Čas pro hrdiny

Jerson
3.3.2008 15:29
Zájmové cíle Omegy

Zlaté kolo
Organizace s širokou ohlastí působení. Její příslušníci se vyskytují v SSSR (Stalinovo) i USA (Colorado Springs a Bermudy), je podezření na jejich působení i v jiných oblastech. Zlaté kolo používá signály Teslových věží ke komunikaci i jako zbraň a psychotropní chemikálie k podmanění lidí.
Je velmi pravděpodobné, že stojí za vznikem "Probuzených" (viz dále), nebo jsou s nimi v úzkém spojení.
K této organizaci pravděpodobně patří společnost Sommersfeld. Jejich dodavatelem jsou také výrobní zádoby v Německu. Jejich záměry jsou neznámé, podezření na vytvoření kasty "Probuzených".

Probuzení
Pravděpodobně produkt činnosti Zlatého kola. Uzavřené komunity lidí vzhledově velmi podobných s nezvyklým chováním. Existuje podezření na jakýsi druh elektromagnetické telepatie mezi jejími členy na krátkou vzdálenost. Rozmístěni v USA a Kanadě, možný výskyt ve Francii, pravděpodbně i jinde. Fyzicky velmi odolní a silní, necitliví ke zranění, bez pudu sebezáchovy. Pokud nejsou napadeni, nebývají obvykle agresivní. Vyřazení blízkého vysílače (obvykle typu Teslova věž) vede k dezorientaci, případně mdlobám blízkých Probuzených.
K vytvoření Probuzených je třeba inhalovat speciální plyn a u některých též podstoupení operace mozku.
Jejich záměry jsou neznámé, pravděpodobně získávají další stoupence.

SS Ahnenerbe
Nacistická organizace spadající pod SS. Archeologické a antropologické výzkumy (i pseudovědecké) zaměřující se na germánskou rasu. Pravděpodobnný zájem o události a jevy související s oživováním mrtvých lidí. Členové organizace mají povědomí o existenci a cílech Omegy.

SS Wunderwaffen
Nacistická vojenská organizace specializující se na výzkum a vývoj tajných nekonvenčních zbraní. Využívá německé občany jako cílé při testech. Základna se nachází v Peenemüde. Záměrem je pravděpodobně vytvoření absolutní zbraně (zbraně, proti níž neexistuje obrana). Velmi nepřátelští.

Messner
Průmyslník s továrnami v Rockfieldu a Battingtonu. Ve "svých" městech ovládá veškerý život, továrny jsou pravděpodobně zástěrkou pro výrobu chemických látek neznámého určení. Provádí pokusy na lidech. Jeho (údajní) synové vykazují znaky Probuzených, možnost použití Teslova vysílače. Nepřátelští až otevřeně agresivní.
Záměry neznámé.

Parazitní řasy
Existuje možnost výskytu doposud neznámého parazitního organismu rostoucích jako řasy nebo houby. Velmi rychle se rozmnožuje, přenos dotykem. Možná spojení s duhovými světelnými jevy nebo halucinacemi. Možnost mimozemského původu. Pravděpodobně náchylné na oheň.
Autorská citace #2
6.3.2008 13:14 - Lotrando
Jerson: existovuje nějaký film či knížka, které by navodili atmosféru?
Autorská citace #3
6.3.2008 13:21 - Jerson
No, pro ilustraci začátek Hellboye (budou dávat teď o víkendu), Sky Captainn and World of Tomorrow, Raketový muž (nebo jak se ten film jmenoval, nepamatuju si přesně), Indiana Jones a poslední křížová výprava ... možná si ještě na něco vzpomenu.
Autorská citace #4
6.3.2008 13:36 - Lotrando
Indiana Jones a Hellboy si seženum, ale už mám aspoň nějakou představu
Autorská citace #11
14.3.2008 07:45 - Jerson
Treven jakožto velitel bude určovat spíše cíle, do přímých akcí se zřejmě moc zapojovat nebude. Zadruhé, v organizaci jsou ještě další lidé, něco jako štáb, které zatím zastupuju já, a Treven se bude muset ve vedení osvědčit - Omega je nová organizace a šéf je odpovědný. (V překladu - mám právo veta)
A zatřetí - tato hra je založená na tom, že je jen malý rozdíl mezi cizími a vlastními postavami, protože důležité postavy obsadím hráči, hlavně z toho důvodu, že já jako Vypravěč znám všechno, ale Treven jako hráč bude vědět jen to, co se dozví od hráčů.
Navíc se sám už o takovou hru - vážně laděnou - pokoušel a myslím, že je schopen hrát vážně pojatou hru, zvláště na vedoucí pozici.
Autorská citace #13
14.3.2008 08:06 - Lotrando
Ostatní vědí , kdo se skrývá za jméněm postavy, nebo to bude anonymní?
Autorská citace #14
14.3.2008 08:34 - Jerson
No, hodlám ostatním prozrazovat jen tolik informací, kolik sami uznají za vhodné. Jména a počet hráčů bude znát každý, ale co kdo hraje, to je jen na nich. Samozřejmě že pokud budou dva z jedné agentury a projeví jen trochu zájem na spolupráci, tak jim zprostředkuju kontakt a můžou si navykládat co chtějí.
Autorská citace #15
14.3.2008 09:35 - Lotrando
to zní zajímavě
Autorská citace #16
14.3.2008 21:23 - unknown
Ebon Hand 13.3.2008 16:59 píše:
Nic proti Trevenovi, ale neplánuje z toho udělat nějakou frašku?
Neurážej nebo Ti snim na srazu jídlo ! Myslím to vážně ! Jestli narážíš na čokoládovej knipl, tak to bylo momentální rozvernou náladou. Jinak mám pro tyhle hry smysl. A vedl jsem sám i několik hororů, vydařených. Tam je na atmosféru obzvláště tlustý nárok.
Blbé je bohužel už to, že Jerson mou pravou identitu prozradil. Zapomněl jsem ho na to upozornit. Byla by to větší prča - navíc by to odbouralo předsudky vůči šéfovi :). Škoda, ale neva.
Autorská citace #17
14.3.2008 22:03 - Jerson
Trevene, nenapadlo mě, že bys tohle chtěl tajit, protože pokud by se nato někdo zeptal, tak mu obsazení hráčů řeknu. Stejně tak hodlám informovat všechny o národnosti, za kterou bude hrát, tedy ze kterou bude vystupovat, abych si usnadnil vytváření vzájemných vztahů.
Ještě pár věcí k hraní po netu. Treven je v této kategorii specifickou postavou, protože nemůže být zařazen do žádného týmu. Ebon, Lotrando a Lajla se můžou rozhodnout, jestli chtějí hrát sólo se mnou nebo ve skupině (Lajla mi už svou postavu poslala a vzhledem k jejímu charakteru je nutné, aby s ní hrál minimálně jeden další člověk ve skupině.
Ještě uvažuju, jak to udělat s hrou po netu, zda to řešit mailem nebo třeba ve speciální diskusi zde (a soukromé akce řešit v interní poště).
A také bych chtěl všechny hráče požádat o sepsání návrhů, co by ve hře chtěli mít a naopak čemu bych se měl spíše vyhnout. Tím myslím aby nenastal případ, kdy někdo bude chtít hrát s tím, že bude mít za cíl najít člověka schopného teleportace a já mu až v polovině hry neřekl, že nikdo takový v daném světě neexistuje, protože další tři hráči něco takového nechtějí.
A také pouvažujte nad celkovým vyzněním světa, množství nebezpečí (to už může být individuální pro každého), scénami, které bystě chtěli odehrát, prostě cokolov vás napadne.
Autorská citace #18
17.3.2008 17:30 - Malfin
Uaaaauuuu....to zní zajímavě :)
Autorská citace #19
17.3.2008 17:36 - Lotrando
Jdu číst pravidla :)
Autorská citace #20
17.3.2008 18:12 - Jerson
Lotrando, to abych je sepsal, což? :-)
Kubulinek - chceš se přidat? Místa je dost.
Autorská citace #21
17.3.2008 18:48 - Ebon Hand
To jsem na to zvědavý. Účast potvrzuji. Jakmile obdržím podrobné zadání co má mít postava, pošlu její CV. :-)
Autorská citace #22
17.3.2008 19:07 - Malfin
Jo docela bych rád....zaujalo mě to...ale nemám zkušenosti s podobnou hrou..podle jakých pravidel to bude?
Autorská citace #23
17.3.2008 19:55 - Jerson
Už jsem to tu psal, takže opáčko. Postava má mít nějakou historii, pokud je členem nějaké organizace, tak i důvod proč ji organizace vyslala. Charakterové rysy, schopnosti, vlastnosti - není třeba vyplňovat seznam, jako spíše to v čem je lepší než ostatní a v čem horší.
Dále motivace a cíle, krátkodobé i dlouhodobé (nicméně cíle je možné domýšlet při hře), které by mi dali důvod a prostředek jak postavu zapojit k ostatním, a pokud je členem organizace, tak i nastínit jaké cíle by mohla mít organizace.
Dále je třeba mít vymyšlené negativní jevy - tedy to, čemu se postava bude snažit zabránit a co by špatně nesla, nicmně k těmto událostem ve hře více či méně dojde a budou muset být tak či onak napraveny (takže když by postava nechtěla být opuštěna partnerem a ve hře zjistí, že ji partner podvádí, tak "zastřelit a zapomenout" není vhodné řešení. Nebo když byx postava velmi nerada, aby kvůli jejím činům umírali civilisté, tak po druhém průšvihu se zničeným obytným domem prohlásit "čert vem civily" taky nic nevyřeší. Čím více takových "negativních motivací" budete mít, tím lépe - do jisté míry, ale alespoň dvě nebo tři by měli dávat dost prostoru narůst do opravdu závažných rozměrů, aniž by to vedlo k rozpadu příběhu postavy.
Dále si navrhněte jednoho až pět přátel, známých ... prostě někoho, koho jako Vypravěč můžu použít ať jako rekvizitu, nebo jako pomocíka, když půjde do tuhého - lepší dobře zdůvodněný přítel než špatné deux ex machina.
Teď prop Kubulínka - budeme hrát podle pravidel Čas pro hrdiny (CPH) verze 2008. Jejich přesné znění není tak důležité jako tři, vlastně čtyři efekty.
1) čím lepší postava, tím snáze dosáhne silěnšjího úspěchu nebo většího prušvihu. Poměr mezi úspěchy a neúspěchy je (statisticky) 2:1 bez ohledu na výši schopností postavy, takže určité dílčí negativní efekty během příběhu je třeba brát jako jeho nedílnou součást a ne jako nežádoucí prvek.
2) hráč si popisuje výsledky svých akcí sám, já mu do toho zasahuju a doplňuju. Můžeš se přidržet výsledku hodu, ale nemusí - je to na něm. Nicméně když se nepřidrží, přsněji když si popíše úspěch, i když koskta říká že by neuspěl, tak se tento neúspěch včetně své výše odkládá a já ho beru jako pozdější zdroj komplikací (tady okazuju na ty "nežádoucí efekty" - když nebudu mít jak využít tyto nastřádané neúspěchy jako protivníky, budu je využívat jako komplikace mimo hlavní záletku.
3) každá postava může mít "magickou" schopnost. Je to v závorce, protože tahle schopnost musí mít jakž takž uvěřitelné vysvětlení - skvělá znalost určité oblasti vědění, rozhled, předvídavost, štěstí (v přiměřené míře). Tato schopnost může z části zasahovat i do Vypravěčských pravomocí, může ledacos - nicméně je tu jedna podmínka. Každý kladný efekt dosažený pomocí této schopnosti musí být a bude vyvážen obdobným záporným efektem. Tedy tato schopnost má úspěchy a neúspěchy 1:1 a nedá se pomocí ní přiblížit k cíli. Lze jen s její pomocí získat určitou aktuální herní nebo dějovou výhodu, která bde později vyměněna za nevýhodu - opět si to popíše buď hráč (s mými poznámkami), nebo tento efekt využiju já.
4) jde o multikampaň - to znamená, že postavy hráčů můžou spolupracovat nebo působit proti sobě, tu si pomáhat a tu si škodit, přičemž získané body úspěchů by měly být měřítkem, jak si kdo vede, a v případě dosahování opozičních cílů kdo je jak moc úspěšný nebo neúspěšný.
Poslední věc - postavy se během hry mohou zlepšovat v různých schopnostech, nicméně jak už jsem uvedl, na jejich absolutní výši nezáleží tak moc - není to prostě jednoznačná výhoda, takže se nemuíte obávat, že by se se slabší postavou nedalo dobře zahrát. Kromě toho budu také dávat body úspěchu i další odměny za hraní - prostě ne všechno je třeba naházet si na kostce.
A na úplný závěr - promyslete si, jaký styl hry bystě chtěli (jestli fakt drsný, spíše hororový, sem tam komediální, hodně stop, jen důležité inforamce, jestli se má hrou táhnout nějaký příběh dodaný mnou nebo si chcete řešit vlastní příběh, jaké scény byste chtěli hrát, ajké zápletky, i co by se ve hře fakt objevit nemuselo (třeba upíři stylu Drakula) ... abych z toho mohl vytvořit svět, který s v jednotlivých částech bude každému líbit a nebude v něm nic, co by opravdu nemusel.
Sám předesílám, že pitvání čehokoliv zaživa, popisy mučení a podobné věci se nedočkáte odemně a budu je omezovat, stejně jako nechci žádné fantasy prvky - fireballem počínaje a draky konče.
Jakékoliv dotazy a návrhy směřujte sem, soukromě věci do místní pošty nebo na jerson@centrum.cz
Autorská citace #26
25.3.2008 16:41 - Malfin
Jak bude vypadat hra přes internet?
Autorská citace #27
25.3.2008 20:19 - Jerson
Hráči si vytvoří nick se jménem své postavy a její ikonkou, já jako vypravěč popíšu situaci a oni za svou psotavu v první osobně popíšou její jednání, chování a případné úmysly. Teoreticky by měl každý napsat příspěvek a pak dát prostor k reakci ostatním, ale předpokládám, že když se mězi dvěma postavami rozvine debata, tak můžou příspěvky psát rychleji, ale nemělo by jít jen o jednu větu, ať z toho není chat. (A když už, tak takový rozhovor vyřešit třeba na ICQ a potom jeden z nich pošle celý rozhovor shrnutý.
Zároveň by hráči měli dávat prostor k reakci ostatním, tedy nepopisovat dlouhé činnosti, které se můžou týkat i jiných postav, alespoň ne bez předchozí dohody.
A ve chvíli, kdy se vyskytně nějaká situace, jejíž výsledek nepůjde odhanout, nastoupí testování - tedy hráči popíšou o co se snaží a jak moc (nejlépe do následujícího příspěvku napíšou konkrétní číslo, aby šlo později smazat), já si hodím, napíšu výsledek a na nichbude popsat jak akce dopadla, opět za přispění ostatních hráčů a mě.
Pro sebe si budu vést evidenci dosažených úspěchů a neúspěchů, abych věděl jak si která postava vede.
Autorská citace #34
2.4.2008 20:57 - Jerson
Jako dobrý film pro navození atmosféry doporučuji Fatherland, zrovna jsem ho dokoukal.
Autorská citace #35
3.4.2008 16:05 - Malfin
Omlouvám se, teď jsem tady kvůli škole nějakou dobu nebyl. Zkusím to nějak zesumírovat během víkendu. Nevím si ale rady co všechno mohu pojmout jako tu "speciální vlastnost"? Dále pak ta komunikace bude probíhat tady, maily, ICQ? A jak moc ovlivní národnost postavení ve hře? Hra bude pojata jako akční nebo spíše detektivní nebo jak asi? :)
Autorská citace #36
3.4.2008 17:26 - Jerson
Jako speciální schopnost můžeš pojmout ledacos, takže bych k tomu přistupoval spíše obráceně - řekni co bys rád a já ti řeknu jak by to šlo (a výjimečně proč by to nešlo). Jen je třeba držet se podmínky, že jakákoliv neobvyklá schopnost musí mít "přirozené" vysvětlení.
Z komunikačních kanálů preferuju mail na hlavní informace, abych si je mohl uložit, ICQ na řešení detailů a tady se bude hrát.
Národnost ovlivní tvou postavu ve vztahu k ostatním plus případně charakterové rysy, tedy národnostní stereotypy, které můžeš dodržovat nebo naopak porušovat.
Pojetí hry také závisí na přání hráčů, i když pro hraní po netu bude více detektivní, ale není to podmínkou. Opět preferuji styl "řekni co se ti líbí a já ti to zkusím vytvořit (: )
Autorská citace #38
4.4.2008 00:16 - JackPhoenix
Taky se omlouvám, seminárka a projekt do školy dají člověku zabrat. Jinak postava bude buď Angličan nebo Američan. Pokud jde o styl hry, jsem schopný přizpůsobit se čemukoliv, zkusil bych něco detektivního, ale moje prozatimní zkušenosti s RPG všech druhů jsou spíš akční. Navíc moje znalost doby vychází z Indiana Jonese :)
Autorská citace #39
6.4.2008 18:27 - Jerson
Indiana Jones je docela dobrý výukový film pro teto účely, lepší než nic. A styl hry bych naopak rád přizpůsobil hráčům než naopak, to jsem dělal doteď.
Vůbec by nebylo na škodu mi napsat, jakou scénu bystě rádi odehráli, nebo alespoň zápletku. Či mi napsat oblíbený film (a proč se vám líbí).
Autorská citace #40
8.4.2008 08:09 - Lajla
Po pravdě, jsem na tom stejně jako Jack, z tohoto období znám leda jen pár válečných filmů + Indianu Jonese. A líbilo by se mi potkat pološíleného profesora, který za pomoci deštníku a ptactva sestřelí Messerschmitta :o)
Autorská citace #41
8.4.2008 08:36 - Jerson
Tento způsob likvidace letounů je už profláklý, ale nebudu vám bránit vymyslet něco jiného. Nicméně s finální podobou světa musím počkat do soboty, až se uzavře současný příběh.
Zatím se zeptám zde - chcete mít schopnosti postavy rozdělené na základní vlastnosti (pro všechny stejné) a rozvíjející dovednosti pro každou postavu zvlášť, nebo vám budou stačit jen dovednosti?
A dále, zda chcete mít schopnosti svých postav popsané čísly od 1 do maxima 10 nebo od 1 do maxima 20? Nebo vám na tomto nezáleží ... ?
Jde o to, že pokud budou postavy popsány vlastnostmi i dovednostmi, tak bude o něco složitější jejich vytváření, ale zase pokud se dostanete do situace, ve které nemůžete ani vzdáleně využít žádnou svou dovednost, ještě pořád máte jako základ vlastnost. V opačném případě bude postava definovaná tím co umí, ale pokud se dostane do situace, se kterou nemá žádné zkušenosti a nemůže použít žádnou svou schopnost (nebo hráč nevymyslí jakou schopnost by mohl použít), může uspět jen za cenu stejného množství neúspěchů.
Hrát se dá obojím způsobem.
Maximální rozsah s tímto souvisí - v případě hodnocení vlastností a dovedností zvlášť bude maximum vyšší než když se budou hodnotit pouze dovednosti. Na durhou stranu nižší maximální rozsah znamená, že každý úspěch i neúspěch bude mít větší váhu.
Stejné otázky položím svým hráčům a pak společně dáme dohromady finální výsledek platný pro všechny, takže váš názor může výslednou podobu také ovlivnit.
Autorská citace #42
8.4.2008 08:47 - Lotrando
Přikláním se k několika málo vlastnostím se širokým záběrem pro situace, kdy se nehodí žádná dovednost. Stejně tak se přikláním ke široce definovaným dovednostem a jejich variabilnímu použití.
U rozsahu si nejsem jistý, proč je potřeba větší když jsou vlastnosti i dovednosti, takže nebudu odpovídat.
Vlastnosti lze také chápat jako vrozené dovednosti, pro zjednodušení systému.
Autorská citace #43
8.4.2008 09:22 - Jerson
Lotrando, můžu hodnotit zvlášť vlastnosti a zvlášť dovednosti, takže zručný člověk bude mít vlastnost šikovnost na 7 a k tomu ještě bude třeba schopný opravář s dovedností opravy na 8, dohromady maximum 15. A nebo může schopný opravář znamenat, že dotyčný má opravy na hodnocení 8 celkově, a kolik z toho tvoří přirozená zručnost a kolik naučená schopnost nás nemusí zajímat, dokud ten samý jedinec nebude třeba otvírat zámek, na což lze uplatnit zručnost, ale už ne opravy.
Autorská citace #45
8.4.2008 13:45 - sirien
Obecně definované vlastnosti sčítané s dovednostmi, oboje do maxima 10, takže celkové maximum bude 20.
Autorská citace #46
14.4.2008 12:56 - Jerson
Takže dámy a pánové, začneme. Ti co mají postavy si je mohou vytvořit na herním foru, tedy přiřadit postavě obrázek, napsat popis a dát mi vědět, já je pak zařadím do správné skupiny a lehce to rozjedeme. Postupně budeme doplňovat detaily, které se ukážou být potřebné.
Ti co ještě postavu nemají a opravdu chtějí hrát by už pomalu mohli přemýšlet, co si tedy vymyslí.
Autorská citace #49
28.4.2008 11:21 - Jerson
Kampaň Druhá válka o svět jsme v sobotu dohráli, svět pro Omegu má finální podobu, takže už můžeme hrát naostro.
(To píšu zejména těm, kteří se hlásili jako že budou hrát a od té doby jsem o nich neslyšel - pokud stále mají zájem a čas, ať se mi ozvou)
Autorská citace #59
2.6.2008 15:16 - Jerson
Protože jsem při narazil na několik opakujících se nejasností ohledně vybírání postav, napíšu sem pár věcí:
Hráč musí své postavě vymyslet motivaci, důvod a způsob jak bych ji mohl zapojit do tajné organizace. Existuje několik omezujících podmínek - o samotné organizaci ví jen málo zasvěcených lidí a nezasvěcený jedinec prakticky nemá šanci se do ní dostat.
Možné (nikoliv vcšechny možné) způsoby:
- postava působí v tajné službě nějakého státu a je nadřízenými vyslána do nově zformovaného mezinárodního vyšetřovacího orgánu, aby zastupovala její zájmy (jak státní, tak přímo dané tajné služby.) Možná varianta je "odložení" neschopného, nepohodlného, příliš chytrého, zvláštního nebo jinak nezapadajícího agenta do organizace zabývající se "nějakými nesmysly". Tyto postavy můžou být více či méně vycvičené a mohou mít obecné i konkrétní úkoly od své mateřské organizace. Důležité je, že ani nadřízení taové postavy nemají podrobnější informace (například neznají ani jméno).
- postava se zajímá o neobvyklé jevy, nebo se v její přítomnosti vyskytují o něco častěji, a zároveň má známého, který buď v tajné službě pracuje, nebo ví o člověku, který v ní pracuje. Tato postava je vyslaná zprostředkovaně, takže nemusí mít prakticky žádné informace a celá záležitost může vypadat spíše jako nějaká hra podivínů.
- postava je "náhodný kolemjdoucí" - zapojí se do nějakého případu, na který budou přiděleni i agenti, a projeví neobvyklé schopnosti a dostatečnou ochotu i schopnost spolupracovat. Motivace ke vstupu do tajné služby by měla být hodně silná.
Je i pár omezení. Postava nesmí být příliš známá, protože organizace pracuje v utajení. Podotýkám, že podrobně sleduju každé narušení utajení a dělám si čárky, takže celkově pro organizaci narůstá problém, který bude dříve či později nutno řešit, a bude ho nutno řešit opakovaně. Člověk známý větší skupině lidí by snadno mohl způsobit více škody než užitku, stejně tka člověk, který by měl kromě členství v organizaci závažné tajemství, jehož prozrazení by mohlo ohrozit nejen jeho, ale i všechny ostatní.
Poslední věc - pří výběru národnosti nebo státní příslušnosti se snažte vybírat ty, které jsou zastoupeny méně nebo vůbec.
Autorská citace #84
13.8.2008 18:59 - Dukolm
Tak rád se přidám jen bych na tebe Jersone měl malou prosbu potřeboval bych jestli máš přístup ke skeneru nebo fotáku tak kopii svého osobáku abych si mohl vytvořit postavu na tom serveru nějka sem si do svých poznámek ze hry věci z osobního deníku nepřepisoval. Jakým stylem máš v plánu hrát? (fórum že každý něco napíše když bude mít čas nebo ve stylu chatu kde se všichni sejdeme v jeden smluvený čas)
Autorská citace #86
14.8.2008 13:53 - Jerson
Dukolme, tobě můžu hodnoty přepsat přímo, ale kdyžtak ti ho pošlu ofocený zítra, a Merline, pokud chceš mít papírovou verzi, tak ji pošlu také zítra (ale není to až tak nutné).
Jinak hraju formou fora, tedy kdo přijde, ten napíše, pokud možno alespoň každý druhý den. Setkání v přesný čas je taky možné, ale nevím zda se nám to podaří více než jen občas, zejména takhle v létě.
Autorská citace #87
28.8.2008 15:13 - Goran
Jak vlastně vypadá svět? Když pominu detaily (stejně se v daném období tak dobře nevyznám) a věci, které by v našem světě klidně být mohly (konspirační teorie a paranormální jevy), tak co je jinak?
Autorská citace #88
28.8.2008 17:38 - Jerson
V květnu roku 1938 problěhla Československo-Německá válka o Sudety, kterou Německo po měsíci a 30 000 mrtvých vyhrálo, nicméně Hitlerova popularita velmi rychle klesla, protože čechoslováci měli 50x menší ztráty. V roce 39 je NSDAP stále jedinou stranou v Říši, ale Hitler na veřejnosti vystupuje už velmi málo.
Autorská citace #95
27.9.2008 17:37 - sirien
Jeden nedostatek ve formuláři hlášení mise:
V šíleně poslepované organizaci jako je Omega by se hodilo dát do úvodu kolonku "jazyk", ke které by člověk napsal, jakým jazykem vlastně hlášení píše :)
Autorská citace #96
27.9.2008 20:47 - Jerson
Pravda, ale to je metaherní informace. Lze předpokládat, že hlášení je dostupné v několika jazycích. To jen já vás nenutím psát ho v anglině, fránině a němčině :-)
Autorská citace #97
27.9.2008 21:53 - sirien
To je ale právě zajímavá otázka - překládá ty hlášení po nás někdo, nebo je máme my sami psát ve více jazycích, nebo máme zadáno psát je v konkrétním jazyce?
Mě by to totiž herně docela zajímalo - pokud jsem nedostal žádné bližší insturkce tak natvrdo odevzdám hlášení v Irštině a budu tiše čekat na reakci... a pokud žádná nepřijde, tak to příští hlášení odevzdám taky nějak vtipně...
Autorská citace #98
27.9.2008 21:54 - sirien
Btw - nadnárodní organizace prostě z administrativních a jiných důvodů musí mít nějakej omezenej počet "úředních" jazyků - s tim že ok, politická organizace jich může mít i víc, ale pro tajnou organizaci jsou už tři docela hodně...
Autorská citace #99
28.9.2008 10:23 - Goran
Jsem pro francouzštinu, angličtinu a němčinu. Napsané to tam být musí, i když by klidně stačila poznámka pod čarou malým šedivým písmem dole.
29.9.2008 07:36 - Jerson
Siriene, instrukce jsi dostal - hlášení musí být v tom jazyce, ve kterém se domlouváš s ostatními členy sekce - úřední jazyk každé sekce předurčuje koordinátor, který na vás jedním jazykem mluví.
Dále píšeš kopie hlášení v dalších jazycích, které ovládáš, minimálně jednom světovém.

Jinak se předpokládá, že každý agent bude dříve či později umět anglicky, francouzsky a německy. Koordinátoři to mají jako podmínku.

Ještě připomenu, že agenti se ve zprávě označují jen číslem, tedy "agent 10" nebo "A10"
16.11.2008 16:07 - Malabar
Jersone, prosim mohl by si mi zopakovat jak to vypada z hlediska politiky (a podobne) v Nemecku toho "naseho" roku 39 ?
16.11.2008 19:07 - Jerson
V květnu roku 1338 proběhla Československo-Německá válka. Češi po měsíci bojů kapitulovali, protože boj byl z dlouhodobého hlediska prohraný, a tak Sudety připadly Německu - za cenu třiceti tisíc mrtvých vojáků Wehrmachtu.
Popularita Hitlera i NSDAP (nacistické strany) tímto velmi poklesly a i když režim zůstal u moci, sám hitler se na veřejnosti přestal objevovat.
O rok později je situace jakž tak stabilní - vypadá to, že Německo uspokojilo své územní nároky, i když jisté nejasnosti okolo Gdaňského koridoru tu stále jsou.

Ve straně je poměrně dost lidí (několik milionů), největší zastoupení mají lékaři - z nich je u nacistů téměř polovina. Židé jsou vyloučeni z veřejného života a část z nich je už odevezena do koncentračních táborů, kde je o ně postaráno - příděly potravin, cigaret, lékařská péče, v některých táborech i samopráva. Nepřizpůsobiví lidé a zločinci jsou v táborech nebo věznicích, společně s komunisty, prostitutkami, lidmi s dědičnými chorobami a podobně.
Někteří režim kritizují, ale v drtivé případě už ze zahraničí, jiní ho stále obdivují - i v tomto případě je dost lidí v zahraničí, a to třeba i v Británii.
3.5.2009 23:54 - Jerson
Tak jsem si přečetl tvé hlášení Malabare - až na vytrvalé prohazování "i" a "y" dobré a podrobné :-) Doplnil jsem čárky pro větší srozumitelnost a změnil jednu formulaci.

Už se mi to začíná zajímavě plnit. Jak jsou na tom ostatní, hlavně co Terka? (Zejímá mě, jestli zmíní zkušenosti s přípravou na slavnost a svou chuť zabíjet (: )

Každopádně děkuji, už všechno připravuju na zveřejnění.
4.5.2009 19:49 - Malabar
No jo, "i" a "y" je muj odvekej nepritel.

Vsechni s hracu s kteryma sem aspon trochu v kontaktu (Suky, Trin, Terka) maj ted pred maturitou a tak se na to porad vymlouvaj :) Ale jeste to s nema proberu ... Napisu jim neska motivacni mail :)
3.6.2009 22:39 - Jerson
Tak, pánové (a sem tam dámy). Blíží se prázdniny a s nimi Festival Fantasie, kde bych rád hrál Omegu. K tomu by se mi ale velmi hodily zprávy z misí, a kdyby byly do 28. června, bylo by to velmi dobré.
Klidně vám slíbím i nějakou odměnu za vaši snahu.

Druhá věc je ta, že postav, u kterých nemám ani čárku od jejich hráčů asi nabídnu jako CPčka, protože jinak se mi rozrůstají hromady agentů, kteří projdou jednou misí a tím to končí.

Pokud jde o popis agenta, tak alespoň stručný popis cahrakteru a historie, tři čtvrtiny A4, stejně část zabere fotka a písmo má velké jedenapůlkové řádkování.
3.6.2009 22:43 - sirien
...batman je pořád ve výběru, že jo? :)
3.6.2009 23:35 - Jerson
Pořád ano. Šetřím si ho pro speciální příležitost.
4.6.2009 15:55 - Nerhinn
Jerson: Jak se to týká mě? Za Ingrid asi nic, že? A od Imogen ti chybí co všechno? Vím, že jsem měla něco rozpracovaného (pamatuju si, že jsem se hrozně zasekla na postavách kolem), ale nevím, jestli jsem ti poslala to ostatní...
...a když chceš hrát Omegu na FF, tak to znamená s nějakými existujícími postavami, nebo zas s někým novým?
4.6.2009 16:00 - Jerson
Tebe se to zatím netýká a chybí mi informace o agentovi a nějaká fotka z třicátých let. A postavy okolo nemusíš řešit nějak podrobně, někdo má jen dvě nebo tři.

Na FF si můžu zahrát jak už zavedení agenti se svými postavami, tak noví hráči. Těm dám buď postavy hráčů, co se mi neozývají, nebo si udělají nové.
4.6.2009 16:06 - sirien
Píše:
Těm dám buď postavy hráčů, co se mi neozývají

Rozbije Ti to kontinuitu hlášení... ale tak to se asi dá přežít
4.6.2009 16:10 - Nerhinn
Jerson: OK, zkusím to dodělat a co nejdřív poslat.
Na kdy asi to hraní vidíš? Já jen, že SO(4.)-PO mám docela pevné plány, takže by mi bylo líto, kdyby mi to uteklo...
4.6.2009 18:07 - Jerson
Jakou kontinuitu? Když mi ti hráči nejspíš žádné hlášení nikdy nepošlou, tak co.

Nerhinn, odhaduju, že budu hrát každý večer kromě jednoho dne, kdy si dám pauzu. Můžu si třeba nechat jeden nebo dva večery pro zkušenější agenty (a oblíbené hráče), nicméně to budu domlouvat na místě. Takže se nemusíš bát, že by sis nezahrála (: )
4.6.2009 19:08 - sirien
((stále nevim, jestli se Jerson rozhod mi timhle počtem RPGček udělat takovou radost, nebo jestli se rozhodl cíleně zešílet... ´ll see...)
18.7.2009 17:08 - Nerhinn
Ta chybějící hlášení jsou otravná; Jersone, to na ostatní agenty nemáš kontakt?
18.7.2009 17:28 - Jerson
Na některé nemám přímý kontakt, a někteří slíbili že hlášení dopíšou. No a pak jsou lidé, co mi asi už nic nepošlou, ale s tím těžko něco udělám.
18.7.2009 18:26 - Nerhinn
Jsi málo vlezlý a protivný :)
18.7.2009 19:40 - Jerson
Klidně tě udělám hlavní vymahačkou zpráv, protože u některých se o to pokouším třeba rok. Bohužel nemám jak hráče donutit, aby něco napsali, a navíc je ani nutit nechci.
Prostě ti co napíšou zprávu ovlivní jiné agenty a tím i příběh. Ti co se na zprávy vykašlou v tomto směru neovlivní nic. Asi je zbytečné to nějak hrotit.
18.7.2009 21:02 - Felouen
A jak to vlastně bude ovlivňovat jiné agenty a příběh?

(jinak já ti to nakonec dám spíš v pondělí, než oproti původním plánům jak jsem ti psala ;)).
18.7.2009 21:26 - Jerson
Jak jsi viděla ve hře - zprávy z misí budou později podkladem pro další hráče na začátku jiné mise. A hlavně některé věci ze zdánlivě nesouvisejících misí se už dají spojit ve větší celek.
V téhle chvíli se dá najít přímé propojení mezi dvěma misemi (i když jsem si tedy zkontroloval, jestli tam ta zmínka opravdu je a zrovna v ní byla malá, ale dost podstatná chyba, tak jsem ji opravil.)

Pokud někdo tohle spojení najdete, tak ho můžete napsat.
20.7.2009 21:57 - Jerson
Další dvě hlášení z mise 10 "Batingtonská továrna" přidány. Čtyři hlášení z šesti jsou nečekaně dobrý výsledek. (Jsem zvědav, zda dostanu hlášení i od A73 (: )
21.7.2009 00:16 - Nerhinn
Jerson: Právě jsem si prohlédla, co jsi vyvěsil jako můj report, a docela mě to rozčílilo. Když píšu "agent", píšu "agent", ne "agentka". Když píšu "31", nepíšu "A31". Samotné číslo píšu čistě proto, že tak bych o nich mluvila; ohledně pohlaví - když nezmiňujeme z nějakého důvodu jména, proč máme zmiňovat pohlaví?
Dohodli jsme se na tom, že upravíš zkrácené výrazy, ne že přepíšeš další věci. Zapomeň, že bych ti s takovou vyráběla ještě nějaké dokumenty.
Btw, proč neopravíš gramatické hrubky ostatním? Pro srozumitelnost textu jsou imho mnohem náročnější, než když napíšu "polic. auto".
21.7.2009 07:43 - Jerson
Označení A31 jsem zavedl kvůli srozumitelnosti a jednotnému stylu, aby bylo na první pohled jasné, kdy je myšlen agent a kdy je řeč o něčem jiném.
Ze stejného důvodu je lepší, když se o ženských agentech píše jako o ženách, protože některé popisy vypadají v mužské verzi dost zvláštně (třeba když se píše o tom, jak agentka 42 svedla místního průvodce), a je matoucí, pokud je v jednom hlášení to a v druhém ono.
Tyto formulace stejně jako gramatické chyby opravuju ve všech hlášeních, pokud si jich všimnu, ale určitě nevychytám všechno.
21.7.2009 11:52 - Felouen
Jéé, takže moje zkratka A31, A34 a podobně se uchytila. Yay! :) (nebo to používal už i někdo jiný? Moc jsem se na ostatní reporty nedívala a v těch co ano to nebylo).

