Kultura

CS vydání Fate bych podpořil/a (viz #171)

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 1 bodů.
100kladné body0
250kladné body2
500kladné body3
1000kladné body0
1500kladné body0
2500kladné body0
5000kladné body3
víckladné body2
12.12.2019 20:48 - Aegnor
Šaman píše:
Pokud jeden hráč má trik +2 k oslnivému útoku, druhý +2 k rázné obraně a třetí +2 na luštění hlavolamů (tyhle triky jsou v pravidlech hned pod sebou) pak dokonce záleží jen na vypravěči, jak ty triky budou reálně silné. Stačí, že bude ve hře o něco více bojů, než hlavovalamů a celá matematika které vůbec nerozumím se zhroutí o víc, než dokáže 1k6, jestli tomu dobře rozumím.

Stačí, aby ten boj nebyl 1 na 1 a první trik nepoužiješ. Stačí, aby ten boj byl v situaci, kdy postava nemá nasazený štít a druhej trik nepoužiješ.
Takže ty triky použiješ třeba jenom v 50% až 80% bojů.

btw, Šamane, napíšeš mi prosím, co všechno je u Fate Core potřeba překalibrovat pro hraní SW?
12.12.2019 21:48 - Šaman
Aegnor píše:
btw, Šamane, napíšeš mi prosím, co všechno je u Fate Core potřeba překalibrovat pro hraní SW?

Těžko říct. Naprosto vážně - za prvé každý máme jiné představy o SW hře. Přijde mi, že se ten setting už blíží superhrdinské hře, ale z jednoho hraní se Sirienem jsem ten pocit neměl. Ono samozřejmě nejvíc zaleží na shodném naladění družiny a vypravěče (viz Jersonovy námitky, že vypravěč přirozeně nastaví nižší obtížnost řešeím, které se mu líbí než těm, které se mu nezdají).

Spíš než překalibrovat bych řekl celkově nastavit. Chcete hrát na dovednosti, vlastnosti, přístupy, povolání…? Jejich počet a to zda se jedná o uzavřenou množinu dělá docela dost s nastavením.

Pak je to síla a četnost triků. Tam už závisí i na vypravěči. Jestliže princezna má bonus +2 při mluvení k davům, pilot má +2 na rychly únik a Jedi na obranu světelným mečem, pak se může stát, že se ty triky dostanou do hry nerovnoměrně často.

Nicméně kalibrování bych tomu neříkal, to tu (myslím) použil je Sirien.
Strašně moc se projeví třeba taková soft mechanika a to je povolení. V Sirienových Fate SW píše, že pilotovat loď umí tak trochu každý. To je nastavení, které s žánrem dělá hrozně moc (srovnej s nějakým moderním válečným settingem, kde kromě pilota nikdo ani neumí letadlo nastartovat, natož vzlétnout).

Nevím přesně na co se ptáš. Asi proto tu chaoticky skáču od myšlenky k myšlence. Jak nastavit stres a následky ti neřeknu. Odkaz na nastavení úrovně moci tu už párkrát byl. A není potřeba hýbat se všemi proměnnými - některé mají vedlejší efekty, záleží jestli je chcete.

Např:
Vysoká obnova, tedy hodně bodů osudu - postavy mohou více riskovat a bude jim to procházet (nebudou se bát špatných hodů, ty prostě přehodí). Tady navíc záleží na délce sezení - tedy na tom jak často k té obnově dojde. Více BO taky ovlivní jak často budou ochotní vzit vynucení. Ovšem rozhodnutí, jestli za odmítnutí vynucení chtít BO je taky tak trochu na vypravěči, takže trochu soft mechanika.
Více triků, nebo četnější triky - postavy budou celkově kompetentnější, ale bez BO je stále bude špatný hod bolet.
Vyšší hodnoty dovedností (dovednostní strop) - budou rozevřenější nůžky mezi poskoky a postavami, ale v důležitých bojích s pojmenovanými postavami to nemusí znamenat větší sílu. Jejich protivníci budou mít ta vyšši čísla taky.
Počet aspektů: dokud hráči zvládají utrácet BO, tak na sílu postav nemají moc vliv.
Stres a následky: S tímhle se dá vyblbnout. Mně třeba přišlo, že více následků není tak zajímavých, jako jeden déledobější. Takže raději za vyšší odolnosti přidávám stres, než políčko následků. Následek je aspekt a sledovat deset aspektů na stoje už je moc. Hodně políček (nebo silnějších) stresu znamená že postavy nebudou tak ohrožené na zdraví i pokud jim nějaký hod nevyjde. Myslím, že tohle by zrovna do SW sedělo. Hodně stresu také nepřidává na kompetenci při činnostech, takže pokud zrovna není ohrožené zdraví postavy, moc se to neprojevuje. Obecně počet a hodnota políček stresu určuje za jak dlouho mezi ohrožením postavy se na ní začnou projevovat následky. Takže i když po princezně začne někdo střílet, hodně stresu znamená, že může prokličkovat a utéct (třeba). Málo stresu znamená, že jde hned do tuhého. Tohle nastavení mi přijde pro definici žánru hodně podstatné.

