém nejspíš nespočívá v Tvém příběhovém designu, jako spíš... no... jak to říct... karma's bitch, no. Tam není moc jak pomoct - když Ti někdo poradí, jak to nadesignovat abys měl ACčka o 5 menší, tak prostě přestanete házet víc, jak 9, chápeš, tohle prostě moc neokecáš.

Arten CZ píše:
Každý druhý hod se nic nestane.

Pokud selhání v útoku nastává často a přitom to znamená, že se nic nestalo, tak je někde chybka; Na Tvém místě bych se zamyslel nad tím, že se toho dá hodně moc vytřískat z popisů - takový neúspěšný útok může být zaviněn třeba tím, že se protivník vhodně posune... a pak znovu... třikrát ho netref a můžeš zjistit, že stojíš trochu někde jinde než na začátku a hodně někde jinde, než by se Ti líbilo. Když to vedeš stylem že se jen stojí tváří v tvář a hází, dokud se netrefí, tak to nebude mít moc šťávu ani když to budeš trefovat 9x z 10.

Arten CZ píše:
a tím házet na cokoli jiného než na AC. Přijde mi to ale divné, skoro jako bych podváděl.

Enemák s AC 10 a hromadou imunit (hledej hledej, co ho zraní, hledej rychle, než umřeš...) by mohla být dobrá varianta (aspoň jednorázově, dokud nenajdeš nějaké stabilnější řešení)

Arten CZ píše:
Uvažoval jsem o nějaké variantě, kdy by se házel souboj nějak proti sobě

DnD neni stavěné na exchange-style combat; prvky útoku (bonusu) a obrany (AC) jsou vzájemně nekompatibilní a jen velmi těžko je stáhneš do jedné souhrné hodnoty pro opozitní hod tak, aby to bylo reprezentativní a vyvážené.

Možná by to teoreticky šlo (moc tomu nevěřim, ale...), nicméně pokud ano, pak by Ti někdo kdo má dost silnej insight do systému musel nejspíš navrhnout nějakej přepočetní model - nechci Tě podcenit ale jak znám 5e tak pokud do toho šáhneš tímhle stylem "od oka", tak to nejspíš nedopadne dobře.

Arten CZ píše:
Mám v plánu ozkoušet variantu, kdy neúspěch znamená výhodu pro obránce

Tohle už zní funkčnějc, nicméně byl bych (aspoň z počátku) opatrnější a odstupňoval bych to - začal bych třeba že výhodu budu dávat jen pokud útočník podhodí AC o 4 a víc (pak si testováním ve hře lze hrát s konkrétní hodnotou)

Obecně mi přijde že s "každý výsledek" trochu panikaříš. Začni z volna - přidávat se dá vždycky, ale utopit hru nárazově v hromadě věcí navíc není úplně šťastný přístup IMHO.
28.1.2016 07:04 - Arten CZ
Děkuju za rady.
sirien píše:
Pokud selhání v útoku nastává často a přitom to znamená, že se nic nestalo, tak je někde chybka; Na Tvém místě bych se zamyslel nad tím, že se toho dá hodně moc vytřískat z popisů - takový neúspěšný útok může být zaviněn třeba tím, že se protivník vhodně posune... a pak znovu... třikrát ho netref a můžeš zjistit, že stojíš trochu někde jinde než na začátku a hodně někde jinde, než by se Ti líbilo. Když to vedeš stylem že se jen stojí tváří v tvář a hází, dokud se netrefí, tak to nebude mít moc šťávu ani když to budeš trefovat 9x z 10.

