RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
3.1.2014 20:16 - sirien
Bouchi píše:
Eh, ta moje pznámka nesměřovala k prosazování fantasy

ono to taky není jen o fantasy, totéž platí pro jakýkoliv "příliš divný" prostředí (různá SciFi jsou na tom dost podobně třeba)
PS - u minulého postu je i edit
3.1.2014 21:22 - Colombo
Já nevím jak ostatním, ale mi celkem vyhovuje hodně jednoduchý systém, který byl v Příbězích Impéria.

Ve Fatu se fakt nevyznám, ale pokud by se dal tohle dát jako základ (jako <i>úplný základ</i>, jedna stránka pravidla, jedna stránka popis světa a tři stránky popis dobrodružství (+ 5 stran postav s obrázky)) a na to dál modulově nabalovat další mechaniky...? Co takový maják, jednoduchá vstupní brána a díky modulovosti stylově variabilní?
3.1.2014 22:11 - sirien
Colombo: To o čem mluvíš je překlad FAE který požaduje Sparkle (FAE je hardly-simplified verse FATE 3e Core - dokonce tak zjednodušená, že některé "RPG standardní" mechaniky využívané i ve FATE nahrazuje vlastními specifickými mechanikami aby přinesla ještě větší zjednodušení - některé z nich našly v komunitě dost pozitivní odezvu)
3.1.2014 23:13 - Colombo
sirien: čumim čumim, ale nějak k FAE nevidim tvoji recenzi... to musíš napravit!
4.1.2014 00:06 - Sosacek
"hardly" je "tezko" ve smyslu "stezi" nebo "skoro vubec". To co chces je "hard" (coz stejne zni divne) nebo "very".
4.1.2014 00:22 - sirien
ve skutečnosti jsem chtěl použít heavily, ale to je asi jedno. Vždycky mě zajímalo, jakej asi tak je poměr Tvých věcně přínosných příspěvků vůči příspěvkům kdy jen náhodně reješ do ostatních
4.1.2014 01:48 - Jerson
Bouchi píše:
A když se to vezme z druhé strany - jaké procento kluků má zájem o řešení reálného světa (utázka nejen na Jersona, ale i na organizátory opengamingů)? Aby se třeba nestalo, že kvůli snaze vyjít vstříc holkám za každé dvě získané holky ztratíme tři kluky.
(Čistě soukromě a aniž bych to chtěl jakkoli zobecňovat - v době, kdy jsem začínal s DrD, by mě na reálný svět - a současnost - nikdo nenalákal. Ten mám kolem sebe furt, tak nemám potřebu ho řešit ještě i ve hře.)

Jak jsem psal, jako ideální vidím vyjít z reálného světa a postupně ho posouvat do fantastického podle reakcí hráčů. Ve spoustě příběhů se řeší defakto věci, které by se v reálném světě mohly řešit také (záchrana princezny jako záchrana kamarádky, jen kulisy se liší), a jde jen o to, aby v daném světě nebyly prvky, které někoho odradí.
4.1.2014 03:44 - Sparkle
Colombo píše:
sirien: čumim čumim, ale nějak k FAE nevidim tvoji recenzi... to musíš napravit!


FAE je volně stažitelné pdf o 50 stranách řídkého textu prokládaného spoustou obrázků. Než číst na to recenzi, už ti vyjde pomalu nastejno si to přečíst celý :)

http://www.evilhat.com/home/fate-core-downloads/
4.1.2014 03:47 - sirien
Sparkle píše:
Než číst na to recenzi, už ti vyjde pomalu nastejno si to přečíst celý :)

...pokud teda umíš anglicky. (což Colombo umí, ale jen poznamenávám pro pořádek...)
4.1.2014 03:53 - Sparkle
Existuje i slovenský překlad.
4.1.2014 08:26 - Naoki
Pro některé je to přašť jako uhoď :D
4.1.2014 09:50 - noir
Řeči o RPG z reálného světa jsou nesmysl, který se hrozně snadno rozbíjí jediným argumentem: tabulkou prodejů RPG. Tadadamdam...
4.1.2014 10:40 - Vojtěch
U jakékoli takové tabulky se vyplatí zeptat, proč jsou čísla taková, jaká jsou. Je to díky tomu, že je produkt sám o sobě kvalitní natolik, že strčí konkurenci do kapsy, nebo proto, že reálnou konkurenci ve své kategorii prostě nemá a je jen jedinou snadno dostupnou alternativou, nebo je v tom něco jiného...
4.1.2014 10:58 - Quentin
WoD existuje hafo let, tak má Noir možná trochu pravdu. Třeba jsou tihle lidi, co jdou nalákat jen na nefantasy věci takoví casuálové, že u toho beztak nakonec nevydrží?
4.1.2014 11:09 - noir
Vojtěch: Prostě všechna top prodávaná RPGčka jsou fantasy. S tím, že Star Wars pokládejme za výjimku, která je mezi žánry.
4.1.2014 11:25 - Bouchi
noir: Ovšem celosvětový žebříček přece nevylučuje, že v jednotlivých zemích můžou být určité odlišnosti v preferencích. Nota bene v zemích s malým počtem obyvatel, jejichž příspěvek do celkové prodejnosti se ztratí.
(Například by mě zajímalo srovnání žebříčků prodejnosti deskovek, celosvětového a lokálního. Jsem přesvědčen že by se tam odlišnosti našly. Přičemž takové srovnání by mělo větší vypovídací hodnotu, protože světově úspěšné deskovky se často objeví i v české lokalizaci, což se o RPG říct nedá.)
4.1.2014 11:25 - Vojtěch
Pokud jde o žánr, tak to už něco říkat může, ale je potřeba, aby byly k ruce tabulky z prostředí, kde bude k ruce víc žánrů. Ideální by bylo, kdyby se srovnaly prodeje třeba doplňků ke hrám jako FATE a Savage Worlds, kde máš žánrově neutrální základ a pak různé sci-fi, steam-punk, fantasy, pulp a jiné nástavby. Pak by se odhrabalo porovnání systémových kvalit a zůstaly by jen žánrové preference.
4.1.2014 12:14 - Colombo
noir: jestli to možná nebude proto, že jak píše Alnag, RPG je umírající žánr a visí na něm jen hardcore skupinky.
4.1.2014 12:15 - Sparkle
Byla nějaká anketa mezi českými deskovkáři, jakou preferují tématiku (tj setting) hry, s naprostým přehledem zvítězil "humorný". Tak možná by něco podobného zabralo na rpg? Ujetý parodický svět, klidně ve stylu té urban fantasy?
4.1.2014 12:24 - Vojtěch
Vzhledem k tomu jak populární je třeba Gaiman, tak by to mohlo jít.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084501028060913 secREMOTE_IP: 3.236.111.234