Jinak ohledně toho pohlaví, to mě taky docela překvapilo, nejdříve jsem myslela, že jsem to tam napsala omylem, protože jsem vše psala v mužském rodě, ale když se pak z Molotov koktejlu stala najednou láhev s výbušninou či co, tak mi došlo, že můj text asi opravdu prošel cenzurou (a ty dvě hrubky ve formě shody přísudku s podmětem tam zůstaly:(). Hele, ale vzhledem k tomu, že v prvním postě máš napsané (skoro) všechny agenty, nebylo by lepší tam přeci jen nechat ten mužský rod?

Čtyři z šesti je opravdu hezké číslo...tak já ještě zkontaktuji agenta 72, a pokud to dodají oba, tak budeme zatím jediný tým se všemi hlášeními z mise (mwahahahahaha!! GROUP LEVEL UP!). :D Hehe.
21.7.2009 11:57 - Nerhinn
Považuješ své agenty za natolik neschopné pomocí kontextu odlišit, co myslí? Až budu psát o silnici 31 a agentu 31, jistě si dám pozor, aby v tom nebyl guláš.
Mně používání slova "agent" přijde naprosto přirozené a holt kdyby měla agentka někoho svádět, tak tedy buďto z textu vyplyne, že je to žena, nebo to zaonačím jinak. Rozhodně mi to přijde dost absurdní, už třeba jen proto, že moje postava by 100% psala "agent" a ne "female agent".

S gramatickými chybami si děláš legraci, ne?
"místní měly dost velký odpor k cizincům", "Agenta 73 postřelili a musel jsem policisty za pomoci ostatních.", "jakmile jsem vyšla z hospod", "dvě nákladní auta, obě vybavené kulomety.", "*Co se děje v továrně.", "konzervami A31, které podle etiket měli být masné", "masnou polévku, jenž také obsahovala", "vyrazil směrem k A73 opravující auto.", "čtyři Messnerovi synové, vypadajíc úplně stejně a držící kulomety.", "zatímco A31 držíc v ruce láhev", "Náklaďáky, jenž jsme slyšeli, museli vyjet z města jinudy než tunelem, protože by jsme je", "nechovl" a milion chybějících či nadbytečných čárek ("ačkoliv byl cítit na hony daleko ze dvou cisteren a za předraženou sumu nám prodal dva kanistry." dokonce groteskně krásně mění význam věty). Takže otázka zní - opravoval jsi něco kromě mého textu (ve kterém chyby pravděpodobně nebyly), agentek a čísílek?

Ráda bych podotkla (dřív než přispěchá sirien a začne mávat výrazy jako grammar nazi), že netrvám na tom, aby bylo vše naprosto detailně gramaticky správně. Jen mi přijde absurdní tvůj způsob korekce.

EDIT: Autoři oněch chyb v mém výčtu se nemusí cítit nijak uraženi, vyčítám je Jersonovi, ne jim :)
21.7.2009 12:23 - Felouen
To se to úžasně četlo a zvedlo mi to náladu ještě víc (míněno ve smyslu, že ten výbušný, ostrý styl mě rozveselil, i přes obsah druhého odstavce). S tím prvním odstavcem souhlasím. Ale, co je špatně v mých větách, které začínají konzervami a končí tunelem? Já tam žádné chyby nevidím...nebo to je těmi přechodníky? Nebo slovo masné? Vždyť to používal Jerson. Třeba u konzerv, pokud si někdo přečte celou větu, tak mu logicky dojde (jako s tím pohlavím), že je myšleno že A31 došel do obchodu, a ne že tam jsou konzervy A31....kde mi chybí čárka u té věty s cisternami? A co je špatně u té věty s náklaďáky? (moje zvědavost mi nedá).

Sakra, to já ti radši napíšu tu zprávu anglicky, tam aspoň žádné chyby nebudou... (popř. je nenajdeš, ale v angličtině dělám při esejích minimální chyby, které většinou po přečtení najdu). A ty čárky - to jo, to uznávám, ty mi v češtině nikdy moc nešly, ale zase já se můžu vymlouvat (hehe, ale snažím se to zlepšovat, plané vymlouvání zase nemám rád), že jsem chodila do české školy minimálně a tudíž jsem navyklá na anglické čárkování.

No, možná že ne každý vidí ty chyby tak lehce jako ty - viz poslední post Jersona, píše, že se snaží i gramatické chyby odstraňovat, jen si je prostě nevšiml (třeba já je ani TEĎ nevidím u svých vět - u těch prvních čtyř ano.) Takže mě jeho styl nepřijde absurdní. I když je pravda, že tvůj post přes jeho šlechetný úmysl vyzněl lehce ve stylu a lá "Don't let me beat you in the name of grammar!" :D

EDIT: Hele, právě ti přibyl edit. Mě osobně to nevadí, já jsem si vědoma, že občas dělám chyby, mě to zajímá z mé zvědavosti.:) A ten druhý odstavec, i když může vyznít dotčeně, má hlavně být spíše vtipný a taktéž rozveselit (můj humor je občas až moc obskurní). Navíc chybami se každý učí (tedy, měl by. Existují i vyjímky.)
21.7.2009 12:33 - Jerson
Nerhinn píše:
Považuješ své agenty za natolik neschopné pomocí kontextu odlišit, co myslí?

Agenti jsou jako hráči, někteří velmi schopní, jiní méně.

Nerhinn píše:
moje postava by 100% psala "agent" a ne "female agent".

A když by to psala anglicky, tak by používala zájmeno "he" nebo "she"? Ve formuláři pro hlášení z mise je napsáno, že agenti mají být zmiňováni číslem (ve formátu A01), nikoliv jménem. To je vlastně jediný rozdíl proti běžnému psaní, nečekal jsem, že někdo bude měnit i rod.

A s těmi chybami to myslím vážně, jsou texty, kde opravuju dvě chyby v každé větě, takže ano, opravoval jsem i mnohé jiné zprávy.
21.7.2009 13:21 - Nachtrose
Jerson:pokud by se mluvilo primo o agentech, tak ani v anglickem textu by se nepouzilo he/she pokud vim. Proste Agent Mulder found... Agent Scully reached... Pokud uz by prislo na pouzivani he/she, tak by to bylo i v cestine treba (on)nasel, (ona)dosahla... Agenti, jakkoli organizovani a treba i mozkove vyprani jsou stejne do vice ci mene samostatne osobnosti a pokud je neci styl psat "agent 31 svedla von Staffelhoffovu milenku..." tak bych osobne do toho nestoural.
21.7.2009 13:40 - Nerhinn
Felouen: Výbušný, ostrý styl signalizuje rozhořčení. Jelikož jsem si při psaní na obě věci (agentky a čísla) dávala velký pozor, nelíbilo se mi, že je jako můj výtvor prezentováno něco, co bez mého vědomí naprosto ruší způsob, jakým jsem se s nimi vypořádala.
OK, na žádost osvětlím. "konzervami A31, které podle etiket měli být masné" - měly, "masnou polévku, jenž také obsahovala" - jež, "vyrazil směrem k A73 opravující auto." - opravujícímu, "čtyři Messnerovi synové, vypadajíc úplně stejně a držící kulomety." - vypadajíce, "zatímco A31 držíc v ruce láhev" - drže, "Náklaďáky, jenž jsme slyšeli, museli vyjet z města jinudy než tunelem, protože by jsme je" - jež & musely & bychom, "ačkoliv byl cítit na hony daleko ze dvou cisteren a za předraženou sumu nám prodal dva kanistry." - bez čárky to vypadá, že pumpař byl cítit na hony daleko.

EDIT: A není to zdaleka tak výbušné jako první verze. To jsem naznala, že chce aspoň pět minut a pár náhledů :)

Jerson:...A?

No a co na tom, žes to nečekal? Beru to tak, že stejné instrukce dostala postava. Jestli to ta postava pochopila tak, že má zachovat naprostou anonymitu ostatních zúčastněných, tak co na tom? Její nadřízení jí budou přepisovat hlášení proto, že nečekali, že to pochopí jinak?

Smiř se s tím, že když někde vyvěsíš nějaký text plný chyb, lidem bude vadit jeho nečitelnost, nebudou tě opěvovat za to, že jsi odstranil plno chyb, o kterých neví.
21.7.2009 13:54 - Felouen
To rozhořčení působí roztomile a naprosto to na tebe sedí. Přesně to jsem myslela tím popisem, i když zrovna to slovo mě nenapadlo, ale perfecto! (Udělěj na mě ty krásná rozzlobená očička ještě jednou prosím! *Anime* Mám je moc ráda.)

A díky za vysvětlení. Mě baví dávat přechodníky tak, jak mám pocit, že by hezky vyzněly. I když nemusí být správné gramaticky, ale jelikož většina lidí je nezná jak by měly být úplně správně, tak zatím mi to většinou procházelo. Hehe.

Ohledně Jersona: Na druhou stranu, aspoň měl tu snahu to vylepšit, jak si myslel, že to má být a i když tam něco vynechal, tak to myslel hlavně dobře a to se cení ;).
21.7.2009 14:06 - Nerhinn
Felouen: ;)

Jsem ráda, že to zaznělo. Konečně se našel někdo, kdo ho bude upřímně chválit. A já se tak můžu vrátit k tomu, co mi jde nejlíp, ke kritizování :)
21.7.2009 14:14 - Felouen
Jééé děkuji! :)

Tak to si určitě sedneme a budeme super dvojka, já totiž ráda chválím a vnáším optimismus, zatímco ty můžeš vždycky dělat toho chmurného kakabuse. :) To bude jako zastara na Kypru. Yay!
21.7.2009 14:33 - Jerson
Nerhinn, omlouvám se za to, že jsem změnil tvou zprávu bez oznámení. Můžeme se přes to přenést a vyřešit to?
21.7.2009 21:27 - Alnag
Asi už je to trochu pasé, ale proč předpokládat, že všichni agenti píší podle jedné šablony? Naopak různý styl hlášení tomu dodá větší punc opravdovosti. Pokud mají mít hlášení nějakou formu, vydej k tomu nějaký manuál Jersone, ale pokud ho hráči nedodrží ber to tak, že jej nedodržely ani jejich postavy.

Když bude všechno psané jak přes kopírák, bude to nuda. (BTW: Nevím, jestli jste někdy viděli autentické třeba policejní hlášení/záznam, ale nechte si nějaké ukázat... je tam často spousta inspirace.)
21.7.2009 22:09 - Nerhinn
Jerson: OK, pošta.
Alnag: Přesně to samé mě napadlo taky :)
21.7.2009 22:57 - Jerson
Myslím, že stačí nahlédnout do hlášení, a bude jasné, že co zpráva, to jiný přístup. Pár jednotících prvků jsem musel zavést, aby se v tom vůbec hráči mohli orientovat.
Na manuál asi dojde - nebo lépe řečeno na jeho třetí verzi, vzory hlášení už návod obsahovaly před rokem.
22.7.2009 12:43 - Ebon Hand
Jsem striktně proti opravovaní mnou napsaných hlášení, pokud si to chceš upravovat, tak to by sis to rovnou mohl psát sám..
Opravování gramatických chyb nepotřebuji, mě mé vlastní chyby neuráží a pokud někdo umí lépe pravopis, je to jeho výhoda, ale rozdílnost v kvalitě zprávy beru jako další barvitost. Myslíš si snad, že někdy nějaký agent dával zprávu ke korektůře?
A to A před číslem agenta je nechutné.

Tak teď jsem se vyvstekal i já, tímto zjemněním však nemíním změnit svůj postoj.
22.7.2009 12:59 - Felouen
Hele, a co kdybychom to vyřešili tím, že by se tam hodili ty původní reporty zpět?
22.7.2009 13:46 - Jerson
Ok, dneska tam dám původní zprávy, a pokud někdo neřekne jinak, tak budu zprávy nechávat tak jak jsou.
22.7.2009 13:48 - sirien
a jé, zase gramanazi fight...

Jerson: Ten časovej posun nedělal s tou partou agent 43 ale agent 44. Agent 44 ví, že Ti ještě dluží hlášení, a slibuje že už je skoro napsané pokud budeme uvažovat stav potenciální napsanosti jako platný podobně potenciální energii předmětu na vysoké polici...
22.7.2009 21:30 - Jerson
Zprávy Nerhinn a Felouen jsem vrátil do původní podoby, pokud ještě někdo najde nějaké nežádoucí úpravy, tak mi prosím napište.

A přidal jsem seznam agentů i s jejich posudky, pokud jsou k dispozici. Někdy tam jsou opravdu perly.
23.7.2009 01:27 - sirien
LOL. Některý ty posudky sou fakt perly.
Vtipné jak sem s A45 měl podobné názory na A42 a A43... nicméně by mě fakt zajímalo, co je sakra zač A73. Doufám že s nim nebudu na misi, protože podle těch reportů bych ho asi brzo zastřelil :D
23.7.2009 01:40 - Dukolm
Sirien: no měl sem k tomu opravdu blízko a dostalo mně že většina lidí napsala jak se mohl dostat k omeze
taky mě zaujalo hodnocení mě od 21 čekal sem že si mě tam vezme do parády a z kritizuje víc
23.7.2009 07:50 - Jerson
A73 je kluk, který se mnou hrál jedny InSpecters a pak dvě mise Omegy, a to byly jeho první tři RPGčka v životě. V porovnání s jinými začínajícími hráči nehrál až tak špatně, prostě bych řekl, že král klasickým stylem "Mám možnost použít výhrůžky a násilí, aniž bych musel nést přímou odpovědnost a nemám na to zkušenosti z reálného života".

Hlavně mě zajímá jeho report a hodnocení ostatních, jsem zvědav co napíše.

Btw. Siriene, zavedl jsem nové slovo "zebonovat" (čte se z_Ebonovat), s významem "zastřelit postavu spoluhráče pro úspěch mise". Agent 73 byl málem zebonován v obou misích na kterých byl. Na misi 12 byla jeho osobní zbraň svěřena agentovi 45 (tedy Hugovi), aby nemohl napáchat velkou škodu.

Ale ke konci si začal uvědomovat úskalí svého přístupu, když se napřed pokusil dostat se do střežené továrny pomocí svého průkazu GRU, což mu nevyšlo. A když na konci celá skupina opouštěla bojiště a všichni se shodli, že jsou v pohodě, protože je nikdo neviděl (nebo tedy nikdo kdo by přežil) a nemůže je poznat, a agent 73 se chytil za hlavu se slovy "Ježiši, já ukázal svůj průkaz tomu strážnému." (: )
23.7.2009 12:42 - Felouen
S A73 byla fakt sranda. Říkal jestli přijde na FFS nebo další FF? Už jen kvůli těm gagům by to stálo za to.
23.7.2009 12:43 - Ebon Hand
Když je takhle všechno po hromadě, tak je to super. Posudky agentů jsou dobré.
23.7.2009 13:22 - Jerson
Každopádně agent 73 je zcela rozhodně velmi dobře zapamatovatelný. Jestli Macintoush pojede na FFS nebo FF 2010 nevím, uvidíme zda se vůbec ozve.

Časem ještě přidám fotky pro lepší orientaci.
24.7.2009 10:19 - Nerhinn
Takhle, jak to je, je to super :)
Tedy, s droboulinkým detailíčkem... mě samozřejmě těší ty posudky, protože zrovna moje postava z toho vychází skvěle, ale zas na druhou stranu je to takové kontroverzní. Zrovna na 73 jsem napsala posudek opravdu svědomitě, ale doufala jsem, že to nebude zveřejněno - ne kvůli tomu, že bych se bála, že se na mě naštve, ale proto, že jsem se bála, že se to dotkne jeho hráčského sebevědomí; a takových agentů je tam koukám víc. Já slyšela o dost mírnější kritiku po mé první hře a trvalo mi víc jak půl roku, než jsem se odhodlala hrát znova. No... snad Macintoush není takový uzlíček nervů jako já :)


sirien: :-*
24.7.2009 10:31 - Jerson
Macintoushovi to kdyžtak vysvětlím ... na druhou stranu si myslím, že je pro hru lepší takováto postava, na kterou se sejdou čtyři(!) posudky a která se dost výrazně zapíše do hry, než postava, na kterou si za tři měsíce vzpomenu, protože držím v ruce její kartu, ale zaboha si nemůžu vybavit kdo ji hrál a co během celé hry dělala. A posudky na takovéto postavy hráči buď nenapíšou vůbec, nebo jen stručné, protože prostě neví co by měli napsat.
24.7.2009 12:01 - sirien
Nerhinn:


tohle si můžeš dát místo avatara...
24.7.2009 12:39 - Macintoush
Koukám, že jsem populární.
Posudky mi sebevědomí nesnížily. Čekal jsem, že budou horší. Třeba slovo sociopat se vyskytuje jen v jednom a slovo popravit v žádném. Mám jenom trochu strach, jestli se mnou bude někdo chtít hrát. Těm, kterým jsem svým hraním zkazil požitek z RPG, se tímto omlouvám.
Poreninov byl/je poněkud svěrázná postava. No dobře, třeba v první misi to byl naprostý magor. V té druhé jsem se to snažil dost zredukovat. Třeba jsem úplně vynechal sovětofilní faktor a mělo to docela úspěch. Nikdo ze spoluhráčů se mě nepokusil zEbonovat.
Sirien: A73 je ten člověk co se tě na tvé přednášce zeptal na Wyrm. to jen kdyby sis chtěl vybavit nějakou podobu.
24.7.2009 12:55 - Jerson
No vida, Ivan už je tady (: )

Btw. sovětofilní faktor v Sovětském svazu by byl velmi zajímavý. Ostatně jak sis všiml, zase ti bylo vyčítáno, že se moc neorientuješ v místních poměrech. Takže si asi nevybereš.

No, čekám na tvé zprávy a posudky ostatních. Doufám že se jejich názory nenecháš ovlivnit (: )
24.7.2009 13:23 - Macintoush
Vynecháním sovětofilního faktoru jsem myslel spíš to, že jsem střílel s Omegou do rudoarmějců a ne s rudoarmějci do Omegy. Zprávy píšu tak různě všechny najednou, takže nemám hotového nic. Já bych se názory ostaních i ovlivnit nechal, ale zprávy píše Poreninov a ten je naprosto neovlivnitelný, nikým :)
24.7.2009 13:56 - Nerhinn
sirien: Díky, ale preferuji spíše:

Grammar nazi toho moc neřekne, zatímco takhle by bylo jasné, že reaguji na tebe :)
24.7.2009 13:59 - Jerson
Bacha na ty "rudoarmějce", aby ještě někoho nezavedl. Měli uniformy, to ano, ale ne Rudé armády.
Stačí, že Šitama psal o "příslušnících KSSS" :-)
24.7.2009 14:56 - Hugo
Ohledně postavy agenta 73/ hráč Macintouše, Je potřeba rozlišovat dvě věci, zaprvé postavu která de facto může být skutečně pošuk a mistr na úlety a průšvihy, kterého k Omeze (tedy "parapablbům") pošlou šéfové od mateřské organizace aby se ho (konečně) zbavili stylem: "Pošlete, pro Boha, toho vola pryč, kamkoli, ale daleko a pryč, než se tu zněj potentujeme všichni..." (uznávám že to může být v některých ohledech herně kontraproduktivní i v situaci kdy je taková postava zahrána dobře, ale to uže je holt údělem). A na druhé straně jak Jerson poznamenal zcela správně začínajícího hráče, který sice není pokroucen dračákysmem (a jinými -ismy zrovnatak), ale díky svému začátečnictví nemá zkušenosti k hraní postavy aby přesně zapadla mezi typy agentů pro tajnou službu. Omega je těžká, právě pro to pole na které svoje postavy staví a nelze objektivně srovnávat staré herní harcovníky typu Siriena, Ebona a spol s elévy typu Macintouše (svár jablka vs. hrušky...)

V pokračování k tomu. To tvé "zebonování", Jersone, mám pocit vyšlo de facto z naší společné rozmluvy kdy jsem se dotazoval, může-li moje POSTAVA danou POSTAVU v případě potřeby/nutnosti zabít. (Odvozoval jsem tohle metaherní informování od předešlé metaherní diskuse s Dukolmem, tj. popisu špeků z předešlé hry s Macintoušem a jeho postavou). Mám pocit že 73-kova zbraň skončila v mém inventáři i pro tetno výše zmíněný rozhovor (že by jako popravčí nástroj?). Proč jsem nakonec 73-ku "nezebonoval" (abych použil ten tvůj novotvar Omegácký) bylo že nebyl prostě rozumný důvod, proč to udělat. A kdy to udělat. Protože prokázáním se průkazem GRU na vrátnici bez bumážky (mimochodem jak moc tu následující scénu ovlivnil ten můj papírek?) to zavařil 73-ka nikoli Omeze ale GRU (Ebone tvoji lide maji FAKT dobrou konkurenci ...). Takže proč ho střílet když si to GRU případně vyřídí sama (i když ta spíše popře že by takový člověk u nich kdy byl). Podobně nesmyslné by bylo střílet ho za to že sebral veliteli (teď již pacifikovaného oddílu) revolver, když stačilo přijít a říct zcela prostě: "Davaj".

Na druhou stranu aby to nevypadalo že se do Macintouše navážím, hrál jsem s ním dvě další hry jednu jako postava (Jersonovy Inspecters) a jednu co by ...ehm... vypravěč (Spellcross Stalker) a v obou zmíněných hrách s ním nebyl problém (ne že by de facto jako s hráčem vlastně v Omeze byl).

Jersonovi bzch se rád tímto omluvil ya blokaci některýcm mých papírů a zpráv, protože opět (ač to nemám VŮBEC v popisu práce) funguji jako IT odborník na OFM FZU AVČR, a opět hasím rozložená data (to je tak když se na moje pravdivé nadávání nemíchejte dohromady počítače na psaní zpráv a řízení zařízení z vyskoka s...). Dá-li Bůh příští pondělí posílám.

Macintouši já bych z toho kovbojku rozhodně nedělal. Upřímě řečeno mnoho z lidí co Omegu hraje nebude mít nějaké speciální znalosti dané etapy historie. Jen někteří dokáží lépe kamuflovat svojí neznalost a spolu s nebetyčnou drzostí, šaškovsktvím a hereckým exhibicionismem ji doukážou tu lépe tu hůře vydávat za dokonalou znalost problematiky.

Jersone k Šitamovi a jeho KSSS vysvětlení je různé, může být že to zmotal hráč, nebo může být, že to (jakoby) zmotala postava odvolávaje se na nedostatečnou znalost. Každopádně dokud do toho nezačnou lidi míchat informace získané od dalších hráčů (což je dle mého skromného názoru, tedy ihmo, důvod proč si psát alespoň minimální poznámky ze hry, ideálně přímo při hře). Nech to tak, třeba na tom zmatku něco vystavíš. Jak už kdesi poznamenal Sirien, nejlepší konspirace (takové, které by vypravěče nikdy za žádných okolností nenapadly, vymýšlí sami na sebe, aniž by to ale tušili, hráči sami.
24.7.2009 16:39 - Jerson
Hugo píše:
To tvé "zebonování", Jersone, mám pocit vyšlo de facto z naší společné rozmluvy kdy jsem se dotazoval, může-li moje POSTAVA danou POSTAVU v případě potřeby/nutnosti zabít.

V tomto směru jsem byl druhý, o dva dny dříve jsem dostal podobný dotaz typu "Jak je to s likvidací agenta jiným agentem?"
Hugo píše:
Mám pocit že 73-kova zbraň skončila v mém inventáři i pro tetno výše zmíněný rozhovor

Spíše jsi byl osvědčený agent a opravdu to bylo myšleno tak, že máš relativnímu nováčkovi dát pistoli ve chvíli, kdy by šlo do tuhého, ne že ho máš jeho vlastní zbraní zastřelit (: )
Hugo píše:
Protože prokázáním se průkazem GRU na vrátnici bez bumážky (mimochodem jak moc tu následující scénu ovlivnil ten můj papírek?) to zavařil 73-ka nikoli Omeze ale GRU

Nijak, myslím že jednak si na to Macintoush hodil (i když si na to nevzpomínám přesně) a pak ti strážní měli vcelku jasně dané, koho měli pustit. Ne že by se dovnitř nedalo dostat, ale tak snadno by to opravdu nešlo.
Nehledě na to, že musím být spravedlivý - z mise nezbyly žádné odložené neúspěchy, což znamená, že z toho nebude mít potíže ani agent 73, ani GRU, a už vůbec ne Omega. Strážný prostě to jméno zapomněl. Prozatím.

Ty KSSS vykládám přesně tak jak píšeš, prostě japonec neví, co to bylo přesně za lidi. To se prostě stává a od toho píšou hlášení hráči a ne já.

Každopádně musím říct, že úvodní hledání správného nádraží bylo díky malým rizikům zdlouhavé, zato přestřelka v továrně byla naprosto excelentní. Když pět agentů vyrobí šest mrtvých během jednoho kola, navíc tak překvapivou akcí, to je jen tak nevidí. A to měli pět zbraní, ale nikoliv jednu zbraň na jednoho agenta.
24.7.2009 17:27 - Hugo
Jen pro tvojí informaci Jersone předpokládal jsem že ty mrtvoly budou vyrábět (v horším případě) moji společníci až potom co už Horsta nebude, v lepším případě že využijí obětovaného pěšce k tomu, aby "vojákům" za zády pronikli do továrny.
Přestřelku s následkem vyřazení šesti stráží si de fakto stráže zavinily vlastní blbostí a hrubým porušením pravidel jak se v dané situaci zachovat. (Byť čistě herně vzato by v případě postupu přesně podle příručky byl pro hráče a jejich postavy velký problém).

S tou bumážkou jsem měl na mysli ne že si hodil, ale to že po něm bumážku chtěli, byť se to dalo očekávat, že budou něco podobného požadovat.

K tomu dlouhému hledání nádraží na začátku. Jersone je obecně jeden problém. Tvoje úvaha spočívá v postulátu automaticky nastavovat vysoké riziko za všech okolností. Můj názor je že nastavuji riziko úměrné situaci, tomu co můžu a chci získat a co můžu a nechci ztratit.
NEvím jak ostatním, ale zaprvé mi ta patálie s hledáním nídraží nepřípadla OT ale zapadající do tématu. Neochota na začátku v Čusovaji riskovat tu bych spíše odvozoval od znalostí některých hráčů (nebo domněnek) ohledně fungování Sovětského Sajuzu. Hlavně nezapomínej že nádraží je i dneska (byť dneska u nás se z toho moc "nestřílí", a ani za to nestřílí) objekt vojenského charakteru (a doufejme že přes všechny hony na teroristy to tak zůstane i nadále, že se z fotografování nebo promenádování na nádraží a koukání na "vláčky" nestane opět minimálně přestupek...)

Akorát furt nechápu co je nebo bylo na přestřelce takové excelentní? Agenti s odstřelovačskou kvalifikací potvrdili že střílet umí a připsali si každý dvě čárky (pardon mrtvoly, to už máme čtyři stráže), no a na zbylé tři agenty tím pádem zbyla menšina, už jen dva strážní. Takže počet nábojů v zásobnících převyšoval počet cílů... (a to pravda nemluvím o spolupráci Šitama s Poreninovem na jednom výstřelu ve dvou mužích...)

Jo mimochodem pro potřeby podobných strážních oddílů přidám do nové verze kartiček jednu celou stránku se standardními armádnimi puškami (většinou opakovačky, ale např amíci měli svoje Garand M1 samonabíjecí.) Což mě Teoreticky přivádí na myšlenku jestli náhodou takováhle organizace by neměla mít spíš než mosiny SVTčka nebo AVSka (každopádně pokud budeš potřebovat větší počet kusů od kartičky řekni které, není problém zařídít v souboru...)
24.7.2009 17:29 - Hugo
Osvědčený agent?
Některé z informací v posudcích na Agenta 45 se dle názoru jeho hráče nezakládají tak úplně na pravdě, přesněji ostatní agenti se mu snaží z Bůh ví jakého důvodu v některých ohledech podezřele nadržovat.
24.7.2009 23:50 - sirien
Macintoush píše:
Vynecháním sovětofilního faktoru jsem myslel spíš to, že jsem střílel s Omegou do rudoarmějců a ne s rudoarmějci do Omegy.

LOL

Hugo píše:
V pokračování k tomu. To tvé "zebonování", Jersone, mám pocit vyšlo

...z výrazu "zmosbyovat". Pokud nechápeš, pusť si HIMYM, protože jsi o hodně přišel :P
25.7.2009 18:36 - Jerson
Hugo píše:
K tomu dlouhému hledání nádraží na začátku. Jersone je obecně jeden problém. Tvoje úvaha spočívá v postulátu automaticky nastavovat vysoké riziko za všech okolností.

To právě nikoliv. Předpokládám, že na začátku hráči až tak moc riskovat nebudou - ale když i na dvacátý hod nastaví riziko opět 1, je to už zbytečná opatrnost.
Jinak to hledání správného nádraží byla samozřejmě součást zápletky, jen jsem měl dojem, že by to šlo zfouknout o něco rychleji s o něco větším rizikem.

A můžu ti říct, že za celou mojí herní kariéru ve světě 1936 a dál to byla asi nejpovedenější akce, která vyšla podle plánů.

Jinak pušky jsem nijak zvláště neřešil, časem samozřejmě dojde na upgrady, takže na kartičky mrknu.
27.7.2009 10:27 - Hugo
NA speciální stránce kartiček se standardními armádními puškami se již pracuje (každý balík má stránku s devíti opakovačkami, s výjimkou US kde jsou to M1 Garankdy samonabíječky, z důvodu historické korektnosti), aktualizaci přihodím do konce týdne takže současná verze kartiček by měla být, po této úpravě 2.12 (dodány i předem zmiňované licenční pušky Mauser, Manlicher nebo Mosin-Nagant u různých států v jejich vlastních rážích...)
27.7.2009 13:47 - Ebon Hand
Agent 73 je také z GRU jako můj? Měl jsem za to, že z každé organizace je jeden vyslanec..
A když čtu jeho sovětofilní colorování hry, tak vypadá mnohem víc na NKVD.

Moc vaší diskuzi nerozumím, každý vypravěč si nějak deformuje realitu a příběhovost, aby hry vypadala zajímavě. To mi nepřijde nutné rozebírat, ještě jsem nehrál s žádným vypravečem, jehož představa by se úplně schodovala s mou představou dané doby.
Ale moc nerozumím, proč by si měl hráč dávat větší riziko na hledání nádraží? Takřka po celé 20.století je nádraží ústřední budovou každého města a městečka. Kde je nádraží ví poslední vesnický idiot a nějaká skrytá nádraží jsou holý nesmysl. Příjezd parní lokomotivy je vidět na opravdu velkou vzdálenost. Takže stačí jen optat.
27.7.2009 15:00 - Jerson
Jojo, to je taky GRU. Některé organizace jsou holt aktivnější a chtějí mít informace z více zdrojů, nebo chtějí aby se agenti navzájem hlídali, nebo se potřebují zbavit některých přebytků. Třeba bude brzy přeřazen.

Jnak to riziko nebylo o tom najít nádraží, ale zjistit, kdy zda a kdy jím projížděl utajovaný vlak, pokud možno tak, aby nevzbudil pozornost. A toto bylo nutné provést několikrát, tuším že asi desetkrát. Vzhledem k tomu, že se ve stejné oblasti pohybovali i zástupci jiných organizací nebylo vyšší riziko až tak nesmyslné. A když hráči chtěli ještě zjistit, kde by se dal vyložit náklad, o kterém nemají bližší informace, to už může být v SSSR hodně podezřelá činnost.
27.7.2009 20:26 - Jerson
Přídal jsem zprávy od agenta 45 - hlášení z mise 12 a posudky na 64, 73, 74 a 75.
27.7.2009 20:46 - Malabar
No Jersone musim ric ze sis to tu pekne rozskatulkoval :) ... celkove to vypada dobre a nabyva to takovyho vetsiho razu.

Doufam ze pri nejaky prilezitosti si jeste zahraju.
27.7.2009 21:25 - Jerson
Já v to taky doufám. A když tak o tom mluvíme, co kdybys zkusil popohnat své spoluhráče, ať mi taky něco pošlou?
27.7.2009 22:31 - Malabar
Jo pohnat je muzu, ale nevim jesli to k necemu bude. Nicmene to udelam.
29.7.2009 09:53 - Hugo
Ebon Hand píše:
Agent 73 je také z GRU jako můj? Měl jsem za to, že z každé organizace je jeden vyslanec..
A když čtu jeho sovětofilní colorování hry, tak vypadá mnohem víc na NKVD.

Ebone (případne použitelné pro Macintoushe): A73 může být z GRU, ale taky může být do GRU nasazen NKVD (MAcintoushi tohle se ti případně může hodit pokud ještě nemáš napsané pozadí postavy a pověření). Kdy ho mateřská organizace nasadila do GRU jako špicla a ti ho z nějakého důvodu (třeba proto, že ho prokoukli) promptně přehodili do Omegy...

Jerson píše:
Jnak to riziko nebylo o tom najít nádraží, ale zjistit, kdy zda a kdy jím projížděl utajovaný vlak, pokud možno tak, aby nevzbudil pozornost. A toto bylo nutné provést několikrát, tuším že asi desetkrát. Vzhledem k tomu, že se ve stejné oblasti pohybovali i zástupci jiných organizací nebylo vyšší riziko až tak nesmyslné. A když hráči chtěli ještě zjistit, kde by se dal vyložit náklad, o kterém nemají bližší informace, to už může být v SSSR hodně podezřelá činnost.

Jersone ponekud to Generalizujes. neni tak jednoduche a nelze tak jednoznacne rici. Souhlasim s tim, ze moc vyptavat se (nejen v SSSR) skodi. Nicmene problem lze sledovat i z vice rovin.
1) Vlak musi byt mozne slozit (tudiz nadrazi musi mit alespon dve koleje, lepe vsak tri, aby bylo schopno odbavit osobni vlak, vykladat nakladni vlak a jeste umoznit prujezd dalsimu vlaku)
2) Vlak musi take nekdo vylozit, coz se neda provadet libovolnymi lidmi (lidi jsou zvedavi, obcas si neco odnesou a pod, neni to skladani dvaceti tun brambor kde te pet ukradenych metraku nezajima), takze podtrebujes dostatek loayalniho personalu
3) Neda se to delat kdekoli, protoze lide jsou zvedavi, takze vykladani mimo nejake depo nepripada v uvahu.
4) Pokud chces vylozeny material nekde uskladnit nezbyde ti nez ho hlidat, protoze je dulezity. A jakykli strazny ktery se prakticky kdekoli mota pritahuj epozornost
Proto je nezajimave skladat to na nejake hlavni koleji. Mnohem zajimavejsi je to co udelali nekde na ceste do Ugolneho ze proste smazli cislo vlaku. Z toho duvodu staci sledovat vlaky podle casu prujezdu a podle toho kde zmizel potom skutecne fyzicky hledat a ne zcela zbytecne a nepodlozene prolejzat kazdou stodolu na ceste.
Proto melo cenu prohledat rekneme nadrazi v Cusovaji, ale uz minimalni duvod byl pro prohledani nadrazi na stanici rekneme Baranca. Protoze o tom, ze vlak byl smerovan nebo vylozen ve stanici Stalinovo by se tam clovek tezko dozvedel.

Macintoushi doufam ze dodelas zpravu z mise 12, abychom se zaradili do skatulky dalsi kompletne dodana dokumentace vystupu z mise a navic prozatim zaroven s nejvetsim poctem dodanych kompletnich zaznamu. At udelame Jersonovi radost...
30.7.2009 01:23 - pety
Jerson: Chtel bych se zeptat na dve veci:
1)Je nekde mozne dohledat nicky jednotlivych agentu (pripadne bylo by mozne je dodat do seznamu agentu)?
2)Jak jsi behem mise m10 hracum podsouval podezreni ze jidlo je otravene(pochopil jsem spravne ze jsi to delal)?

A mimochodem je to vynikajici pocteni moc dekuju
30.7.2009 07:26 - Jerson
Pokud myslíš v desáté misi scénu, kdy si postavy dávaly rybí polévku, tak ano, chtěl jsem tím něco naznačit, i když přímo otrávené jídlo to nebylo. Nicméně mohlo to tak působit.

Seznam postav a hráčů jsem doplnil na stranu 4, i když některá jména si teď nevybavuju, takže mi klidně osvěžte paměť. Doma zkusím dohledat zbytek.
30.7.2009 12:47 - pety
Dekuju.

Ps:Velmi me prekvapila identita agenta 45 (osobne jsem byl presvedcen ze je to Sirien(a pak ze clovek jde poznat podle psaneho projevu))
30.7.2009 13:32 - Hugo
Hele tak me napada, Jersone, nehraje A43 nahodou Pegas?
30.7.2009 15:09 - Jerson
Pety, koukám že sis spletl Huga se Sirienem :-) Sirien je sice grafoman, ale Hugo je detailista, takže jeho zprávy obsahují hodně podrobností.

