Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
24.3.2022 10:21 - sirien
Selekce textu je divná, ale má nějakou logiku, IMO záměr. Na tu extrakci z obrázků která vypadá velmi užitečně se moc netěš, protože to je cloud service (nemusel by být, ale tlak na platby).

Co v tom videu není je to že v tichosti opravili kus totálně nefunkční kaskády stylů tabulek, konkrétně vztah cell style - paragraph style. (Klíčový table style - cell style je nicméně nadále zjebanej... Ale tak po těch letech aspoň něco.)

Obecně ve skutečnosti nejde o model - ty upgradey mi přijde že se zpomalovaly a zmenšovaly průběžně co pamatuju a víc a víc registruju i nadávání v profi sféře - A to až na hranu experimentování s alternativními programy v posledních letech (což je hodně co říct, protože technology lock je extrémně silnej v téhle oblasti - zákaznický řetězec, tvůrčí komunity, vlastní legacy dřívější tvorby, tech mastery... - takže nějaké věci některé lidi už zjevně zdeptaly fakt hodně .)
18.4.2022 15:57 - sirien
Pro tip: Pokud pracujete s interactive nebo nějakými jinými fun nastaveními a přijde vám, že vám velikost .indd souboru roste nechutnou rychlostí, tak to uložte do legacy CC4, zavřete, otevřete z CC4 a přeuložte zpátky do CC6. Dělá to zázraky.

(Zrovna teď mám 10MB soubor, po jedné rozkopírovávací operaci z něj je najednou úplně WTF bezdůvodně 20MB soubor. Přeuložim do CC4, v CC4 to má 0.8 MB. Otevřu z CC4 a přeuložim zpátky do CC6 - jsem zpátky na původních 10MB. Proč má i zkomprimovanější verze toho samého souboru 10x víc než jeho legacy CC4 verze se ptejte v Adobe, já nemám nejmenší tušení...)
18.4.2022 16:00 - York
sirien píše:
Proč má i zkomprimovanější verze toho samého souboru 10x víc než jeho legacy CC4 verze se ptejte v Adobe


.indd si ukládá obrázky (takže se rychlejš načítá), .idml ne. Legacy CC4 asi jede na idml.

edit: Jinak to samý, ale rychlejš, by mělo zařídit i "save as".
18.4.2022 19:07 - sirien
...až na ten drobný detail že můj soubor žádné obrázky neobsahuje...
18.4.2022 19:29 - York
Nemyslim tvoje obrázky, ale ty, který si InDesign vyrábí sám. Například náhledy stránek.
19.4.2022 11:36 - sirien
nudíte se?

Vymyslete si pro interactive PDF složitý tlačítkový schéma příliš rozsáhlý na to, abyste ho kdy mohli reálně uklikat manuálně, sežeňte si kamaráda co umí s JavaScriptem... a můžete strávit dlooooouuuuuhé a dlouhé hodiny přemýšlením nad tím, kde je ksakru chyba, proč to nefunguje nebo proč to pro všechny bohy začalo dělat něco, co absolutně nedává smysl.

Trailer: kromě tradičních "má to jít do n, ne do n-1", "hej, vymyslel sem to celý ještě úplně jinak" nebo "uups, sorry, funguje to, jen tam nesmim mít neverending loop..." se těšte na perly jako "WTF? V .indd zdrojáku je to nastavený správně a úplně stejně jako tenhle button co sem naklikával manuálně, proč ten nastavenej manuálně funguje a ten nastavenej scriptem ne?" nebo "proč se chování dokonale stejně nastavených buttonů náhle změní s jejich pozicí na stránce a půlka jich začne dělat něco, vlastně docela cool, jen úplně nežádoucího a navíc něco co pro PDF button ani nejde nastavit aby dělal?"
19.4.2022 13:52 - Aegnor
Jako ano, musím říct že některé bugy byly docela funky. "A pravej sloupec se rozhodl že ignoruje tyhlety tlačítka co má ovládat, a čím níž jsem, tím víc jich ignoruje" je mezi těma top.

Trochu mi ten Love-Hate vztah, kterej jsem si vybudoval, bude chybět. :D
22.4.2022 23:26 - sirien
York píše:
Jinak to samý, ale rychlejš, by mělo zařídit i "save as".

zkoušel jsem a... nope. Ano, má to efekt, ale výrazně menší.
3.11.2022 18:27 - York
Zkoušel jste nekdo InDesign 2023? Má smysl na něj přecházet?
3.11.2022 19:49 - ShadoWWW
Za mě zatím ne. Přecházím až ve chvíli, kdy je vydaná celá Master Collection, což zatím není. Vychází ale obvykle na přelomu listopadu a prosince, takže tam plánuju přejít. Aspoň zatím vychytají nejvýraznější bugy.