Já jsem se o fikci nezmiňoval, protože ve fikce problém nemáme. "Nic se nestalo" mělo znamenat "nepřišel o žádný HP". Já tu hru vidím tak, že postavy/npc mají HP, které znamenají jejich schopnost ustát protivníka. Dokud HP mají, tak protivníka zvládají. Pokud postavě vyloženě neznemožním se bránit, potom se bránit dokáže a hp je to, co ji drží na nohou. Proto, pokud jí hp nesnížím, tak se její pozice (schopnost ustát protivníka) nijak výrazně nezhoršila.

sirien píše:
Tohle už zní funkčnějc, nicméně byl bych (aspoň z počátku) opatrnější a odstupňoval bych to - začal bych třeba že výhodu budu dávat jen pokud útočník podhodí AC o 4 a víc (pak si testováním ve hře lze hrát s konkrétní hodnotou)

Obecně mi přijde že s "každý výsledek" trochu panikaříš. Začni z volna - přidávat se dá vždycky, ale utopit hru nárazově v hromadě věcí navíc není úplně šťastný přístup IMHO.

Pravda, sem tam prosté "těsně vedle" neuškodí. Krom toho nám se toto děje vyloženě jen u hodu proti AC. Pokud se provádí nějaký vzájemný test, tak kdo uspěje, ten něčeho dosáhl (přetlačení, sražení, zastrašení/panika a podobně).

Co jsem se o tom bavil s hráči, tak jsme vymysleli, že ozkoušíme variantu +5/-5, aby se dobře počítalo. Neúspěch o -5 nebo úspěch o +5 dá fikční a současně mechanickou výhodu.

Nechtěl jsem vymýšlet vlastní koncept, to mi přijde zbytečné, ale porozhlédl jsem se kolem, co se jak využívá a osvědčilo a osobně mám rád vyvolání zdarma/boosty z FC, tak jsem se snažil něco podobného nějak dostat do D&D. Tak ozkoušíme a dám vědět, zda se chytlo a jak zafungovalo.

Nicméně, pokud má někdo nějaký jiný návrh, sem s ním.
28.1.2016 09:24 - efram
Přiznám se, že jsem si přečetl celou diskusi na téma balance. Osobně mi přijde, že to moc řešíš (arten). Podle ě prostě hrajte. Osobně nejsem příznivcem úpravy pravidel nebo vymýšlení domácích pravidel, protože to považuji za nepodstatné. Držím se teorie, že pokud pravidla platí pro celý smyšlený svět, tak je to jakási fyzika toho světa. Samozřejmě mohou se ukázat nějaké pravidlové lapsy, ale ty u 5e vůbec nepředpokládám. Ono by to mohlo dopadnout tak, že teď řešíte AC, příště budete řešit něco jiného a postupně se vám nabalí tolik řešených "problémů", že je otázkou co to vlastně bude za hru. Pokud chcete něco realističtějšího tak sáhněte po jiném systému a nebo začněte s jinými postavami s jinou metodou určení vlastností.
28.1.2016 11:01 - York
sirien píše:
Možná by to teoreticky šlo (moc tomu nevěřim, ale...), nicméně pokud ano, pak by Ti někdo kdo má dost silnej insight do systému musel nejspíš navrhnout nějakej přepočetní model - nechci Tě podcenit ale jak znám 5e tak pokud do toho šáhneš tímhle stylem "od oka", tak to nejspíš nedopadne dobře.


V úplném základu to není až tak těžké. Když já mám šanci na zásah dejme tomu 40% a ty 50%, tak to prostě přepočítáš na 1 hod se stejným poměrem pravděpodobnosti: 40 / (40 + 50) = 44% šance pro jednoho (a 100% - 44% pro druhého, tedy 56%).

Potíž je:
- blbě se to hází na d20 (asi by šlo zaokrouhlovat)
- byl by mimořádnej opruz počítat to při každém útoku (takže bys musel udělat nějakou aproximaci, která se bude chovat podobně, ale nebude dávat úplně stejný výsledky)
- nezohleďnuje to mechaniku výhod a nevýhod
- nezohleďnuje to různý počty útoků v kole. To souvisí s dalším bodem:

Když chceš, aby z každé výměny vypadlo zranění, tak to nutně znamená, že "obránce" musí být schopen vrátit nekonečný počet útoků v kole. Nejlíp to ukážu na příkladu Dungeon Worldu. Kdykoliv tam útočíš na potvoru, tak mohou nastat (zjednodušeně řečno) jen dvě možnosti: Buď ty zraníš ji, nebo ona tebe. Tj. to dělá přesně to, co Arten chce. Znamená to ale, že když 100 vojáků útočí současně na potvoru, tak každému jednomu z nich ta potvora současně může dát damage.