Hugo, díky, Pegase jsem připsal, ale stejně je to volná postava, protože pokud se nepletu, tak jsem od něj žádnou zprávu nedostal.
30.7.2009 22:15 - sirien
pety píše:
Ps:Velmi me prekvapila identita agenta 45 (osobne jsem byl presvedcen ze je to Sirien(a pak ze clovek jde poznat podle psaneho projevu))

44 (sem doufal že to bude mít tu cool vyzáš, ale Jerson použil naschvál font kde to nevyznělo... ale i tak je to pěkný číslo (: )
45 je Hugo.
30.7.2009 22:27 - Jerson
Siriene, to číslo se má číst na první pohled jako 44 a ne jako SS. Navíc nevím co si stěžuješ, zrovna čtyřka je dost blízko runě Sig.
30.7.2009 22:30 - sirien
(třeba Omega najala nacististického designera odznaků, co Ty víš... ^¤^ )

EDIT: Ale tak dvojitá runa sig taky neni zrovna zlej odkaz... :)
30.7.2009 23:02 - Jerson
Tak náhodou toto zrovna vím, a ne, nenajala.
Nehledě na to, že hraješ ve světě, kde můžeš mít zcela legálně na výložkách dvojíté S, kdybys ho opravdu chtěl. Ale vybral sis Ira, tak si nestěžuj (: )
31.7.2009 11:29 - Hugo
Jersone to se nevylučuje. Von třeba aspiruje na to, že extrapoluje Sutherlandovu postavu Liama Dewlina z filmu Orel přistál ještě o chlup dál. Nejen že bude spolupracovat s němci, ale on se ještě dá k náckům. Když mohly být dobrovolecké jednotky u SS z Britů, nevidím důvod proč by u nich nemohl sloužit Irčan. Navíc kyž by sloužil u např. SD...

Pety a Jerson: Detailista může být taky grafoman... Já myslím že del obsahu a způsobu psaní bych se asi od Siriena při troše snahy a úporné práce odlišit dal. Navíc aby to správně vyniklo, musela by být k dispisici původní verze zprávy z mise 3 (která byla ještě o malinko detailnější a tudíž i delší, Protože tam byl třeba i popis pročesávací operace "skupiny pro odklízení následků" (Tedy jakéhosi Jagdkomanda/Einsatzkomanda). Ona ta příloha plánk je vytažená vlastěn z té původní zprávy pro mateřskou organizaci.
31.7.2009 11:32 - Hugo
JO a abych nezapomněl. Byla přidána na skupinu ProjektOmega nová verze kartiček zbraní s doplněnými vojenskými opakovačkami (s výjimkou Amíků a jejich Garandek samonabíječek) v počtu celé stránky, pro předcházení kolizím jako v misi 12.

Součástí jsou modifikované pušky Mauser, Manlicher a Mosin-Nagant, v národnostních rážích vyráběné v licencích a pušky Schmidt-rubin a Polské Wz.29 a kompilát Wz. 81/89/21

Na pořadu dne při příští úpravě budou lovecké zbraně...
31.7.2009 11:48 - Jerson
Vidíš, měl jsem stížnost na nedostatek brokovnic - dvojek a podobných zbraní.
31.7.2009 13:18 - Hugo
Jersone, vim, vim. Ale mam jen jedny ruce. Proc se mi nehlasi nejaci minioni aby za mne tu praci delai a ja jim jenom mohl sefovat... ;P
31.7.2009 21:24 - sirien
Hugo píše:
Nejen že bude spolupracovat s němci, ale on se ještě dá k náckům. Když mohly být dobrovolecké jednotky u SS z Britů, nevidím důvod proč by u nich nemohl sloužit Irčan. Navíc kyž by sloužil u např. SD...

Pche. Jediný jehož zájmy mimo Omegu hodlám zastávat je Irepublika. A její sympatizující organizace, samozřejmě...
1.8.2009 20:54 - Macintoush
Koukám, že Poreninov svou exitencí narušuje nejenom mise, kterých se účastní, ale i konzistenci, smysluplnost a uvěřitelnost celého Omega-universa. Ať už tím, že je takový pako, že Omega nemá žádný důvod si ho nechávat, nebo tím, že nesedí Ebonovi do jeho představy/vize GRU a určitě i spoustou dalších věcí. Napadají mě asi tři způsoby jak to v životopise vysvětlit. Zkusim je nějak zformulovat a poslat Jersonovi, aby si z nich něhakou vypral. Inu, všichni nějak začínali, ale jenom já přitom musím pobořit multikampaň a upozornit na sebe celou RPG komunitu.
1.8.2009 22:01 - Nerhinn
Macintoush: Jestli tě to potěší, tak po mé první hře GM otráveně řekl, že alespoň jeden bod zkušenosti dostat musím, protože tak je to psáno v pravidlech. Doufám, že se nenecháš odradit a nedáš si stejně jako já tehdy (s herním sebevědomím pod bodem mrazu) roční pauzu od RPG, nestojí to za to ;)
2.8.2009 00:39 - Jerson
Tak tedy ... jestli Poreninov je nebezpečný psychopat, pak agenti 16 a 44 jsou vraždící bestie. Dnes jsme odehráli misi 13 "Univerzitní přízraky" a takový masakr jsem ještě neviděl. Než pánové sepíšou zprávy, přidám novinový článek k tomuto případu, který mluví sám za sebe.

Macintoushi, neber si to moc osobně. Tvoje postava je v jistém směru exot, ale takových je v Omeze víc a nevím jak hráči, ale já s takovými lidmi počítal dopředu. A jejich přítomnost dělá hru zajímavou.
Takže se neboj, kampaň Omegy je v pohodě - a po dnešku jsem přesvědčen, že Omega zaměstnává horší lidi než je Poreninov (: )
2.8.2009 11:20 - Packa
Jaký vraždící bestie? Byli to náckové, můžou bejt rádi, že to měli tak rychle za sebou...
2.8.2009 12:13 - Jerson
Tím jsem chtěl říct, že "psychopat" je možná zbytečně silné slovo. Možná by bylo lepší říkat "poněkud výstřední", aby nám označení "psychopat" zbylo pro člověka, který ... třeba spálí celé město jen z rozmaru, nebo tak (: )
2.8.2009 17:09 - pety
Sirien: No me spletlo hlavne to ze hugo obvykle nepise tak ehm arogantne
Jerson:cisla agentu si vybiraji hraci sami nebo jsou jim prideleny??
a jeste bych se chtel zeptat ,jak vypada obvykle zadani mise??(je to nejak specifikovane("kill those nazis!") nebo je to "deje se tam neco divnyho vyreste to")
a mise cislo trinact vypada hutne
2.8.2009 18:33 - sirien
pety píše:
Sirien: No me spletlo hlavne to ze hugo obvykle nepise tak ehm arogantne

Ty zprávy jsou psané za postavy, ne za hráče. A 45 je profesionální voják který hodnotí ostatní a misi z pohledu mnoha let výcviku a zkušeností... nejpíš.

Jerson, článek, fakticky: Hele, jako já nezpochybňuju možnosti Gestapa a jiných, nicméně velice rád bych zdůraznil, že ačkoliv jsem jednou jedinkrát použil své skutečné jméno O´Brian (a gratulace našemu nazi prófovi, že to z mého irského [oubrejn/ourejn/oubrýjn] dekódoval), tak jsem za celou dobu nepoužil jméno Paul. Jestli to někde fakt vyštrachali, tak ok, nicméně že by to vyštrachali novináři jen tak se mi až tak moc nezdá. (je mi jasné že to mohlo Gestapo novinářům předat aby na mě upozornili, ale jde mi právě o to jestli to takhle udělali nebo ne)
Packa nepracuje pro Frankfurter Zeitungen, ale pro Bavorishe něco Presse.

Jerson: Co to sakra je za bulvár? Jakej očitej svědek? Žádnej očitej svědek v tý místnosti před naším odchodem nezbyl! A jestli jo tak nejspíš uhořel... Lháři nacistický.

Jerson píše:
Tak tedy ... jestli Poreninov je nebezpečný psychopat, pak agenti 16 a 44 jsou vraždící bestie.

Absolutně protestuji - nikdo nezinteresovaný nepřišel k újmě (i ten blbej vrátnej skončil jen s otřesem mozku na půdě). Drahá Heike to dostala brokovnicí, protože to už nebyla Heike, vedoucí praktik to dostal do kolene, protože si hrál na drsnýho nácka (a pak do hlavy, protože ho to nepřešlo), ty dva sem zastřelil protože naprosto debilně utíkali a pak se to kapku zvrtlo... původně sem je chtěl naházet na náklaďák nebo tak a prostě je odvést šéfovy do Hamburku všechny.
2.8.2009 20:51 - Jerson
pety píše:
Jerson:cisla agentu si vybiraji hraci sami nebo jsou jim prideleny??

Obvykle buď zakládám novou sekci a pak hráčům nabídnu na rozebrání pár čísel, nebo přiřazuju nového hráče do už existující sekce a pak použiju první volné číslo z dané sekce. Pokud by někdo chtěl konkrétní číslo nebo naopak nechtěl, tak by to šlo. Proč se ptáš?
pety píše:
a jeste bych se chtel zeptat ,jak vypada obvykle zadani mise??(je to nejak specifikovane("kill those nazis!") nebo je to "deje se tam neco divnyho vyreste to")

To druhé. Hráči obvykle ani neví, co vlastně jedou řešit, a někdy se případ vyvrbí dost neočekávaně. Dávám hráčům (či spíše postavám) dcoela dost volnosti, někdy jim to přijde až moc, ale tak to prostě je - vlastní iniciativa bývá zajímavější než plnění předem stanovených úkolů.

Siriene, buď bez obav, Gestapo má docela velké možnosti a jako cizinec jsi zapsán na různých místech pod svým jménem, přičemž nepředpokládám, že by sis vymyslel vlastní, když příjmení necháš (a když je riziko, že bys musel ukazovat pas - třeba při ubytování v hotelu).
Novináři z Völkischer Beobachter jsou lamy, kteří by ti na jméno taky rychle nepřišli ... KriPo je jiná věc. A to že vaše dopadení je otázkou dní není tak planá výhrůžka :-)
Jméno novin pro které dělá Metzinger jsem napsal tak, jak si ho svědek zapamatoval - to že si ho zapamatoval blbě je jeho problém.
No a ti očití svědkové jsou taková malá nápověda, Packa na ní už přišel (: )

Tvé původní záměry nemůžu hodnotit, neznal jsem je, jak to dopadlo, tak to dopadlo a i když budeš muset svůj přístup vysvětlovat Dirkovi, tak mě jako Vypravěči to nevadí, já jsem s vaším přístupem spokojený - kdybych nechtěl abyste ty nácky postříleli, tak vás bez pořádné porce úspěšných hodů nenechám.

(A nikoho nevoz, Omega není na nějaké věznění stavěná. Zastřelení bylo lepší)

No a já jdu připravit odstavec o čtrnácté misi "Oblast Stalinovo", dneska to bylo velmi, velmi zajímavé.

Btw. Omega kostky mají rády filmový styl - snad ještě nikdy na žádný hod ve finální rozhodující akci, kde se nastavují opravdu vysoká čísla nepadl neúspěch, natož pak kritický neúspěch.
Dneska jsem zabil dvě mouchy jednou ranou - splnil jsem si scénu, kdy skupina utíká ze záklany na jedoucím vlaku a brání se kulometným čtyřčetem proti létajícímu stroji, a druhou scénu, kdy odlétají v poslední možné chvíli, než by zemřeli.
Byla to dost dobrá akce.
2.8.2009 21:13 - sirien
Píše:
No a ti očití svědkové jsou taková malá nápověda, Packa na ní už přišel (: )

Příště si mrtvolnost mrtvol asi pojistim brokovnicí vůči horní čelisti...

Jerson píše:
A to že vaše dopadení je otázkou dní není tak planá výhrůžka :-)

Hm... Další mrtví nácci!!! Když já za to nemůžu, šéfe, oni za mnou přišli sami...
Asi si hned po odevzdání hlášení udělám výlet do USA. Slyšel sem že v NY hledaj nějakýho batmana...

Píše:
(A nikoho nevoz, Omega není na nějaké věznění stavěná. Zastřelení bylo lepší)

Jaký vězení? Pět přímých účastníků invokační procedury, super zdroj informací, zavřeš do sklepa, vyslechneš, zakopeš na dvorku... práce na tejden, to bych nenazýval vězení.
3.8.2009 07:23 - Jerson
Vaším úkolem je přivézt informace, nebo zajistit důkazy. Nevozit lidi, a už vůbec ne do střediska sekce.
Každopádně jsem zvědav na hlášení.
3.8.2009 09:07 - Hugo
pety píše:

Sirien: No me spletlo hlavne to ze hugo obvykle nepise tak ehm arogantne

sirien píše:
Ty zprávy jsou psané za postavy, ne za hráče. A 45 je profesionální voják který hodnotí ostatní a misi z pohledu mnoha let výcviku a zkušeností... nejpíš.


Sirien má v zásadě pravdu. Já jen k tomu dodám, že:
Horst Kropatschek je profesionálním příslušníkem Bau-Lehr Battailon 800 z. b. V. (modří již vědí, červení "gůglí" heslo - jednotka Brandenburg), bývalý ČS legionář na Rusi a veterán dvou válek (první světové a "Jersonova" Blitzkriegu - viz úvod k historii pro kampaň Omega)
3.8.2009 12:31 - sirien
Jerson píše:
Každopádně jsem zvědav na hlášení.

Sepíšu dneska odpoledne, hned co se odněkud vrátim.
3.8.2009 13:38 - Merlin
já poslal průběžné hlášení z mise ( je makačka nepsat jak jsem naučenej úřední řečí a faktickými popisy, ale jako Erika :)
3.8.2009 13:44 - Jerson
Jojo, už jsem to četl, ale s tím sis opravdu nemusel dávat tu práci, když ještě ledacos zjistíte a budeš ho přepisovat :-) I když asi ne tak moc.

Edit:
Aby nedošlo k mýlce - průběžné zprávy opravdu nevyžaduju, stačí mi jedna po skončení mise plus případné posudky.
3.8.2009 13:56 - Merlin
No jo..se omlouvám..sem přišel po 14 dnech do práce a tady píšu samý hlášení, tak jsem to blbě pochopil a přibral to k tomu :) nicméně, tolik práce mi to nezabralo a myslím, že průběžné hlášení ústředí potěší :)
Edit: nepřepíšu.¨..budu pokračovat dál v popisu výsledků. V průběžných zprávách se to normálně dělá :P
3.8.2009 14:31 - Jerson
Jasně, když píšeš hlášení do práce, proč nepřibrat jedno navíc :-) Jen vezmi v potaz, že tohle hlášení je pro jiné hráče, takže čím stručnější, srozumitelnější a obsažnější bude, tím lépe. Ale třeba ještě něco co máš v nedořešených věcech přesuneš do zjištěných informací.
3.8.2009 15:35 - Merlin
no jasně, že stručně...pchá..umím uměle natáhnout obyčejných 5 řádků na dvě A4 :) ale jsem hodný
3.8.2009 17:26 - sirien
Huf... tak jsem dopsal hlášení z mise 13 i posudky na A15 a A16... du je poslat Jersonovi.
3.8.2009 19:49 - Jerson
Přideal jsem Sirienovo hlášení z mise 13 a Packovo z mise 4, plus posudky na agenty 15 a 16.

Nevíte někdo kde bych zjistil, jaké byly oficiální názvy států v roce 1939? Mám doma šest knížek o Německu, ale jak se jmenovalo prostě nemůžu najít. To samé platí pro Francii, Itálii a mnohé další státy. Jen Irsko jsem našel v encyklopedii, protože si měnilo název rok předtím.
3.8.2009 19:51 - sirien
Na wiki by to mohlo být zmíněné u hesel jednotlivých států...
3.8.2009 20:19 - Jerson
Mno, mohlo, ale výslovně to tam obvykle napsané není. Budu se muset spolehnout na odhad. Na druhou stranu když to nenajdu já, tak případná nepřesnost asi žádnému z hráčů vadit nebude.
4.8.2009 09:33 - Hugo
Deutsches Reich (od 43 Grossdeutsches Reich). A vzhledem k tomu že říšská železnice se v té době nazývala Deutsche Reichsbahn, tak bych tomu označení i docela věřil.

République française (Vichystická a Svobodná francie nás myslím nemusí zajímat) - ptal jsem se na to kolegy a vzhledem k tomu, že je Francouz tak bych mu i věřil.

Regno d'Italia - i v době Musoliniho ! (nicméně si v té době neoficiálně říkali také - Impero Italiano nebo Nuovo Impero Romano)

Ono to na Wikině je, jenže to většinoou znamená se v ní trochu nemotorně pohrabat...
4.8.2009 21:52 - Jerson
Agenti 15, 16 a 44 mají doplněné posudky a hlášení z mise 13 jsou kompletní.

(Je hezké, jak dvě zprávy odkazují na možné souvislosti s jinými misemi, a každá na jinou. Přesně tak by to mělo fungovat, skvělé :-)
5.8.2009 02:20 - sirien
U mého posudku od A16 je chybka - v druhém odstavci se o A44 zmiňuje jako o A15. Vím že to neopravuješ, nicméně tohle je docela očividnej překlep...

hm. Od A16 moc pěkný posudek, pozitivní nebo negativní nikoliv vyzněním, ale podle morálky a náhledu čtenáře, to se fakt povedlo :D

EDIT: Michal na mě nenapsal posudek? Sem se těšil na toho "psychopata" kterýho sliboval :(
Ale líbí se mi kontrast mezi mým hlášením na A16 a hlášením A15 na A16. Svým způsobem se suprově doplňujeme :D
5.8.2009 05:06 - sirien
HA!

Právě jsem dopsal hlášení z mise 8 Ztracený den spolu s posudky na šestou sekci, čímž jsem splatil svůj dluh, zmizí mi to trapné "hlášení nedodáno", mám papírování v pořádku a vůbec :)

Jen posudky na agenty nevim nevim, měl jsem ke čtyřem z těch pěti postav pár poznámek, k pátýmu sem napsal něco neutrálního... nicméně i tak jsem si živě vybavil jen dva z nich. Už to je holt dlouho :(

Ale nikdo nemůže říct, že bych se nesnažil, nebo že bych neplnil sliby o dodání nebo dopisování zápisů z her. I když se sem tam kapku zpozdim.
5.8.2009 07:56 - Jerson
Michal posudek určitě napíše, toho bych se nebál. Jen pokud v práci končí v šest, tak chápu, že nedá všechno najednou.

Ty rozdílné názory a doporučení co by agenti měli podstoupit za výcvik jsou dobré, schválně jestli se tím někdo z hráčů bude řídit (: )
5.8.2009 10:13 - A15
V práci bohužel nekončím v šest, ale nejdříve v sedm (šéf má dovolenou).
Ale na druhou stranu - šéf má dovolenou, tak se dá i ledacos udělat bokem :-)

Sirien: Neboj, v poznámkách mám podtrženo velké Ω = BP
5.8.2009 11:12 - Packa
No jo, koukám, to pak Jersi prosím oprav, ten překlep bije do očí.

Jinak, Michale, moc pěknej posudek jsi na mě napsal :D. Člověk by z fleku řek, že jsem vraždící bestie. A přitom jsem takovej milej kluk, že... ;)

Jo, moje postava zřejmě dá na slávu. Už jsem byl v novinách jako zachránce vzducholodi Hindenburg II, teď jako masovej vrah. V Rusku si moji občanku nějací milí pánové v černých pláštích taky opsali. Asi si místo falešnejch dokladů pořídím dovednost proslulost a budu se nadále představovat jako Metzinger. Thomas Metzinger.
5.8.2009 11:31 - Hugo
Tak ti tak řeknu, Jersone, že bych si docela zrád zahrál pokračování případu Univerzitní přízraky - mise 13...
5.8.2009 11:33 - Jerson
Ten článek o Hindenburgu II v novinách ještě musím sepsat.

Hugo, ok, odložím pokračování přízraků pro tebe :-)
5.8.2009 11:53 - Hugo
Jersone srovnej s posledním ICQ příspěvkem ode mne a s eventuálními dalšími poznámkami, žádostmi a vývojem situace. PAk uvidíme...
5.8.2009 20:36 - sirien
Packa píše:
Asi si místo falešnejch dokladů pořídím dovednost proslulost a budu se nadále představovat jako Metzinger. Thomas Metzinger.

hah. To bude ale ovšem husté :D

Hugo píše:
Tak ti tak řeknu, Jersone, že bych si docela zrád zahrál pokračování případu Univerzitní přízraky - mise 13...

Co na tom? Všechno co je potřeba tam dořešit je unést toho pitomýho nácka a cuchat mu fasádu, dokud nevyklopí i to co neví, a pak ho zaříznout a hodit někam do Rýna nebo tak. Ostatně tenhle postup píšu i v závěru hlášení...
5.8.2009 20:44 - Jerson
Siriene Siriene ... pokud cheš vlastní úkol spočívající v likvidaci Hübnera, tak ti ho klidně můžu dát. Nicméně snadno se může stát, že dotyčná profesor nic vědět nebude, protože se těch pokusů sám neúčastnil a nechával je v režii studentů. Takže může dojít k tomu, že abyste zjistli jaký rituál prováděli, budete ho muset provést sami na sobě (: )

(Doufám že tě už napadlo, že jste taky mohli postřílet zrovna ty lidi, kteří věděli úplně nejvíc a měli praktické zkušenosti :-)
5.8.2009 20:51 - Jerson
Oddělil jsem seznam agentů a jejich posudky do samostatného článku, protože tento začal nabývat povážlivých rozměrů a už jsem se v něm ztrácel. Na hlavní stránce projektu CPH jsou odkazy na záložky vedoucí o oběma článkům. Pokud ho někdo nemůže najít, zde je odkaz.
10.8.2009 17:31 - Jerson
Přidána zpráva z mise 12 od agenta 64. Zjevně věděl, s kým to na nástupištu jednal a komu mával.
11.8.2009 14:05 - Ebon Hand
Je možné přidat k jednotlivým přidaným zprávám datumy, kdy bylo co přidáno? Začínám se ztrácet v tom, co je nejnovější.
11.8.2009 16:03 - sirien
1) Data (ano, já vím co tvrdí ten bulvár českýho pravopisu, ale prostě data)
2) Data snad nepotřebuješ ne? Mise sou číslovaný v pořadí toho jak se děly, pokud to chápu dobře...
11.8.2009 17:09 - Jerson
Kdy bylo co přidáno už zpátky těžko dohledám. Nebo jsi Ebone myslel herní datum?

Mise jsou číslované víceméně v pořadí, v jakém byly řešeny, nebo v jakém bylo započato jejich řešení (to platí pro hry přes net, které mají zkluz proti uplývajícímu hernímu času.)

A dnes jsem přidal hlášení k misi 14 "Oblast Stalinovo" od agenta 14.
11.8.2009 17:50 - Ebon Hand
Jersone, myslel jsem kdy to bylo vyvěšeno, to že jsou mise číslované je pouhá součást názvu, hlášení od jednotlivých postav se trousí jako švábi na pivo. Takže to nestíhám číst hned a když se něco doplňuje ke starším misím, ne vždy si toho všimnu.
11.8.2009 18:05 - Jerson
Tak tady je seznam novinek řazených od nových hlášení od tvého posledního příspěvku tady v diskusi.

11.8. - mise 14 - A14
10.8. - mise 12 - A64
4.8. - mise 13 - A15, A16
3.8. - mise 13 - A44
- mise 4 - A16
27.7. - mise 12 - A45
12.8.2009 14:08 - Ebon Hand
Díky! :-)
12.8.2009 22:09 - sirien
Aha, sem netušil že Ebon mluví o reálném datu a ne o herním... srry

Jerson: Chybí Ti tam, pokud se nepletu, doplnění A44 o M8, asi dva nebo tři dny po hlášení o M13
12.8.2009 22:33 - Jerson
Je to možné, fakt si všechno nepamatuju.
12.8.2009 23:35 - sirien
Ti doplnim hlášení které jsi už vzdal a označil za nedodané i s posudky, a ani za zapamatování Ti to nestojí :(
Takovou práci mi dalo seskládat, co se tam vlastně přesně dělo, a docela se mi to i povedlo myslím...
13.8.2009 07:07 - Jerson
Ber to z druhé strany - tvoje hlášení mi stojí za to, abych ho i po takové době vyvěsil na net :-)
13.8.2009 15:11 - Nerhinn
Dočkáme se i dalších zpětných vazeb, jako byl onen novinový článek? Třeba jako výsledky rozborů některých vzorků, které agenti do Omegy posílali, a tak...?
Třeba v Imogenině hlášení je, že přikládá lahvičku a noviny s olejem, ale soudím, že jestli by někdo chtěl dělat pokračování batingtonské mise a četl by to hlášení, rád by dostal i ten rozbor, který ona předpokládá.

Já vím, že to zní tak, že toho po tobě chci hodně, spíš tím ale myslím byť třeba jen krátký komentář, který by řekl, že tam bylo to a to, ne nutně věděckou zprávu ;)
13.8.2009 15:18 - sirien
jj... třeba něco k tomu jak experti Omegy analyzovaly ty přístroje které jsme v M13 nafotili - reálný obsah té odevzdané knihy bude předpokládám spíše otázkou dalších misí, ale třeba shrnutí toho co v ní vlastně je a nějaký archeologicko-lingvistický posudek o jejím původu by nebyl na škodu.
13.8.2009 16:39 - Ebon Hand
K tomuse taky připojím, doufám Jersi, že se hlášení nepíšou jen proto, aby si je tady pak vyvěsil a všichni si je jednou přečetli. Rád bych u každé mise viděl zápis Omegy, co se stalo se vzorky a co na nich Omega vyzkoumala.
Protože pokud z toho nic nebude a všechno mizí někde v propadlišti, tak je to spíš občanské sdružení, než tajná služba..
13.8.2009 17:33 - sirien
(a to ještě dost chudé občanské sdružení. Kurva lidi, přestaňte na těch mísích likvidovat auta - nebo aspoň auta patřící Omeze, nějaký si třeba ukradněte. Tuhle (M13) sem chtěl auto a bylo mi řečeno že Omega omezila zdroje, protože ste je likvidovali v děsivym tempu)
13.8.2009 18:05 - Jerson
Nerhinn píše:
Dočkáme se i dalších zpětných vazeb, jako byl onen novinový článek? Třeba jako výsledky rozborů některých vzorků, které agenti do Omegy posílali, a tak...?

Dočkáte. Přemýšlím, že bych založil další diskusi, ve které by se mohli vyjadřovat koordinátoři, reálně však hráči, kteří chtějí do Omegy krafat trochu víc.
Na druhou stranu - Ono to tak sice nevypadá, ale Omega nemá "tým expertů", který by to či ono tak snadno zkoumal. Počítám s tím, že se prostě v mezičase vezmou agenti, kteří mají potřebné znalosti, k nim se přidá jeden koordinátor, který se v dané oblasti vyzná a ti danou věc vyzkoumají. Výslednou zprávu sepíšu já (klidně i s dodatky hráčů, kteří budou chtít), ale třeba kdo se dobrovolně nechá na účinek látky otestovat, to bych chtěl nechat na hráčích.

Takže při nejbližší příležitosti sepíšu, co všechno má Omega k dispozici (za vzorky z misí a podobně), a aktivní agenti se budou moci vyjádřit, co se bude zkoumat jako první a kdo se na tom bude chtít podílet. Samozřejmě když se nikdo nebude chtít podílet, tak ... to zbyde na mě.

No, a někdo si ukradne auto, někdo vrtulník :-)
13.8.2009 19:13 - Jerson
Až teď jsem si všiml, že jsem zapomněl přidal Packovo hlášení z mise 7 "Barva z kosmu", takže tady dám přímý odkaz
Mise 7 - hlášení agenta 16
13.8.2009 21:17 - Jerson
Tak, na druhou stranu článku jsem doplnil získané vzorky, artefakty a technické předměty (a také pokud byli agenti zasaženi nějakou neznámou látkou a potřebovali by vyšetření.
Dále je tam seznam specialistů, které má Omega k dispozici. Zatím jsou označeni jen křížky, jeden křížek = jeden specialista, který může být přidělen na výzkum daného předmětu. Čím konkrétnější zaměření, tím lépe - například když má někdo Hebrejštinu, je to samozřejmě lepší na studium hebrejského textu, než když má někdo "historii".

Doufám že se každý svou specializaci pozná, takže můžete jednak navrhovat, co zkoumat jako první a kolik tomu přidělit lidí, případně se sami hlásit na výzkum té či oné záležitosti.
14.8.2009 07:27 - Nachtrose
sirien píše:
Tuhle (M13) sem chtěl auto a bylo mi řečeno že Omega omezila zdroje, protože ste je likvidovali v děsivym tempu)


Aneb jak rekl Semir Gerchan: Aspon jednou bych chtel napsat spravu, ve ktery nejsou zadny rozmlaceny auta.
14.8.2009 07:30 - Jerson
Jednoduché - když jim žádné auto nedám, tak žádné nerozmlátí :-)
Ale vážně - jako Vypravěč s likvidací aut počítám, ostatně také proto jeden z hráčů šetří na vlastní auto a předpokládám, že o to se bude velmi starat.
15.8.2009 19:23 - Jerson
Mise 15 v Bermudském trojúhelníku splněna. Tentokrát se agentům Omegy podařilo jednu záhadu vyřešit a jednu vytvořit.
16.8.2009 00:57 - sirien
To neni špatný skóre, svojí misi splnili, další nadhodili :) Omega jako Perpetum mobile... pokud do ní teda bude někdo ochotnej rvát v takovém stavu prachy.
Ale aby se to nezvrátilo a nezačali jsme víc záhad tvořit, než vyšetřovat...

Ostatně jak tvrdí Vetinari - čím více policistů, tím více zločinů :)
16.8.2009 08:21 - Jerson
Ne, tak jsem to nemyslel - oni zjistili většinu toho co se stalo (i když samozřejmě některé věci zůstaly nedořešené), ale při zahlazování stop vyrobili další klasickou záhadu Bermudského troj§helníku. Nutno říct, že to byl Packův nápad a mě se líbil, je to skvělá pohádka pro veřejnost.
16.8.2009 13:49 - A15
Sirien:
Splnili?
Jak splnili?
Zlikvidovali jeden z největších vynálezů 20. století a místo záchrany technologií řeší záchranu nějakých všivých civilů!
16.8.2009 15:18 - sirien
to budou zajímavá hlášení :)
16.8.2009 16:48 - Jerson
A ještě zajímavější posudky. Hlavně od posledně někteří agenti prošli zajímavým posunem :-)
16.8.2009 18:24 - A15
Že by? To mě zajímá!
Kteří?
16.8.2009 19:09 - Jerson
Ty, třeba :-)
16.8.2009 19:23 - Nerhinn
...a to jest? Lethian v seznamu hráčů Omegy není.
16.8.2009 19:35 - Jerson
To je z toho, že někteří lidé se mi představí jménem a pak se tu zjeví pod přezdívkou, takže vlastně jen vylučovací metodou odhaduju, který z nich to je. V tomto případě doufám, že Lethian je Michal, tedy agent 15.
Ostatně doufám, že ten názorový posun bude patrný z posudků.
16.8.2009 20:30 - A15
Jméno se mění každých 50-100 let, takže je nicnevypovídající. K tomu slouží avatar/ikona. A to je u mne myslím zcela jasné....

Agent prošetřen. Žádný posun nezaznamenám. Stále na svém místě.

Duševní profil odpovídá stavu před přijením k Omeze.
16.8.2009 20:36 - A15
A vůbec, co to je za nápady, vystupovat na veřejných kanálech (zde) pod pravými Omegovými jmény?!
Všichni agenti povinně podstoupit výcvik utajení! Agent 44 má pravdu: MSDS!
16.8.2009 21:52 - Jerson
Pravá jména? Když jsme hráli první kampaň ve světě roku 1936, měl každý čtyři jména. Tak jaké pravé jméno? :-)
17.8.2009 00:21 - sirien
No, jak to vypadá, tak A44 jakožto "Paul O´Brian" v Německu, Rakousku a dalších podobných nejspíš skončil. Což ale nijak nevypovídá o konci A44 jako takového v těchto zemích :)
18.8.2009 21:30 - Jerson
Prosím ty z vás, kteří mají starší formuláře Omegy (tedy všechny, kteří si je nestahovali z těchto stránek), aby tak učinili a staré vzory vymazali. Změnil jsem záhlaví hlášení, posudků i složek pro lepší orientaci v tištěné verzi.
6.9.2009 21:03 - Jerson
13.9.2009 22:37 - Jerson
Dnešní mise byla opravdu hutná, První sekce byla málem zlikvidována a to za celou dobu nenarazili na žádného nepřítele.
Vlastně by se dalo říct, že vše začalo jednou světlicí :-)
14.9.2009 16:05 - Goran
V seznamu specialistů je okultismus zmíněn dvakrát.
24.9.2009 20:11 - Jerson
Stránku o agentech z WW2 jsem přidal do materiálů ke stažení (strana 3)
A byla ukončena Mise 2, takže je k dispozici první hlášení.
29.9.2009 13:22 - Jerson
Nevím jestli někdo hlášení čte, ale přidal jsem zprávu Agenta 16 z mise 14 "Oblast Stalinovo", mise 15 "Princezna Viktorie" a mise 16 "Síně Valhally".
29.9.2009 14:02 - Goran
Pěkná hlášení.

V hlášení z mise 14 od agenta 16, v poslední větě před zjištěnými informacemi, je docela vtipná chyba: ...v našem letadle je vrtulník. Myslím, že by měla být řeč o vlaku.
29.9.2009 16:00 - Packa
Neboj, Jersi, já to čtu :). Ale jestli tam ta chyba je, jak píše Goran, tak to prosím oprav.
29.9.2009 19:25 - Ebon Hand
Já je čtu pravidelně a líbí se mi.
29.9.2009 19:45 - pety
ctu a libi
29.9.2009 20:30 - Jerson
Chybu jsem opravil. A Packovo hlášení jsou vždycky dost vtipná, i když posudky na agenty jsou ještě lepší.
17.10.2009 23:06 - Goran
Právě na ČT1 běží Presumpce viny - ne, že by ten film byl tak dobrý sám o sobě, ale je to pěkná ukázka toho, jak se postava za cca 500 bodů může s ocelovými nervy, velkou dávkou štěstí a s rizikem kolem desítky v každé scéně zbavit všech odložených neúspěchů, ovšem bude přitom muset žehlit průser až na půdu vyššího mrakodrapu :)
18.10.2009 09:41 - Jerson
A nějaké konkrétní popisy? Tento film mi už utekl.
19.10.2009 01:52 - Nerhinn
Jaký bude název coloradské mise ze srazu?
19.10.2009 10:19 - Goran
Hlavní hrdina (šerif) si "vypůjčí" peníze z policejního trezoru, aby mohl zaplatit léčbu své milenky, ale ta rakovinu jen hrála a uteče i s penězi. A tak se šerif snaží všechno ututlat a ještě vypátrat bandu zlodějů.
Nejlepší scéna byla, když přišel fax s výpisem jejích hovorů a šerif ho sebral, naskenoval, v počítači z něj vymazal své jméno (bylo tam hodněkrát), upravený fax vytiskl a starý zničil, to vše ve chvíli, kdy ostatní (zejména jeho žena a zároveň kolegyně) řešili záhadu, kam se ten fax poděl, když ho odborník na sledování telefonů určitě odesílal. Hrdinova žena se během té doby ještě chtěla na chvilku podívat k šerifovu počítači.
Pak tam bylo pár scén s balamucením svědků, že jsou úplní blbci a viděli někoho jiného, a vysvětlování, proč je v hotelu, když má být na stanici.
Neřekl bych, že to zahrál tak dobře, ale na to aby z toho se štěstím na kostkách nebyly problémy to stačilo. Vážné podezření proti němu vzniklo až ve chvíli, kdy vedl finální zápas se záporňáky.
19.10.2009 14:24 - Jerson
Název mise bude "Teslova věž". (Původně jsem uvažoval o "Pán blesků", ale to je jak z béčkového filmu té doby, i když se tak Teslovi říkalo. :-)
19.10.2009 14:26 - Nerhinn
...číslo 17?
19.10.2009 14:51 - Jerson
Ano, číslo 17.
2.11.2009 23:55 - Jerson
Přidal jsem hlášení z mise 18 "Kříže v lese" od A36
Je psané stručně a jasně (a vynechává zajímavé detaily o agentce 42 :-) No uvidíme, jaká budou další hlášení.

