Merlinův kompletní překlad Dobrodruhova průvodce Mečovým pobřežím (Sword Coast Adventurers Guide), doplňující příručky pro D&D 5e, vytvořený ve spolupráci s Chrochtou, Sirienem a Shadowem. Vše v originální grafice.
Jakési zlo chytá duše mrtvých a vysává život ze všech, kdo byli vzkříšeni ze smrti magií. Zdroj tohoto prokletí leží hluboko v džunglích Chultu, v pastmi prosycené hrobce ukryté pod ztraceným městem Omu. Podaří se skupině dobrodruhů odhalit tajemství kletby a jednou pro vždy ji ukončit, nebo naleznou smrt v útrobách hrobky anihilace?
Po staletích skryté existence začal náhle vyvíjet aktivitu zákeřný dračí kult. Co za tím stojí? A podaří se hrdinům zhatit jeho plány? D&D 5e kampaň o osmi částech pro začínající postavy.
Shrnutí detailních nastavení Storytelling systému pro Werewolf the Forsaken 2e. Shrnutí pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Shrnutí STs 2e (CofD) pro rychlé seznámení, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Shrnutí STs (nWoD) pro rychlé seznámení, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Shrnutí 5. edice Vampire ("V5") pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Pravidla pro hraní Star Wars podle Storyteller systému. Založená na jiných neoficiálních pravidlech, upravených dle zkušeností a houserules přeposílaných od fóra k fóru, na zkušenostech z vlastního hraní a na závěr upravená mnou a doplněná pár mými úvahami a vložkami. Enjoy ;) //BETAVERSE 0.2//
10.12. - lightsaber styly
24.10. - první verse
Chtěli jste... vlastně všechno tohle :) Fate vsazený do konkrétního prostředí Star Wars plus doprovodné a vysvětlující texty, v barvičkách a se spoustou obrázků. Užijte si krásné svátky zimního slunovratu. (A šiřte to dál.)
Shrnutí detailních nastavení Storytelling systému pro Werewolf the Forsaken 2e. Shrnutí pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Pro všechny fanoušky DnD všech edic i Fate i pro všechny ostatní - návod od Freda Hickse na to, jak zaměňovat čtverečkovou mapu za abstraktní zóny a abstraktní zóny za čtverečkovou mapu. (A pár myšlenek navíc ohledně zón obecně - a taky ohledně taktiky a stavů [conditions].)
Proroků, kteří jsou schopni uzavírat rány vkládáním rukou nebo krátkou modlidbou po světě zas tolik nepobíhá. Pokud na takového zrovna nenarazíte, jste odkázani na mistry o něco bolestivějších metod léčení...
Dobrodružství pro 1-3. úrovně postav v kouzelnické věži pro systém D&D 5e. tento poměrně humorně laděný dungeoncrawl s prvky detektivky lze odehrát zhruba za tři 3-4 hodinová sezení.
Zkusil jsem obléknout jedno z dávných dobrodružství do pěkného hávu. A taky jsem chtěl na kostku něco přidat, když jsem si za poslední roky odtud tolik vzal. K dispozici pro všechny chtivé hry. Komentáře vítány. A díky Eximu z pomoc.
Je to dobrodružství pro družinu 3–4 postav na první úrovni a dle pravidel D&D 5e. Je nekomplikované, a tak říkajíc na rozehřátí.
Překlad blogu Roba Donoghua na téma možných typů rizik při selhání v RPG (popř. cen za úspěch). Obecně hodnotné zamyšlení s přidanou hodnotou pomocné/ujasňující/rozšiřující vazby na FAE a systém přístupů.
Fate Core nabízí výchozí seznam dovedností odvozený z ukázkové hry používané v příkladech. Tento seznam se samozřejmě nehodí zdaleka na každou hru, nicméně ne vždy se chce vymýšlet nové seznamy, takže... tady jsou nějaké již hotové. Podobně základní sada přístupů FAE nese určitou stylizaci, která nemusí vždy všem sedět a opět - občas se hodí mít nějakou jinou hned poruce.