Pokud tuhle "featuru" nechceš (jakože já třeba určitě ne), tak "nějaké zranění" zaručíš pouze v případě rovnocenné výměny (1 útok vs 1 útok, 5 útoků vs 5 útoků, atp.), ale ne už v situaci, kdy to bude třeba 2 vs 1, nebo když já mám 2 útoky v kole a ty 1. Respektive teda pořád bude platit, že v rámci jednoho kola dojde k nějakému zranění, ale nebude to už platit pro všechny jednotlivé "útoky". Tohle je mimochodem řešení, které mám implementované v nové "edici" vyvítečeho.

TLDR: Jde to, ale bude to mít trochu jinou matematiku než standardní DnD a bude se to i hrát trochu jinak.
28.1.2016 11:24 - Gurney
Píše:
Potřeboval bych nějaký nápad, jak souboj oživit, aby hráči skutečně viděli, že jde o hrozbu. Mohu postavy různě srážet, zasypávat, chytat do sítě, zalehávat, valit se přes ně jako lavina - a tím házet na cokoli jiného než na AC. Přijde mi to ale divné, skoro jako bych podváděl. A občas jsou nepřátelé skutečně jen krvežízniví bestie, které se na postavy vrhnou a snaží se je utlouct.

Jenže ono nejen že to není podvádění, ona je to jedna ze základních součástí toho systému. Výhodou některých povolání je vysoké AC, a ty pak pochopitelně excelují v odolávání útokům proti AC a nejsou příliš ohrožené ve hře kde se útočí téměř čistě proti AC. Tedy bych zas tak moc nešetřil s pastmi, špinavými triky (tahle diskuze je dobrá inspirace) a schopnostmi monster, co jdou proti záchranám... A i goblini můžou mít šamany schopné sesílat kouzla. Samozřejmě, nic se nemá přehánět - že mají hráči postavy s vysokým AC neznamená, že by si to čas od času neměli užít.

Jinak se není třeba bát používat nejen výhodu a nevýhodu, ale i modifikátory k hodu (SWčkové +/-1,2,5,10 funguje docela dobře) a reprezetovat s nimi věci, které sice pravidla zas tak neřeší, ale dávají smysl - už 3ečková +2 za obestoupení nebo třeba kumulativní +1 k útoku za každý přechozí útok, co už byl na stejný cíl veden, dělá z davů slabých nepřátel docela nebezpečné protivníky.

Pokud vám to nestačí, pak se dá z 13th Age vzít eskalační kostka - na začátku druhého kola se na stůl postaví (ideálně velká) šestistěnka, a číslo na ní je bonus k útoku; šestistěnka začíná otočená na 1 a na začátku dalšího kola se otočí na 2 a tak dále. Obvykle platí bonus k útoku jen pro hráčské postavy a významné nepřátele, ale můžete ho klidně připočítávat všem účastníkům boje.

Arten CZ píše:
Uvažoval jsem o nějaké variantě, kdy by se házel souboj nějak proti sobě a jedna strana vždy zasáhla, nebo nějak řešit, aby neúspěch znamenal pro útočníka problém. Aby žádný z hodů neznamenal "nic se nestalo".

Zkoušet samozřejmě můžeš co chceš, nicméně boj v D&D je (as-written) řešen pomocí úkolového řešení, což v praxi znamená, že občas tě neúspěch při hodu stojí hlavně nějakou útočnou akci. To ale zdaleka neznamená, že se "nic nestalo", protože při soubojích co obvykle trvají tak do šesti kol tě každá neúspěšná akce posunuje k prohře. Ještě markantnější je to pak u některých monster, které jsou schopné zasadit brutální údery nebo jejich zásahy mají velmi nepříjemné vedlejší efekty (během jedné z prvních her, co jsme 5e zkoušeli se bojovalo s ghůly a ghasty a jejich neúspěšné útoky rozhodně nebyly "nic se nestalo", spíš "uff, TPK se odkládá... na příští kolo".