Btw. jak to vypadá s ostatními zprávami u ostatních agentů?
3.11.2009 20:05 - Ebon Hand
Teda Nerhinn, ty hambářko, ty si ještě nesesmolila ani tu Prahu.. :-)
3.11.2009 20:17 - Jerson
Ale jo, Prahu jsem už dostal, jen ji Nerhinn ještě vylepšuje.
4.11.2009 01:24 - Nerhinn
Nerhinn trpí akutním nedostatkem inspirace. Jednak zápasí s touhou po tom, zmínit každý detail, na který si vzpomene, protože by se to někomu mohlo hodit, druhak její vypravěčský skill stojí za prd :D
4.11.2009 11:08 - Jerson
Zapsat podstatné detaily a vynechat zbytek je umění, nicméně pokud nějaký detail chybí, případný čtenář si toho obvykle nevšimne. Nejhodnotnější je stejně vlastní úsudek v závěru, o co vlastně v misi šlo a jakým směrem pokračovat v dalším pátrání, bude-li nějaké. Když napíšeš "je to schizofrenik", bude se příště řešit schizofrenie. Když napíšeš "byl to vlkodlak", bude se řešit lykantropie. Zajímavé to bude ve chvíli, kdy jedna zpráva říká "schizofrenik, nic neobvyklého" a druhá "lykantrop, nutno prozkoumat a zjistit následuící body", protože pak se druhá skupina může už dopředu názorově rozdělit a můžou pátrat několika směry.

Tedy nemá smysl zmiňovat detaily, které se nedají zpětně ověřit. Navíc pokud se ukáže, že by bylo třeba více informací, vždycky můžeš napsat dodatek ke zprávě (zvláště když ho budeš mít uložený)
5.11.2009 15:06 - Jerson
Přidána hlášení
Pražský Fantom od A21
Teslova věž od A21
Teslova věž od A22


Pokud si nebudete jisti datem nebo místem mise, řiďte se tím co je uvedeno v soupisu.

Btw. víte někdo kde zjisti fáze měsíce v tom kterém datu na konci 30. let?
5.11.2009 15:25 - Alnag
Jerson píše:
Btw. víte někdo kde zjisti fáze měsíce v tom kterém datu na konci 30. let?


Co třeba google? Co? http://www.timeanddate.com/calendar/moonphases.html
5.11.2009 15:30 - Sosáček
5.11.2009 15:56 - Nerhinn
Jerson: Proč nepoužiješ Google? NASA - Moon Phases: 6000 Year Catalog

EDIT: Ah... no, dobře. Nejsem první :)
5.11.2009 16:06 - Hugo
Mam pocit ze jsem na to kdesi kdysi potrkal jakysi program. Jnak na webu to nekde urcite bude (pogooglit), ale otazka zni jednoduse. POtrebujes to vedet presne jak to bylo nebo by ti stacilo rict ze k datu x.y. byl uplnek (nejak zvoleno) a podle toho se potom orientovat prostym prepoctem kdyz obeh mesice trva 28dni.
5.11.2009 16:14 - Nerhinn
Hm, jak se tak na to koukám, tak je docela klika, že jsme změnili akci na 12. a ne 19.srpna, jak bylo původně. Mohli jsme si užít srandy kopec :)
6.11.2009 19:52 - Goran
Dva dotazy k Omeze:
a) kdo z agentů má přístup k jakým hlášením (resp. posudkům)? Všichni všechno, nikdo nic a šéf z toho předžvýká brífink, nebo každý nahlédne do nějakého hlášení, když je vyslán na misi s tím související/zkoumá vzorek z mise vzešlý? O něco konkrétněji: ke kterým hlášením má přístup Jean-Paul?
b) má Omega v popisu práce všechno řešit sama, nebo některé věci může/má delegovat na někoho jiného? Třeba při čtení případů s továrnou mi jako logické pokračování přišlo uvědomit FBI, že na území USA někdo páchá nepravosti.
Pokud se takové věci dělají, je to záležitost vedení, nebo i agentů?
6.11.2009 20:29 - Jerson
Herně slouží hlášení jen koordinátorům - oficiálně. Nicméně pokud by hráči chtěli, jejich postavy mají možnost neoficiálně nahlédnout do své složky - není to až tak těžké.
Nehledě na to, že agent může požádat o nahlédnutí do své složky, aby viděl, jak ho hodnotí jiní. Jen se tahle možnost výslovně nezmiňuje.

Všichni agenti, kteří mají za sebou jednu misi můžou před další nahlédnout do jiných hlášení. Ti co zatím žádnou misi neukončili nebo nedostali přidělenou druhou si můžou hlášení vyžádat, pokud uvedou, které potřebují. Tedy když si vyžádají zprávy o "zjištěných okultních výzkumech", pokud se něco takového v hlášení vyskytuje, tak jí dostanou.

Omega má v popisu práce
1) zjistit co nejvíc
2) získat vzorky neznámých látek, neznámé předměty, listiny a tak dál
3) zamést stopy po neobvyklém působení, bylo-li nějaké
4) neprozradit se

Některé případy lze nechat na jiné organizaci a občas se to tak dělá, o případné podněty se vždy stará koordinátor (ale někteří agenti subordinaci porušují)
Třeba zrovna Battington navazuje na případ Rockfield, kdy agenti Omegy pátrali po agentech FBI, a po jejich odchodu nastoupila národní garda (teď možná kecám, nejsem si úplně jist, jak to v USA je, jen vím že armáda nesmí zasahovat na vlstním území bez speciálního rozkazu, či tak nějak)

Nicméně první mise byla z tohoto pohledu fiasko, takže podobný případ by se neměl opakovat.
7.11.2009 00:56 - sirien
Jerson píše:
Nicméně první mise byla z tohoto pohledu fiasko, takže podobný případ by se neměl opakovat.

jen sem to přečet, dostal sem chuť odehrát nějakou fakt zpackanou misi... někdy si musíme dát misi Omegy s poměrem 1:2 místo 2:1...
7.11.2009 08:48 - Jerson
Siriene, dám ti poměr 1:1 a uvidíš, jak rychle se z toho stane "zpackaná mise" :-) 1:2 ve prospěch neúspěchů je už vyvražďovačka.
7.11.2009 14:58 - Jerson
9.11.2009 13:18 - Ebon Hand
Pěkný, jak to viděl psychicky vyhroceně.
Mám takový pocit, že na téhle misi všichni požili slušnou dávku LSD.. :-)
9.11.2009 15:18 - Jerson
Podle Sathel to byla nejlepší mise Omegy, jakou zatím hrála, i když atmosféra i moje popisy nebyly tak dobré, jak být mohly. Každopádně jen tři lidé tomu dost pomohli.
9.11.2009 15:28 - Nerhinn
Btw, proč jsi, Jersone, najednou začal psát "Battington" namísto "Batington"? Máš pak čurbes v posudcích :-P
9.11.2009 15:32 - Jerson
To jsem se asi přepsal - kde je to napsáno?
9.11.2009 15:35 - Nerhinn
U posudků agentů 31, 71, 72 a 73.
9.11.2009 15:45 - Jerson
Už jsem to opravil, nevím kde se to tam vzalo.
11.11.2009 15:41 - Fishbone
v roce 39 se narodil Karel Gott mohli bysme ho navštívit a trochu pocuchat:D
11.11.2009 18:50 - Jerson
Přidal jsem fotky agentů, kteří se zúčastnili jednotlivých misí (a chybí mi A23, protože ho mám uloženého pod špatným číslem a napřed to musím opravit.)

Doufám, že to pro vás bude přehledné.
16.11.2009 12:10 - Ebon Hand
Nemohl by si Jersone někde uvádět, jaké je aktuální herní datum?
Třeba tady v hlavičce Omegy.
18.11.2009 11:27 - Fishbone
27. prosinec 1939- zemětřesení ve východní Anatolii (Turecko), okolo 100 000 mrtvých
19.11.2009 22:07 - Jerson
Fishbone, tak mě napadlo, pokud nebudeš mít co dělat, zkus mi udělat seznam zajímavých světových událostí v roce 1939 vyjma války s Polskem.
20.11.2009 01:55 - Nerhinn
Proč se prostě nepodíváš na wiki?
20.11.2009 09:09 - Jerson
Protože na wikině jsou jen hesla a odkazy, zatímco když někoho baví psát, tak může najít či napsat nějaký zajímavý článek (a případně navrhnout, co by na téhle události mohlo být zajímavého pro Omegu.)
7.2.2010 14:25 - Jerson
Přidal jsem hlášení z poslední mise 19 "Žezlo ledových obrů"
Jedna z těch klasických Indianajonesovských misí - starodávné artefakt,y blázniví profesoři, cestování vzducholodí, výbuchy, podivná úmrtí, honičky (vnitřkem i vnějškem vzducholodi) a samozřejmě ... náckové.
15.2.2010 14:19 - Fishbone
kdypak slečny dodají svá hlášení:)
15.2.2010 18:34 - Jerson
Slečny? Slečny v Omeze dodávají hlášení zřídkakdy, ale v tomto případě by to snad mohlo vyjít v obou případech.
25.2.2010 09:15 - Jerson
Další hlášení, tentokrát od zavedené agentky 34: mise 19 "Žezlo ledových obrů"
25.2.2010 18:22 - Felouen
A ten artefakt je magický nebo normální?
25.2.2010 19:35 - Meldin
Felouen píše:
A ten artefakt je magický nebo normální?


To ví jedině Ahnenerbe. Možná... :-)
25.2.2010 21:37 - Jerson
Myslíš, že se svým přístupem k magii ve světě bych tam dal nějaké magické mrazící žezlo? Navíc když byla možnost, že ho agenti dostanou do ruky (a jen poslední nepovedený hod způsobil, že ho nedostali? :-)
Ostatně - jak je napsané ve zprávě, třeba by stálo za to se pro něj vydat.
25.2.2010 22:11 - Felouen
No právě že s tvým přístupem moc ne, ale když jsi tak popsal to dobrodružství Jerson píše:
Jedna z těch klasických Indianajonesovských misí - starodávné artefakt,y blázniví profesoři, cestování vzducholodí, výbuchy, podivná úmrtí, honičky (vnitřkem i vnějškem vzducholodi) a samozřejmě ... náckové.

tak mě napadlo, že by jsi tedy mohl přejít na Indianovský svět - nebo by si se aspoň držel toho Indy pocitu - a podle toho by i tak ty artefakty vypadali, že by byly magické. :D
28.2.2010 18:49 - Jerson
To je věc, která se mi na Indym tak moc nelíbí. Když už mít Archu Úmluvy, tak ji zavřít do obřího skladu v neoznačené bedně.
1.3.2010 17:46 - Felouen
Jerson píše:
To je věc, která se mi na Indym tak moc nelíbí. Když už mír Archu Úmluvy, tak ji zavřít do obřího skladu v neoznačené bedně.

A to taky udělali, ne? Nebo tam nějaké slovo v té větě chybí?
1.3.2010 23:05 - Jerson
To ano, ale prostě nemám rád věci evidentně magické a nadpřirozené, protože jejich použitím ve hře se začně všechno poněkud vzdalovat realitě.
1.3.2010 23:45 - Fishbone
myslim, že tady nejde o magii, ale spiš o tu mystiku:)
btw co ten vikend? :D
2.3.2010 14:24 - Jerson
Víkend padá, musím jet pracovat.
3.3.2010 12:20 - Ebon Hand
No já jsem pochopil, že žezlo padlo do moře i s profesorem. je to tak?
3.3.2010 13:03 - Jerson
No, napřed spadnul profesor, a pak agent, který visel za jednu ruku a druhou držel žezlo ho nakonec pustil, aby mohl vylézt. Scéna téměř jako z Grálu :-) (ale je fakt, že stačilo málo, a měli ho v ruce)
3.3.2010 16:11 - Ebon Hand
Rozhodli to kostky?
3.3.2010 19:39 - Jerson
Jo, poslední hod, dost vyhrocený.
3.3.2010 20:28 - Nerhinn
Jerson: Věřil bys, že Omega přispěla naprosto drtivě k tomu, že nenávidím věci jako šestistěnná kostka, dvoutřetinová pravděpodobnost a... riziko obecně?
3.3.2010 21:12 - Jerson
Pokud si vzpomínám, tak riziko jsi nenáviděla už před třemi lety. Rád si nechám ukázat, jak má vypadat hra podle Tebe.
Jinak jsem si definitivně uvědomil, že hraní po netu prostě není pro mě.
3.3.2010 22:14 - Nerhinn
Pro začátek by v ní to, že mám nějakou schopnost lepší než ostatní, mohlo dát výhodu, ne riziko zvýšit. Ale tak... jo, máš pravdu, obecně ho asi nemám ráda. Třeba je to prostě mnou, že se bojím v Omeze házet kostkou...
4.3.2010 00:28 - Jerson
Výše schopnosti riziko přímo nezvyšuje, a výhodu dává. Asi stejnou, jako dávají peníze - když jich máš víc, je to lepší, i když si s nimi také můžeš nadělat větší dluhy. Ale nemusíš.
Bohužel ve hře po netu se velmi špatně používá pravidlo o vzájemném hodnocení hráčů, které jsem chtěl použít původně na doplnění nebo místo některých hodů.

Jinak s náhodou v RPG je to složité, protože mám dojem, že část hráčů chce náhodu, nebo tedy nejistotu výsledku, ale přitom chtějí mít téměř zaručeno, že náhoda bude hrát v jejich prospěch. (Ne že by to byl Tvůj případ, spíše mám dojem, že možná nechceš náhodu vůbec, nebo podřízenou vůli Vypravěče.)

Každopádně když porovnám Omegu s předchozími pravidly i některými dalšími, tak hráči mají častěji úspěch a jejich postavy jsou méně zraněné, myšleno na počet případů. Takže jedinný zásek bude zřejně v tom nastavování rizika a přístupu, kteří říká, že když se velmi schopný člověk snaží o něco nebezpečného, tak může dopadnout hůře, než když se méně schopný člověk snaží o něco jednoduchého.
4.3.2010 11:56 - Ebon Hand
CPH - systém traumatizující hráče! :-)

Není to náhoda, že v obou posledních hrách, které jsem hrál živě, došlo k fatálnímu selhání při rozhodujícím hodu a koukám že i v této hře? To je prostě systémem. Mimochodem jsem trochu překvapen, že to tak je. Protože to tak nemám ani ve svém ADnD 2e. Rozhodující situaci, která posouvá příběh nějakým směrem, by měli rozhodnout hlavně hráči.
To že je CPH nastaveno tak, aby přesně dávalo 1/3 neúspěchů ze všech hodů(bez možnosti si to zlepšovat), tak přímo podporuje hrát hráče pasivně. Protože to je jediná jistota, jak se neúspěchům vyhnout. A přiznejme si, hráči nechtějí prožívat neúspěšné sitauce, to je jen mýtus tvůrců se sadistickými sklony. To že je možnost neúspěchy nějak lépe překonat, než prostým failem, je dobře, ale není to všespasitelné. Sám jsem měl v první hře velké problémy se přinutit podstupovat nějaké hody.

A ke tvé poslední větě Jersone, na to jsem tě již upozorňovat. I v reálu je možnost, že když se schopný člověk pouští do něčeho nebezpečné, může to dopadnout hůř, ale je to jen nejhorší možnost. Nejčastější neúspěchy jsou jen částečné, roztržené oblečení, nebo dřené koleno. Ale v CPH je takřka vždy neúspěch přímo extrémní a hráč valí voči, jak se snaží neúspěchy rozdělit do vybavení, oblečení, zdravotního stavu a furt ještě zbývají...
Přitom to má být schopný člověk, čož je spíš pitoreskní parodie jeho činnosti.
4.3.2010 15:18 - Jerson
Ebone, náhoda to je - došlo k tomu u tří her z devatenácti. U dvou z nich to hráči brali jako klad, nebo alespoň si na to nikdo nestěžoval (dobře, v případě žezla chtěl dotyčný zabít svou postavu a žezlo hodit ostatním, ale ostatní se pokoušeli zachránit jeho a ne žezlo, tak jsem to popsal takhle. Nechám si ho na příště.

S tou pasivní podporou nesouhlasím - říkáš to ty a pravidla se nelíbí Nerhinn. Nikdo další proti nim neprotestoval, naopak většině (více než polovině) se líbily. Stejně tak to chápání "neúspěchů" jako selhání si hráči obvykle přináší z jiných her, v Omeze to může znamenat i "zvládl jsi to tak skvěle, že jsi dostal více náročnější práce/ poslali na tebe víc poskoků." Normálně z toho vznikají dost zajímavé situace a nevšiml jsem si, že by se někdo bál si házet. Nebo hodně riskovat, když o to jde.

Jo, a je tu ještě jedna věc - normálně jsou hráči spíše opatrní, nastavují nižší rizika. Ale jak dojde na boj, hned je to samé "dám do úderu všechnu sílu" nebo "vtrhnu tam a začnu střílet" a vůbec samé hodně rizikové akce. Když něco podobného člověk zkusív simulovaném boji, tak leží na zemi dřív než se vzpamatuje (a mnohem častěji než v jedné třetině případů). Kdyby to zkusil v jiném systému, uspěje tak v polovině případů. Kde je v tom nějaká taktika?

Když došlo na skutečný boj, pět lidí se na něj připravilo a aniž by riskovali maximálně, během okamžiku sejmuli šest nepřátel (ok, slečna odstřelovačka riskovala hodně a zabila dva jednou ranou), takže ne že by to nešlo.

Spíše mám dojem, že někomu tenhle systém prostě nesedne, protože nedává žádnou jistotu úspěchu při hodu. Že se nedá nasbírat tolik bonusů, aby byl úspěšný hod téměř jistý. Nebo už fakt nevím.
Přitom se dá to riziko snížit na minimum i u náročných akcí tím, že hráč nechá svůj nápad a provedení zhodnotit ostatní, ať si hodí nebo ne. Že to nepoužívají lidé, kteří chtějí riskovat, to je mi jasné. Ale když to nepoužije ani nikdo jiný, tak už nevím.

Nicméně - jak by se ti to tedy líbilo - hrát podle předcházejících pravidel?
8.3.2010 13:14 - Ebon Hand
Já jsem ti psal svůj názor. To že se ostatní nevyjadřují je jejich věc, nebo jejich laxnost..
A toto hodnocení jsem vyslovil až po několika odehraných hrách, při oneshotu si toho většina hráčů nevšimne a spíš jsou povznesení volností pohybu a množstvím pravomocí.
Přiznám se, že neznám systém, kde se dají nasbírat bonusy, aby byl hod jistý. Zato jich znám dost, kde se úspěšnost zvyšuje pokud hod podstupuje postava s nelepší dovedností v daném směru, což byl i případ původního CPH, které mi v tomto vyhovovalo víc.
8.3.2010 18:57 - Fishbone
Hrál si někdy bez kostky:D
8.3.2010 19:24 - Jerson
Omegu ne, ale jinak hrál.
8.3.2010 20:10 - sirien
Ebon Hand píše:
Přiznám se, že neznám systém, kde se dají nasbírat bonusy, aby byl hod jistý.

d20, FATE, systémy s karma resolution mechanikami, Shadowrun (tam to tedy nejsou bonusy, ale opravné hody)... technicky vzato jsou ty hry nastaveny tak že máš další zdroj, který můžeš buď rovnoměrně rozdělit a průběžně si trochu zlepšovat výsledky, nebo ho šetřit na krizové chvíle, nebo ho prostě v jednu chvíli celý odpálit a udělat něco s totální jistotou.

Jinak mě Omega docela vyhovuje. Všimni si, že postava s nejvyšší dovedností má stále nejlepší šance v krizovou chvíli (může dosáhnout kriticky lepšího výsledku nebo při nižších požadavcích jí zbydou zdroje na opravný pokus nebo záchranu situace), takže má smysl se zlepšovat a tak.
12.3.2010 17:10 - Hugo
Jerson píše:
S tou pasivní podporou nesouhlasím - říkáš to ty a pravidla se nelíbí Nerhinn. Nikdo další proti nim neprotestoval, naopak většině (více než polovině) se líbily.


Dovolim si protestovat proti tomu abych byl prevracen (v tve dutine ustni), ja jsem take nekdy drive protestoval nebo nesouhlasil s nekterymi aspekty CPH, ale muj hlas se zjevne nepocita...
12.3.2010 17:47 - Jerson
Tebe si tedy nepamatuju. Co přesně se ti nelíbilo?
13.3.2010 11:01 - Fishbone
somebody is trollin here:D
13.3.2010 17:40 - Goran
Tu Sirienem zmíněnou možnost opravného pokusu beru jako zásadní, proto taky ve hře většinou nastavuju riziko na cca čtvrtinu maxima a jsem rád za slušné schopnosti v určitém směru.
Jinak se hlásím do kategorie "nové CPH vyhovuje".
13.3.2010 19:27 - Jerson
Ono je třeba uvědomit si jednu důležitou věc - "neúspěch" v Omeze je něco jiného než neúspěch třeba v DrD (nevím jestli i v DnD).
Možná tomu budu říkat jinak, místo "úspěchy" budou "dosažené cíle" a místo "neúspěchů" dám "komplikace" a "vážné komplikace", aby to nesvádělo ke způsobu uvažování "Zkusil jsem to, ale nepovedlo se."

Třeba když vezmu situaci, že snajper zalehne na kopeček kilometr od cíle, v klidu pozoruje cíl, nastaví pušku podle tabulek a pak vystřelí, hod neurčuje, zda se trefil nebo ne. Samozřejmě když hráč hodí úspěch, tak snad vždycky prohlásí, že se trefil. Když hodí neúspěch, může klidně říct, že se netrefil.
Ale pokud půjde o odstřelovače specialistu a bude střílet nikoliv na kilometr, ale na dvěstě metrů, tak se mu asi nebude chtít při neúspěšném hodu říct, že se netrefil. Ale to taky nemusí. Může říct, že se trefil a svůj cíl zabil. Jenže v tu chvíli padesát vojáků, pět Hummerů a dva vrtulníky začaly pročesávat okolí a na své ústupové cestě zahlédl nějaký pohyb, takže bude muset improvizovat a rozhodně ještě nemá vyhráno.
Na druhou stranu tohle všechno zase nemusí určovat hráč - u něj jen stačí aby nastavil riziko a pak řekl, jak přesně jeho akce proběhla. V případě neúspěšného hodu (ale úspěšné akce) přidá Vypravěč komplikace odpovídající nastavenému riziku.

Ve výsledku to znamená, že velmi schopná postava nemusí nikdy selhat - ale když bude nastavovat vysoké riziko, tak to prostě znamená, že se pouští do nebezpečných akcí, které se v jednom případě ze tří dost zkomplikují.
15.3.2010 12:07 - Hugo
Jerson píše:
Tebe si tedy nepamatuju. Co přesně se ti nelíbilo?

Uz se mi to asi nepodari dohledat (bud tady nebo na rpgf ale zatim jsem to nenasel)

Tenkrat jsme se dohadovali o munchkinovzdornosti a obecnych dovednostech v CPH, v podstate pouziti dovednosti zavisi valnou merou na "chucpe" (v celem procesu...)
15.3.2010 13:29 - Ebon Hand
No... příklad mi přijde velmi vyvoněný, pro důkaz měnit neúspěchy/úspěchy. Osobně jsem viděl situaci, kdy postava prováděla test činnosti a nejenže činnost nezvládla, ale trhala si oblečení, padala a pořezala si ruku, protože utrácela neúspěchy, které jí zvnikli při neúspěšném testu zkoumání vzorku mikroskopen. Což je v mém pohledu trochu absurdní, teda pokud se nehraje ulítlá padací komedie-parodie. To jen z druhé strany. Je totiž nutné zde uvést, že stejné měřítko riziko-neúspěchy platí pro ověřování nebojových aktivit, kde mi to přijde v případě zkoumání nějakých vzorků či cizího deníku o to vtipnější..

Pokud nějak přejmenuješ úspěchy a neúspěchy, nevím jestli tím dojde k nějakému zlepšení. Protože já jakýkoliv test kostkou na nějakou aktivitu vnímám v rozmezí úspěšný/neúspěšných podle toho, co se mi daří uskutečnit z původně plánované akce.
15.3.2010 15:34 - Jerson
Ty vzorky - narážíš na hru po netu? Ve hře naživo by řešení bylo snažší - když prostěn není jak uplatnit poměrně vysoké riziko, tak to znamená zničení vzorku ještě před provedením pozorování (což není tak těžké, stačí ho nevhodně kontaminovat) a následnou nutnost získání nového právě za ty získané neúspěchy. Padání a pořezání ruky je primárně na hráči, pokud ze hry nechce dělat takovou komedii, má prostor, jak to řešit jinak.

A mezi vnímáním hodu stylem "nepovedlo se mi to co jsem chtěl" a "povedlo se mi to co jsem chtěl, ale nastale situace, kterou jsem nečekal" vidím dost velký rozdíl.
Třeba ve včerejší hře se Packa snažil vplížit doprostřed vesnice do hlavního domu. To se mu povedlo naprosto dokonale - jen si hodil kritický neúspěch, takže když byl vevnitř a rozhlédl se (bylo to v noci a v domě se nesvítilo), tak zjistil, že je tam padesát lidí, kteří tam evidentně byli celou dobu a tiše a potmě cosi dělali. Taky jsem mu nedal čtyři kritické neúspěchy, i když i to by se dalo zdůvodnit - třeba že na něj ta společnost působí tak nepřirozeně děsivě, že má problém cokoliv udělat. Místo toho jsem mu dal osm klasických neúspěchů. protože dostat se z takové situace není úplně snadné.

Na druhou stranu opět šlo o misi, kde hráčům nehrozilo žádné přímé nebezpečí a opět začali útočit na CPčka jako první (navíc žádné CP nemělo zbraň a za celou hru dokonce nepodniklo ani jeden útok, nepočítám-li dva pokusy sebrat Packovi zbraň.) Takže se těch devětadvacet nasbíraných neúspěchů projevilo tak, že mají jednoho polomrtvého vlka a části zařízení, které samostatně nefunguje.
15.3.2010 18:59 - Fishbone
a pak ze nejsou lidi:p
15.3.2010 19:13 - Jerson
To bylo zase jednou po čtyřech nbo pěti měsících, co jsme se sešli ve čtyřech. A dořešili ty vaše kříže.
15.3.2010 21:33 - Fishbone
tss to sem zvedav tak šup hlášení sem
15.3.2010 22:05 - A15
Proč mi začíná připadat, že u nás úspěšné splnění mise znamená hromadu mrtvol (v této misi bonus, zmasakrovali jsme i ženy a děti - konec spoileru), trochu nepotřebného šrotu a ukrutný mezinárodní průser. Pomalu si začínám odškrtávat země, kde je lépe se již neukazovat...
15.3.2010 22:57 - Pavel
Protože jsme ti nejlepší. Poslední naděje Omegy ;)
16.3.2010 07:27 - Fishbone
51 lidí? sakra to ste měli napalm ne :D
16.3.2010 09:16 - Jerson
Achtung, Spoiler Warnung

Ale pánové - tak zaprvé, je to Kanada. Přesněji vyšli jste ze zapadlé vesnice na západě Kanady a došli jste do vesnice, kam nikdo jiný nechodí. Prostě zapadákov na třetí.

Za druhé - neměli jste tolik nábojů, abyste postříleli všechny. Ani jste jich tolik nevystříleli. A za třetí - nenašli jste ani jednoho mrtvého.

Do protokolu - když jste se o dva dny později vrátili na místo, byly pryč nejen lidé, ale i zbytek generátoru a konstrukce z vrcholu stožáru. Všechny ostatní stavby hořely (mizerně a jen uvnitř - kanadský déšť prostě naprostému zametání stop ohněm nepřeje.)

Takže pokud se o tom střílení nebudete rozšiřovat vy, nikdo jiný na něj nepoukáže, takže žádný mezinárodní konflikt se nekoná. Pro okolí jste jen potrhlý šlechtic z Evropy a jeho banda, kteří si přijeli ulovit živého vlka :-)
16.3.2010 09:31 - Jerson
Ještě jedna věc k pravidlům - to že mají kostky vlastní smysl pro drama už víme všichni, prostě jak vlezete na prokleté místo, začnou padat kritické neúspěchy. Můžete si přinést vlastní kostky (k6), jen bych rád, aby jedna stěna byla červená, jedna modrá (nemusí být naproti sobě) a zbytek stejnou barvou, aby byl výsledek jasný na první pohled.

Asi by to také chtělo víc přidělovat rezervy za hraní a případně důvěru, i když jsem si všiml snad jen dvou obnonování sil. A (určitě Michala) budeme tedy víc výsledek akce posuzovat než si házet. Pavle, u tebe předpokládám, že ti házení vyhovuje tak jak je - kdyby ne, tak stačí říct.

Z hlediska pravidel - tohle byla opět akce, kde se o úspěchu a neúspěchu rozhodovalo posledním hodem. Když budu přesný, tak klukům zbývalo šest úspěchů na dobrý konec a jeden neúspěch na špatný konec, přičemž to šestkové riziko nakonec vyšlo (jen si nepamatuju komu).
Ale tenhle stav nevyplynul sám od sebe, prostě když neúspěchů ubývali rychleji, tak Dominik začal riskovat méně a všichni používali úspěšný výsledek hodu na to, aby získali pár úspěchů, ale hlavně vrátili nějaké neúspěchy a tím špatný konec ještě na chvíli oddálili. Tohle taktizování funguje přesně tak jak má, a nastavit náročnost mise na 10 - 15 bodů na člověka jak pro úspěchy, tak pro neúspěchy se docela osvědčuje.
17.3.2010 13:20 - Jerson
Přidáno hlášení z Teslových věží od A45, díle Teslovy věže od A16 a také Hon na vlka od A16.

A můžete se těšit na základ nové příručky "Agenti pro agenty" :-)
17.3.2010 15:18 - Ebon Hand
Koukám že 20.mise byla pojatá jako mise z Medal of Honor.. :-)
Packův přístup se mi začíná líbit.

Nechybí kus textu mezi stranou 5 a 6? Na konci strany se A16 pere s probuzenými a škrtí je a následující věta na straně 6 je: "Následně už není moc co napsat." a mise je vyřešená a jen kontrolují, co by se dalo sebrat. Nějak chybí, co se stalo po vypnutí generátoru..
17.3.2010 15:33 - Jerson
Tak jak jsem text dostal je i vyvěšený, takže chybí jedině to, co Pavel nenapsal. A to jak neustále pžezbrojoval z kulovnice na brokovnici a zase zpět bylo fakt jak z počítačové stříloečky - jen už nenapsal, jak své vybavení rozdělil mezi oba "sluhy" a pak si jen nechal podávat ty správné zbraně (: )

Co se stane po vypnutí generátoru je popsané v příručce o Probuzených.
17.3.2010 16:23 - Ebon Hand
To tam sice je popsaný, ale já píšu pouze o tom jednom hlášení, kde je v tom místě evidentní nekonzistentnost.
17.3.2010 16:59 - Pavel
Pravda, když už to člověk zažije podruhé, tak ten popis tak nějak automaticky přeskočí s tím, že "to už stejně všichni znají". Ještě to tam teda radši pro pořádek dopíšu :)
17.3.2010 18:12 - Nerhinn
Co když vím, že něčí hlášení je vyloženě nesprávně napsané (protože znám rozdíl mezi znalostí hráčovou a znalostí postavy)?
17.3.2010 18:29 - Alnag
Nerhinn: Nahlásíš ho oddělení Vnitřní Bezpečnosti. Potom už ho nikdo neuvidí (ani hráče, ani postavu). Rozumíme si? :)
17.3.2010 18:46 - Jerson
Nerhinn: Když mi řekneš, která část je špatně a proč, tak dotyčného upozorním, ať to opraví.
Jinak hlášení tisknu tak jak je dostanu, maximálně opravím překlepy, pokud s tím dotyčný hráč souhlasí. Jestli někdo něco vynechal, je to záležitost dotyčného hráče, případně postavy. To přidávání je jiná věc.
17.3.2010 18:47 - Nerhinn
Alnag: V takovou odpověď jsem doufala. Hlavně, když už nikdo neuvidí tu jeho zprávu :)
18.3.2010 15:33 - Fishbone
take a shot :D to se povedlo jinak pěkný hlášení
18.3.2010 18:08 - Hugo
Urguji opravu zameny A16 a A62 v hodnocenich (viz komunikace pres ICQ).
18.3.2010 19:19 - Jerson
Jo, to hodnocení budu muset předělat, ale vzhledem k tomu, že musím upravit celé stránky o agentech to chci vzít všechno najednou, protože jakékoliv doplňování do textu je strašný vopruz.
19.3.2010 10:08 - Ebon Hand
Agentka 42 má dvakrát stejný posudek od A45, nutno opravit.
19.3.2010 10:41 - Jerson
To bude tím předěláváním, jak kopíruju a pak nemůžu najít, co jsem zkopíroval. Díky za upozornění.

Jinak se zabývám myšlenkou, jestli nemám přidávat fotografie agentů i do hlášení z mise - agent, který zprávu sepsal by tam měl velkou fotku a případně další agenti menší fotky. Podobně u posudků by byla fotka posuzovaného agenta i fotky jednotlivých posuzovatelů. Prostě podobně, jako je to na stránkách.
Mám dojem, že v obrázcích se člověk orientuje na první nebo maximálně na druhý pohled, zatímco pod čísla si musí pořád přiřazovat určité lidi.
Na reálných dokumentech by nic takového samozřejmě nebylo, ale vzhledem k tomu, že tahle úprava by žádné další informace neprozrazovala, jen by usnadnila orientaci, nemuselo by to být od věci. Co na to říkáte?
19.3.2010 11:38 - Nerhinn
Jerson: Přijde mi, že sis v poslední době hrozně oblíbil obrázky :)
Ale teď vážně - obrázky má čtenář u odkazu, ze kterého stahuje; podle mě nejsou dále nutné. No a samozřejmě je tu pak to, že já válčím s každým slovem, abych se vešla do těch mizerných tří čitelných stránek, a tímhle by se mi to celé rozhodilo. Plus mám ráda malou verzi Imogeniny fotky.
19.3.2010 14:00 - Jerson
Lidé mají rádi obrázky, raději než slova nebo čísla. Každý koho se zeptám mi řekne, že obrázky jsou přehlednější a rychlejší na orientaci.
Ale hlavně to nebyl můj nápad - byl to tuším Pavel, kdo se vyjádřil v tom smyslu, že kdyby byly u textů obrázky agentů, nemusel by se pořád ptát, který z nich to vlastně je.
Nejde o dokumentaci na netu, tam je těch obrázků dost, jde o papírovou podobu. Teď koukám, že jsem psal o "reálných dokumentech" dost zavádějícím způsobem - myslel jsem to podobně, jako že v herním světě jsou dokumenty Omegy psané různými jazyky, zatímco my je reálně používáme jen v češtině, tak by k nim mohly být přiložené fotky. Nebo alespoň k hodnocením - tam ten prostor není tak akutní.
Jinak fotka by přišla do pravého horního rohu pod "agent XX, mise YY" a byla by tak malá, aby nezasahovala do textu.
19.3.2010 15:57 - Fishbone
kdyby sis radši našel čas na hraní s lidma:p a ne si jen hrál s obrázky...
19.3.2010 18:57 - Jerson
Já čas mám. Ale lidé nikoliv.
20.3.2010 23:57 - Fishbone
ach ti lidé
1.4.2010 15:32 - Fishbone
jeste jedna poznamka jesi by to vubec slo nevim bylo by fajn dat link na foktu ze stranky s hlasenima k tomu agentovi na stranku s jeho posudky od ostatnich;) doufam ze chapes jak to mzslim
1.4.2010 18:19 - Jerson
Šlo by to, ale vyžaduje to ovládnout umění záložek a dalších odkazů a vyaduje to další mravenčí několikadenní práci, nebo naprogramování utilitky, která mi trochu práce ušetří.
Možná by to šlo i přes nahrazování textu, ale předtím chci pohnout zase s jinými věcmi.
2.4.2010 11:21 - Ebon Hand
Hodíš nějaké výsledky výzkumů? Probíhají relativně dlouho, tak už by mohli být nějaké výsledky. Nebo s tím potřebuješ pomoci?
4.4.2010 22:49 - Jerson
Výsledky výzkumů související s Probuzenými přidán do zprávy.
3.5.2010 16:18 - Jerson
Píše:
Batman se stal populární ihned po svém uvedení v komiksové sérii Detective Comics,kde debutoval v čísle 27 v květnu 1939 (The Case of the Chemical Syndicate). Už v několika prvních číslech se objevila myšlenka, že Batman své protivníky nikdy nezabíjí (vůbec poprvé v historii komiksu).

Trošku jsem musel pozměnit historii, aby mi to sedělo, ale třeba šlo o jiné komixy :-)
3.5.2010 18:54 - Jerson
Hlášení s mise 23 "Skryté sanatorium" od A43, A54 a A66
4.5.2010 18:18 - Goran
Pěkné zápisy (dlouhodobě) a jsem rád, že se něco docela slušně povedlo (na M23)!
V popisu M23 je A66 uveden dvakrát, v jednom případě je evidentně myšlen A65.
4.5.2010 18:54 - noir
Asi OT, ale stejně mi to nedá.
Na srazu jsem Omegu poprvé zahlédl na živo, nehrál jsem, ale koukal jsem se a snažil se chápat a hodnotit. Neviděl jsem celou hru, vlastně jen začátek a konec.