Jinak koukám... Ten autostyling by se mohl hodit. Kopírování textu mezi Ill a Ind bez ztráty formátování a efektů! Konečně! Podpora .webp, .jp2, .heif a .heic! Konečně! Ostatní novinky spíš nevyužiju.
4.11.2022 02:36 - York
Zkoušim ho a vypadá to, že konečně po letech opravili selektování textu! Zázraky se stále ještě dějou ;-)

Bohužel teda navigace přes bookmarky pořád dělá "fit page to window" a nedá se to změnit :\
4.11.2022 08:56 - ShadoWWW
Je pravda, že v InDesignu se to nedá nastavit natvrdo. Implicitně si to řídí prohlížeč. Když mám dokument otevřený v Adobe Readeru DC, který je nastavený na Fit One Full Page, tak při kliknutí na cross-referenci se ukáže celá stránka, na kterou se odkaz odkazuje. Když mám nastavený AR DC na Fit to Width Scrolling, tak po kliknutí na cross-referenci se ukáže výřez, kde odkazovaný text je na horní straně výřezu, Fit to Width Scrolling zůstane zachovaný. Takhle by to podle mě mělo být. Ať si to řídí uživatel.

Kdybys to chtěl dělat natvrdo, tak prý nejlepší cesta je přes InCopy, který slouží jako mezivrstva mezi InDesign a Acrobat a má pokročilé možnosti Cross-Referencí. Ale podle mě je to lepší tak, jak to dělá InDesign, tedy ať si to řídí sám čtenář svým aktuálně nastaveným zoomem.
4.11.2022 13:10 - York
Mně teď nejde o to, co to bude dělat v pdfku, ale co to dělá přímo v InDesignu. Používám bookmarky vygenerovaný v rámci TOC na navigaci v dokumentu uvnitř indesignu - jenže pokaždý, když kliknu na bookmark, mi InDesign odzoomuje.

Přímo v pdfku se to pak snad dá změnit v Acrobatu, ale to mi nepomůže.
6.11.2022 10:17 - strucky
Nevím, kde se zeptat, ale tohle mi přišlo asi jako nejlepší téma. :)

Říká se nějak tomu jevu (tohle mě hodně zajímá, abych věděl, jak o tom referovat při dalším googlení případně), kdy při tisku brožury každá další stránka blíž ke středu vám vylezá dál směrem ven od vazby? A tudíž při seříznutí "vpravo" hrozí, že si u stran blíž prostředku seříznete i obsah/grafiku/text/whatever, který můžou mít na straně toho okraje? (jako se to třeba lehounce stalo u printu Díry v dubu k OSE)
Dá se tomu při takovém tom běžném domácím (aka neprofi) tisku brožury nějak automatizovaně and/or jednoduše zamezit?
Předpokládám, že na to musí být nějaká technika, než jenom počítat s tím při tvorbě pdf?

Je dost možné, že je to už trochu víc profi téma, na nějaké jednoduché zodpovězení, tak pokud by aspoň někdo věděl, jak se tomu jevu nějak oficiálně říká... :-) Díky

Edit: Ok, creep. Díky, Iwasovi za odpověď přes Discord. :-)
23.11.2022 02:23 - York
Stává se vám, že v InDesignu po čase přestane bejt text hladkej? Pokud jo, máte na to nějakej lepší workaround, než vypnout a zapnout InDesign?

edit: Aha, tak nejspíš pomáhá zapnout "Overprint Preview".
14.12.2022 13:27 - Pan Bača
Nevíte někdo čirou náhodou, jak v Affinity Publisheru přidat křížový odkaz na stránku? Klasiku jako ve wordu nebo v INDD (odkaz na odstavec se zobrazením čísla strany) zatím nějak marně hledám.
14.12.2022 15:31 - exi
Pan Bača: Jelikož vidím na fórech, že se na to lidi ptají už tři roky, tak se obávám, že asi nepochodíš.
14.12.2022 17:05 - Pan Bača
Exi: tak to jsi mě opravdu nepotěšil. Sice jsem něco našel, ale řešení je dost krkolomné.
15.12.2022 13:56 - Pan Bača
hmm.. tak jsem taky hledal a výsledek je přesně ten, co popsal exi. Ani ve verzi 2 ještě křížové odkazy nejsou! Nechápu.
Místo toho se dá použít vkládání a přikotvování textových panelů a pak odkazů na další stranu. Což pro dva tři odkazy na dvaceti stranách není problém, ale když si vzpomenu, kolik jsem sirienovi cpal odkazů do JaD, ubil by mě s takovým pracovním prostředím tou tehdy ještě virtuální knihou.
2.2.2023 00:16 - sirien
https://dnd.wizards.com/resources/systems-reference-document
Wizardí web s FAQ k licencím píše:
Why do the bookmarks not have spaces in them? The SRD is built in Microsoft Word and converted to a PDF. The bookmarks are created in Word and translated into the PDF (which means we don't have to manually add all the bookmarks into the PDF every time). Word's bookmark function doesn't allow spaces, so the bookmarks in the PDF don't have spaces.

h-hh-hhh... LOL.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090670108795166 secREMOTE_IP: 54.225.1.66