Píše:
Já jsem se o fikci nezmiňoval, protože ve fikce problém nemáme. "Nic se nestalo" mělo znamenat "nepřišel o žádný HP"... Proto, pokud jí hp nesnížím, tak se její pozice (schopnost ustát protivníka) nijak výrazně nezhoršila.

Jenže to není pravda. HP nejsou měřítkem nějakého abstraktního všeobecného ohrožení - pokud tě nepřítel skopne ze skály a ty zůstaneš viset z útesu, tvoje HPčka se nejspíš nezměnila, ale tvoje pozice je teď hodně špatná. Totéž pro veškeré schopnosti, které nemusí brát příliš HP (nebo vůbec žádné), ale dávat některé zneschopňující kondice. A až se budu jednou cítit hodně zle, tak mám nápad na několik jedů, které přidávají stupně vyčerpání dokud nedáš záchranu, a vsadím se, že kterýkoli z hráčů by radši bral zásah za 3/4 HP než tohle :)

Arten CZ píše:
Uvažoval jsem o nějaké variantě, kdy by se házel souboj nějak proti sobě

sirien píše:
Možná by to teoreticky šlo (moc tomu nevěřim, ale...), nicméně pokud ano, pak by Ti někdo kdo má dost silnej insight do systému musel nejspíš navrhnout nějakej přepočetní model - nechci Tě podcenit ale jak znám 5e tak pokud do toho šáhneš tímhle stylem "od oka", tak to nejspíš nedopadne dobře.

Určitě by to šlo, jen v té chvíli v zásadě překopáváš celý soubojový subsystém a tím pádem i polovinu schopností povolání. Sám mám exchange soubojové systémy velmi rád (alespoň co se týká bojů na blízko, při vrhání a střelbě to může a nemusí odpovídat situaci), takže si rád přečtu pokud to někdo sepíše, ale je to dost za hranicema běžných houserules, tj sežere to dost času co se dá strávit hraním.

EDIT:
efram píše:
Podle [m]ě prostě hrajte... Ono by to mohlo dopadnout tak, že teď řešíte AC, příště budete řešit něco jiného a postupně se vám nabalí tolik řešených "problémů", že je otázkou co to vlastně bude za hru.

Ano, tak to obvykle dopadá. A přestože mám jinak potřebu na rpgčkách co vedu provádět pořád nějaké úpravy, po různých zkušenostech se kloním spíš k tomu si ten systém nejdřív "osahat" - zahrát si ho víceméně podle jak je napsaný a pak do něj teprve začít zasahovat. On člověk občas zjistí, že v praxi fungují věci jinak než na papíře a co vypadá dobře nebo špatně může být v praxi úplně jinak.
29.1.2016 14:15 - Xyel
Arten CZ píše:
Potřeboval bych poradit. Mám aktuálně ve hře tři postavy, úroveň 3, které mají paladinka AC 19 (štít, bonus +1 se štítem), čaroděj AC 17 (dračí kůže 13, dex +4) a mnich AC 18 (moudrost +4, dex +4).

Co mám dělat, aby pro postavy představovali ozbrojení nepřátelé hrozbu? Se základem +2 - +4 je nejsem schopen trefit (ani s výhodou).

Totéž na druhé straně, když družina potkala rytíře zakutého ve zbroji, tak s jejich +6 a štěstím na hody nejsou schopni jeho AC překonat.

Většina hodů proto skončila neúspěchem (vedle, nic se nestalo). Snažili jsme se tvořit různé finty, obklíčení a podobně, ale jakmile došlo na útok, tak jsme nebyli ani jedna strana schopni přehodit AC (včetně výhody, to jen přidá počet hodů, ale číslo nijak nesnižuje). Nakonec rytíř jednoho zabil na dva kritikaly za sebou (šance 1:400) a zbytek postav ho zamotala do sítě a utloukla (dělali jsme vše proto, abychom nemuseli proti AC házet). Mám tuto zkušenost z vícero her, v podstatě děláme vše pro to, aby se neházelo čímkoli proti AC, protože nejsme schopni ho přehodit. Jak tuto situaci řešíte?