A pak je to věc vypravěče. Už zmíněné pilotování - kromě toho, že ve SW by měla být schopná nějak doletět libovolná postava, tak to taky znamená, že běžné letecké činnosti nebudou vysoká překážka. Přistát v docích s nepoškozenou lodí může mít třeba obtížnost 0.
Totéž v jiném settingu (přistát s nákladním letadlem na velkém letišti) už může mít obťížnost o dost vyšší (tedy bude s tím mít problém i navigátor, nebo pilot v zácviku, přestože mají svolení k tomu to vůbec zkoušet).
12.12.2019 22:11 - Aegnor
Šaman píše:
Nevím přesně na co se ptáš.

Z tvých vyjádření jsem pochopil, že dle tvého názoru nejde vzít Fate 4e tak, jak je napsaný v příručce, a použít ho pro hraní SW. Že ho musíš nějakým způsobem upravit. A já prostě nevím, kde jsou ty nutné úpravy. Třeba konkrétně z tvého pohledu (ať se vyhneme právnickému "to záleží").

Šaman píše:
Nicméně kalibrování bych tomu neříkal, to tu (myslím) použil je Sirien.

No, použil jsem stejné slovo jako ty ve svém příspěvku #496.
12.12.2019 22:30 - Šaman
Aha. To jsem použil slovo, které bylo už v té citaci. A primárně jsem tím chtěl říct, že nemyslím, že by se tím popsaným zákrokem něco rozkalibrovalo.

Ale ano, pokud nebudeš chtít použít FAE a přítupy, tak pro začátek musíš třeba vybrat sadu dovedností. Budeš muset vymyslet triky (a ty "nakalibrovat"). Pokud budeš chtít aby postavy ustály palbu pidlovokých stormtrooperů, tak jim budeš muset dát větší možnost škrtat stres. Nebo vyšší obranu. Třeba tento žánrový running joke se špatně simuluje…

A kromě toho platí co jsem psal výše. Záleží jaký pocit z té hry chcete mit a podle toho to nastavit. Jestli raději vysoce kompetentní postavy, které ale občas musí čelit selháním, nebo raději postavy s takovým štěstím, že z toho většinou vybruslí nějak nestandardně.

A pokud neupravíš obnovu podle délky sezení, tak to teoreticky "rozkalibruje" už to, že jedni hrají průměrně pětihodinová sezení a druzí dvouhodinová. Už to má vliv na to, jak budou utrácet BO a jak často.
Pokud se hrají krátká sezení, na začátku nějaká omáčka, třeba nějaká vynucení, pak trochu plánování, příprav, nebo vyšetřování a na konci vyvrcholení, tak pokud je pravidlová obnova 3, počítej že v té závěrečné fázi se budou BO lítat ve velkém. Což třeba odpovídá Marvelovkám (velké bouchací vyvrcholení, kde se lítá, hází po sobě atomovky apod…) ale ne do každého žánru to sedne (zjistil jsem že do našeho ne). Jenže - ti hráči BO na ruce mají, sázky jsou dost velké aby je nešetřili a navíc co nepoužijí to do příště propadne. Takže se je snaží utratit všechny.
Pro druhou skupinku je to nějaký postupový boss na kterého nebudou chtít utrácet víc, než je nutné, protože nejsou ještě ani v půlce sezení. Takže ten fight bude vypadat úplně jinak. (Jo a podotýkám, že v originálním nastavení má při stejném počtu hráčů vypravěč proti nim stejný počet BO, takže ta druhá skupina to bude mít o dost těžší.)

Jinak teda zrovna SW si myslím, že se dají hrát tak nějak s pravidlovým nastavením. Ono je to nastavené docela hrdinsky. Spíš by bylo potřeba nastavovat to na horror (BO jsou zabiják strachu, ty jsou většinou možnost ještě nějaké záchrany), případně na nějaké superhrdiny (Marvelovky).
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.20201301574707 secREMOTE_IP: 3.231.212.98