Musím přiznat, že se mi moc líbilo, jak Jerson hru vedl, bavilo mě pozorovat kartičky a žetonky, udivovalo mě, jaký měla hra spád a tah. Bylo vidět, jak moc se hráči baví.

Jediné, co mě zarazilo, bylo, že jsem absolutně nepochopil pravidla. A zdálo se mi, že v nich dost plavou i hráči. Nejsem žádný velký znalec pravidlologie, ale když koukám na hru, tak většinou po pár minutách vytuším, jaký je princip toho, co se kolem mě děje. Ale koloběh žetonů a sázek jsem vůbec nepochopil.

Skoro jsem si říkal, jak by tahle hra vypadala, kdyby ji nevedl Jerson - stalo se to vlastně už někdy?
4.5.2010 18:56 - Naoki
Píše:
Skoro jsem si říkal, jak by tahle hra vypadala, kdyby ji nevedl Jerson - stalo se to vlastně už někdy?

To je jeho cílem. Resp. pravidla Omegy jsou nastavena tak, aby DM měl v nich malý až minimální vliv (aspoň z toho co jsem pochopil, Jerson to kdyžtak rozvede).
4.5.2010 19:47 - Nerhinn
Mým cílem zas je, aby ve hře měla kostka malý až minimální vliv. To asi záleží na jednotlivcích.
4.5.2010 20:00 - Jerson
66 přepsáno na 65.
Momentálně pracuju na převodu hlášení do nových formulářů - nic velkého, jen lehká úprava záhlaví, ale přidávám na začátek hlášení fotky všech zúčastněných agentů, aby bylo na první pohled vidět, kdo co psal a kdo kde byl.

Noir - Pravidla jsou jednoduchá - máš hodnocení vlastností a dovedností, které ti říkají, jaké maximální riziko můžeš podstoupit. Hráč si podle svého přístupu k situaci a podmínek nastaví riziko. Pak hodí - a buď uspěl a přiblížil se řešení, nebo se situace zkomplikovala. A nebo se mu něco nepříjemného stalo.
To je vše. Zbytek už je jen přesouvání žetonů z místa na místo, což reprezentuje různé jevy a události.
Pak je ještě jedno omezení - v jedné misce jsou zelené žetonky. Když je hráči doberou, tak postavy mají nátor na úspěšné ukončení příběhu a GM jim už nemůže z vlastní vůle házet další klacky pod nohy. Tohle pravidlo jsem vymyslel při hraní podle předchozích pravidel, kdy hráči mohli házet jako bozi, ale když se jim dařilo, tak jsem přidával komplikace s odůvodněním "kdyby to měli moc snadné, tak to nebude zajímavé".

Podle pravidel Omegy chtěl hrát Hugo - nevím jestli už hrál - a také Iridin vedl jednu hru, a fungovalo mu to (ostatně ono na tom nemá co nefungovat).
Naoki to řekl správně - pravidla Omegy josu udělaná tak, aby skrz ně GM nemohl manipulovat a obcházet rozhodnutí hráčů, ať vědomě nebo nevědomě.

Jinak po Merlinově(?) pokusu jsem zvažoval, zda by bylo možné používat k nastavení rizika dvě vlastnosti najednou. Ale nakonec to nepovolím, aby to nedegradovalo výhodu, kdy může postava podstupovat vysoké riziko jen díky tomu, že má vysokou vlastnost / dovednsot a tedy je zkušenější než postava s mnoha nízkými schopnostmi.

Edit:
A lze hrát i úplně bez kostek, pak se rozhodování o úspěchu nebo neúspěchu akce ujímají společně ostatní hráči (včetně GMma).
4.5.2010 20:49 - Nerhinn
Jak popsat misi, která se z odpočinkové zvrhla v "Bože můj, jsou to vraždící maniaci! Mám jim alespoň zastavit tepenné krvácení, nebo rovnou prásknu do bot?"
4.5.2010 21:42 - Jerson
Myslíš, jak popsat běžnou misi Omegy? Ono je jedno, kdo proti agentům stojí. Přesněji je jedno, kdo se v misi vyskytuje - většina agentů Omegy si nepřátele vyrobí z lidí, kteří jsou zrovna po ruce.

Vsadím se, že kdybych tam dal místo nácků Armádu spásy, tak to dopadne stejným stylem - "Spas se kdo můžeš!"
Nicméně od toho tu jsou posudky a následné přidělování úspěchů Omegy. A také odložených a nevyřešených rizik (tedy modrých žetonů).
4.5.2010 21:50 - A15
Ale za to si můžeš sám. U tebe by se i z Makové panenky vyklubal zarytý nácek. To se pak nediv, když se na ní jistí psychopatičtí členové ihned vrhnou ...
4.5.2010 22:13 - Merlin
Merlin to nebyl...byl to myslím Sirien. :)
Jinak, já rozhodně Paola za vraždícího šílence nepovažuju..on za to nemůže, že ti dva blázni dostávali všude nakládačku :)
4.5.2010 22:23 - Jerson
A15 píše:
U tebe by se i z Makové panenky vyklubal zarytý nácek. To se pak nediv, když se na ní jistí psychopatičtí členové ihned vrhnou ...

Ale kdeže. S nácky se tak často nepotkáváte. Kromě toho je to to samé jako se potkávat s komunisty - ani u jedněch ještě nevyšlo najevo, čeho všeho jsou schopni. Takže vám tam příště dám nějaké komouše, hm? :-)
Kromě toho ty jsi jich zabil nejvíc, i když tedy nikoliv svou zásluhou, protože úspěchy jsi na to neměl. :-)
4.5.2010 22:41 - A15
Všude? Myslíš tím v M13, M14, M15, ... v M16 ne, tam jsme nikoho nepotkali ... zato v M18 a M20 si to vynahradil!
4.5.2010 22:43 - A15
Tak moment Jersone! V Omeze jsem nikdy nikoho průkazně nezabil! Nemůžeš věřit všemu, co napíšou do nějakého plátku, znáš to. A navíc na mne nemůžeš shazovat úplně všechno.... na mne se snad už shodí i výbuch plynového potrubí. Svět je ke mně krutý ...
4.5.2010 22:57 - Nerhinn
Merlin: Paolo byl zlatíčko... jediný ostrůvek příčetnosti v tom všem bordelu. Ještě tak kdybys mu vybral nějakou hezkou fotku a byl by to přímo dokonalý muž :)
4.5.2010 23:00 - Jerson
v M14 žádní náckové nebyli. Ani komouši. Totéž v M16 - to byla jedna z mála misí, kdy na agenty někdo zaútočil jako první, přesněji jim bránil ve vstupu na svůj pozemek. M18 a M20 byli opět lidé, kteří sami od sebe vůbec nic nedělali a není žádný důkaz, že by někomu něco udělali. KDyž už tedy mluvíš o tom, kdo koho průkazně zabil.
Když budu mít dobrou náladu a dost odložených neúspěchů, tak ti ukážu, jak málo stačí na obvinění někoho ... třeba radioamatéra z Moldávie ;-)

Kromě toho - ještě mi řekni, že ty tuny zbraní všichni vozí jen pro své bezpečí.
4.5.2010 23:01 - Nerhinn
Já ano. Nebo si snad někdo myslí, že to vozím proto, že chci někoho praštit palicí po hlavě?
4.5.2010 23:02 - Jerson
Nerhinn píše:
Ještě tak kdybys mu vybral nějakou hezkou fotku a byl by to přímo dokonalý muž :)

Je mi líto, ale kdo si jaký obličej vybere, ten ho bude mít. Mám výhrady jen vůči ksichtům, které dokážu moc snadno identifikovat a nebo k těm, které neodpovídají.
Holt by bylo třeb najít fotku Paola, kde mu klobouk kryje větší část obličeje podobně jako na původní kresbě :-)

Nerhinn píše:
Já ano. Nebo si snad někdo myslí, že to vozím proto, že chci někoho praštit palicí po hlavě?

O tobě si to nikdo nemyslí :-) Mluvím o lidech, kteří vozí dvě pušky a tři pistole v autě - a pak mají ještě nějaké osobní zbraně.
4.5.2010 23:12 - A15
Píše:
Totéž v M16 - to byla jedna z mála misí, kdy na agenty někdo zaútočil jako první, přesněji jim bránil ve vstupu na svůj pozemek.

Po prvních dvou misích jsem pochopil, že to je účel Omegy - někam vlézt, něco zkonfiskovat/někoho inhumovat a zase po anglicku zmizet (čti - ve výbuchu Teslovi věže, výbuchu hospody, na pozadí planoucí vesnice plné rozstřílených žen a dětí... zapomněl jsem na něco? ach ano, na drobný holocaust dělníků konzervárny ...)
4.5.2010 23:20 - Packa - A16
Ale já jsem tentokrát vážně chtěl nechat ty nacisty v té hospodě přežít...

Tak ne, kecám.


Co já za to můžu, že Omega nejčastěji vysílá na mise agenta s vážnou schizofrenií.
4.5.2010 23:26 - Naoki
Píše:

Mluvím o lidech, kteří vozí dvě pušky a tři pistole v autě - a pak mají ještě nějaké osobní zbraně.

Se nediv, když zakazuješ malé nenápadné předměty, které se dají snadno schovat a v případě potřeby jako zbraně použít. To abych si sebou taky táhl RPG
4.5.2010 23:33 - Packa
Jerson píše:
Mluvím o lidech, kteří vozí dvě pušky a tři pistole v autě - a pak mají ještě nějaké osobní zbraně.


To mi teda řekni, kdo tohle dělá. To vůbec není pravda. Většinou tam jsou jen dvě pušky a jedna až dvě pistole. Hrozně zveličuješ, co si pak o mně lidé pomyslí!
4.5.2010 23:41 - Jerson
Naoki píše:
Se nediv, když zakazuješ malé nenápadné předměty, které se dají snadno schovat a v případě potřeby jako zbraně použít. To abych si sebou taky táhl RPG

A které že to jsou? Hvězdice? Nejbezpečnější je, když agenti nemají žádnou zbraň.

Packa píše:
Většinou tam jsou jen dvě pušky a jedna až dvě pistole. Hrozně zveličuješ, co si pak o mně lidé pomyslí!

Zapomněl jsi na zbraně dalších uživatelů vozidla, které tam občas nacpeš.
A vzhledem k tomu, že chceš od Omegy pomoc (jinak Metzinger zemře), tak asi první sekce dostane nějaké to doporučení, jak se chovat :-)
4.5.2010 23:49 - A15
Packa píše:
co si pak o mně lidé pomyslí

A není to jedno s tím tvým arzenálem?
4.5.2010 23:49 - Naoki
Kunaie a hvězdice si mi povolil, jehlice už ne takže jsem raději nepokračoval (bych se dostal k ježkům, slzným plynům, jedům, oslepujícím práškům apod.)
4.5.2010 23:51 - Packa
Jerson píše:
A vzhledem k tomu, že chceš od Omegy pomoc (jinak Metzinger zemře), ...


Cožeto? Jakto? Otec je v nebezpečí?
4.5.2010 23:52 - Jerson
Naoki píše:
Kunaie a hvězdice si mi povolil, jehlice už ne takže jsem raději nepokračoval (bych se dostal k ježkům, slzným plynům, jedům, oslepujícím práškům apod.)

Investigátor paranormálních jevů jak vyšitý. Dovolím si upozornit, že až na Poreninova byli agenti většinou na první misi spíše střídmí co se zbraní týká. Asi zase zavedu politiku jedné malé pistole a dvou zásobníků, a zbytek si pořídíte hezky za své. Tedy za body :-)

Packa - no, i to by se mohlo stát. Však víš, každý zemře. Alespoň jednou. Dříve nebo později.
Ale taková hromada kritických neúspěchů jako má Thomas Aaron ... to je špatné. Moc špatné.

Jinak jsem se rozhodl, že s přechodem na nové deníky spočtu postavy na body, za odevzdané posudky a hlášení dám úspěchy navíc, (za neodevzdané možná rozdám odložené neúspěchy, ale to se uvidí) a zjistím, jak si kdo stojí. Nebo leží. A koho použijeme na výzkumy jako pokusný objekt.
5.5.2010 00:04 - A15
Jerson píše:
Investigátor paranormálních jevů

Jaj! Že by má konspirační teorie byla chybná? Že bychom nebyli likvidátoři neuspěšných či zrušených výzkumných programů?
Tak v tom případě stále nevím, kdo Omegu platí...
5.5.2010 00:05 - Merlin
není nad to, kdy jsi placen státem, potoažmo městem New York...to jsi pak rád za jeden Browning a Tommíka, kterýho jeden stejně musí zahodit, aby mu zuby nehrály Osudovou.

Zkusím najít Paolovi nějakej obrázek..nooo...
5.5.2010 00:06 - Naoki
Píše:
Investigátor paranormálních jevů jak vyšitý.

Lepší být připraven než překvapen. A hele, musíš uznat že přes naši výbavu jsme se uměli kontrolovat a nedošlo k vyhrocení. Takže určitě nerazím heslo "co mám, to musím použít" :D
5.5.2010 08:08 - Jerson
Merlin píše:
Zkusím najít Paolovi nějakej obrázek..nooo...

To mi děláš schválně, že jo? Asi začnu shánět webdesignéra, který mi pro Omegu udělá komplet stránky, abych každou změnu nemusel provádět ručně na pěti místech, protože jinak z toho vyrostu.

Naoki píše:
musíš uznat že přes naši výbavu jsme se uměli kontrolovat a nedošlo k vyhrocení.

Uznávám, že jste se vyhrocení vyhnuli (i když technicky jste také misi nedokončili :-), nicméně s určováním kausality bych byl opatrný - kdo ví, jak by to dopadlo, kdybyste měli k dispozici zbrojnici nebo ty tvé vychytávky :-) Myslím, že na nebojovém řešení se podepsalo i to, že jste kromě několika pistolí a dvou nožů neměli po ruce nic jiného.
Protože nevěřím, že razíš heslo "Když toho mám tolik, proč bych alespoň něco nepoužil? Vždyť koordinátor s tím musí počítat, jinak by nám tyhle věci nepovolil."
5.5.2010 08:53 - Merlin
Jerson: ale tak nebruč..:) Nerhinn chce dokonalýho chlapa...:D
5.5.2010 09:17 - Naoki
Píše:
"Když toho mám tolik, proč bych alespoň něco nepoužil? Vždyť koordinátor s tím musí počítat, jinak by nám tyhle věci nepovolil."

Vždyť jsem něco použil (třeba ty paklíče :) a foťák!). Ale což, nebudu se hádat. Dám ti příležitost si mě otestovat na příští hře :D
5.5.2010 09:38 - Jerson
Merlin píše:
Nerhinn chce dokonalýho chlapa...:D

A ty chceš takovým chlapem být? ;-)

Naoki píše:
Ale což, nebudu se hádat. Dám ti příležitost si mě otestovat na příští hře :D

Tak jo, dám ti všechny ty otrávené šipky, slzné plyny (v té době? Ve svých knihách jsem nic z toho nenašel), oslepující prášky (to vůbec nevím co má být), případně kulomety a tank - a budu sledovat, jak nic z toho nepoužiješ :-)
Proti využívání foťáku a paklíčů nemá vedení Omegy ani čárku.
5.5.2010 09:44 - Merlin
Jerson píše:
A ty chceš takovým chlapem být? ;-)
já už jsem...:D a Paolo už skoro taky :D
5.5.2010 09:54 - Naoki
Píše:
slzné plyny (v té době? Ve svých knihách jsem nic z toho nenašel), oslepující prášky (to vůbec nevím co má být),

Když je mohli mít ninjove proč by to nemohli mít i v druhé světové? :D Co se těch slzných plynů jsem našel jenom zmínku, takže nevím jak přesně fungovali (i když na západě je vynalezl už v roce 1848 Robert Yale, tím že modifikoval čínskou formuli z 17. století, takže se docela divím, že se nepoužívali), ale ohledně toho oslepujiciho prášku jedná se o směs prachu, pepře, bahna, mouky a bláta (popř. ještě skla nebo soli), které se skladovalo s dutých vejcech nebo bambusových tyčkách a při konfrontaci se hodili protivníkovi do oči čímž je dočasně oslepili, což umožnilo snadnější ústup.
5.5.2010 14:01 - Jerson
Naoki píše:
Když je mohli mít ninjove proč by to nemohli mít i v druhé světové?
Možná proto, že nakládání s nimi bylo dost nebezpečné, ostatně jako s mnoha jinými chemikáliemi :-)
5.5.2010 14:05 - Nerhinn
Hele, jak mám v hlášení říkal Paolovi? Protože jména agentů nemáme zmiňovat. Na začátku mise to ale agent nebyl. Ale zas na druhou stranu zpětně už mu, coby 24, byla připsána na vrub. Tak mu mám říkat "Spoteli", "budoucí A24", "C3", nebo "C03", což vypadá spíš jako "cé-ó-tři"?
5.5.2010 14:52 - Merlin
http://steampunkoverlord.deviantart.com/art/1920-s-private-detective-158223220lepší?
5.5.2010 16:49 - Jerson
Předpokládám, že se ptáš Nerhinn.
5.5.2010 17:18 - Nerhinn
Ještě to nějak pořešíme :)
5.5.2010 17:53 - Jerson
Tak pane Spoteli, podívejte se do zrcadla, spokojen se svým vzhledem? Slečně se také líbí? Víte, nerad bych to předělával ještě jednou, jednou mi takhle při operaci ujela ruka a dotyčný Herman teď straší v Dornu, jestli rozumíte, co tím chci říct.

(: )
6.5.2010 16:54 - Ebon Hand
Noir, je pravda, že Omega stojí a padá s Jersonem. A pokud chceš hrát Omegu, automaticky hraješ CPH. Mě osobně přijde, že CPH by v žádných jiných rukách tak dobře nefungovalo, protože Jerson je jeho autor, tak chápe nejlíp, proč kam které mechaniky dal.
A těžko posuzovat, jak rychle se dostává hráčům pod kůži. Ti, co jej hrají poprvé, tápají a podle mě tápají hráči ve všem novém. Třeba já v CPH trochu plavu i teď a to jsem něco odehrál, ale na druhou stranu to hraji jednou za čtvrt roku, takže není čas to úplně zažít.

Slzný plyn se za WWII běžně užíval i v prvoliniové službě.

Já jsem za celou Omegu zabil zatím pouze vlka a několik věcí prorostlých houbou, které jsem za lidi nepovažoval. Takže všechny neobviňuj ze zabíjení. :-)
6.5.2010 17:19 - sirien
Pokud se dobře pamatuju, tak vývoj CPH byl ukončen a Jerson takto označuje pouze původní varianty (tj. ty, které stále fungují na podhazovacím 2d6 systému)

Omega je nejen hra, ale i označení pro systém na kterém hra funguje (tj. 1d6 a systém rizik)

CPH bych byl jako ST schopný odehrát docela vpohodě (přiznávám že některé specifičtější věci bych si musel trochu připomenout, už to je dýl co sem to hrál nebo čet)

S Omegou mám takový malý problém a to ten, že neexistuje žádná sepsaná a ustálená verse. Pokaždé když Omegu hraju, tak zjistím že tam je půlka věcí nějak pozměněná, během hry se je naučím a zvyknu si na ně, ale na příští hře je to už zase kapku jinak. Takže ano, byl bych schopný tellovat Omegu, ale pouze poslední její variantu, kterou jsem hrál.

Celkově mi CPH přijde jako docela standardní RPG s pár specifickými mechanikami, takže tam problém v převzetí systému fakt nevidím. Omega je už trochu větší oříšek, zato je ale hodně soběstačná, ve chvíli kdy ST ovládne distribuci hodů ve scénách mezi hráči, tak už to běží dost samovolně.
6.5.2010 17:52 - Gurney
Možná už s tím budu otravnej, ale znova bych se přimluvil za nějakou sepsanou poslední verzi, z diskuze už jsem pochopil základy na kterých Omega funguje, ale třeba najisto vím že tu někde (nebo na RPGF?) byl vysvětlen nákup speciálního vybavení, které se nějak mechanicky projevuje ve hře (tedy více než "mám pistoli" -> můžu střílet). Předpokládám že podobných detailů bude mít systém víc a bylo by fajn je mít někde pohromadě sepsané, takže když si ho chce někdo vyzkoušet, nemusí už objevovat objevené.
6.5.2010 21:16 - Jerson
Takže - první část pravidel Omegy. Jen popis základních mechanik. Dotazy prosím do související diskuse.
25.5.2010 23:29 - Jerson
Hlášení jsem převedl na nové formuláře s fotkami pro rychlejší orientaci, kdo je kdo. Zároveň jsem dodal nová hlášení z mise 2 od A23 a také z misí 24 a 25.
Všechny dokumenty jsou Wordovské, takže si je můžete přímo stáhnout a v případě potřeby jednoduše upravovat.
26.5.2010 03:09 - Fishbone
nechci ti do toho nijak kecat, ale přejít z pdf na word mi příde jako krok zpět...
26.5.2010 10:09 - Jerson
Jenže je to o dost jednodušší, když si nový hráč může stáhnout už předvyplněné hlášení a změnit jen tělo. A taky mám méně souborů ve složce, nemusím sledovat, co jsem už upravil a převedl a co ne - vidím chybu, opravím, uložím na disk a znovu nahraju, místo abych hledal, kde je chyba v originálu, ukládal, převáděl, ukládal, nahrával.
26.5.2010 11:38 - Fishbone
Je to tvuj projekt:)
26.5.2010 11:49 - Jerson
Myslíš? Já mám pořád dojem, že tenhle projekt by byl ničím bez dalších deseti aktivních, dvaceti občasných a třiceti náhodných hráčů :-) Omegu rozhodně neberu jen jako "svůj" projekt :-)
26.5.2010 11:54 - Nerhinn
No, musím se přiznat, že
Jerson píše:
v případě potřeby jednoduše upravovat.

tohle mě tak trochu trápí. Mám tendence to jednoduše upravovat.
26.5.2010 11:58 - Jerson
Myslíš své, nebo cizí? Podotýkám, že se snažím opravovat jen chyby u lidí, kteří mi to povolili / nezakázali, tedy kromě matoucích chyb jako špatný rok nebo špatné číslo mise.
Btw. co říkáte na fotky, je to s nimi přehlednější, nebo ne?
26.5.2010 12:18 - Nerhinn
Cizí, samozřejmě.
Fotky... jsou taková blbůstka. Proč ne.
26.5.2010 12:38 - Fishbone
myslel sem že fotky sou tam hlavně kvuli tištěné verzi
26.5.2010 13:50 - Ebon Hand
Mise od A23 mi nejde stáhnout.
Merline moc pěkný hlášení (obě), ten policejní styl si tam dával úmyslně?
Hezký posun Rusa na Mongola a hodnocení Ira a Němce, včetně jejich přehmatů, mě taky moc pobavilo. :-)
26.5.2010 13:59 - Merlin
Ebon: děkuji..paolo je polda, tak jak by jinak psal hlášení, než jak je zvyklej (i když samozřejmě není až tak úření)
26.5.2010 14:01 - Nerhinn
Btw... až dosud jsem netušila, že hlášení z misí jsou ve skutečnosti soutěží.
26.5.2010 14:06 - Merlin
Nerhinn píše:
Btw... až dosud jsem netušila, že hlášení z misí jsou ve skutečnosti soutěží.
he? to jsem se mohl popsat mnohem v lepším světle :D
26.5.2010 14:09 - Nerhinn
Merlin píše:
to jsem se mohl popsat mnohem v lepším světle

Začínám být opravdu ráda, že jsem si ten komentář k misi (alias "Mise a já") v hlášení neprosadila :-P
26.5.2010 14:10 - Ebon Hand
Vím, že je polda. Spíš mě zajímalo jestli si snažit nějak předělat současnou policejní mluvu jako by k té dobové. Jelikož tam užíváš přiměřenou sílu ač si nejsem jist, jestli v Americe něco takovýho řešili, ale líbí se mi ti pachatelé, podezření a celý podtón. :-)
26.5.2010 14:19 - Merlin
Asi ne..přiměřená síla mi asi kapku unikla..:)ale jinak jsem se snažil to připodobnit
26.5.2010 14:21 - Merlin
Ebon: btw. a to ještě nevyšlo najevo mé "hodnocení" agentů :)
26.5.2010 14:46 - Ebon Hand
To jsem samo, po prohlášení o Mongolech a psychopatických Irech, hledal. Ale nejsou pověšená..
26.5.2010 16:06 - Jerson
Ebon Hand píše:
Mise od A23 mi nejde stáhnout.

Opraveno.

Nerhinn píše:
Začínám být opravdu ráda, že jsem si ten komentář k misi (alias "Mise a já") v hlášení neprosadila :-P

Já ti ho nezakázal. V hlášení bych rád jen úplně úvodní info a pak si můžete psát co chcete. Jediné co jsem upravil byl "Molotovův koktejl" na "zápalnou láhev".
26.5.2010 22:47 - Fishbone
Hezký jak má každej jinej styl při psaní hlášení
jinak zajímavý mise;)
27.5.2010 16:15 - Goran
To policejní hlášení je výborné, hlavně jak ze sebe zamlčením existence dalších agentů udělal děsného akčního hrdinu :)
27.5.2010 17:13 - Colombo
.doc? Tak si to nepřečtu:(
27.5.2010 18:24 - Jerson
A které sis nestihl přečíst?
2.6.2010 13:50 - Goran
Plánuje se nějaké hraní na příští (nebo přespříští) týden?
2.6.2010 16:52 - Jerson
Až do konce června ne, protože kluci mají zkouškové.
2.6.2010 17:30 - sirien
Colomb: .doc je docela universální formát, pokud ho neotevřeš, pak otevři dveře a zavítej do běžného elektronického světa ;)
1.7.2010 22:13 - Jerson
Přidal jsem soukromou misi Imogen "Návrat do Colorado Springs"
8.7.2010 17:28 - Jerson
Tak poslední misi na FF jsem totálně zvoral - ne herně, ale hráčsky rozhodně.
8.7.2010 17:52 - Nerhinn
Hrome, byla jsem předstihnuta. I tak...

Chtěla bych se omluvit svým spoluhráčům. Hraní RPG je u mě vždycky takovým kompromisem mezi touhou si zahrát a strachem z cizích lidí. Když k tomu ale připočtu i některé další faktory (koncept Omegy - inkognito - a částečně i pravidla mi úplně nesedí), převážila negativa; přesto jsem do hry ale šla a stálo to za prd. Takže se odteď omezím jen na hraní s lidmi, co znám, eventuelně na šlechtičny, pirátky a děvky, které mi jdou o poznání lépe. Každopádně sorry.
9.7.2010 19:59 - Ebon Hand
Copak se stalo?
10.7.2010 20:23 - Jerson
Pět hráčů s natolik rozdílnými představami o hře, že to prostě nešlo sladit, a hlavně ač jsem už se všemi hrál, tak mě nenapadlo, abychom si před hrou řekli, co kdo vlastně chce.
12.7.2010 13:44 - Ebon Hand
To je úskalí tvého stylu multihry. Už na misi na slezině v Brně mi přišlo, že hráči měli opravdu dost odlišná očekávání, ačkoliv jsme se to před hrou snažili sladit. A tím, že hráči hrají v pro ně neznámých či málo zažitých pravidlech a ty jen herně interaguješ na jejich kroky, tak se to ještě víc komplikuje.
12.7.2010 16:34 - Jerson
O pravidla prakticky nikdy nejde, v tomto případě fungovala v pohodě, alespoň z mého pohledu - možná na to budou mít hráči jiný názor.
Nicméně když to tak vezmu, hraju prostě strašně málo, protože se mimo srazy s nikým nesejdu v odstatečném počtu.
12.7.2010 21:42 - Jerson
Přidal jsem poslední misi 26 "Plány na stroj".
A po roce se mi podařilo získat posudky a hlášení od Poreninova, zatím tedy půlku - zpracuju a vyvěsím je na net, abyste si mohli počíst.
3.8.2010 12:07 - Jerson
Mám otázku na hráče z Prahya a blízkého okolí - kdo by byl ochoten a schopen sejít se jednou za měsíc na pravidelně hraní, nejspíše v sobotu - přijel bych na odpoledne, odehráli bychom jednu misi a za nějaké čtyři týdny pokračování.
S první sekcí to vypadá všelijak, mám k dispozici jen dva hráče a z toho jeden studuje v Praze, takže potřebuju nějaké "tahouny příběhu".
3.8.2010 13:04 - Naoki
Možná bych mohl.
3.8.2010 17:46 - sirien
velice rád
3.8.2010 17:56 - A15
Předpokládám, že býti cajzl není nutnou podmínkou. V tom případě bych se rád stal dobrovolníkem.
6.8.2010 01:11 - Fishbone
OBCASNE ZCELA JISTE
6.8.2010 10:52 - Ebon Hand
já se taky nějaké té mise zúčastním :-)
8.8.2010 11:13 - Sathel
Občasně bych se zúčastnila.
14.8.2010 16:51 - Balú
Taky bych chtěla, jestli mohu. Prosím :-)
8.9.2010 15:32 - deadfish
je tu nejak mrtvo
8.9.2010 15:54 - Jerson
Protože vše budu zjevně řešit až po sraztu na Dálavě, a na něm se Omega nebude.
8.9.2010 15:56 - Merlin
nebude? to je škoda :) chtěl jsem někoho zbít
8.9.2010 16:02 - Jerson
Jsi jediný, kdo projevil zájem. A já si chci taky užít společnost, jiné hry, filmování a tak.
15.9.2010 15:20 - Borric
Zdravím. Je škoda, že se Omega na Dálavě hrát nebude. Docela jsem se těšil, že si tam zahraji svojí první misi. Nechceš si to Jersone ještě rozmyslet? Dát něco menšího, abych to alespoň vyzkoušel? A propo, jak si mám vybrat A, za kterého bych chtěl hrát? Jsou někde životopisy? Potřebuji někoho pomalejšího, žádného génia, abych to zvládnul.

PS: A pokud přemýšlíš odkud mě znáš, tak jsme se viděli například na Krumlovkách. Já byl ten ožralý a nepříjemný, co ho sebou vláčel A15. :o)
15.9.2010 18:27 - Jerson
Mno, vzhledem k tomu, že mě zájem o Omegu těší se hrát bude, pokud se alespoň tři lidé vyjádří, že chtějí hrát, a průnik jejich volného času bude alespoň pět hodin. Jo, a jejich přístup ke hře a očekávání budou alespoň trochu kompatibilní.

Agenti jsou o téma vedle a jejich chování můžeš vyčíst z posudků. Ti, kteří jsou volní, to u sebe mají napsáno. A pokud si chceš vytvořit vlastního, není problém - prostě si navrhni týpka s důvodem, proč by ho Omega se svým zaměřením chtěla do svých řad a s motivací, aby do Omegy vstoupil. Následně tahle postava projde WTF schvalováním (To znamená, že mi řekneš, co je to za týpka, a když moje reakce nebude "WTF? Tohle ti přijde uvěřitelné? Mně tedy ne", tak ho můžeš hrát. Zbytek charakteru a vlastností se stejně vytříbí přímo v akci.
15.9.2010 22:30 - Borric
Na Omegu už jsem sehnal Lethiana, s kterým jsem to dnes domluvil a doufám, že ještě seženu Sathel. To už jsou minimálně 3, takže se hrát bude. :o)
Zítra začnu pracovat na backgroundu postavy a pošlu ti ji formou PMky, ať víš co čekat. A také na zda se schválí.

EDIT: Tak mám potvreznou účast i od Sathel. Těším se na svou první misi. :o)
16.9.2010 16:28 - Jerson
Hráči chtějí Omegu, hráči ji dostanou :-)
Kromě postavy si taky přečti nějaká hlášení z misí - alespoň konečné shrnutí.
16.9.2010 18:49 - Borric
Na přečtení makám. Ale váhám, zda číst i --> Projekt Omega - příručka Probuzení a Zlaté kolo. Nevím na jakém pricipu se začleňují postavy do hry. Jsou už rovnou agenty se všemi znalostmi v rámco Omegy nebo se teprve verbují z řad civilistů atd.. Pokud je to první možnost, přečtu si tu vše. Pokud spíše druhá, s přečtením bych počkal. Ne, že bych nedokázal oddělit znalosti hráče a charu, ale je to prostě lepší zábava nic nevědět. Přesně v hesle Mundus vult decipi. :o)
Pamatuji si to ze své první ( a bohužel poslední ) hry ENGELu. Ke konci conu jsme si vynutili pointu hry a už to nebylo ono.
16.9.2010 20:55 - Jerson
Rozhodně si to přečti, to jsou informace o hlavních nepřátelích Omegy a tak jako tak bys to před první akcí dostal do ruky k prostudování.
Někdo nastoupí jako hotový agent, jiný přijde k Omeze jako slepý k houslím, takže si vybar, co ti bude vyhovovat. Nicméně informací budeš mít spíše málo než moc, takže si můžeš přečít vše, co je dostupné.
A neboj se, že bys po přečtění něco věděl :-)

Navíc jak sám zjistíš, různá hlášení si protiřeší a neexistuje žádná "pravdivá" verze.
22.9.2010 21:37 - Jerson
přidal jsem několik hlášení:

Mise 6 - A42
Mise 12 - A73 (Poreninov ! :-)
Mise 16 - A14
Mise 17 - A42
Mise 20 - A14
Mise 22 - A14 (aneb jak přijít a vystřílet pár lidí, o kterých si agenti myslí, že jsou nepřátelé)
Mise 26 - A34
Mise 26 - A36
Mise 26 - A37

Tak přeji příjemné čtení, já jdu ještě na posudky
23.9.2010 17:16 - Jerson
Přidána mise 4 - A14
4.10.2010 12:48 - A15
Malá oprava k poslední misi: na tom cáru papíru bylo DHVSS (nikoli DHDSS) - mám skopčáčtinu jen na 5, tak to omluvte.
4.10.2010 16:07 - Jerson
Jo, zato čtení myšlenek v reálném světě máš na desítce - a to jsem ani nevěděl, že i tahle kumpanie má svou zkratku.
4.10.2010 18:40 - A15
Akorát jsem drobet netrefil ten obrázek... ale co, tak to prostě kreslil lempl
4.10.2010 19:13 - Jerson
na popis obrázku si nevzpomínám.

Nicméně bych rád slyšel váš zevrubný názor na misi - co se líbilo, co se nelíbilo, se dalo udělat jinak, lépe, co změnit pro příště ...

Mě třeba napadlo, že pomocí speciálních schopností nepůjde brát úspěchy ze zdroje. Tyhle schopnosti mají být na směřování děje nebo nápravy špatných hodů, případně řešení záseků, ale nemají suplovat dovednosti. Asi by s nimi mělo jít vracet žetony zpět do misek zdrojů a přesouvat je mezi hráči, ale neměly by přímo přibližovat k cíli.

Jo, a co jsem koukal, tak máte jen dva neúspěchy, což je skvělý výsledek - jen mám dojem, že do příští mise vaše postavy nastoupí dosti vyčerpané :-) I když bych se nebránil ani navázání.
4.10.2010 21:13 - Jerson
Nicméně dámy a pánové, kdy bude příští hra? Sathel by mohla v pátek 15.10. Otázka je, v kolik se utrhne Michal a co na to Martin.
5.10.2010 00:08 - Sathel
Ve hře mi chybí charakterizační scény postav, chybí mi odhalování tajemství okolo ostatních postav i mojí vlastní postavy.

1) Věci které neví postavy ani hráči.
Omega má obrovský potenciál být tajemná a tím i pro hráče zajímavá. Chápu, že příprava "překvapení šitého na míru" vyžaduje velké úsilí vypravěče, na druhou stranu kooperativní multikampaň je sice pestrá mozaika, ale co si tam sama nedám, to tam prostě nebude a mně chybí trocha toho objevování proč zrovna já jsem v Omeze, kdo mě doporučil a proč... plány v plánech jiných plánů a pocit vyjímečnosti (ať už pozitivní či negativní).

2) Zvraty, kdy jsme si něco mysleli a teď je všechno jinak.
Např. tahle mise se mi líbila, protože obsahovala varování, že uvnitř Omegy mohou být zrádci, ale jinak jsem se toho moc nedozvěděla o žádné další postavě. Claudie aspoň ukázala, že je bisexuální, co odkryli ostatní?

Chtěla bych příště poznat trochu blíž ostatnní postavy, stačí jeden prvek od každého. Nemusíte mít hotovou postavu s veškerou historií a promyšlenou osobností, abyste mohli prozradit nějaký zajíjmavý charakterový rys postavy.