Moje zkušenost je, že aby byl souboj zajímavý, tak je dobré aby:

a) Bylo hodně NPC na stole - situace, kdy 5 postav mlátí do 1 bosse je ten nejnudnější souboj (z obou stran, prostře se jenom hází a čeká až boss umře). Díky tomu se toho děje hodně najednou a je "o čem přemýšlet", protože už to chce nějakou taktiku cílení protivníků, nějakou strategii pohybu po bojišti aby oni nemohli zacílit zranitelnější členy...etc

b) Dávat hodně dmg hodně způsoby. DnD je stavěno na rychlé souboje - žádné, že se pižláme po 5ti dmg, ale že lítají kolem 8d6 firebally a postava jde z plných HP na 0 bez problémů v jednom kole.

c) Pokud máte epičtější postavy, připravte se na epičtější NPC :) Buď musí být nepřátel opravdu hodně, nebo mít odpovídající staty (DMuji s epičtějšími postavami a mého krysího krále nezachránilo ani 700HP s AC17 - prostě 1 vs 5 není moc férovka). Já jako protivníky rád používám NPC jako hráčská - mají plnou hitparádu skillů jako PC a k tomu něco míň něco víc... a pokud holt jsou postavy na 8. úrovni tak je normální že NPC po nich střílí firebally, používají counterspell/dispel magic, mají +1/+2 zbraně jako postavy a cílí je inteligentně (paladinovi se vyhýbají a cílí lidi v lehkých zbrojích). Třeba předminule se mi stalo, že skeleton warrior přiběhl k priestce, prvním útokem ji tripnul (manévr battlemastera) a pak do ní našil další 3 útoky (action surge a 2 útoky/kolo téže z fightera) za celkových 92 dmg (za to si vysloužil jméno :D).


Cesta "předefinování" souboje je imo velmi nebezpečná, protože povede k mnohem méně vyváženému systému. Že se někdo netrefí je přitom součástí hry - znamená to, že se nedalo dmg a soupeř dostane o kolo navíc rozdat to svoje. Pokud je problém s netrefováním se útokem, tak stačí aby protivníci měli nižší AC a více HPček...

A ještě si dovolím poznámku, že od středních úrovní začíná být pro souboj naprosto klíčové překvapení - dobře naplánovaný "alpha strike" dokáže udělat neskutečnou paseku.
30.1.2016 11:57 - Gurney
ENWorld píše:
Arcimág (aka Ed Greenwood) se vrací do Zapomenutých říší

Tvůrce Frogotten Realms, Ed Greenwood, oznámil, že sám hodlá využít platformu Dungeon Master's Guild k vydání série regionálních příruček a čtyř dobrodružství. Vydá je pod hlavičkou The Ed Greenwood Group. Krom toho Greenwood připravuje dvoudílný román jehož hlavní hrdinou je Mirt, vůbec první postava prostředí Forgotten Realms.

Ed mi k tomu zaslal krátkou zprávu: "Raději tomu spíš než 'román' říkejme 'Mirtovy příběhy' - v plánu je o hodně kratší literární žánr. Mirt prostě jen navštíví jedno dosud nepříliš detailně popsané místo. Takže Mirtovy příběhy, nikoli román(y), koncem roku. Trochu zanedbaná část Říší popsaná jen ve Volově průvodci, a k tomu D&D dobrodružství."

(zdroj)
30.1.2016 21:57 - ShadoWWW
Vyšel update Herolabu dle SRD 5e.



Roll20 se také aktualizovalo dle SRD 5e.
Ukázkové video.
30.1.2016 23:28 - efram
byl by přímej odkaz na ten HEROLAB? našel jsem několik odkazu a nerad bych stahl něco co není updatle. Předem díky.

