Střípky

York
8.4.2016 10:35
Typografie, sazba, design
Rady a návody jak správně vysázet text.


Fonty z překladů

InD intro: masters, vrstvy, vlákna, styly
InD intro: importy

______

InD gang: ShadoWWW, sirien, Exi, pilchowski, Pan Bača, Aegnor, Chyba, York...?
PS gang: ShadoWWW, Exi, Chyba, pilchowski...?
Ill gang: ShadoWWW, sirien, Chyba, pilchowski...?
HLFC gang: ShadoWWW, Exi, sirien, Aegnor, ...?
1.5.2023 01:57 - sirien
Ne tohle konkrétně ne. Ale:

Overset problém je z mojí zkušenosti většinou vázanej na num-entery popř. jiný hard-breaks. Občas můžou dělat problém prvky negující sloupce - "span columns" u paragraph settings popř anchored objects.

Checkni, jestli vůbec ten overset něco obsahuje (jakože jestli ti fakt nějakej text zmizel v tom oversetu, nebo jestli je ten overset jen nějakej divnej technickej artefakt změny)

Obvyklá overset text řešení:
- press "delete". Opakuj dle potřeby.
- vyhoď si overset do novýho textfieldu bokem (klikneš na plus na konci story, klikneš někam bokem). Následně novej text-filed roztáhni co to de - často tim odhalíš zdroj problému.
- Di na konec zobrazené story kurzorem. ctrl+shift+end - ctrl+x. Vyhoď si to bokem a podívej se co tam je (pokud vůbec něco). Lze pak vkopírovat zpátky - popř. manuálně vložit za původní story na nové stránky a následně starou story propojit s tou novou do jedné

Netušim ale, jestli ti tohle nějak pomůže, protože s timhle sem se ještě moc nesetkal. Možná někde aspoň soukromě nasdílej zdroják ať se na to dá podívat? (Neslibuju že budu mít čas, ale často to je snazší bug-fixing než z přehazovaný slovního popisu a InD lidí tu je okolo víc, tak třeba bude mít zrovna chvíli i někdo jinej.)
1.5.2023 02:05 - York
Text tam fakt je, ve story editoru je vidět. Navíc jsem jenom zapnul v text framu dva sloupce - když to přepnu zpátky na jeden, tak se zase ukáže.

Je to ale fakt divný, dělám s tím různý experimenty a když tam například místo toho oversetnutýho textu zkopíruju text z jinýho story, kterej se zobrazuje správně, tak v tomhle story je taky oversetnutej. A když z toho oversetnutýho textu smažu všechno kromě první řádky, tak to nechá původní tři stránky a je pořád oversetnutej.

Zkusím to přehodit do nově založenýho dokumentu, snad to pomůže.
1.5.2023 02:12 - York
Tak v novym dokumentu to zdá se funguje. To mám teda radost, každou kapitolu a každou potvoru v bestiáři mám v samostatný story...

Ale tak aspoň že to má řešení.
1.5.2023 03:40 - York
Aha, tak ne. Zřejmě za to mohly moc dlouhý slova v nadpisech, který se nevešly do sloupce.
24.5.2023 14:26 - York
Jakmile v InDesignu zapnu v document setupu "facing pages", přestane mi fungovat auto-flow (tj. automatický přidávání stránek s tím, jak píšu). Tušíte někdo, jak to fixnout?
24.5.2023 14:28 - sirien
Máš správně nastavené mastery a story-thready v nich?
24.5.2023 14:58 - York
Asi jo, když to bez zapnutýho facing pages funguje.
24.5.2023 15:44 - sirien
show me
24.5.2023 16:14 - sirien
as expected
Set D master to 2 pages, connect text threads ;)
24.5.2023 16:42 - York
U všech ďáblů, to InDesign neumí automaticky?

Každopádně díky ;-)
24.5.2023 20:39 - ShadoWWW
Dělá to, co mu řekneš. :)
24.5.2023 20:50 - sirien
Popravdě, musim říct že já bych asi ani nechtěl aby mi InDesign automaticky šahal do nastavení masterů a storythreadů.
24.5.2023 21:17 - ShadoWWW
To je, jako si koupit velkou manuální zrcadlovku se sadou drahých objektivů (Adobe InDesign) a brblat, že mobil při focení nastavuje všechno automaticky (MS Word).
25.5.2023 00:03 - York
sirien píše:
Popravdě, musim říct že já bych asi ani nechtěl aby mi InDesign automaticky šahal do nastavení masterů a storythreadů.


Když zthreadovaný stránky přepneš na dvoustránky? To není žádný šahání do něčeho, to je zachování existujícího nastavení uživatelem. Naopak to, že přestane fungovat auto-flow bez jedinýho vysvětlení, je docela na pěst. Ani se mi nepodařilo vygoolit, v čem je problém.