Např. u Martina Krebse bych chtěla vidět nějaký zvyk, který má. Ta postava se zdá velice účelná, pragmatická, strohá. Nemám z ní žádný pocit. Ale kdybych třeba ukázal, jak se s láskou stará o své zbraně a promlouvá k nim ve španělštině, či je nazývá třeba ženskými jmény, už by k němu Claudie mohla zaujmout nějaký postoj.

U Alexandra je to o trochu lepší, tam aspoň vím, že kouří a je vědec a ti jsou prostě víc stroje než lidi. Nicméně bych taky ocenila, kdyby projevil i lidskou stránku, jakkoliv patologickou.

U Gregoryho mám zas problém s věkem, má mu být 41 ale většina projevů je tak na 20. Chápu, že musí být obtížné hrát o tolik starší postavu, než je hráč, ale myslím, že by třeba pomohlo, kdyby Gregory občas něco "vyprávěl", osoba jeho věku už má nějaké zkušenosti a může vklidu prohlásit: "Tohle mi připomíná, když jsem byl na vojně, tam jsme dostali úkol..." Nebo by mohl být zcestovalý a na místech, kam se vydáváme už někdy byl, takže ví, že do daného lyžařského střediska vede jedna fakt dlouhá cesta s šílenou oklikou, kolem nebezpečného srázu, ze kterého se kdysi zřítilo auto s celou rodinou, bla bla... byl to hrozný incident před 15 lety."

O Evině postavě tady mluvit nebudu, protože to (předpokládám) stejně číst nebude a postavu stejně bude předělávat.

No, to jsem se trochu rozvášnila. Ale snad to vezmete jako snahu o konstruktivní podněty :-) Omega mě baví, baví mě moje postava a hraju ráda ve složení, ve kterém jsme se teď sešli. Jsem ochotná kvůli tomu jezdit do Budějic častěji, takže se snažím, aby ta hra za to stála.
5.10.2010 09:46 - Borric
Poslední mise ve Švýcarských alpách.
Mise byla nevodně naplánována, tedy respektive děj nebyl dynamický. Na začátku se to táhlo jako čínská polévka, prostředek byl jako polévka v hospodě ( řídká ) a konec byl jako thajská polévka: hodně zázvoru a štiplavá. Jak jsem se dostal k polevkovým příměrům se mě neptejte...sám nevím. :o)

To vše vychází z absence příprav předem. Tedy moje poklona Jersonovi za vypravěčské umění vařit z vody, ale má to své nedostatky. Ty se projevují právě v tom, co chybí Sathel a abych se přiznal i mě. Takhle to je jako epizody ze seriálu, kde vázne režie. Možná, kdyby se hráči domluvili předem ( třeba týden ) a mailem poslali, co si představují za misi a co by se tam mělo řešit, tak bys Jersone měl více času na přípravu událostí a střetnutí. A na naplánování tajností v tajnostech a všechno to pletychaření co vás baví.

Ještě k misi. Mě osobně střílení nevadí, koneckonců hraji vojáka, ale na konec mise mi to nějak nesedí. Zvlášť když mise podle kamenů končí úspěchem, ale vůbec to tak nevypadá. Tedy, to by mi vadilo, pokud by se nepokračovalo v misi nadále a byl to její konec. Pokud navážeme v příští hře na tuto misi, v místě kde se končilo, tak mi to přijde v pořádku. Postavy mají šanci napravit co podělali a celkové vyznění mise bude jiné i když ve výsledku skončí třeba neúspěchem. Nemyslím, že by například moje postava neudělala průzkum terénu předem, při kterém bychom se vyhli té nesmyslné akci u továrny. Ta byla veskrze špatná. Jak průběhem, tak naplánováním. Chápu, že nás tlačil čas. Ale probohy, proč mě pořád ostatní zrazovali od průzkumu a strávili jsme tedy tolik času v hotelu, kde se prd dělo a dělalo?

SHRNUTÍ:

- Větší účast koordinátora na dějové lince příběhu( tvorba pozadí ).
- Spíše celistvá kampaň, než jen seriálové útržky.
- Chybí mi inventář postavy. Respektive nějaké osobní vlastnictví. Vadí mi, že
když mi OMEGA milostivě do skříně nepřipraví dlouhou zbraň, tak mám peška.
- Chybí mi prostor pro osobní komunikaci mezi agenty. Lidé si skáčou jak do
řeči tak do jednání ve hře. Neřešíme takové ty mezilidské vztahy mezi
agenty, kteří tvoří malou uzavřenou sociální skupinu. Jsou spolu téměř
pořád a skoro se neznají. Je to jen OMEGA a její mise. Proto tam Sathel není
nic osobního, není na to čas.


P.S. : I přes to, se mohla Claudie o M.Krebsovi dozvědět docela dost věcí, stejně jako ostatní. Ráno cvičí, moc nepije, je proti užívání kokainu, ačkoliv se s ním již zřejmě setkal. A je to nejhorší střelec, který se netrefí, díky poměru 3:3 na kostce, ani z jednoho metru. :D A to, že je Claudie bisexuální, většina postav netuší, protože nebyla přítomna konkrétnímu aktu.

PŘÍŠTÍ HRA 15.10.2010
Pokud to vím takhle dopředu, tak si čas udělám. Akorát je pro mě přijatelnější pozdější čas. Potřebuji a chci být také s rodinou. Pokud by to však nevyhovovalo ostatním, tak se připojím později. Stejně je M.K. praštěn pažbou do oblyčeje, tak může třeba omdlít. Ale raději bych hrál od začátku. :o)
5.10.2010 12:19 - Ebon Hand
Vyjádření k cca 4 misím, co je absolvoval.

Přestaň se obávat railroudu, začni mise plánovat, vést intenzivněji hru a hlavně děj stříhat. Mise jsou rozvleklé. V Německu byly intenzivnější.

Chybí mi tajemno (žádné není, žádná tajůplná organizace v pozadí, která by vše spojovala), zvraty (ty se prostě musí předem připravit), osobní poznání se agentů navzájem a inventář (Martine skvělý nápad).
5.10.2010 12:25 - A15
Osobní vlastnictví - většina agentů má i jiné civilní povolání, jsou výdělečně činní. Běžné výdaje se tudíž neřeší. Standardní výbavu si můžeš sepsat.
Pokud je to něco nadstandardního - upravená brokovnice a spol, tak se to do teď řešilo přes "úspěchy".

Postup v misi, představy hráčů o tom, jak by se měla vyvíjet dále apod. by se dalo řešit ingameově. Snažil jsem se to aplikovat již na horách, ale nějak to zapadlo.
Hráči by sdělili, jak vidí hru do teď, co si myslí, že za tím je. Spíše tedy, jak by chtěli, aby to bylo. Herně se sejdou agenti, shrnou fakta co se zatím dozvěděli a naplánují další postup - co kdo provede. Odpadne tím tápání, nerozhodní hráči místo aby plytce interagovali s okolím si utřídí myšlenky a dají se do akce (ostatní jim mohou dodat nápad).
Dále to rozvíjet nebudu, interpunkce mě začíná nenávidět.

Seriálové útržky jsou z jednoduchého důvodu - málokdy se sejde stejná banda.

15.10. je pátek. V Mongolsku dle zákoníku práce končí robota v 17:00. Pokud přijedu v montrkách (pracovním oděvu), mohu tam býti nejdříve v 17:30

PS: ty sáně jsem neukradl. Zastavení nepřátel v továrně bylo pro vyšší dobro a tudíž i v zájmu majitele saní (i když o tom neví, že je to pro jeho dobro).
5.10.2010 12:42 - Ebon Hand
Mongol píše:
Hráči by sdělili, jak vidí hru do teď, co si myslí, že za tím je. Spíše tedy, jak by chtěli, aby to bylo.

Toto je pro Omegu docela charakteristické, ale připravujeme se o jeden velmi zajímavý aspekt detektivních příběhů. Kdy děj posouvá vypravěč a až třeba důsledkem další mise a objevených důkazů se to spojí s důkazy z misí minulých, které nikdo nedokázal přiřadit. Prostě takové to: "Já si pořád říkal, proč v tom Coloradu vyměnili ty lampy." Zapadnou další střípky do mozaiky, které by jinak upadly v zapomnění.
5.10.2010 15:46 - Sathel
Mongol píše:
Hráči by sdělili, jak vidí hru do teď, co si myslí, že za tím je. Spíše tedy, jak by chtěli, aby to bylo. Herně se sejdou agenti, shrnou fakta co se zatím dozvěděli a naplánují další postup - co kdo provede.


No, můžeme to zkusit, ale trochu se bojím, aby to nebyla nuda, nejhorší co se může při hře stát je dvouhodinové plánování a spekulování co, kdo, kde a proč.
5.10.2010 17:15 - Hugo
Kdyz dovolite tak si jako formu zpetne vazby (byt ne nezbytne k teto konkretni hre, ale spis k Omeze jako celku) dovolim napatlat sem zaznam icq mezi mnou a Ebonem

(16:51:56) McFarrel:
Jersonovi totiz nejak nedochazi ze napady hracu jsou dobre (a mnohdy k nezaplaceni), ale jako s cimkoliv to chce aby to melo hlavu a patu... Jenze tady proste Jerson nechce pripustit, ze je potreba obcas hrace nejak omezit v rozletu v zajmu pribehu.
Jo takhle kdyby se to hralo stylem, ze se pred scenou dohodnou jak scena bude vypadat a to se potombralo jako pevny bod. Jenze tohle je prekopavani za chodu...
(16:55:18) Ebon Hand:
právě, hlavní problém je, že se to dělá běhu normální hry, žádný domluvy dopředu se nekonají
(16:57:24) McFarrel:
No jo no, on se vlastne (tak me ted napada) chytil do vlastni pasti kdyz zavedl na jednu stranu hraci muzou a ridi vsecko, ale na druhou stranu (a zaroven ale pritom soucasne !!!) zrusil metagame...
(17:00:17) Ebon Hand:
jj, já jsem o tom jedno docela často přemýšlel a došel jsem k závěru, že nejlepší hry, které jsem u něj zažil, nebyly dílem jeho vypravěčského umu, ale super interakcí hráčů samotných
(17:00:56) McFarrel:
Tohle by mozna slo (chtelo by prakticky overit), provest tak, ze se bude stridat scena a metascena (presneji v opacnem poradi), v metascene se dohodne metaherne jak bude scena vypadat a ve scene se pak odehraje, s tim ze do sceny metagame nepatri (protoze mame metasceny) a zasah a meneni za chodu je nepripustne (pokud se nejedna o nejakou zvlastni schopnost, typu toho hrace z Druhe valky o svet a jeho schopnosti menit cas - "to je ale blbej plan" - nicmene to uz je zase mechanicky podchycene)
Shrnuto mam pocit ze Jerson ma dobre zmaklou mechanickou stranku veci, ale herni dramaturgie jde od pr...
Souhlasim s tvym poslednim postem...
(17:08:13) Ebon Hand:
já nevím, musím se přiznat, že mě metascény dost narušují prožitek ze hry a moc je nemusím. Mám rád ponoření do hry samotné, kdy nikdo přesně neví, jak budou další postavy reagovat. Jenže to musí mít nějaké mantinely, které DM udržuje a tím drží jak napětí, tak hlavně uvěřitelnost příběhu a toku scén.
(17:09:30) McFarrel:
Ja nenavrhuju obecne platne reseni, ja spekuloval nad resenim Jersonovych podminek. Netvrdim taky ze vysledek by byl nejaky zazracny. Jenom rikam ze by to mohlo fingovat...

---

(15:03:18) McFarrel:
Kdyz vono se obavam je pro tu atmosferu zasadni problem aby DM delal Dramaturga... (nebo v obecnejsim uhlu pohledu nekdo delal dramaturga). JInak jde cela atmosfera do korpu. Pokud nebude nekdo kdo bude dbat nad tim, aby byla zachovana atmosfera, dramaticnost a tak, tak je to v pr. Cim vic lidi do toho fusuje tim vetsi zmatek v tom je. Tohle je totiz to co se strasne vytyka Altaru - DM ma vzdycky pravdu. Jenze to nekteri nechteji slyset (aniz y uvazovali nad tim k cemu a jak to je minene)...
Viz obecne Rukovet Pana Jeskyne...
(15:06:52) McFarrel:
A to je ale zase proti Jersonovu "nabozenstvi"
(15:09:50) Ebon Hand:
mě přišlo, že se ani moc nesnažil, zase si dřepnul na židli a nechal všechny dělat co chtějí a už zase bylo "tak se ptejte..", což mě úplně irituje.
A přiznejme si Jersonova hrůza z nadpřirozených jevů, vedla až tak daleko, že ačkoliv se mělo jednat o knihu mrtvých, tak jsme se k ní vůbec nedostali a ani jsme se nedostali do destinace, kde měla být vykopaná..
(15:11:16) McFarrel:
Jerson si mele dve mantry:
1) hra funguje bez zasahu DM (at se deje co se deje)
2) nadrpirozene (neprirozene) veci nefunguji a nejsou (protoze ja na ne neverim a tudiz ani ty nesmis)
5.10.2010 17:27 - Sathel
Mongol píše:
...většina agentů má i jiné civilní povolání...
Dovedete si to reálně představit? Takoví obyčejní vikendoví agenti :-) Ti dobře situovaní pracují 8h denně, šest dní v týdnu (ti šťastnější mají v sobotu odpoledne volno), ti méně štastní makají 10-12h denně třeba v Baťově továrně.
5.10.2010 19:59 - Borric
Civilní povolání je naprostá stupidita. Je to dobré maximálně jako krytí, ale nemohlo by to fungovat, jak píše Sathel. A protože mi tohle bylo jasné, je například moje postava tulák, respektive válečný vysloužilec. Žádné omezení, žádné závazky k někomu jinému, než k Omeze a tak by to mělo být. Agenti by se ve svém volnu měli vzdělávat, regenerovat, udržovat v kondici, popřípadě školit jiné v oborech, které zvládají mistrovsky. Faktem je, že k tomu je potřeba více než jen dvě místnosti, které jsou sídlem sekce 1. Tato neuvěřitelnost OMEGY jako tajné organizace mě právě ruší. Takhle to vypadá, jako spolek nadšenců, například entomologů, kteří se na jeden týden v měsíci sejdou a jdou chytat vzácné brouky do Alp. Kde je to tajemno z kterého čiší síla/starobylost/moc tajné organizace? Parta lidí se sejde v místnosti, kde jim projektor řekne co mají dělat a tak jdou. Tedy nejdříve si jdou zabalit šaty a pak vyrážejí. O přijímání nových členů do řad Omegy nemluvě. Mám pocit, že kdybych hrál za postavu, tak jak mám, tak bych potulující se slečnu naší centrálou( ty dvě místnosti ), vyprovodil velmi razantně.

Každopádně, nechci tu jen prznit. Opravdu musím vzdát hold Jersonovi, ať si kdo chce co chce píše, za jeho schopnost vařit takzvaně z vody. Na to, že šil dobrodružství na koleně ( alpská mise ), tak to bylo pěkné i s detaily.
5.10.2010 21:41 - Sathel
Shoduju se s tebou v tom, že mise i celá organizace Omega by měla být víc připravená, propracovaná do větších detailů i se zákulisím. Nicméně Jerson se tváří, že to nechce vymýšlet sám a čeká, co si na sebe hráči připraví sami. Naneštěstí většina hráčů (a tím spíš, když každou misi hrají jiní hráči) s takovými privilegii neumí či nechce zacházet. Mně samotnou to docela štve, mám pocit, jakoby Jerson neměl zájem, co s jeho světem a organizací bude. To ale vzápětí vyvrátí, když vetuje nějaký prvek představený hráčem (což mě štve ještě víc - tolik snahy a pro nic!). Abych to zmírnila: slyšela jsem přednášku o multikampani a chápu Jersonův záměr. Proto jsem se rozhodla do hry začít vstupovat víc jako "vypravěč" (minimálně pro příběh mé postavy), protože mě to jinak opět přestane brzo bavit, stejně jako v minulé kampani, jen si nejsem jistá že to bude mít pozitivní výsledky.
5.10.2010 21:48 - Sathel
Hugo píše:
Kdyz dovolite tak si jako formu zpetne vazby (byt ne nezbytne k teto konkretni hre, ale spis k Omeze jako celku) dovolim napatlat sem zaznam icq mezi mnou a Ebonem


Pevně doufám, že k tomu máš i Ebonovo svolení.
5.10.2010 23:20 - Jerson
Sathel píše:
1) Věci které neví postavy ani hráči.

Ty v Omeze určitě jsou - ne že by hich bylo v současnosti hodně, ale jsou tam a šetřím si je. I když jsou věci, které nevím ani já a čekám, až zapadnou do sebe mně. Nicméně v některých oblastech jsem o pár kroků napřed, takže to není jen o tom, co do hry vnesou hráči (ostatně 26 misí toho vnášení nebylo tolik jako v poslední misi)

Sathel píše:
jinak jsem se toho moc nedozvěděla o žádné další postavě. Claudie aspoň ukázala, že je bisexuální, co odkryli ostatní?

Je fakt, že prostor pro osobní projevy nechávám myslím dost velký - příště zkusím vytáhnout nějakou postavu z něčí minulosti, pokud by se nikdo nechtěl projevovat. (zejména Dominikovu postavu, o níž vím v současné chvíli nejvíc.
Ale také bych byl rád, kdybych věděl něco o záměrech postav nebo očekáváních, s jakými šli o Omegy. Nemusí to být zrovna hledání Svatého grálu, ale nějaký osobní příběh se dá určitě rozvíjet.

Borric píše:
To vše vychází z absence příprav předem. Tedy moje poklona Jersonovi za vypravěčské umění vařit z vody, ale má to své nedostatky. Ty se projevují právě v tom, co chybí Sathel a abych se přiznal i mě. Takhle to je jako epizody ze seriálu, kde vázne režie. Možná, kdyby se hráči domluvili předem ( třeba týden ) a mailem poslali, co si představují za misi a co by se tam mělo řešit, tak bys Jersone měl více času na přípravu událostí a střetnutí. A na naplánování tajností v tajnostech a všechno to pletychaření co vás baví.

Věř mi, že dokážu vytvořit misi se spádem během deseti minut, a stačí mi k tomu deset jednoslovných podnětů od hráčů, co by chtěli v misi mít. Moje připravené hry byly o ještě o řád utahanejší - já jsem totiž ve vymýšlení velmi špatný, tak špatný, jak dobrý jsem v kombinování nadhozených náznaků. (Tedy sám nic nevymyslím, ale řekneš mi "roztržitý profesor v cylindru a honička ve vlaku", a dám ti misi se spádem jak lavina v Alpách :-) Na druhou stranu "najít Smithse" mi nestačí. "Dojít si pro Smithse" nebo "vyhrabat Smithse (v jednom kuse)" je pro mou fantasii mnohem lepší.

Ale samozřejmě pokud budu znát nějaké záměr týden dopředu, budu mít týden na vymýšlení různých nápadů, prostřední, scén, lidí, a je jedno, že je všechny nepoužiju, takže požadavky dopředu ocením. To že mám nejraději přípravu přímo před hrou spočívá v tom, že náměty hráčů refletují jejich aktuální rozpoložení a přání.

Jinak by se mi nejvíc líbilo, kdyby tyhle náměty zazněly in game, třeba při přípravě mise. Třeba stylem "v Alpách budeme potřebovat lyže. - A taky zbraně. - Jo, ale ne granáty, těmi tak akorát strhneme lavinu. Co ty jednoruční automatické pistole, aby se daly použít i na lyžích? - Já si ten granát stejně vezmu. Co když zase budeme muset lézt do nějaké jeskyně. - Zbraně? Pche. Až zapadneme sněhem, bude se hodit hlavně vodka. A taky musíme mít brýle na sněžnou slepotu. - Nějaké slušivé, v takovém středisku potkáme určitě bohaté továrníky z Německa, kteří se chtějí pobavit s dámou."

A hned vím, že bych do hry mohl zakomponovat přestřelku na lyžích, důvod použít granát na lavinovém poli, oslepující sníh, snobské Němce na výletě, a dalších deset nápadá mi vyvstane jejich kombinací.

Borric píše:
Ještě k misi. Mě osobně střílení nevadí, koneckonců hraji vojáka, ale na konec mise mi to nějak nesedí. Zvlášť když mise podle kamenů končí úspěchem, ale vůbec to tak nevypadá

Popravdě - kdy začnou postavy střílet vůbec neovlivňuju. Fakt. Je mi jedno, jak sitauci chcete řešit. Navíc váš cíl byl "zachránit Smithse", počet bodů tomu odpovídal. Přesněji popsal jsem situaci tak, aby odpovídal.

Navázání je možné, úmyslně jsem nechal konec takto otevřený (poprvé), protože by se mi i líbilo. Přeci jen jste odstamtud jen tak tak utekli.
To že jste ne místě, kde se nic neděje - Sathel mi o tom psala. Já vás nechci násilím tlačit do akcí, přijde mi to zbytečné násilí (navíc třeba se chcete projevit i jinak). Ale můžu to dělat - vždycky můžou do dveří vlastnou dva týpci se samopaly, nebo alespoň postřelený domorodec dožadující se pomoci. Asi by se nám hodil nějaký signál od hráčů, kdy mám posunout děj.

Borric píše:
- Chybí mi inventář postavy. Respektive nějaké osobní vlastnictví. Vadí mi, že když mi OMEGA milostivě do skříně nepřipraví dlouhou zbraň, tak mám peška.

Pokud ti nestačí vybavení poskytované Omegou, můžeš si pořizovat vlastní za úspěchy - zbraně, auta, lodě ... cokoliv, co bude přijatelné. V případě speciálních věcí si to můžeš dát jako cíl mise - Charles (A14) takhle přišel k experimentálnímu vrtulníku. Packa (A16) má zase vlastní pancéřované auto s tajnými schránkami na zbraně. Díky Michalovi jsem do výbavy zařadil i vysílačky (ale když je v jedné misi nějaký agent rozbije nebo mu je sebere Gestapo, tak v další jiná skupina nedostane nic, protože se prostě musí vyrobit.)
Ještě jedna věc - kartičky z mnoha důvodů považuju za lepší než vypsané vybavení. Ale nemůžu vyrobit všechno - mám jich tunu a stejně mi v každé hře něco chybí. Takže pokud narazíte na něco, co nemám, pošlete mi alespoň obrázek a já do příští hry vyrobím nové vybavení. Pokud pro někoho není výbava důležitá, nemusí si ji brát, běžné věci předpokládám automaticky a pro Claudii ani nebudu vyrábět tunu speciálních kartiček jen proto, aby měla co nechávat v autě :-)

Borric píše:
- Chybí mi prostor pro osobní komunikaci mezi agenty. Lidé si skáčou jak do řeči tak do jednání ve hře. Neřešíme takové ty mezilidské vztahy mezi agenty, kteří tvoří malou uzavřenou sociální skupinu. Jsou spolu téměř pořád a skoro se neznají. Je to jen OMEGA a její mise. Proto tam Sathel není nic osobního, není na to čas.

Tak, a teď jsem v pasti. Na jednu stranu misi málo tlačím dopředu, na druhou stranu nemáte čas (nebo vám nedávám čas? - fakt nevím) na mezilidské vztahy. Nějaký nápad, co s tím? Sathel navrhovala zaměření scén na určitě věci - vykresnení charakteru, posun v ději, atd ... ale s tím mám spíše špatné zkušenosti (hlavně proto, že direktivní nařízení mi přijde jako brutální nátlak, a sami hráči často neví dopředu, co ve scéně chtějí.

Nicméně - kluci (A14, A15, A16 se po několika společných misích začali dost poznávat, z posudků je to i vidět. Bylo to tedy tak od třetí společné mise a byli jen tři, ale myslím, že vztahy se časem rozvinou, i když na ně nebudete hodně tlačit. Nicméně můžete je řešit víc, já to určitě uvítám.

Začátek hry je mi volný - nejraději bych měl všechny na místě od začátku. Dokážu dát misi pro pět lidí za pět hodin bez nějakých extra hluchých míst, když budu vědět, že jsem limitován časem. Takže jde jen o poslední busy, případně rozvoz.

Ebon Hand píše:
Chybí mi tajemno (žádné není, žádná tajůplná organizace v pozadí, která by vše spojovala)
Agenti ví o dvou až čtyřech. Jak moc jsou propojené je ještě otázka.
Jestli tajemnem myslíš paranormální jevy, tak s těmi zatím šetřím, i když ne tak moc.
Píše:
zvraty (ty se prostě musí předem připravit)
těžko připravovat, pokud to nemá být railroad. Ale zvraty myslím dokážu vymyslet i za pochodu, pokud budu vědět, o čem mise bude a co hráči čekají (protože zvrat, který půlka lidí čeká je na houby, připravený nebo ne.)

Mongol píše:
Postup v misi, představy hráčů o tom, jak by se měla vyvíjet dále apod. by se dalo řešit ingameově. Snažil jsem se to aplikovat již na horách, ale nějak to zapadlo.
Pokud myslíš tu zkratku, tak ta byla super a přesně pasovala do hry - jak říkám, opravdu u téhle mise chci pokračování. Stejně tak to co Sathel naordinovala Smithsovi mi dalo dost dobré vodítko pro větší zosobnění agentů.

Mongol píše:
Hráči by sdělili, jak vidí hru do teď, co si myslí, že za tím je. Spíše tedy, jak by chtěli, aby to bylo. Herně se sejdou agenti, shrnou fakta co se zatím dozvěděli a naplánují další postup - co kdo provede. Odpadne tím tápání, nerozhodní hráči místo aby plytce interagovali s okolím si utřídí myšlenky a dají se do akce (ostatní jim mohou dodat nápad).

Rozhodně se hodí shrnutí, co agenti doteď zjistili a co by z toho mohlo plynout, klidně i v průběhu mise. Když říkám, že máte klást otázky, tak tím myslím hlavně to, že si ze získaných údajů vytvoříte nějakou hypotézu (nebo dvě), najdete nejistá místa, která vám pomocí otázek zodpovím.

Mongol píše:
Seriálové útržky jsou z jednoduchého důvodu - málokdy se sejde stejná banda.

Ano, tohle je zásadní - i při hraní s jednou skupinou to prostě ne vždy vyjde. Ale i když mise mají několik linií, pořád je za nimi jeden příběh, který se nakonec spojí.

17:30 je pohodový čas pro začátek, pokud opravdu začneme.

Ebon Hand píše:
Toto je pro Omegu docela charakteristické, ale připravujeme se o jeden velmi zajímavý aspekt detektivních příběhů. Kdy děj posouvá vypravěč a až třeba důsledkem další mise a objevených důkazů se to spojí s důkazy z misí minulých, které nikdo nedokázal přiřadit. Prostě takové to: "Já si pořád říkal, proč v tom Coloradu vyměnili ty lampy." Zapadnou další střípky do mozaiky, které by jinak upadly v zapomnění.

Jak už jsem psal - nápady hráčů beru jako inspiraci, ale snažím se k tomu přidat nečekané věci, aby na překvapení došlo. A zejména ty související věci - to se už v misích několikrát projevilo. Ostatně i proto jste řešili, kde by se ve Švýcarských Alpách vzala továrna na rybí konzervy.

Sathel píše:
No, můžeme to zkusit, ale trochu se bojím, aby to nebyla nuda, nejhorší co se může při hře stát je dvouhodinové plánování a spekulování co, kdo, kde a proč.

Myslím, že tohle lze zkrouhnout celkem snadno - alespoň ve třech lidech to jde, v pěti holt dáme omezený čas a uvidíme. Nicméně pokud budete mít alespoň jednu verzi toho co se stalo, budete také vědět, co dělat dál.

Hugo píše:
Jenze tady proste Jerson nechce pripustit, ze je potreba obcas hrace nejak omezit v rozletu v zajmu pribehu.

Omeziot hráče v rozletu? To budu potřebovat vysvětlit více. Já mám spíše dojem, že by hráči potřebovali sem tam kopanec, aby letěli alespoň trochu. Můžu brzdit rozkecávání, ale viz výše - jak mám vědět, že z toho nebude charakterizační scéna?

Hugo píše:
jj, já jsem o tom jedno docela často přemýšlel a došel jsem k závěru, že nejlepší hry, které jsem u něj zažil, nebyly dílem jeho vypravěčského umu, ale super interakcí hráčů samotných

Ano, a popravdě - tak by to podle mě mělo být. Když je nás ve hře šest, a každý vnese šestinu nápadů, tak nikdo neví všechno a všichni se pobaví. Nebo ne?

Ebon píše:
já nevím, musím se přiznat, že mě metascény dost narušují prožitek ze hry a moc je nemusím. Mám rád ponoření do hry samotné, kdy nikdo přesně neví, jak budou další postavy reagovat. Jenže to musí mít nějaké mantinely, které DM udržuje a tím drží jak napětí, tak hlavně uvěřitelnost příběhu a toku scén.

Vidím to naprosto stejně - byl bych nejraději, kdyby se Omega nemusela řešit metaherně vůbec. A místo "dohodneme se, o čem tahle scéna bude" bych raději viděl "Tak Gregu, kde ses vlastně naučil pilotovat? - Jo Gregu, jsi tu nejstarší a nic o tobě nevíme (řešeno ostatními)." A tím je jasné, o co půjde v další scéně. Nebo naopak když ostatní řeknou "Na to není čas, zeptáš se ho potom," je jasné, že další scéna má být akce. Přičemž já to můžu navodit nebo podpořit ledasjak, třeba skrz CP, nebo popisem detailu, kterého si ostatní všimnou.
Totéž s odhalováním stop - jak Sathel řešila ten dopis, co našla v pokoji, bylo fajn vědět, co ostatní přijmou a co ne (i tom, že když se shodnete vy, tak já nebudu prosazovat svůj názor), ale zpětně mě napadlo, že by to šlo také řešit in game - třeba že Claudia přijde a řekne "Smith tu pro nás nechal dopis," a někdo řekne "to těžko, to by bylo brutální porušení utajení, to by se musel zbláznit" a Claudia naváže "ono je to zašifrované, ale bylo to v jeho pokoji a je to jeho písmo" (což se může řešit později, jak to Claudia ví.)

Otázka je, zda byste to takhle chtěli hrát, tím myslím řešit co nejvíc věcí ingame a nejlépe tak, aby se předkládaly spíše pohledy postav než faktické skutečnosti, protože to první lze snáze přihnout a upravit podle potřeby a reakce ostatních.

Píše:
Jerson si mele dve mantry:
1) hra funguje bez zasahu DM (at se deje co se deje)
2) nadrpirozene (neprirozene) veci nefunguji a nejsou (protoze ja na ne neverim a tudiz ani ty nesmis)

Nikoliv.
1) DM zařizuje hlavní CP, vnější události a další věci. Hlavní jsou ale postvy hráčů, kolem nich se hra má točit.
2) věci nemsí vypadat jako evidentní nadpřirozené, okultní nebo magické praktiky, protože se s nimi půlka postav (i hráčů) nedokáže srovnat, jelikož nesedí do světa.
Proto taky "nadpřirozené" jevy vypadají tak, že se po městě pohybuje policajt, kterého vlastně nikdo nikdy nepotkal. Nebo koordinátor, kterého si lidé nepamatují, pokud jim neřekneš, co přesně měl dělat.

Sathel píše:
Dovedete si to reálně představit? Takoví obyčejní vikendoví agenti :-) Ti dobře situovaní pracují 8h denně, šest dní v týdnu (ti šťastnější mají v sobotu odpoledne volno), ti méně štastní makají 10-12h denně třeba v Baťově továrně.

Vzhledem k tomu, že takto fungovala a funguje většina reálných agentů, tak velmi snadno. Samozřejmě ti lepší mají civilní povolání jako zástěrku, ale řada ostatních začínala opačně - dostali výcvik a pak normálně pracovali, jen "ve volném čase" agentovali. Ale není to pro všechny. Na druhou stranu nechci direktivně určovat ani jedno, ani druhé - Omega platí tolik, že agenti normálně pracovat nemusí, pokud to není v jejich zemi povinnost, ale pokud jim to čas dovlí, tak klidně pracovat můžou.

Borric píše:
Agenti by se ve svém volnu měli vzdělávat, regenerovat, udržovat v kondici, popřípadě školit jiné v oborech, které zvládají mistrovsky. Faktem je, že k tomu je potřeba více než jen dvě místnosti, které jsou sídlem sekce 1. Tato neuvěřitelnost OMEGY jako tajné organizace mě právě ruší.

Omega má vlastní základnu, velkou. Mohl sis všimnout, že se o to pohádali Greg a Alexander (protože každý má na tu základnu jiné vzpomínky a jiný názor.)
Nicméně tvá neuvěřitelnost je klasický paradox - tohle fungování tajné organizace jsem převzal od jedné reálně existující v minulosti, i když jich bylo mnohem víc.

Borric píše:
Takhle to vypadá, jako spolek nadšenců, například entomologů, kteří se na jeden týden v měsíci sejdou a jdou chytat vzácné brouky do Alp.
Řada tajných služeb a speciálních jednotek začínala mnohem hůř - deset lidí a první akce ne moc slavná nejsou až takovou výjimkou.
Je fakt, že to přijímání jsem udělal schválně - dřív jsem to s lidmi řešil osobně, ale reakce byly různé, takže jsem chtěl vidět, jak si poradí lidé, kteří tím už prošli. Retrospektivně to můžu odehrát i s tebou - jen je to časově náročné. A také se projeví, že člověk, který od začátku neví, co by chtěl dělat v organizaci, kterou ani nezná, jen tuší něco o její činnosti je pro ni nevhodný. Půlka agentů by se při odehrávání náboru do Omegy pravděpodobně ani nedostala.
_________________________________

Potud moje reakce, teď taky nějaký pohled.

Mise byla rozvleklá, přičemž některé věci zůstaly nepovšimnuty (třeba starožitná pistole v rukách starého horala), takže dané scény vyzněly do prázdna.
Líbilo se mi, jak jste hráli, i vnášení vlastních nápadů (i když některé jsem musel zamítnout - obyčejný dopis, nebo jakákoliv vysílací věž v chatě horala.) Z mého pohledu byla i interakce postav docela dobrá, na to, že Martin hrál druhou misi a Eva první. Tady si opravdu myslím, že vyladění hráčů na podobný styl hraní i vyladění postav a projevení jejich charakterů zabere čas, který se nedá moc zkrátit.
Dobré bylo i přehazování vybavení, i když šlo o srandu.
Spád zkusím příště dodat, trochu dramaturgie také. Stříhání scén mi myslím šlo lépe než posledně (a trefoval jsem se do momentů, kdy se ozývala Sathel).
Musím víc dávat pozor, kdo co říká, a nenechat se vyrušit.

Takže ... co tedy příště?
5.10.2010 23:32 - Jerson
Ach bože, takový wall of text :-((

Ještě k Sathel - Omega má fungovat na skupiny. Tedy představa je, že každá sekce Omegy bude obsahovat jednoho koordinátora a pár agentů a nikoho dalšího, přičemž koordinátor bude vlastně napůl GMPC, která ale nechodí s hráčskými postavami.
A primární zdroj úkolů budou jiné skupiny, tedy jejich hlášení a to, jak na ně dotyčná skupina naváže. Hráči si řeknou co by chtěli, Koordinátor GM jim vytvoří zápletku a příběh už vytváří společně. Pozadí na začátku nemusí znát ani GM - ostatně mámzkušenost, že ať vymyslím cokoliv, hráče to stejně nepřekvapí tolik, jako když vezmu půlku jejich úvah, přidám vlastní prvky a mám základní výsledek.
A další předpoklad je, že téměř třicet odehraných misí z různých prostředí má už potenciál generovat vlastní zápletky.
Mohl bych pozadí vymyslet sám už teď, ale ani zdaleka nebude tak dobré jako to, na které přijdu během hry - nebo spíše na jaké přijdu o pár kroků dříve než hráči.
6.10.2010 08:38 - Borric
Jerson píše:
Tak, a teď jsem v pasti. Na jednu stranu misi málo tlačím dopředu, na druhou stranu nemáte čas (nebo vám nedávám čas? - fakt nevím) na mezilidské vztahy.


Upřesním, co jsem myslel. Sejdeme se, po chvilce začneme hrát. Já jako hráč vím, že mise musí skončit dnes s ohledem na seriálovitý styl a tak jedu. Kvůli tomu jedná ukvapeně i postava. Nemá tolik času na to či ono a mezitím je řešení mezilidských vztahů mezi agenty. Tlačení mise je i záležitostí hráčů a v hotelu v Alpách jsme to nevychytali mi, ale je to jasná ukázka. Například já čekal, že se v hotelu bude mezi agenty něco odehrávat, nějaká vedlejší dějová linka. K ničemu však nedocházelo a stávalo se to více a více rozvláčnější. I proto jsem pořád chtěl jít pro věci do auta a na průzkum ( ač mi docházelo, že zbytečně ), aby se něco dělo. Třeba bych náhodou na něco narazil nebo by mě napadlo nějaké zvíře či jiný nepřítel a podobně.