Jeden z odkazu... zde
31.1.2016 02:45 - ShadoWWW
Nevím, jak to funguje s trial verzí (to musíš zkusit sám zde), ale obecně platí, že pokud si chceš koupit HeroLab, tak stojí $29.99 a v rámci této ceny máš jeden Data Pack (D&D 5th Edition SRD, Pathfinder, World of Darkness apod). Pokud tedy ještě HeroLab nemáš a chceš si ho koupit, tak klikni sem a pak na políčko D&D 5th Edition SRD a přejdeš k objednávce. Pokud už HeroLab máš a chceš do něj 5E SRD (nebo jiný Data Pack), tak si ho musíš koupit zvlášť v rámci svého HeroLab účtu (nejspíš se slevou???). Je to trochu trapné oproti Fantasy Grounds, kde jsou SRD zdarma v rámci základní licence. Ale zas jsem slyšel, že HeroLab je lepší jako Character Builder.
31.1.2016 14:59 - Alwaern
Nemohu úplně mluvit za DnD 5e, ale co se týče PF, tak HeroLab je prostě úžasná věc, co se týče tvorby NPC a potvor obecně. Nelze než doporučit (a různé stavy, ongoing efekty atd jsou rovněž vestavěné - ale opět se týče PF verze).
2.2.2016 04:49 - ShadoWWW
V dnešní UA vyšli psionici v druhé verzi playtestu.
2.2.2016 05:08 - ShadoWWW
V rámci dobrodružné linie Curse of Strahd vyjde 14 krátkých dobrodružství, které budou doplňovat hlavní knihu podobně jako dřív Expedice. Každé dobrodružství bude zaměřeno na jednu tarokovou kartu a bude podle ní pojmenováno. První dobrodružství - Suits of the Mist - vyjde zítra na conu Winter Fantasy a pro širokou veřejnost pak bude dostupné od 1.3. na Dungeon Master's Guild. Toto dobrodružství je určeno pro postavy na 1.-2. úrovni a má následující upoutávku:
Upoutávka na Suits of the Mist píše:
V Měsíčním moři se rozbíhají velké věci. Frakce povolaly všechny, kdo jsou ochotni a schopni vyšetřit události v kraji kolem Flanu. V mlžných stínech mezi tímto světem a jistým mnohem zlověstnějším místem šeptá temnota a číhají neviděné hrůzy. Odhalte je, než bude příliš pozdě! První část Mlžných osudů a Nepřítomných srdcí.


Každé ze 14 dobrodružství vyjde nejprve na nějakém conu a 1. následujícího měsíce i na DMs Guild. S tím souvisí i to, že Wizardi tímto mění svou prezentační strategii a místo GenConu se tímto zůčastní a podpoří menší cony v Americe. (Na GenConu budou někteří členové WotC, ale jako soukromé osoby. WotC se GenConu oficiálně nezúčastní.)
2.2.2016 10:18 - Naoki
Píše:
V dnešní UA vyšli psionici v druhé verzi playtestu.

na papíře hodně pěkný, hned bych si vyzkoušel toho immortal psionica
9.2.2016 08:15 - ShadoWWW
Některé obchody v USA zveřejnily na dotaz EnWorldu prodeje RPG za 4. čtvrtletí 2015. I když jde jen o jisté kamenné obchody, takže celková vypovídací hodnota je nižší než u statistiky ICv2, statistika konkrétních titulů může být zajímavá (ICv2 zveřejňuje jen hry, ne konkrétní tituly). Jak je to tedy s prodejností konkrétních titulů v jednotlivých obchodech?