Objevily se určité otázky ohledně toho, co to vlastně jsou ve Fate skupiny a jak přesně fungují (zejména co do pravidel o stresu). Tady je podrobné vysvětlení. Navíc to je hezká ukázka toho, jak vytvořit nový nástroj hry využitím pouze již existujících pravidel, bez nutnosti dalších house-rules nebo twistů.
Shrnutí Fate pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Chcete více "vyprávěcí" hru s méně házením? Zde naleznete jednoduchý návod, jak plynule vyhodnotit všechny akce ve výměně naráz proti sobě. Může se to hodit především těm z vás, kteří máte rádi odlehčené formy Fate známé zejména z variant jeho 2. edice (Příběhů Impéria). (jde o převod Fate 4e do CR; pokud nevíte, co to znamená, netrapte se tím.)
Zpracoval jsem takovou malou ukázku toho, jak lze pracovat s jedy a otravami ve Fate (a FAE, samozřejmě) - ale je to použitelné i pro jiné "ongoing" (přetrvávající) ošklivé efekty
Překlad dvou na sebe volně navazujících blogů Roba Donoghua v nichž ukazuje, co vše se dá dělat s dovednostmi a přístupy - a fakticky nakonec vlastně říká dost cool nápady o RPG obecně, nejen o FAE. Takže i když třeba nejste fanoušci FAE Přístupů, může to být právě pro vás.
Překlad dvou blogů - po jednom od Freda a Roba - které rozebírají možnosti, jak ve Fate zavést hody na zranění. Plus úvahy o řešení a vhodnosti nahrazení stresu HPčky.
Zde naleznete ujasnění, základní rady a vysvětlení k práci s posíleními. Text je postaven kolem překladu blogu Ryana Macklina, jednoho z autorů Fate, který vysvětluje rozpor mezi dvěma designerskými filosofiemi posílení a nabízí volitelnou errata (která se v komunitě velmi záhy uchytila jako součást základních pravidel namísto jejich původní verze).
Manuálek k převodu postav (a hry) mezi Fate Core a FAE; kromě jiného i hezké okénko k designu obou variant tohoto systému a ke game designu (a Evil Hat pohledu na game design) obecně.
Článek Roba Donoghua o možnosti použití Přístupů jako rozšiřujícího modulu běžných dovedností pro účely magie, kyber-hackování, bojových umění a mnoha dalších věcí! Praktický text pro fanoušky Fate a designový insight pro zapálené teoretiky.
Následující text je "oficiální" doplňující výklad k Fate Core týkající se zacházení s překážkami - tj. čímkoliv, co vám stojí v cestě nebo vám nějak ztěžuje život. Mimo jiné ujasňuje nějaké věci k zacházení s fikcí, situačními aspekty a opozicí (zejména pasivní).
Autorský blog JaD představující principy, se kterými vznikaly všechny úpravy, rozšíření, volitelná a alternativní pravidla, která JaD oproti DnD 5e mají.
V dalším díle našich autorských komentářů, doplnění a vysvětlení se zaměříme na Cestování a Výpravy. Vysvětlíme teoreticky i na konkrétním příkladu, proč jsou mnohem jednodušší, než se zdají, a jak k jejich hraní přistoupit plnohodnotně, ale přitom úplně jednoduše.
Další díl autorské blogové série komentářů a zpětných doplnění a upřesnění pravidel Jeskyní a draků - tentokrát se budeme věnovat Odpočinkům a radám pro nastavení a úpravy jejich četnosti a přínosů ve vztahu k žánru vaší hry a vašemu osobnímu hernímu stylu.
Další autorské preview Jeskyní a draků, tentokrát věnované penězům, představení mocenských měn, magickým předmětům a jejich výrobě a výběru těch, které se dostaly do pravidel.
Žádné dílo není nikdy dokončené – jen v určitou chvíli uzavřené. Vždy existují věci, na jejichž zapracování nebyl čas nebo které tě napadnou až při zpětném pohledu. V této sérii blogů, kterou můžeš považovat v podstatě za rozšířený obsah samotných pravidel, se budeme věnovat právě takovým věcem – dodatečným autorským komentářům, doplněním a případně rozšířením k JaD příručce. A první díl otevřeme tématem házení kostek.