Co se týká meta žblepta a jiných věcí ve hře. Jsem pro, aby se vždy mluvilo za postavy, tuším tomu říkáte ingame mluva. Určitě by to posunulo atmosféru k lepšímu.

Je dobré vědět, že tu ta možnost s osobním majetkem je. Díky alespoň za to.

Příště? Jsem jednoznačně pro navázání dějové linie na předchozí hru.
6.10.2010 10:25 - Hugo
Sathel píše:
Pevně doufám, že k tomu máš i Ebonovo svolení.

Ano, domlouval jsem se s nim predem...

Jerson píše:
Věř mi, že dokážu vytvořit misi se spádem během deseti minut, a stačí mi k tomu deset jednoslovných podnětů od hráčů, co by chtěli v misi mít. Moje připravené hry byly o ještě o řád utahanejší - já jsem totiž ve vymýšlení velmi špatný, tak špatný, jak dobrý jsem v kombinování nadhozených náznaků. (Tedy sám nic nevymyslím, ale řekneš mi "roztržitý profesor v cylindru a honička ve vlaku", a dám ti misi se spádem jak lavina v Alpách :-) Na druhou stranu "najít Smithse" mi nestačí. "Dojít si pro Smithse" nebo "vyhrabat Smithse (v jednom kuse)" je pro mou fantasii mnohem lepší.

Ale samozřejmě pokud budu znát nějaké záměr týden dopředu, budu mít týden na vymýšlení různých nápadů, prostřední, scén, lidí, a je jedno, že je všechny nepoužiju, takže požadavky dopředu ocením. To že mám nejraději přípravu přímo před hrou spočívá v tom, že náměty hráčů refletují jejich aktuální rozpoložení a přání.

Jersone NIKDO po tobe nechce railroad (teda spon tak tochapu, opravte mne jestli se mejlim), nicmene ten druhy odstavec stoji za uvahu. Ono totiz pokud si clovek obcas rozmysli nejake vtipne momenty (v podstate jsou to takove hacky) a nekam si je poznamena, muze to kurevksy usetrit namahu a cas. Spousta veci se da pozdeji recyklovat (jen se malinko obmeni kulisy), pripadne to co se nevyuzilo nekde, da se vyuzit pozdeji jinde...

Jerson píše:
Popravdě - kdy začnou postavy střílet vůbec neovlivňuju. Fakt. Je mi jedno, jak sitauci chcete řešit. Navíc váš cíl byl "zachránit Smithse", počet bodů tomu odpovídal. Přesněji popsal jsem situaci tak, aby odpovídal.

V nekterych situacich by se o tom dalo pochybovat, ale vzhledem k tomu ze DM ma v hre tohoto typu zodpovednost za post dramaturga je ti v poradku (pokud je to pro dobro pribehu)

Jerson píše:
Tak, a teď jsem v pasti. Na jednu stranu misi málo tlačím dopředu, na druhou stranu nemáte čas (nebo vám nedávám čas? - fakt nevím) na mezilidské vztahy. Nějaký nápad, co s tím? Sathel navrhovala zaměření scén na určitě věci - vykresnení charakteru, posun v ději, atd ... ale s tím mám spíše špatné zkušenosti (hlavně proto, že direktivní nařízení mi přijde jako brutální nátlak, a sami hráči často neví dopředu, co ve scéně chtějí.

Dramaturgicky problem. Direktivne muzes tezko naridit charakterni scenu hraci (neni li predem pripraven divadelni scenar), na druhou stranu muzes direktivne utnout/pribrzdit charakterni scenu kdyz s ni hrac zacina nevhodne a naopak motivovat/postrcit at pokracuje ve vhodnejsim momentu - strih nekam jinam v zajmu dramatu, nebo abys posunul pribeh nebo ukazal nejakou informaci ktera muze byt potom v charakterni scene klicova. Spousta hracu co tohle bude chtit delat ma dostatecnou hracskou uroven a praxi aby ti byla schopna zareagovat dostatecne adekvatne na naznak od vypravece (aneb ono sproste slovo adresovani premisy...)

Jerson píše:
Omezit hráče v rozletu? To budu potřebovat vysvětlit více. Já mám spíše dojem, že by hráči potřebovali sem tam kopanec, aby letěli alespoň trochu. Můžu brzdit rozkecávání, ale viz výše - jak mám vědět, že z toho nebude charakterizační scéna?

Bohuzel si uvedom ze chte nechte, pokud hra ma mit nejakou dramatickou uroven se nekdo musi stat dramaturgem a reziserem v jedne osobe, ktery bude strihat a kopat pro blaho zachovani zakonu dramatu. Samospadem se da ridit fraska, ale vazne minena dramaticka hra tezko.
Cili asi takhle myslim to brzdeni hracu v rozletu. Ano zanasim tam moznost toho, ze nekomu utnu nejakou tu charakterisacni scenu, ale ja se musim snazit jako dramaturg zachovat aby se dej nebredil. Holt to jinak nejde (nebo to zatim neumime).

Jerson píše:
Ano, a popravdě - tak by to podle mě mělo být. Když je nás ve hře šest, a každý vnese šestinu nápadů, tak nikdo neví všechno a všichni se pobaví. Nebo ne?

ANo hraci jako zdroj novych a netusenych moznosti jiste ano, jenze zase musis mit nekde nejakou zpetnou vazbu na pribeh. Jak zajistis aby se genialni a strasne "kul" napad nezvrhl v neco naprosto strasne pitomeho a nepouzitelneho? Jaksi bohuzel jenom reziserskym zasahem rizeny dramaturgem.

Jerson píše:
Nikoliv.
1) DM zařizuje hlavní CP, vnější události a další věci. Hlavní jsou ale postvy hráčů, kolem nich se hra má točit.
2) věci nemsí vypadat jako evidentní nadpřirozené, okultní nebo magické praktiky, protože se s nimi půlka postav (i hráčů) nedokáže srovnat, jelikož nesedí do světa.
Proto taky "nadpřirozené" jevy vypadají tak, že se po městě pohybuje policajt, kterého vlastně nikdo nikdy nepotkal. Nebo koordinátor, kterého si lidé nepamatují, pokud jim neřekneš, co přesně měl dělat.

1) Opakuju se - nechci po tobe railroad ale dramaturgii. Jestli rikam ze do hry nezasahujes, mam na mysli to ze seres na dramaturgii jak na placatej kamen a zaklinas se tim ze je to ve jmenu hracu.
2a) Zase uhejbas. Je naprosto v poradku ze vec ktera vypada ne/nadprirozene ma prirozeny zaklad a vice versa (viz A.C. Doyle a jeho komentar o vylucovani vsech neprirozenych a nadprirozenych vlivu). Narazim na to, ze minimalne dvou hracum pripade (tj me a Ebonovi), ze se stavenim konkretnich situaci snazis dokazat ze ne/nadprirozene veci neexistuji a pokud se to dokazat snadno neda pak nepripustit hrace k moznosti cokoliv overit nebo vyvratit...
2b) Argument ze veci nemuzou z principu vypadat/byt ne/nadprirozene, protoze by se snimi hraci nebyli schopni srovnat je ciry alibismus. Pokud si dobre pamatuju tak jeden ze zakladnich kamenu kampane Omega je o vecech, ktere jsou nebo mohou byt mimo ramec bezneho chapani (hlava nebere) a prichazeni jim na kloub. Vzhledem k tomu ze to castecne tim padem smrdi Weird Tales, H.P. Lovecraftem a oidibnymi, je docela namiste (alespon dle meho nazoru) aby obcas neco hracum (presneji jejich postavam) hlava nebrala. Jak se k tomu postavi hraci je prvoplanove irelevantni a v dalsim vytvari rozvoj pribehu, je naprosto legitimni ze nekteri verit nebudou, nechteji odmitaji a pod. Diky tomu pak dostanes psoustu zajimavych nametu jak by se vec mohla vyvijet (A1 veri protoze, A2 se boji protoze, A3 verit odmita protoze, A4 nemysli protoze atd...).
Zase ale nad celou tou zpetnou vazbou musi bdit dramaturg, ktery pro dobro pribehu vyhazuje nektere ztrestene napady do stoupy (presneji uklada do archivu, okdud je muze kdykoliv jindy s uspechem vytahnout...)

Nechci byt prilis utocny, byt uz tak celek pusobi, ale nemuzu se zbavit neodbytneho pocitu (a sakra doufam ze je to jen moje paranoia), ale prijde mi, ze se diky tehle zpetne vazbe snazis dokazat Hurvinkovske tvrzeni "Ja to mam nepomejleny"

Jo mimochodem jak moc se daji (tohle je momentalne hypoteticka technicka uvaha) pouzivat uspechy/neuspechy na zasah do sceny (zase to bude chtit v konecnem dusledku dramaturgicky dozor, ale to ted neresme). Tj ze pokud se hraci X nelibi ze nakonci byt maji hromadu uspechu je prestrelka (doky ktere to alespon z jeho pohledu vypada pribehove jak pest na voko), muze za "zahozeni" n bodu pridat do sceny prvek Y, ktery s ni zamicha (v tomto pripade napr. cizi particku, ktera agentum "pomuze" - najednou do padouchu zacne strilet jeste nekdo jiny - to ze se z "pomoci" muzou casem/napriste vyklubat jini padousi nechavam pochopitelne otevrene...). Nicmene cele to bude muset mit nad sebou dozor dramaturga, jinak pujde pribeh do kopru.
6.10.2010 10:29 - Hugo
Borric píše:
Upřesním, co jsem myslel. Sejdeme se, po chvilce začneme hrát. Já jako hráč vím, že mise musí skončit dnes s ohledem na seriálovitý styl a tak jedu. Kvůli tomu jedná ukvapeně i postava. Nemá tolik času na to či ono a mezitím je řešení mezilidských vztahů mezi agenty. Tlačení mise je i záležitostí hráčů a v hotelu v Alpách jsme to nevychytali mi, ale je to jasná ukázka. Například já čekal, že se v hotelu bude mezi agenty něco odehrávat, nějaká vedlejší dějová linka. K ničemu však nedocházelo a stávalo se to více a více rozvláčnější. I proto jsem pořád chtěl jít pro věci do auta a na průzkum ( ač mi docházelo, že zbytečně ), aby se něco dělo. Třeba bych náhodou na něco narazil nebo by mě napadlo nějaké zvíře či jiný nepřítel a podobně.

To je presne to co jsem psal Jersonovi na jeho zmateni. Seredne selhala dramaturgie. Bohuzel odpovednost za dramaturgi (nebylo li hrou urceno jinak) nese DM.
6.10.2010 11:30 - Hugo
Jinak jeste jedna vec, pro jistotu aby to nebylo jeden o voze a druhy o koze, Jersone mam pocit ze operujes s tim, ze cokoliv je predem pripraveno je automaticky railroad. Neni !!!
Je rozdil nalajnovat veci dopredu a je rozdil rozmyslet zakladni fabuli(-e) a pak ji(-e) upravovat ad hoc podle vyvoje. V tom druhem pripade se o railroad nejedna... Ato je to co se po tobe chce.

Nejakou zakladni nosnou myslenku (nebo male cele cislo myslenek). Ty je v poradku casem revidovat podle vyvoje hry, ale pokud tyto absentuji, tak se neda uvazovat o nejake konvergenci. Hrozi tam rozpliznuti do sire. Kdy hraci sami nemaji moznost pridavat rozume cokoliv, protoze predem nemaji znamost toho co je evidentnim nesmyslem.

Pokud nechceme zavadet rozsahle metaherni diskuse co a no a co ne, nezbyde nez utvorit nejakou zakladi fabuli, ke ktere se ma, v situaci kdy selze vsechno ostatni a/nebo prijdu s nejakym napadem a nevim co ajak, utikat...
6.10.2010 13:07 - A15
Píše:
Civilní povolání je naprostá stupidita

Tak proto na mne v centrále divně koukají, když chci omluvenku pro zaměstnavatele. A proto on vždy valí bulvy, když jako důvod absence uvádím - záchrana světa.
6.10.2010 13:45 - Ebon Hand
Jerson při vší úctě, kterou k tobě a tvé hře cítím, tak férově mlžíš.
Jerson píše:
Je fakt, že prostor pro osobní projevy nechávám myslím dost velký
Neděláš pro to nic, sám jsem chtěl do hry zamotat svoje kontakty z backroundu už v první misi a byl si proti. Nevšiml jsem si, že by si zapojil něčí kontakt.

Chybí mi tajemno celkově. Naše organizace je banda hurá agentů, chodit do Omegy je jako chodit do závodky na oběd (asi tolik tajemna). Organizace v opozici jsou velmi rozplizlé, to jestli je potkalo pár agentů fakt není žádný pokrok. Fluktulace hráčů je obrovská a při každé hře hraji s nějakými nováčky, takže se s těmi organizacemi stejně nesetkávám, ani jsem nedostal příležitost to alespoň nějak dále rozvádět.
Paranormální jevy moc neočekávám, Německo mě poučilo, to že byly v misi v UK, bylo milé překvapení, díky za něj. Zároveň počítám, že se tím pool vyčerpal. Takže nemyslím tajemnem paranormální jevy, magii už vůbec, protože ta u tebe neexistuje. Tajemnem myslím stva kolem Omegy a jejích antagonů.

Jerson píše:
DM zařizuje hlavní CP, vnější události a další věci.

Tak se tím zkus začít řídit. Zde uvádíš tento bod a v reálu čekáš až událostí pohnou hráči včetně všech příkladů, které si uvedl ve svém dlouhém příspěvku.

Že ti nejde výmýšlení a chceš podněty od hráčů, tomu úplně nevěřím. Několikrát jsem tě žádal, aby jsi do mise dal konečně nějaké hlavní záporáky, které budou mise spojovat a nebyly to pořád naprosto náhodné výlety někam. Též jsem si pro mise pořídil řadu dobových věcí (při začátku Omegy), které se nakonec též nezakomponovali, takže jsem na toto rezignoval.
Popsal si řadu odstavců, kde se snažíš zdůvodnit, proč nechceš přípravovat hru. Ale já nepíši, že si máš připravovat celou hru. Já píšu, že si máš připravit důležité věci a zvraty, tomu se říká dramaturgie hry. Sám jsem překvapen, že si po tolika letech pleteš přípravu dramatické kostry a railroad, což jsou dvě dost odlišné věci. Posledním hrám chybí dramatizace, polovina času stráveného hrou je plácení někde o ničem, co nemá žádný herní přínos, to je potřeba řešit a vytěsnit. Ne stříhat akční nebo osobní scény agentů, ale tyto hluchá místa, kterých je dost.

Celkově mi z vyznění tvých odpovědí přijde, že sáhodlouze vysvětluješ ve wall of text, jak vše děláš dobře a že hráči vlastně ani neví, co chtějí (což mě ani nepřekvapuje, když mají všechno vymyslet sami). Je to mimochodem podivné vzhledem k množství výtek zde. Buď jsi k nim úmyslně hluchý, nebo vůbec nechápu proč si se ptal, když je nechceš reflektovat.
Můj cíl není shazovat Omegu, ale zlepšit ji, aby se dostala na úroveň předchozí kampaně, která byla povedená. Takže vím, že to je ve tvých schopnostech. Musím přiznat, že Omegu vnímám jako nekonzistentní a jednotlivé hry jako rozvleklé a bez spojitosti.
Myslím, že si se nechal příliš ovlivnit názory na rpgf a názory lidí, kteří mocně hlásají jak má vypadat herní pokrok a ty jediné "správné mechaniky", řízení hry, distribuce pravomocí atd., ale oni s tebou nakonec ani nehrají. Odklonil si se od modelu, který ti fakt šel. To, že dokážeš dobře vypravěčsky improvizovat je sice super, ale není to všechno.

Sathel píše:
Pevně doufám, že k tomu máš i Ebonovo svolení.

Sice jsem včerejší dotaz chápal, jako že dojde k nějakému přežvýkání soukromé komunikace, ale budiž. Jen doplním, že to je dost stará komunikace a týká se mise v Coloradu (byla jsi tam též) a mise Kniha mrtvých.

EDIT: Na mě neuvěřitelně dlouhý příspěvek! Jsem se překonal. Važ si toho, vyjadřuji tím, že mi na tom fakt záleží. :-)
6.10.2010 15:04 - Hugo
Ebon Hand píše:
Sice jsem včerejší dotaz chápal, jako že dojde k nějakému přežvýkání soukromé komunikace, ale budiž. Jen doplním, že to je dost stará komunikace a týká se mise v Coloradu (byla jsi tam též) a mise Kniha mrtvých.


Duvod proc jsem to podaval lopatou (po hlave), nikoli po lzickach jest ten, ze se (idiotsky) snazim jeste Jersona zachranit pred padem na drzku v dusledku podriznuti vetve, kdyz ten je jiz se zurivym pizlanim tupou rucni pilkou za pulkou vetve a mocny praskot vetve vydava za mirne vrzani dreva a selest listu ve vetru (pripadam si jak ten sef hasicu v anekdote o farari a povodnich).

Cili souhlasim s tebou, Ebone, v tvem uhlu pohledu. A obavam se toho, ze jedine konstruktivni bude (doufam ze nikoli, ale nadeje mne jiz opustila) konstatovani "Ty vole ti sis tu vetev fakt podrizl ?!", az se Jerson s praskotem ulomene vetve ze stromu definitivne zrit a pomlacen pod nim se bude nechapave rozhlizet se slovy "Jezkovy brejle, jak se to stalo."

Udelat chybu je lidske, to se stava komukoliv, nejlepsi nevyjimaje, a znakem vyspelosti je priznat si ze jsem neco pokazil a poucit se z chyb.

Kdyz uz je k tomu kamarad hluchy tak se jeste pokusim to rict polopaticky a vulgarne, radeji bud riskovat to, ze me oznaci za padoucha, nez abych necine prihlizel tomu jak dobrovolne a uminene nacpal hlavu do opratky a pak si demonstrativne podrazil stolicku, aby dokazal ze ma pravdu.
Takze jsem shrnuto podtrzeno asi idiot, ze se zbytecne namaham, ale aspon si muzu rict zkusil jsem mu to vysvetlit jak se dalo, kdyz slyset nechce...
6.10.2010 19:55 - Jerson
Borric píše:
I proto jsem pořád chtěl jít pro věci do auta a na průzkum ( ač mi docházelo, že zbytečně ), aby se něco dělo.

V tom jsem ti zase bránil čistě proto, že bys nemohl být v žádné další scéně a pokud ano, tak sám. Bohužel mě nenapadá, jak vás dokopat k nějaké interakci, ale Eva si teď vymyslela upgrade charakteru, tak to snad půjde přes ni. A nebo holt zapojím CPčka.

Hugo píše:
Jersone NIKDO po tobe nechce railroad (teda spon tak tochapu, opravte mne jestli se mejlim), nicmene ten druhy odstavec stoji za uvahu. Ono totiz pokud si clovek obcas rozmysli nejake vtipne momenty (v podstate jsou to takove hacky) a nekam si je poznamena, muze to kurevksy usetrit namahu a cas. Spousta veci se da pozdeji recyklovat (jen se malinko obmeni kulisy), pripadne to co se nevyuzilo nekde, da se vyuzit pozdeji jinde...

Rozhodně - tohle jsem dělal už dřív. Ostatně když o tom mluvíme, tak byste mohli napsat seznam věcí, situací, scén a tak, které byste ve hře chtěli mít. Na tom už dokážu postavit hodně.

Píše:
Cili asi takhle myslim to brzdeni hracu v rozletu. Ano zanasim tam moznost toho, ze nekomu utnu nejakou tu charakterisacni scenu, ale ja se musim snazit jako dramaturg zachovat aby se dej nebredil. Holt to jinak nejde (nebo to zatim neumime).

V první instanci se naučím utínat scény, které by se začaly vléct. Charakterizační scény budu raději spíše podporovat upozorňováním na určitě jednání postav pomocí popisů, aby vyniklo.

Píše:
ANo hraci jako zdroj novych a netusenych moznosti jiste ano, jenze zase musis mit nekde nejakou zpetnou vazbu na pribeh. Jak zajistis aby se genialni a strasne "kul" napad nezvrhl v neco naprosto strasne pitomeho a nepouzitelneho? Jaksi bohuzel jenom reziserskym zasahem rizeny dramaturgem.

Tak udržování linie a stylu hry je zase můj úkol, tedy hodlám rozvíjet nápady zapadající do světa a upravovat ty, které vyčnívají (ale většinou je stačí jen posunout jinam než negovat úplně.)

Píše:
Narazim na to, ze minimalne dvou hracum pripade (tj me a Ebonovi), ze se stavenim konkretnich situaci snazis dokazat ze ne/nadprirozene veci neexistuji a pokud se to dokazat snadno neda pak nepripustit hrace k moznosti cokoliv overit nebo vyvratit...

Jestli tohle dělám (i jindy než když se někdo pokouší vidět minulost jako ve filmu), tak mě na to klidně upozorněte i při hře, protože si to neuvědomuju. Jestli máš nějaký příklad zpětně, tak ho řekni, třeba pochopím.

Jinak vycházím z toho, co navrhnou hráči - prostě telekinezi předmětů na přání mi asi nikdo nesežere. Jinak se snažím nezamítat, pokud to jde.
Píše:
prijde mi, ze se diky tehle zpetne vazbe snazis dokazat Hurvinkovske tvrzeni "Ja to mam nepomejleny"

Víš jak - když mi tři hráči řeknou, že je moc omezuju, a jeden bude zticha, tak mají pravdu a já se přizpůsobím.
Jinak by mi vůbec nevadilo, kdyby si hráči řekli i o svých zvláštních schopnostech, ale zase v tom může být dost překvapení, tak to nechci nařizovat ani na to moc tlačit, takže to co je a není možné v tomto smyslu rozhoduju sám. Možná to není dobře. Ale není problém, aby hráč přednesl svůj názor před skupinou a vyjádří se ostatní, sice za cenu ztráty překvapení, ale zase bude vědět, co půjde a co ne.

Píše:
Jo mimochodem jak moc se daji (tohle je momentalne hypoteticka technicka uvaha) pouzivat uspechy/neuspechy na zasah do sceny

Kromě speciálncíh schopnosti nedají. Pokud hráč nechce přestřelku, musí jednat za postavu - ale může třeba i jednat proti jinému hráči, který chce střílet. Jen když někdo chce bojovata vytasí pistoli, přičemž není herně jak zasáhnout, tak se asi boji nevyhneme.
Za odložné úspěchy bylo možné přivést si vlastní CPčka, ale nikdo to nikdy nevyužil - podle mě nebyl důvod. Myslím si, že když někdo řekne mimo hru "nechci teď bojovat" nebo ve hře "co to zkusit bez boje?", tak se opět projeví ostatní. Zase jeden hráč nemůže přehlasovat čtyři další, ani když bych ho podporoval. Proto si taky i u bojů nechám otevřená vrátka, aby to šlo případně bez nich. Nebo se o to alespoň snažím.

Píše:
sám jsem chtěl do hry zamotat svoje kontakty z backroundu už v první misi a byl si proti. Nevšiml jsem si, že by si zapojil něčí kontakt.
No, rozlišuju kontakt a osobní projev - i proto, že pomocí kontaktu můžeš snadno ovládnout hru. Ale v předposlední hře s tím nebyl problém, nebo ano?

Píše:
Paranormální jevy moc neočekávám, Německo mě poučilo, to že byly v misi v UK, bylo milé překvapení, díky za něj. Zároveň počítám, že se tím pool vyčerpal.

Podceňuješ mě. Přidat paranormálno není nikdy problém - problém je s tím ho odstranit, aby se nestalo moc běžným. Zejména když si každý pátý agent se speciální schopností chce dát detekci paranormálních jevů či něco podobného. Detect Magic. Přiznám se, že tyhle schopnosti nesnáším zase já. Nicméně do misí s tebou jsem chtěl přidávat víc okultna - je fakt, že v Africe na něj nedošlo (protože jste postříleli Němce, kteří vás na něj měli nasměrovat, s tím jsem si fakt nedokázal poradit, i když akce to byla dobrá.)

Píše:
Několikrát jsem tě žádal, aby jsi do mise dal konečně nějaké hlavní záporáky, které budou mise spojovat a nebyly to pořád naprosto náhodné výlety někam. Též jsem si pro mise pořídil řadu dobových věcí (při začátku Omegy), které se nakonec též nezakomponovali, takže jsem na toto rezignoval.
Tady mám velký problém - dám hlavního záporáka, a hráči ho oddělají. A to jako vážně. Zatím se mi z pojmenovaných CPček podařilo uchránit v přímé konfrontaci jen Messnera a jednoho kněze (který není důležitý). O dobových věcech vím, jen to že je chceš zakomponovat mi uniklo. Ne že bych pár nápadů neměl.

Nakolik jsem ovlivněn lidmi z RPGF netuším, ale vím, že po minulé kampani jsem byl vyfluslý z vymýšlení, kam skupinu poslat, aby to bylo zajímavé a ne pořád to samé. A nebylo to horší jen proto, že jsem stejný nápad použil třeba čtyřikrát, pokaždé s jinými hráči (i když ne vždy).
Pokud budeš chtít řešit jednu organizaci, tak tu mám to Zlaté kolo. Není problém dělat mise s nimi.

Jo, a tu fluktuaci budu muset nějak omezit, přesněji mít tak jednoho dva příležitostné hráče a zbytek kmenových.
6.10.2010 19:57 - Jerson
Jinak kritika nebo ne, stejně zaní děkuju. Ono bude nějaký čas trvat, než opravdu uznám, že máte pravdu, ale už v příští hře zkusím udělat postupné, leč viditelné změny. Ale určitě to tedy chce sejít se nebo napsat si dřív, abych se připravil na to, co přijde. (v práci občas nemám do čeho píchnout, když čekám na ustálení teploty, takže času na vymýšlení mám dost.)
6.10.2010 20:35 - Sathel
Uf, zkraťte ty posty, prosím.

Jersi, doporučuji, aby sis nastudoval něco o řízení očekávání, popřípadě o moderování atp. Využívat nápady hráčů je fajn, ale o to víc musíš tu hru kočírovat.

Jestli chceš náměty tak prosím tě sem napiš stručné shrnutí, v jaké fázi kdo skončil, protože já jsem tu vaši bitku už prakticky nevnímala...

Co se týče Claudie s Robin, tak možností je hned několik: buď si pojedou po své ose v hotelu (zajímavostí se tam může vyvrbit spousta), nebo se nějakým způsobem (intuicí, zprávou, dedukcí z infa od jiných) můžou rozhodnout "zachránit" mužskou část týmu.
6.10.2010 21:20 - Jerson
Alnagovy články o řízení hry už čtu asi potřetí, doufám že se alespoň něco vsákne.

Stručné shrnutí - Martin, Greg a Alexander jedou v pásáku spolu s dvakrát postřeleným Smithsem, zatímco Claudia s Robin zůstaly na chatě. Je asi tak osm večer.
Počítám, že budou mít nějaký náskok, než se začnou dít další věci, ale to záleží hlavně na nich.
6.10.2010 21:58 - Sathel
Jerson píše:
Ostatně když o tom mluvíme, tak byste mohli napsat seznam věcí, situací, scén a tak, které byste ve hře chtěli mít.


Chci abys do toho dal kousek sebe. Když si nadiktuju, co tam chci, o to menší zážitek z toho budu mít.

Hugo píše:
Jo mimochodem jak moc se daji (tohle je momentalne hypoteticka technicka uvaha) pouzivat uspechy/neuspechy na zasah do sceny


Tenhle nápad mě hodně zaujal. Znáte FATE? Tam žetony přímo vybízejí k zasahování do scén a tím umožňují aby hráči vnášeli nové prvky do hry. Jersi, zamysli se nad tím. Víc FATE pointů by se mi v Omeze líbilo.
6.10.2010 22:42 - Sathel
Náhodné myšlenky

K hernímu prostředí: chce to víc lampiček místo centrálního světla, tak aby bylo vidět na kostky a zároveň tvořilo ponurou atmosféru. Pokud jsme v hotelu bez elektřiny, tak svíčky. Rozmístit dobové dekorace, oblečení doplňky (Ebonovo noviny byly skvělé)

Máš přesná data, kdy se co odehrává. Co takhle začlenit do hry "zprávy z domova i ze světa" a zjistit tak, co se kde děje? Určitě existují nějaké záznamy, či dobové nahrávky z rádií... tehdejší hudba na podkreslení: playlist jazzíku, swingu nebo já nevím čeho.

Mě by třeba zajímal jejich jídleníček, nabídka typické restaurace, nebo i domácí kuchyně, co se dá sehnat v obchodě (jak se to říkalo těm jejich hokynářstvím?). Novinky z průmyslu, jaký auta jsou luxusní a jak vypadá hromadná doprava?
6.10.2010 22:50 - Alnag
Jerson píše:
Alnagovy články o řízení hry už čtu asi potřetí, doufám že se alespoň něco vsákne.


No já nevím.
Myslím, že ta podstata filosofie v článcích, které jsme psal nebo překládal spočívá v tom, že si hry připravuju (nebo je mám připravené od nějakého profi-designéra, např. scénáře ke GUMSHOE hrám). A vždycky pracuji s best-estimate scénářem jak se bude hra vyvíjet. Takže ačkoliv se nebráním odklonům i úletům pryč zároveň počítám i s možností totálně pasivních hráčů, které bude třeba vystrkat ze dveří a pořádným kopancem do zadnice poslat na cestu za dobrodružstvím.
7.10.2010 09:53 - Hugo
Sathel píše:
Uf, zkraťte ty posty, prosím.

Vynasnazim se, ale znate me, ze...

Sathel píše:
Hugo píše:
Jo mimochodem jak moc se daji (tohle je momentalne hypoteticka technicka uvaha) pouzivat uspechy/neuspechy na zasah do sceny

Tenhle nápad mě hodně zaujal. Znáte FATE? Tam žetony přímo vybízejí k zasahování do scén a tím umožňují aby hráči vnášeli nové prvky do hry. Jersi, zamysli se nad tím. Víc FATE pointů by se mi v Omeze líbilo.

To si jen prihrejvam svoji polivcicku s vyuzitim fate ci jinych pointu do hry (zaprasil jsem takhle do naseho DnD 3 a 3/4...) Zatim je to pro Omegu pracovni nastrel, kteremu by se muselo vymyslet jak bude fungovat (To prenecham Jersonovi na mechaniky a balancovani je tu asi on nejvetsi machr), ale nezatracoval bych nejakou takovouhle moznost. Hlavne je tam ta nutnost neco za neco, motivuje to hrace k tomu ze kdyz ziskam nejake uspechy muzu s nima sahnout do deje a zaroven je tam (se zapracovanim mechanickeho fungovani) dano jasne jak to chodi, takze se nemusi hadat ze na scenu x to bylo dva uspechy a na scenu y pet a proc to tak je...

Sathel píše:
tehdejší hudba na podkreslení: playlist jazzíku, swingu nebo já nevím čeho.

Prohrabu CDteku a pokusim se dodat nejake nahravky Jazzu (pripadne klasiky, kdyby nekdo chtel) mam hafo...
Jinak jeste k tomuhle pozadnimu, bud mi to rikal Dukolm a nebo Steiner uz si nevzpomenu, ale existuje CD (mozna nekolik CD) pro divadelniky s ruznymi zvuky pozadi a podobnymi radostmi, ktere se da sehnat bud zdarma nebo za nejaky sranda poplatek... Zkusim popatrat kde se neco takoveho da sehnat...

Jerson píše:
Za odložné úspěchy bylo možné přivést si vlastní CPčka, ale nikdo to nikdy nevyužil - podle mě nebyl důvod. Myslím si, že když někdo řekne mimo hru "nechci teď bojovat" nebo ve hře "co to zkusit bez boje?", tak se opět projeví ostatní. Zase jeden hráč nemůže přehlasovat čtyři další, ani když bych ho podporoval. Proto si taky i u bojů nechám otevřená vrátka, aby to šlo případně bez nich. Nebo se o to alespoň snažím.

Tak vlastni CPcka jsem teda netusil, to mi nekde uteklo. Asi to bude chtit jasne definovat pravidla a aby byla nekde pristupna a hlavne pokud se meni za chodu tak na jejich aktualizaci upozornovat zde pripadne i na proklatem rpgf...
Ad dohodnout se na postupu - cili jestli rozumin spravne tak neco ve smyslu mnou zminovane "metaherni" sceny o scenari ?
7.10.2010 09:56 - noir
Nechci se vám cpát do debaty, ale pokud chcete něco atmosférického a dobového, tak na http://www.britishpathe.com/ jsou k dispozici staré anglické filmové týdeníky - snad od roku 1912. Myslím, že se z nich dá vytáhnout spousta inspirace, ale taky atmosféry a detailů pro vaši dobovou hru...
7.10.2010 10:12 - Hugo
Alnag píše:
No já nevím.
Myslím, že ta podstata filosofie v článcích, které jsme psal nebo překládal spočívá v tom, že si hry připravuju (nebo je mám připravené od nějakého profi-designéra, např. scénáře ke GUMSHOE hrám).


Technicky staci mit ke klicovym/uzlovym momentum. Ale to samo o sobe nutne nese nejakou predherni pripravu. Nicmene jedu-li zjistovat neco o silenem profesorovi, bude tam urcite scena s profesorem, nejaka/e moznosti vstupu do jeho sidla, mozna nejaci cizi padousi (muze byt nekolik generickych scen nahodnych bitek, ktere se s drobnymi obmenami recykluji) atd.
Hlavni pointa je, coz bychom meli zduraznit, poznat kdy nejakou scenu zamenit, pridat vypustit upravit. V zajmu hladkeho behu pribehu.

Viz nektere prednasky Siriena a tusim tebe z letosniho FF. viz RPJ a podobne. JInak ano da se to resit taky pres studovani divadelnickych teoretickych prirucek, ale myslim ze by uplne stacilo tech par hernich poznamek. Jersone tak me napada jestli jsi nahodou nehodil rpj do stoupy tak si ji znova projed, ja ti kdyz tak poslu posledni (byt uz jsem na to taky drahne dlouho nesahl) verzi.

Jerson píše:
Víš jak - když mi tři hráči řeknou, že je moc omezuju, a jeden bude zticha, tak mají pravdu a já se přizpůsobím.

Jerson píše:
Myslím si, že když někdo řekne mimo hru "nechci teď bojovat" nebo ve hře "co to zkusit bez boje?", tak se opět projeví ostatní.

Bohuzel obcas muze nastat situace kdy se ti je (byt neumyslne) podari zafrustrovat natolik (a to i stare a zkusene mazaky), ze se na jakekoli komentare pri hre z vysoka vys...

Popisu to prikladem z mise Ztraceny vlak... Zacatek se vlekl jak tejden k vejplate (coz si pozoroval a komentoval sam, jestli si dobre pamatuju), ze se dalo hracum podstrcit pri prohlizeni knihy prijezdu/odjezdu vlaku neco dalsiho ted neresme, nicmene po ruznych kotrmelcich ktere si hraci zavinili ruzne sami a byly naprosto herne v poradku (nadychal se svinstva z vagonu, nebo Poreninov jdouci na ispekci a tak dostal olovo do kozichu), prijde scena se zadnim vchodem. Nevadimi ze jsem spustilinastrazne zarizeni, to je herne v poradku. Ale technicky me sere ze to zarizeni bylo postaveno uplne na nesmyslnem miste. Dle meho nazoru s jedinou logikou. natahnout drat tam, kde ho nikdo z hracu (nikoli postav) cekat nebude a tudiz ho nekdo z postav ten alarm zakonite spustit musi. Vyjadroval jsem se k tomu pomerne kulantne v zaznamu z mise, ale patrne to zustalo nepovsimnuto. Ale vysvetli me logiku dratu natazeneho pres koleje, ktere se navic evidentne bezne pouzivaji (zeleznicni vlecka).
To co me na tom v tu chvili jako hrace nebetycne nasralo (nema cenu brat si servitky) nebylo ze moje postava spustila alarm, o je v poradku, ale frustrace z toho ze DM zjevne (dohad ze situace) postavil situaci tak aby k boji dojit muselo. A v te chvili nejak hrac ztraci chut se s DM hadat protoze to prestava byt o tom ze DM ma vzdycky pravdu, protoze herni dramaturgie, ale DM ma vzdycky pravdu protoze DM !!!
7.10.2010 10:13 - Hugo
noir píše:
Nechci se vám cpát do debaty, ale pokud chcete něco atmosférického a dobového, tak na http://www.britishpathe.com/ jsou k dispozici staré anglické filmové týdeníky - snad od roku 1912. Myslím, že se z nich dá vytáhnout spousta inspirace, ale taky atmosféry a detailů pro vaši dobovou hru...