Dragon's Lair Comics and Fantasy Austin, Texas (ano, opravdu se tento obchod jmenuje Dračí doupě :-)):
Top 5 produktů:
1. D&D 5th Edition PHB
2. D&D 5th Edition Starter Set
3. D&D 5th Edition DM Screen
4. D&D 5th Edition DMG
5. D&D Fantasy Miniatures Icons of the Realm (Assorted Sets)

Top 5 her:
1. D&D 5th Edition
2. Pathfinder Core Rules
3. Fate Core Rules
4. Star Wars RPG Edge of the Empire
5. Shadowrun RPG 5th Edition

Millennium Games Rochester, New York:
Top 5 produktů:
1. 5th ed PHB
2. 5th ed DM Screen
3. 5th ed Monster Manual
4. 5th ed DMG
5. 5th ed Starter Set

Top 5 her:
1. D&D
2. Shadowrun
3. Pathfinder
4. Star Wars
5. Fate

Games and Stuff Glen Burnie, Maryland
Top 5 produktů:
1. Sword Coast Adventurer's Guide (Dungeons & Dragons 5e)
2. Player's Handbook (Dungeons & Dragons 5e)
3. Monster Manual (Dungeons & Dragons 5e)
4. Bestiary 5 (Pathfinder)
5. Dungeon Master's Guide (Dungeons & Dragons 5e)

Top 5 her:
(neposkytl)

Rainy Day Games Aloha, Oregon
Top 5 produktů:
1. D&D5 Sword Coast Adv Guide (Wizards of the Coast)
2. D&D5 Players Handbook (Wizards of the Coast)
3. D&D5 Starter Set (Wizards of the Coast)
4. D&D5 Spellbook Cards Cleric (Gale Force Nine)
5. D&D5 Dungeon Masters Screen (Wizards of the Coast)

Top 5 her:
- D&D5 (Wizards of the Coast)
... DLOUHO NIC
- Star Wars RPGs (Fantasy Flight Games)
...další pořádné nic
- Mouse Guard RPG (Archaia Studio Press)
- Pathfinder (Paizo)
- Savage Worlds (Studio 2 Publishing)
9.2.2016 14:04 - Xyel
Možná se zeptám blbě, ale funguje vám někomu ve hře monk? Já narážím na to, že barbar, fighter, ranger, rogue a paladin jsou více-méně srovnatelní co do síly (někdo je lepší dříve, někdo později v úrovních), ale monk ať bere jakoukoliv specializaci je pořád podprůměrný až vyloženě slabý.
9.2.2016 14:10 - Naoki
já jsem hrál za monka o potvrzuju tvou domněnku: je nehorázně slabý... dmg jsem měl půlku co dmg orientované postavy, tankování taky nestálo za řeč, měl jsem hromadu osobní utility ale nic co by pomohlo celému týmu. Fakt jsem skončil s tím docela otrávenej...
9.2.2016 14:18 - Mildar
Nekde jsem zaslechl, ze monk dobre funguje, pokud se v boji hraje zajimave a dostava od GM inspirace. Osobni zkusenost nemam, monk nam skoncil po prvni hre :D
9.2.2016 14:21 - ShadoWWW
U nás ve skupině je mnich silná postava. Je ale v multipovolání s druidem, kde využívá přeměny ve zvířata. Řeknu ve středu hráči, ať sem napíše něco bližšího.

BTW Co jsem četl, tak mnicha je dobré buď hodně kombinovat s odbornostmi (např. Neurvalý útočník), nebo do multipovolání s hraničářem, tulákem nebo bojovníkem.
9.2.2016 14:31 - Aegnor
Já jsem mnicha (lesní elf) vytáhnul na čtvrtou úroveň a nebyl úplně špatný (uznávám, že v družině jsme měli černokněžníka a klerika, což nejsou úplně nejlepší postavy na útok), ale netuším, jak na tom je v okamžiku, kdy ostatní bojoové postavy dostanou druhý útok.

Mně teda osobně přijde (pouze po přečtení pravidel) trochu o ničem Hraničář:-)

EDIT: A uznávám, že dost velké mínus u mnicha je to, že skoro nepoužívá zbraně a vůbec žádné zbroje, hlavně u klasického "DnD stylu" hry. Zatímco ostatní hráči se nadšeně těší, co vlastně bude v truhle a co za zajímavý zbraně mají nepřátelé, tak mnich stojí stranou a žádné nové vybavení u něj v podstatě nemá smysl:-)
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10647797584534 secREMOTE_IP: 3.138.105.124