V minulém díle blogu jsme rozvedením rad o házení kostek otevřeli sérii “oficiálních” autorských komentářů a doplnění k vydaným pravidlům. V tomto díle blogu navážeme a ukážeme variantu zlepšování postav podle Velkých úspěch. Jde o možnost na půlce cesty mezi tradičními Zkušenostmi a moderním Cinkáním/Milníky, které mohou vyhovovat spoustě skupin, která stojí o dílčí odměňování postav, ale zároveň ocení odlehčenější systém bez velkého účetnictví.
Tento doposud neotestovaný nápad ležel na mém disku už dlouho. Cílem bylo vytvořit něco na způsob "fantasy deratizátora" jakožto postavy zaměřené na plošné útoky, a tak vzniklo těchto pár odstavců. Bohužel jsem zatím neměl příležitost skutečně si za takovou postavu zahrát, a tak se prozatím nemůžeme bavit o jakémkoliv balancu. Pokud by však někoho článek zaujal a podpovolání si vyzkoušel, určitě pište do diskuse, jaké jsou dojmy.
Město v mlze je rolová hra ve stylu film-noir, která je plná vyšetřování a superschopností. Odehrává se v moderní metropoli plné zločinu, spiknutí a záhad.
Merlinův kompletní překlad Dobrodruhova průvodce Mečovým pobřežím (Sword Coast Adventurers Guide), doplňující příručky pro D&D 5e, vytvořený ve spolupráci s Chrochtou, Sirienem a Shadowem. Vše v originální grafice.
Nyní nově: Kompletní (včetně updatů) překlad Příručky hráče, základní příručky k D&D 4e. Dále rozpracované překlady DMG, Adventurer's Vault a dobrodružství Keep on the Shadowfell.
Překlad příruček a dobrodružství. Nově s komplet překladem Úvodní sady a zbrusu novou verzí Ztraceného dolu Fendelveru. Zveřejněné překlady pravidelně prochází drobnými opravami a úpravami.
Kompletně přeložená pravidla GURPS 4e (Postavy i Tažení) už potřebují pouze rozsáhlejší korekci textu a další úpravy s ní spojené.
Prosím všechny o pomoc s finální fází tohoto majestátního díla.
Podoba je textová a bez ilusrací, ale i to by se mohlo s vaší pomocí změnit.
Jakési zlo chytá duše mrtvých a vysává život ze všech, kdo byli vzkříšeni ze smrti magií. Zdroj tohoto prokletí leží hluboko v džunglích Chultu, v pastmi prosycené hrobce ukryté pod ztraceným městem Omu. Podaří se skupině dobrodruhů odhalit tajemství kletby a jednou pro vždy ji ukončit, nebo naleznou smrt v útrobách hrobky anihilace?
Překlady mini-RPG od Granta Howitta; Obsahuje klasiky typu Velká medová loupež hraná partou z Critical Role nebo jednoduché vyprávějící zajímavosti jako Dobrodužné kostky!
Překlad hry Mythic Battles: Pantheon RPG zasazené do bájného Řecka s dovednostním systémem. V překladu je pouze pravidlová část (v knize s obrázky asi na 40 stran), celá kniha má asi 250 stránek s příběhy, popisy světa a bestiářem. Autor: Romain D'Huissier, vydáno 2017
Po staletích skryté existence začal náhle vyvíjet aktivitu zákeřný dračí kult. Co za tím stojí? A podaří se hrdinům zhatit jeho plány? D&D 5e kampaň o osmi částech pro začínající postavy.
Ukázkový scénář mysticky apokalyptického Torg Eternity o invazi z jiných světů i se základními pravidly! Před pár hodinami se svět změnil k nepoznání. Mobily ztratily signál, motory a elektřina přestaly fungovat. Ve chvíli, kdy v baseballovém parku Citi Field začínala hra, narazil do něj masivní most, nebo spíše jeden jeho konec, tvořený liánami a popínavými rostlinami. Z tohoto Malstrómového mostu se vyhrnula monstra – dinosauři a děsiví ještěří lidé.
Vetřelec je moje srdeční záležitost, filmy miluju, a když jsem si před rokem zahrál na několika sezeních Kočár bohů ze Startovací sady, rozhodl jsem se, že by nebylo špatné si to přeložit. Nakonec jsem se s tím bavil (a občas trápil) víc jak půl roku.