Asi bys e na podklady melo zalozit specialni vlakno, jinak to zasejc rozbredime ad nauseam...
7.10.2010 14:03 - Ebon Hand
Jerson píše:
Přidat paranormálno není nikdy problém - problém je s tím ho odstranit, aby se nestalo moc běžným. Zejména když si každý pátý agent se speciální schopností chce dát detekci paranormálních jevů či něco podobného. Detect Magic.
Co s tímhle nadělat..
Když už si jim dovolil si to vzít, tak by to mělo být k nějakému užitku. Dělat mrtvého brouka není řešení už vzhledem k tomu, že to má být speciální schopnost a ta by se měla používat.

Zabíjení záporáku je problém. Já to řeším postavením situace tak, že se postavy při prvním setkání neodváží vytáhnout zbraně. Třeba zrovna odjíždí z úspěšné akce se svojí ochrankou, nebo má také nějakou speciální schopnost, která jej varuje.
7.10.2010 16:01 - Hugo
Ebone citujes Jersona nikoli mne. Ale jinak...

Me spis nejde dohlavy jak si predstavujou ze to jejich "detect magič" bude fingovat... Zkusil bych se zcela drze hrace co tohle chce zeptat jak by si on predstavoval ze ta jeho schopnost bude fungovat (ne mechanicky, ale lidsky to popsat)... Pak se da obcas udelat nejaky cimrmanovsky krok stranou, kdyz popchopis co a jak chce mu misto otazky co by to vsecko melo detekovat? na kterou logicky odpovi vsecko!, dat dotaz stacilo by ti to takhle/ a co kdyby to bylo takhel? kde mu predhodis nejaky vlastni model na zaklade toho co si predstavoval, a ktery je mechanicky podchyceny v systemu a neni kolizni. Navic nebude 100% (nejakym zpusobem, jinak by to nemelo cenu hrat)
7.10.2010 18:48 - Jerson
Jedna špatná zpráva na začátek

Příští týden se nehraje - dneska mě vyslali na dva týdny na služebku do Reichu - tedy chtěl jsem říct do partnerské společnosti.

A teď k věci.

Sathel píše:
Chci abys do toho dal kousek sebe. Když si nadiktuju, co tam chci, o to menší zážitek z toho budu mít.

Zkusím to jinak. Mám na hraní k dispozici celý svět roku 1939 plus pár další míst. Ale mám problém s tím, že ne každého baví všechny akce. Claudie se třeba nudí mimo město, a já si nejsem úplně jist, co nabídkout tobě. Jistě, můžu tě nechat získávat informace od důležitého člověka někde v klubu. Ale dám příklad - třeba navrhnu situaci tak, že poletíte vzducholodí a byla by možnost, aby se Claudia převlekla za stewardku, našla kapitánovo kajutu a něco odtamtud vzala. Takže na tomto základě popíšu oddělené šatny stewardů a stewardek plus pár dalších detailů a nějaké to motání okolo. Nicméně pokud by tebe nápad s převlekem nezaujal, tak je to opět zbytečná scéna. A když budu příliš naznačovat, už mi to přijde jako nátlak.
Ale když budu vědět, že by se ti líbila scéna, ve které se Claudia takto převlékne, budu vědět, že se chytíš, i když už ne, jak to dopadne. Totéž když dominik mluvil o tom, že by si Omega měla pořídit letadlo. Dostal vrtulník - byl velmi překvapen, že mu povolím si ho nechat, ale ocenil ho (a já si mohl vynutit, že z jedoucího vlaku se jim nepodaří vyskočit, ale budou muset odletět, aby ten vrtulník dostali, aniž bych to bral jako railroad.

Takže se nemusíš bát, že bys pak ve hře měla jen to co si sama navrhneš. Já spíše potřebuju vědět, (když použiju příměr), jestli chceš spíše scény z Dr.House nebo chirurgů, a případně které.

Sathel píše:
Máš přesná data, kdy se co odehrává. Co takhle začlenit do hry "zprávy z domova i ze světa" a zjistit tak, co se kde děje? Určitě existují nějaké záznamy, či dobové nahrávky z rádií... tehdejší hudba na podkreslení: playlist jazzíku, swingu nebo já nevím čeho.

Něco mám, ale není toho tak moc (a Hitlerovo proslovy jsou příliš specifické)

Sathel píše:
Mě by třeba zajímal jejich jídleníček, nabídka typické restaurace, nebo i domácí kuchyně, co se dá sehnat v obchodě (jak se to říkalo těm jejich hokynářstvím?). Novinky z průmyslu, jaký auta jsou luxusní a jak vypadá hromadná doprava?

Sehnat tyhle věci je pro mě dost náročné, a hlavně jejich využití je (či zatím bylo) v dost značném nepoměru k náročnosti získání. To samé u dobových map (které se použijí pět minut, pokud vůbec, ale uznávám, že jsou neskladné)
V tomto směru uvítám jakoukoliv pomoc. (Nejhorší je, že člověk něco pár let shání a než má ty věci komplet, tak se hra posune. Mám třeba zásoby informací vojenské techniky pro kampaň Druhá válka.

Sathel píše:
Tenhle nápad mě hodně zaujal. Znáte FATE? Tam žetony přímo vybízejí k zasahování do scén a tím umožňují aby hráči vnášeli nové prvky do hry. Jersi, zamysli se nad tím. Víc FATE pointů by se mi v Omeze líbilo.

Když to nebude vypadat jako ty dvě hry co jsem viděl (hráč hodí žeton - "vyleze tam" - druhý hodí žeton - "myslím že nevyleze", tak jsem pro. Ostatně na to nejsou třeba žádné speciální pravidla, já takhle původně myslel i klasické popisování a využívání úspěchů.

Hugo píše:
Tak vlastni CPcka jsem teda netusil, to mi nekde uteklo. Asi to bude chtit jasne definovat pravidla a aby byla nekde pristupna a hlavne pokud se meni za chodu tak na jejich aktualizaci upozornovat zde pripadne i na proklatem rpgf...
Ad dohodnout se na postupu - cili jestli rozumin spravne tak neco ve smyslu mnou zminovane "metaherni" sceny o scenari ?

Jsou to moje pravidla, tak je nechci brát dogmaticky. Když si hráč přeje přidat do scény CP, tak proč ne. Pokud by se projevovalo nějak výrazněji nebo toho chtěli využívat i další hráči, trochu to ošéfujeme pravidly, ale fakt bych nerad, aby pravidla říkala, co možné je a co už ne. Proto taky pravidla občas ignoruju, když je nepotřebuju - nebo když je nepotřebujete vy.

Noire, díky za tip.
Btw. když jsem mluvil o tom zapojování vlastních nápadů - asi by nebylo od věci domluvit se dopředu, co se rámcově bude hrát, a každý by našel jednu dvě vhodné věci, které by se hodily jako kulisa nebo přímo herní prvek.

Hugo píše:
Jersone tak me napada jestli jsi nahodou nehodil rpj do stoupy tak si ji znova projed, ja ti kdyz tak poslu posledni (byt uz jsem na to taky drahne dlouho nesahl) verzi.

Klidně pošli, asi ji někde uloženou mám, ale to je určitě jedna z prvních verzí.

Hugo píše:
Dle meho nazoru s jedinou logikou. natahnout drat tam, kde ho nikdo z hracu (nikoli postav) cekat nebude a tudiz ho nekdo z postav ten alarm zakonite spustit musi.

Nemusí - na to sis házel. Stejné nástražné zařízení jsem použil teď a kluci se přes něj dostali v pohodě (tedy s Dominikovo "vracením času", protože opět padly špatně kostky. Nicméně DM (tedy já) vidí situaci, jak se šlo boji vyhnout - schovat se, nechat pátrat hlídku (neúspěšně) a pak spustit alarm znovu a ještě jednou, až ho vypnout - a pak si prostě do báze dojít. Nebo projít do báze ve chvíli, kdy dva členové vystřelí na hlídku a pak začnou zdrhat, aby ji odlákali. Fakt vidím nebojové možnosti vždy - a dokonce i když nikdo včetně mě nevidí jinou možnost než boj, tak můžou padnout kostky a jde to bez boje (Ztracený den, tam jsem fakt čekal, že k boji dojde, protože ho - jako obvykle - vyvolají hráči. Ale jim nevyšla akce na tasení zbraně, takže boj nevyvolali, a tak 200 vesničanů nemělo žádný důvod se bránit/útočit.
Možná je to nechtěné tajemství, ale stejně ho prozradím. Věta "Stůj, nemáš kam utéct" podpořená šesti úspěchy zastaví cíl stejně jako střela z pušky podpořená šesti úspěchy. Samozřejmě puška funguje i na hluché a jinak jazykově vybavené jedince, ale pokud nepůjde o takový případ, tak proti takovému řešení nebudu protestovat. A když budu, tak většina hráčů mě může přehlasovat :-)
Dokonce i útočící vojáky můžeš zastavit slovem (a dobrým zahráním) - samozřejmě že riziko bude velké, ale šance je pořád stejná. Tady mám totiž dojem, že hráči jednak boj nebo jinou akci obvykle chtějí, a pak jsou zvyklí z jiných RPG, že boj je proti nepřátelům účinnější, protože jim dává "skutečné" zranění. V Omeze jde v prvé řadě o to, co v dané situaci budou ochotní přijmout hráči.

Ebon Hand píše:
Když už si jim dovolil si to vzít, tak by to mělo být k nějakému užitku. Dělat mrtvého brouka není řešení už vzhledem k tomu, že to má být speciální schopnost a ta by se měla používat.

Já to dovolil jen tobě, ostatní mají smůlu a musí svou schopnost používat aktivně. Navíc se tyhle schopnosti mají používat primárně jako řešení záseků a směřování celé skupiny dotyčným hráčem (nikoliv mnou). Tedy ty máš díky téhle schopnosti právo říct "tohle je práce okultistů, je to rituál Blablabla", nebo naopak "Tohle není nic nadpřirozeného, to je nejspíš nervový plyn nebo duševní otřes", podle toho, co se ti bude víc hodit. A já se na to pokusím reagovat.

Ebon Hand píše:
Já to řeším postavením situace tak, že se postavy při prvním setkání neodváží vytáhnout zbraně.
To mi ne vždy vyjde, a pokud dovolím lidem brát si granáty ve množství větším než malém, tak to bude ještě horší. S ochrankou mi to vyšlo jen jednou, a to měla desetinásobnou přesilu. Občas tedy dokážu hráče vysloveně ukecat, ale pochybuju, že by to šlo třeba u tebe. Začnu záporákovu řeč a ten dostane kulku do hlavy dřív, než dořeknu třetí slovo, a pokud nechci fejkovat pravidla, tak tomu nemám jak zabránit.
Ne že by to nešlo vyřešit, můžu mít stranou zásobu náročnosti pro konfrontaci se záporákem s tím, že úspěchy budou úspěchy, ale místo komplikací tam budou rovnou kritická zranění a třeba si to hráči rozmyslí. Ale moc jistý si tím nejsem :-) Nicméně můžu vyzkoušet.
7.10.2010 20:18 - Jerson
Přidal jsem hlášení od Sathel k misi 18 - Kříže v lese. Čte se to téměř jako pohádka :-)
8.10.2010 12:25 - Hugo
Jersone jestli te muzu o neco poprosit, tak zaloz specialni vlakno na ty rekvizity a podklady, podle vseho dame neco dohromady spolecnymi silami, ale pokud se to necha v tomhle organizovanem bordelu zapadne to jako jakykoliv rozumny napad...

RPJ poslu...
11.10.2010 16:01 - Ebon Hand
Jerson píše:
To mi ne vždy vyjde, a pokud dovolím lidem brát si granáty ve množství větším než malém, tak to bude ještě horší. S ochrankou mi to vyšlo jen jednou, a to měla desetinásobnou přesilu.

Tohle bych řešil úplně jednoduše, ochranka taky může mít granáty, nebo kulomet a hlavně se musí chovat jako profi ochranka, ne stát na ulici jako solný sloupy a nechat se vymlátit. Toto není vůbec potřeba ošetřovat nějak pravidlově. Docela by mě zajímala situace, kdy postavy hodí dva granáty k autu a obratem jim přiletí zpět čtyři. Zkus využít klasickou fintu, kdy se německý hand granát dá stihnout hodit zpátky.
Jerson píše:
Občas tedy dokážu hráče vysloveně ukecat, ale pochybuju, že by to šlo třeba u tebe.
Myslím, že máš verbální schopnosti na velmi dobré úrovni, tak v tom by neměl být problém. Jen zkus vzít krom ukecávání také další formy vyjednávání (vyhrožování, vydírání, nejistota - zabijete mě a nikdy se nedovíte, kde jsou ty lidi zavřený atd.)
Jerson píše:
Začnu záporákovu řeč a ten dostane kulku do hlavy dřív, než dořeknu třetí slovo, a pokud nechci fejkovat pravidla, tak tomu nemám jak zabránit.
Obecně, mají záporáci zvláštní schopnosti jako je mají postavy? Třeba Dominik má neuvěřitelně silnou dovednost, která má v jiných hrách název time shift, či time warp. Záporák by měl mít také nějakou, aby byl vůbec důvod, proč se stal kápem.. Takže není potřeba hýbat s pravidly, což mě osobně přijde jako vyloženě špatné, všem měřím stejným metrem.
12.10.2010 19:21 - Jerson
Nevim, zda utok nepodporeny pravidly bude na hrace zabirat, ale zkusim to.

S vyjednavanim - uvedomujes si, ze jako Nikolaj jsi schopny nekomu lamat ruku, abys z nej dostal vic informaci, nez vubec muze vedet? Urcite nejsi sam, koho jako prvni napadne, ze zabiti nemusi byt idealni zpusob, ale vetsinu lidi lze tak ci onak mucit.
Kdyz nechci primo pouzivat out of game zaporacky styl "zkuste si neco a budete si hazet proti takovym cilovym cislum, ze se z toho pos...tavite na hlavu a umrou vam postavy", tak nemam opravdu ucinnou paku. Mit volny proslov za hozeny zeton jako ve FATE mi prijde dosti nasilne (navic mam zetonu mene nez hraci)

Zaporaci nemaji zadne schopnosti jako takove. Nicmene in game samozrejme maji ruzne schopnosti, i mocnejsi nez do Dominik. (Navic jeho schopnost neni az tak dobra, protoze kdyz on jednou zabrani nestesti, tak ja muzu zabranit, aby se mu priste podarila opravdu nebezpecna akce.)

Nicmene napadlo me, ze pri setkani se zaporakem nebo pri akcich s nim souvisejicich (ci jinak nebezpecnych) budu misto komplikaci pouzivat zetony kritickych neuspechu, takze kazde selhani bude mit vazne nasledky. Hlavne si ale chci rozpracovat nejake zajimave osobnosti na opacnych stranach, ktere bude zajimavejsi vyslechnout (tak ci onak) nez zabit. Zatim moc takovych kandidatu neni a nekteri si porad mysli, ze vystrileni resi kazdy problem, pricemz otazky zodpovi dokumenty sebrane na miste.

(A asi vezmu nejake skutecne dokumenty, abych hracum ukazal, ze se z takovych poznamek casto neda zjistit mnoho ani po dukladnem zkoumani, natoz pri zbeznem pohledu. Mnoho lidi ma z filmu pocit, ze kazdy padouch ma v nejblizsi laboratori dokumenty ekvivalentni velmi prehledne pocitacove prezentaci sveho dabelskeho planu :-)
13.10.2010 09:54 - Hugo
Hele Jersone mam pocit ze operujes s tim, ze o zaporakovi se musi automaticky vedet ze je to velkej zlej zaporak... Ja bych si dovolil oponovat ze a priori nemusi...
13.10.2010 17:53 - Jerson
No, spise pocitam s tim, ze nektera CP do zaporackych rozmeru vyrostou, presneji nektera CP budou mit jmeno a plany, preziji prvni stret s postavami a to se hracum nebude libit, tak z nich udelaji zaporaky :-)
14.10.2010 08:16 - Sathel
Takže příští hra 23.10. od 18h u Jersona v obýváku?
14.10.2010 08:25 - A15
To už nebude v Říši?
14.10.2010 09:12 - Sathel
Říkal na 2 týdny, předpokládám tedy, že příští pátek se vrátí. Kdo by pracoval o víkendu?

Btw: Jersone, máš doma gramofon?
14.10.2010 10:35 - Hugo
Sathel jestli chces prehravat nejakou starou desku (z obdobi mezi valkami) tak potrebujes aby mel navic jeste dnes obskurni rychlost 78 otacek...
14.10.2010 12:11 - Sathel
Nevím, v čem je taková rychlost obskurní a vím, že náš gramofon má rychlosti dvě. U moderních strojů bych čekala kompatibilitu s libovolnou deskou.
14.10.2010 12:58 - Ebon Hand
Obskurní je tím, že moderní (poválečné) gramofony mají dvě rychloti, ale jen 33 a 45 určené k přehrávání dlouhohrajících LP a singlů. Starou desku si na něm nepřehraješ, pokud nemá tři rychlosti.
Ale ve tvém případě předpokládám, že se jedná o moderní desku, takže ji přehraješ na novém gramci.
14.10.2010 16:07 - Jerson
Mam dobrou zpravu, protoze jsem velmi sikovny, tak jsme splnil ctrnactidenni normu za tyden a s trochou stesti se vracim zitra nebo v sobotu, takze pristi vikend budu plne pripraven. Gramofon mame, ale poustel jsem ho naposledy pred deseti lety, takze netusim, zda funguje. Az prijedu, zkusim to zjistit. Co v pripade, kdyz fungovat nebude?
14.10.2010 17:29 - Ebon Hand
Spálíš jeden úspěch a vytáhneš z kapsy další, funkční. :-)
14.10.2010 17:38 - Jerson
SE obavam, ze to by asi narazilo na uveritelnost u ostatnich hracu :-)
15.10.2010 19:09 - Jerson
Příští víkend Dominik nemůže (pojede do Budějic až ten další) a Eva má večer pravděpodobně konzert. Můžeme hrát 3+1, jen asi něco jiného než pokračování poslední mise (ale to bychom se ještě domluvili). Já bych do toho šel, co vy?
17.10.2010 14:29 - Sathel
Já bych klidně zahrála nějakou retrospektivu, nebo cokoliv úplně odjinud. Aspoň můžeme probrat pravidla, použití úspěchů jako bodů osudu atd.
19.10.2010 12:01 - Sathel
Hm, tak bohužel už se ozvala škola. Musím napsat seminárku na téma Měnová politika Japonska a ani nevím, kde začít. Musím tomu věnovat tento víkend, abych to mohla příští pátek prezentovat. To znamená, že zůstávám v Praze :-(
25.10.2010 17:02 - Jerson
Jak byste viděli hraní ve čtvrtek odpoledne?
25.10.2010 17:35 - Fishbone
budes na FFS?
25.10.2010 19:42 - Jerson
Nebudu, stojí nějak moc peněz na můj vkus.
26.10.2010 11:48 - Fishbone
to asi nema ani cenu komentova...
26.10.2010 18:10 - Jerson
no, tak komentovat můžeš, nevím jak to myslíš.
27.10.2010 11:25 - Sathel
Čtvrtek musím zasvětit tvoření prezentace na makroekonomii, v pátek prezentuju.
29.10.2010 17:46 - Jerson
Tak nakonec jsdme dohráli tu poslední misi - vzhledem k tomu, že šlo převážně o ujíždění a boj, tak jsi o nic moc nepřišla.
A následně si zahrál Dominik s Evou malý flashback, který byl podlě nich mnohem lepší.

Taky jsme ještě řešili střety mezi členy skupiny, aby se neopakovalo to co včera s obranou, a dali jsme dohromady pravidlo, které reflektuje jak schopnosti postavy, míru rizika, výsledek je nepředvídatelný a přitom nikoliv náhodný. Doufám, že s tím Martin bude příště spokojen.
1.11.2010 09:21 - Sathel
Co je to za pravidlo?
1.11.2010 23:19 - Jerson
V případě střetu mezi členy družiny, pokud jeden nebude chtít řešit situaci pomocí náhody, může hráč aktivní postavy (tedy té co se třeba snaží útočit) riziko nastavit jako obvykle a hráč pasivní postavy bude mít místo nastavení rizika několik šancí hádat, jaké riziko nastavil první hráč.

Takže když A má třeba boj na blízko 5 celkem, B bude mít celkem 10, a A chce zaútočit na B, tak hráč A tajně nastaví číslo od 1 do 5 (třeba 4) a hráč B může hádat 1 - 10x, dejme tomu, že se rozhodne hádat třikrát a třeba čísla 1,3,7 (které si předem napíše). V tomto případě neuhodl a hráč A bude mít 4 úspěchy. KDyby B hádal třeba čísla 2,3,4, tak by A měl 4 neúspěchy, jejichž výsledek bude popisovat hrát B.
A pokud by hráč B měl za to, že hráč A má slabší postavu, a chtěl si být naprosto jistý, že se jejímu útoku ubrání, může dát všech deset odhadů a hádat 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10. Sice mu to vyčerpá všechny zdroje, ale rozhodně ho žádný amatér nebude moci překvapit.

A samozřejmě to lze i kombinovat, oba můžou nastavit a oba můžou odhadovat, co nastavil ten druhý, pokud chtějí provést aktivní akci proti sobě.
2.11.2010 08:21 - Sathel
A co když moje postava nemá boj na blízko? Můžu použít i jinou dovednost, popřípadě vlastnost?
2.11.2010 16:02 - Jerson
Samozřejmě, to byl jen příklad. Vždycky můžeš použít vlastnost, a pak nějakou vhodnou dovednost, pokud její použití vhodně zdůvodníš.
3.11.2010 08:44 - Sathel
A cílem je mít mechaniku pomocí které se budou řešit spory mezi postavami?
3.11.2010 16:53 - Jerson
Cílem je mít mechaniku pro hráče, kteří chtějí řešit spory mezi postavami na základě vlastností postav a s menší mírou náhody, než si zvolili pro kontakt s okolím - tedy pro hráče jako je Martin. Ostatní můžou samozřejmě použít klasické nastavení a hod.
11.11.2010 15:39 - Borric
Zase bych nerad, aby se jen kvůli mě, zavádělo nějaké zbytečné pravidlo. Mě nevadí se přizpůsobit již daným pravidlům. A také se hodí podotkonut, že jsem nebyl jediný, komu onen souboj připadal trochu nereálný. Každopádně jsem se snažil popsat průběh toho souboje a tudíž najít i rozumné vysvětlení toho, jak dopadl. Nakonec, přeci není nic špatného, nechat se přeprat polojaponskou sexy knihovnicí, co má výcvik jiu-jitsu na úrovni ninjů z 80tých. Ba naopak to dává hře tajných agentů jiný rozměr. :o)

PS: Co ta hra teď o víkendu? Já bych nejspíše mohl v sobotu večer.
11.11.2010 16:08 - Jerson
Tak ono to není zbytečné pravidlo. Jednak jsem ho vymyslel už dřív pro jiné účely a pak mám rád volitelnost pravidel, takže když se náhoda ukazuje nevhodná, tak se může použít něco jiného. A je fakt, že tohle házení nebylo primárně určeno pro řešení konfliktů mezi postavami, protože dává hodně velký rozptyl výsledků.
Ta uvěřitelnost souboje je otázka - viděl jsem podobnou akci na videu a dovedu si představit, že by takto mohl dopadnout, i když bych to považoval za dost velkou náhodu. Ale i tak bych chtěl zohlednit více opatrnost nebo větší riskování, pokud budou jednat agenti proti sobě.

Vzhledem k tomu, že se mnou v sobotu asi nikdo nepůjde na orientální tance, tak jsem volný úplně, takže bychom mohli hrát tak od pěti. Budete tři - ty, Mongol a Eva, a viděl bych to na nějakou misi na Hawaji, abyste si trochu odpočinuli a mohli se zapojit všchni. Co vy na to?
12.11.2010 06:56 - Borric
Hru beru, ale v 17:00 je pro mě brzo. Dítě ukládám později a je to náš rituál, který když nemám, tak mi strašně chybí. :o) Takže já se připojím později. Čas ti upřesním smskou, záleží na tom, jak se nám podaří dcerku utahat. Budu se snažit a snad neutahá ona mě. :o)

EDIT: Každopádně nemám nic proti tomu, že žena může skolit chlapa a to i bez větších problémů. Moje narážky se spíše týkají tvého WTF testu, který mi u Robin nepřišel moc úspěšný. Tak a je to venku, ale někdo to říci musel.
12.11.2010 12:08 - A15
Problém vidím spíše v systému - hodí se kostkou, zjistí výsledek a hráč si má výsledek popsat. Co s tím, pokud je postava specialista v něčem, čemu hráč nemusí příliš rozumět?
Většinou je to vcelku jedno, je-li to specializace, tak tomu zřejmě nebudou rozumět ani ostatní hráči nebo to přejdou. Já když popíšu, jak jsem naladil VKV signál na 320 MHz, tak se mi sice většina lidí v duchu vysměje, ale mávne nad tím rukou a ve hře to vadit nebude. Ale u toho boje to bylo vcelku markantní.
12.11.2010 15:49 - Sathel
Znalosti, které má postava, ale hráč nikoliv se těžko hrají. Proto herci věnují někdy i roky tomu, aby se naučili, co jejich postavy umí (např. v Matrixu kung-fu). My se tomu nemusíme věnovat prakticky, ale stačí přečíst si pár textů.
12.11.2010 16:23 - Jerson
Borric píše:
Moje narážky se spíše týkají tvého WTF testu, který mi u Robin nepřišel moc úspěšný. Tak a je to venku, ale někdo to říci musel.

Moc nerozumím - co myslíš tím WTF testem a neúspěšností Robin?

Mongol píše:
Problém vidím spíše v systému - hodí se kostkou, zjistí výsledek a hráč si má výsledek popsat. Co s tím, pokud je postava specialista v něčem, čemu hráč nemusí příliš rozumět?

Mno, a jak jinak to chceš řešit? Pokud se na akci hází, tak by ji někdo popsat, měl, ne? A jestli uvěřitelně nebo ne je spíše otázka, co přijmou a nepřijmou hráči, než zda to je nebo není možné.
Nicméně v tomto případě je to stejné jako v divadle, ve filmu nebo při debatě s kamarády - hráči nemusí specializaci své postavy rozumět. Musí jen umět předstírat, že jí rozumí a ví, o čem je řeč.

Problém s popisem bojů je v tom, že tomu řada lidí rozumí, další řada lidí si myslí, že tomu rozumí a obvykle to není moc jak vyzkoušet. Nicméně poté, co jsem viděl dlouhé debaty o možnosti či nemožnosti i mezi specialisty na různé typy bojů (nebo spíše hlavně mezi nimi) si myslím, že největší spory jsou právě v té uvěřitelnosti, nikoliv v tom, co doopravdy je nebo není možné.
Každopádně mně ta akce přišla proveditelná (na judu jsem pár překvapivých věcí viděl) a úspěšnost si netroufám odhadnout, což už mě znamaná 50% - buď to vyjde, nebo ne.
Každopádně příště do takové sitauce zahrneme plný vliv schopností postavy a žádný vliv náhody, takže pokud schopnější postava bude maximálně opatrná, rozhodně neuspěje, pokud druhá postava nepoužije nějaký brutálně riskantní podraz.

Takže zítra, Eva musí jet v jedenáct, takže ve třech to snad bude odsýpat. Pokud máte nějaké informace o Havaji před válkou, tak si je oprašte :-)
12.11.2010 20:53 - A15
Píše:
nemusí specializaci své postavy rozumět. Musí jen umět předstírat, že jí rozumí a ví, o čem je řeč.


Mluvíme teď o hře nebo o mé RL práci?
12.11.2010 23:27 - Jerson
Klidně o obojím, co jsem si všiml, tak hodně lidí v reálném životě funguje stejně jako hráči v RPG, a někdy jim to okolí (v reálném světě a reálném zaměstnání) věří ještě méně.
6.2.2011 15:35 -
Dokumenty Slozka a posudek agenta nejdou stahnou (404)
7.2.2011 17:26 - Jerson
Hm, mrzuté. Kdyžtak mi pošli ve zpávě svůj mail a já ti pošlu vzorové dokumenty.
7.2.2011 17:43 - A15
To je tak, když někdo přejmenovává soubory
Posudek agenta
Složka agenta
7.2.2011 18:08 - Jerson
Nevšiml jsem si, že se v odkazu místo podtržítka objevila pomlčka, nevím kdo to tam dal. Už by měly oba odkazy fungovat.
31.3.2011 12:20 - A15
To, že je Jersonův kalendář stále prázdný znamená, že nikdo nemá tento rok čas nebo že mu na něj dlabete?
Pokud je druhá možnost pravdou, písněte alespoň sem, kdy máte čas.

Potřebuji alespoň jednu hru, abych se mohl zbavit starého dluhu!
31.3.2011 17:41 - Jerson
Dlabou na mě. Dominik má školu, Pavel holku v Berlíně (ale možná se tu objeví). Eva neplánuje déle než dva dny dopředu, s Martinem zatím nepočítám, když má tedy jiné starosti. Sathel netuším.
Rád bych něco provedl příští víkend, alespoň ve třech lidech, utřídil jsem si oblasti, o které se už můžete zajímat tématicky.
1.4.2011 14:41 - Hugo
Jersone jestli potrebujes lidi dej vedet, kdyz mi das vedet aspon dva dny dopredu je pravdepodoben ze se nejak utrhnu...

Ja tohle vlakno prestal sledovat, v naivnim domeni ze jste plni a fingujete (a vono zatim...)
6.4.2011 11:33 - Fishbone
ja se hrani taky nebranim;)
6.4.2011 16:51 - Jerson
Teď mi jde o záležitosti první sekce, přesněji celkový příběh, ke kterému potřebuju pravidelné tahouny. Rád bych sjednotil příběh, přesněji ho rozvětlil do několika naznačených směrů a každá sekce by se zabývala jednou větví, aby se zachovala lepší návaznost. Zkusím to sepsat.
6.4.2011 17:41 - Ebon Hand
Prosím nastínit hlavní kostru příběhu a potenciální hlavní antagony.
12.4.2011 23:10 - Jerson
Do záhlaví článku jsem napsal zájmové cíle Omegy - nejsou to přímo nepřátele (i když v některých případech ano), jsou to organizace, lidé nebo jiné organismy vhodné pro bližší zkoumání, zejména pokud jde o jejich záměry, dosažené výsledky, případně možnost jejich využití.
Mezi některými zájmovými cíli také mohou existovat souvislosti a propojení, které je třeba prokázat nebo vyvrátit.

Pro další mise by bylo vhodné, aby se každá sekce, případně jednotliví agenti soustředili na jeden nebo dva cíle a věnovali se jejich výzkumu. Také je třeba identifikovat konkrétní osoby patřící do jednotlivých organizací a zaměřit se na ně.
13.4.2011 10:48 - Ebon Hand
Když jsem si to začal číst, tak mě sestřelilo, že se tento krok realizoval po třech letech od začátku hraní.
Hlavně, že to je. Nyní se již mise dají konkrétně cílit a směrovat vývoj hry.

Budou si muset sekce/agenti cíle rozdělit, nebo budou moc hrát na čem se dohodnou? Ptám se z důvodu, že jsem nikdy nezažil hru se svou sekcí a přijde mi nepravděpodobné, že se někdy realizuje. A vlastně všechny mise byli většinou z náhodně seskumených agentů.
13.4.2011 12:08 - Hugo
Dtto Ebon Hand #614

[edit1] Jde zhruba o tohle - mame nyni definovany smery, nebo zamery cim se zabyvat a na co se soustredit. Otazkou je tedy vytvorit nejakou (rekneme) metodiku jak se zabyvat...

Jak popisuje Ebon az na svetle vyjimky se cleneni do sekci v ramci hrani jednotlivych sezeni prilis neuplatnuje (mozna v pripade sekce c.1)

Pokud by se tedy jednotlive okruhy (vyse zminene smery) meli prirknout jednotlivym sekcim, hrozi riziko, ze se nic nevypatra (protoze sekce nefunguje jako samostatna skupina, jako nejmensi a nedelitelny prvek kampane)

Pokud si jednotlive okruhy rozdeli jednotlivy hraci, jak zarucit aby hraci byli na hrani pritomni (tedy absence "klicoveho" hrace byla vyjmkou nikoli pravidlem)...

Vychazi mi z toho ustalit nejake tahouny v konkretnich okruzich zajmu a na ne nabalovat "parazitni" dalsi agenty, kteri budou pomahat... Ale uprimne receno nedokazu predikovat funkci takoveho systemu, cili je to jen hypoteza, kterou je ted potreba (se pokusit) rozbit [/edit1]
13.4.2011 15:35 - Jerson
Já své hry tvořím obráceně, napřed je nechám rozběhnout a pak vidím, co s čím vlastně souvisí - přesněji v čem hráči najdou souvislost. Třeba až z Hugova hlášení o misi Dvojí smrt mi došlo, že se opravdu u každého případu s oživováním mrtvých vyskytovali němečtí archeologové, i když v tomto případě to byla jen krátká poznámka typu "Archeologové a antropologové podléhající SS v širším okolí města, s případem přímo nesouvisí. Prošetřit důvod přítomnosti. Dle místního šetření oblast není archeologicky zajímavá", přičemž mám dojem, že já jsem je při hře tak podrobně nespecifikoval. Ale v hlášení to je a koordinátor by si toho všiml :-)

Pořád platí, že hráči můžou hrát to, na čem se dohodnou, jen jsem chtěl dát možnost vybrat si předem, abych se mohl lépe připravit. A možná to dopadne tak, že sekce přerozdělím - čísla agentům zůstanou, ale jednu sekci budou tvořit lidé, kteří budou na mise chodit většinou spolu.

Takže bych to viděl jednoduše - jednotliví hráči mi napíšou, co by chtěli řešit jako primární věc a co jako sekundární, a podle toho budu agenty posílat na mise.
13.4.2011 16:08 - Hugo
Jersone, reagovat jako DM na prubeh hry je v poradku. To co zde bylo pripominano je aby meli hraci pocit, ze se pribeh nekam vyviji (videli kam muzou jit), to ze to v ramci volne definovane cesty budou vyrabet zakruty a klicky (pripadne slepe ulicky) je v poradku.

Moznosti jak zachazet s nove vzniklou souvislosti (z.b. archeologove u ozivovani mrtvych) je vicero a jak a co se z toho vyvine zavisi opet na vzajemne spolupraci DM-hraci

(Pripadne) prerozdelovani sekci necham na tobe (preci jen predpokladam ze vizi systemu fungovani hrani mas ty), nicmene by v pripade prerozdelovani bylo dobre nejak logicky setridit podle moznosti hracu (aby v tom nevznikl totalni bordel a nemichala se jablka s hruskama...
16.5.2011 12:47 - A15
Copak kdo činíte 4. a 5. června?
Co opět způsobit pár politováníhodných nehod, selhání technologií a mezinárodních incidentů?
16.5.2011 16:15 - Jerson
Já mám volno a zahrál bych si. Zkusím to zorganizovat.
7.10.2011 13:31 - A15
Po minulé misi a excelentní práci Maty Hary jsem pochopil, co K1 myslel tím, že příští válka se bude vést zcela jinými zbraněmi. Navrhuji koordinátorům omezit verbování bojových agentů a přibrat další takovéto odborníky na PR.
I když, kdo ví, co vyjde levněji - kupovat hromadu munice nebo platit stále nové hadříky a botky? Nu, to již nechme na šrajtofli K1.

Prosím ostatní agenty o nenápadné dohlížení na A22, zdá se, že s ním není vše v pořádku. Celá mise proběhla bez konfliktu, žádní mrtví, ani zmrzačení ...
7.10.2011 15:53 - Ebon Hand
Též musím říci, že mé tušení zmíněné o Claudii v misi Teslovy věže se naprosto naplnilo a jen díky ní náš odvážný převlek nebyl odhal, ba co víc, byl brán naprosto vážně.

Musím se přiznat, že jsem v misi několikrát zcela reálně uvažoval o tom, že Sommersfeldova agenta zltuču k nepoznání, ale obával jsem se, že bych ztratil důvěru ambasády, která nám půjčila auto. Jelikož takové vystupování vyslanec by určitě neschválili..

EDIT: Ještě doplním, doufám že se K20 necítí nactiutrhaný, ale naše kroky byly nutné pro budoucnost Omegy.
7.10.2011 16:13 - Jerson
K20 je ... řekněme profesionál (nebo se o to snaží), a jak už uvedl, s podobnou možností musel počítat, takže vám to nemá za zlé. Je fakt, že kdybyste ho zabili, byl by pěkně naštvaný.
7.10.2011 16:16 - Ebon Hand
jasně, už by se nemohl vrátit k vysavačům.. :-)
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 1.469053030014 secREMOTE_IP: 3.227.247.17