Vůbec poslední dobou narážím na spoustu "tohle nejde", "tohle uživatelé hlásili před 12 lety a pořád to není opravený" a podobně. A Indesign mi padá nejmíň jednou za den, často když vůbec nic nedělám (asi už se cítí unavenej, tak prostě žuchne). Hodně tvrdě zneužívaj absence konkurence.
25.5.2023 01:12 - sirien
York: bojim se, že nevidíš přes krabici svýho jednoho use-case. Chceš, aby InD provedl hned několik manipulací s Masterem, který ale v jiných případech než je ten tvůj můžou být velmi nežádoucí. Aby to nebylo dost, tak některé ty manipulace by u složitějších Masterů mohly být skoro neautomatizovatelné (překlápění nápisů...), zatímco jiné (auto-rozšíření Masteru...) nemají reverzní řešení při vypnutí facingu, takže by se InD musel začít chovat asymetricky, což vždycky sucks.

Máš pravdu, že Adobe hřeší na to, že InD nemá seriózní alternativu, ale v tomhle jednom případě si myslim mimo.

Btw. nestabilita InD je známá - obecně platí, že InD hodně nesvědčí hibernace na pozadí, takže pokud ho chceš "odložit" a chvíli dělat něco jinýho, tak se ho vyplatí spíš vypnout. (Což chápu na pomalejšim compu kde startuje 5 minut se člověku nemusí moc chtít.)
25.5.2023 01:19 - York
sirien píše:
Aby to nebylo dost, tak některé ty manipulace by u složitějších Masterů mohly být skoro neautomatizovatelné (překlápění nápisů...)


Co tím myslíš?

Nic neautomatizovatelnýho na tom není. Máš master pro jednotlivou stránku, ten má na sobě primary text frame, ten se automaticky threaduje na další stránku. Tohle si nastavil uživatel, bez toho by mu autoflow nefungovalo. Zapnutím "facing pages" se změní jen to, že se tyhle dva už existující mastery daj vedle sebe ... a InDesign najednou zruší threading, kterej tam už byl. Proč?


sirien píše:
zatímco jiné (auto-rozšíření Masteru...) nemají reverzní řešení při vypnutí facingu


Nevím, co myslíš auto-rozšířením masteru, ale že to reverzně nutně jít nemusí je asi pravda. I když vlastně není, threading je spojovej seznam (nemůže se větvit), někde končí na levý stránce a pokračuje na pravou stránku. Po přepnutí to bude úplně stejně, jen ty stránky budou nad sebou. Je to úplně triviální operace a funguje oběma směry.

edit: A i kdyby to opravdu nešlo, tak přece aspoň vyhodím uživateli hlášku, že to, co měl zthreadovaný, mu po přepnutí nebude fungovat, a jak to má opravit. Tohle je bohužel důsledek toho, že programátoři nepoužívaj to, co sami píšou, v práci na to narážím dnes a denně.

edit3: Představ si to jako A4ky svázaný provázkem. Operace je "mám je za sebou a překládám je tak, aby byly vždycky dvě vedle sebe" a zpětná je "mám je vedle sebe a přeskládám je tak, aby byly nad sebou." S obsahem ani s provázkama se přitom nic neděje*. (Jo, edit3 je před editem2, deal with it :-)).

* Teda děje, InDesign je přetrhá (a neřekne ti o tom).

edit2: Předpokládám, že chápete, že po několika tejdnech intenzivního zápasení s InDesignem jsem poněkud nabručenej a potřebuju si ulevit :-) (A navíc mám zrovna i pravdu :p)
25.5.2023 01:46 - sirien
No moment, tvůj původní a hlášenej problém byl "přestane mi fungovat autoflow", o nějakym zpřetrhání threadů tu doteď nepadlo ani slovo :)

...a pro tvojí informaci, žádné zpřetrhané thready si tam neměl, teď na ten file koukám v původnim stavu a zthreadované to máš normálně. A dokonce při vložení více stránek se tyto vloží korektně zthreadované. Problém zjevně je, že máš 1-page mastery v 2-page spread dokumentu.
25.5.2023 01:56 - York
sirien píše:
Problém zjevně je, že máš 1-page mastery v 2-page spread dokumentu.


No však. Ale efekt toho zjevně je, že přestane fungovat zthreadování levý a pravý stránky. Jediný, k čemu threadování slouží, je právě auto-flow. Tj. když nefunguje auto-flow, znamená to, že nefunguje zthreadování.
25.5.2023 02:08 - sirien
York píše:
Jediný, k čemu threadování slouží, je právě auto-flow

Much to learn you yet have my young padawan. ;)
25.5.2023 02:22 - York
OK, to už mluvim z hladu, text samozřejmě může threadovat i bez přidávání stránek. Hmm, což vlastně dělá, takže asi fakt kecám. Každopádně je to piece of broken you-know-what! :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082422018051147 secREMOTE_IP: 18.118.164.151