Po věčnosti čekání a napětí k nám konečně dorazila finální verze legendárního spisu Volothampa Goddarma pojednávající o všelijakých možných i nemožných monstrech a s monstry souvisejících záležitostech, v de-luxe edici komentované samotným Elminsterem!
Sedm a půl roku jsem hrál Shadowrun... to za sebou zanechá trochu melancholie. Byly doby, kdy cz/sk web měl asi deset čistě SR stránek s diskusemi, dodatky, herními zápisy. Ty časy jsou pryč, weby dávno zmizely a materiály k SR s nimi... a já náhodou našel v počítači tyhle jejich krásné fragmenty. Třeba je ještě někdo ocení a i kdyby ne, tak si Shadowrun zaslouží svou melancholickou vzpomínku za to, jak rozšířený zde kdysi byl.
Pravidla pro hraní Star Wars podle Storyteller systému. Založená na jiných neoficiálních pravidlech, upravených dle zkušeností a houserules přeposílaných od fóra k fóru, na zkušenostech z vlastního hraní a na závěr upravená mnou a doplněná pár mými úvahami a vložkami. Enjoy ;) //BETAVERSE 0.2//
10.12. - lightsaber styly
24.10. - první verse
Shrnutí STs 2e (CofD) pro rychlé seznámení, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Shrnutí STs (nWoD) pro rychlé seznámení, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Přiznejme si to, získávání zkušeností v páté edici Maškarády za moc nestojí. Zde najdete moji úpravu, jak přistupovat ke zkušenostem (a zlepšování postavy) zajímavěji.
Toto zhrnutie môže poslúžiť ako rýchla referencia pre hráčov (a najmä tých nových) FATE 2.0. Sú v ňom obsiahnuté základné informácie o systéme a riešení konfliktov v ňom.
Veteránská verze ADnD pravidel obohacená o narativní pravidla rozšiřující hráčské pravomoci, vhodná jak pro použití fanoušky klasických původních DnD pravidel tak jako inspirace pro ostatní.
Shrnutí Apocalypse World pro rychlé seznámení, přehled, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Shrnutí detailních nastavení GUMSHOE systému pro Ashen Stars. Shrnutí pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Překlad dalšího z Robových blogů, tentokrát o tom, jak hrát hry bezkostkově (ale vlastně s kostkami). Popisuje Apocalypse hry, ale vlastně to je dost obecný návod pro jakýkoliv systém.
Shrnutí Blades in the Dark, mixu Apocalypse engine s Fate (s inspirací v dalších hrách) pro hraní gangsterských příběhů v renesančním temném fantasy světě (stylově konzistentní Shadowrun, tak trochu - ale hodí se např. i pro hry ve stylu John Wicka, Mission Impossible, A-Team atd.). Pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
V Bouřných horách je dobré mít se na pozoru před griffinem Bouřným. Na rozdíl od jiných druhů, jsou stáda Bouřných griffinů tvořena výhradně hypogriffy. Najdeme v něm hřebce, jeho harém a nedospělé potomky. Dospívající hřebečci se oddělují do stád, která se snaží ukrást mladé samice z větších harémů. Takové stádo hřebečků může být velmi nebezpečné.
Apatykáři, bylinkáři, traviči i léčitelé, ti všichni a mnozí další užívají moci bylinek, které, pokud jsou správně připraveny, skrývají mnohdy velikou moc. Pravidla v tomto článku obsažená vám umožní tuto moc poznat a využít v páté edici D&D.
Tento článek je určen úplným začátečníkům, kteří na tyto stránky zavítají poprvé. Jako takový ho proto berte. Obsahuje značnou míru zjednodušení a vynechání některých komplikací.
RPG je zkratka z anglického spojení Role-playing Games, což je do češtiny běžně překládáno jako hry na hrdiny, nebo v poslední době i jako hry na životní příběhy. Tak či tak, role-playing je posezení s přáteli a společná tvorba nějakého dobrodružství. Je to posezení u ohně nebo třeba u jídelního stolu a splétání roztodivných příběhů. Role-playing je o tvořivosti a zábavě mezi přáteli.
Těší vás, když se hráči na herním sezení rozvalí a s pohrdlivým úsměvem čekají, čím je dnes budete bavit? Máte rádi absolutní moc nad vším, co se ve hře stane? Pak CREET: O Fortuna určitě není pro vás!
Jedna z nejzajímavějších věcí na D&D třetí edici je její relativní realističnost. Můžete vzít hodnoty reálného světa, vložit je do systému a výsledky, které vám vypadnou, docela věrně odpovídají tomu, co by se v reálném světě stalo.
Už dlouho se chystám napsat o tom, jak hraji tzv. „dovednostní výzvy“ neboli v originále skill challenge. Jak je mým zvykem hraju je podle knížky jen trochu a trochu také podle sebe, protože nevěřím na neměnitelnost pravidel a protože mi to tak prostě vyhovuje. Neberte to tedy jako návod k pravidlům, berte to jako způsob, který někomu vyhovuje a který by mohl vyhovovat i vám.
V předchozím článku jsem načrtnul pět hlavních (nikoliv jediných) konfliktových situacích, ve kterých můžete uplatnit dovednostní výzvy (skill challenge). Dnes přicházím s příklady...
Přemýšlíte, že si zkusíte zahrát D&D 4e za kouzelníka? Tento článek shrnuje základní přehled kouzelnického povolání: roli v boji, úlohu vlastností, význam jednotlivých nástrojů (implementů) a zejména se snaží poradit, jak naplno využít potenciál, který hráči povolání kouzelníka nabízí.
Marně tápete po tom, jaký postih k třídě zbroje má zděšená postava? Nevíte přesně, co to znamená být paralyzován? Již více nedumejte! Vaše záchrana je zde...
Je libo magický meč +4? Ano, máme zde 5 skladem a jestli chcete +5, tak si musíte počkat na další týdne, to nám zas dovezou ... to víte, "pluspětky" poslední dobou letí.
Zamyšlení o možnostech prokreslení Patronů a jejich zájmů a agendy - a toho jak se to dotýká hraní Černokněžníků a jejich Paktů. Překlad blogu Roba Donoghua.
Věci ke stažení a tisku k Fate Core a FAE (karty postav, přehledy pravidel, karty tvorby hry atp.) - pro vaše pohodlí vytažené ven z překladů (ale časem možná přibydou i nějaké jiné věci)
Trocha agregované komunitní moudrosti :) Výklad některých občas nejasných (často dotazovaných) mechanik, ujasnění nejčastějších omylů, řešení obvyklých problémů na nichž je komunitní konsenzus, pár ujasnění od autorů atp.
Chtěli jste... vlastně všechno tohle :) Fate vsazený do konkrétního prostředí Star Wars plus doprovodné a vysvětlující texty, v barvičkách a se spoustou obrázků. Užijte si krásné svátky zimního slunovratu. (A šiřte to dál.)
6 Take&play systémů zbraní a brnění pro Fate! Aneb trocha sdílení z mojí vlastní domácí dílničky - plus trocha teorie k tomu, jak jsem věc tvořil. (Článek obsahuje designové vložky - pokud chcete jen systém k hraní, klidně je přeskočte.)
Na následujících řádcích naleznete několik málo kouzel, které by měly pomoci překlenout prvních několik úrovní, na kterých jsou nekromantická kouzla poměrně vzácná. Kouzla jsou určena pro D&D 5e.
Shrnutí GUMSHOE (The Esoterrorists, Fear itself, Trail of Cthulhu, Mutant City Blues, Ashen Stars, Night's Black Agents), systému podporujícímu detektivní příběhy, pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Už nějakou dobu hledám alternativu k magickému systému D&D. Monte Cook ve svých pravidlech přenáší variantu improvizované magie dle Mage:the Awakening do systému d20.
Kromě obyčejných a magických zbraní se hráči mohou setkat i se zbraněmi inteligentními. Taková inteligentní zbraň může být pravým požehnáním, ale podle mého názoru je pro hráče ve většině případů spíš pravým peklem.
Ve světle diskuze, kterou tady zahájil Alef0, mi to nedalo a další díl Katovny jsem se rozhodl věnovat kontroverznímu tématu pádů, dopadů a zranění, která z toho plynou, v pravidlech D&D.
Kdyby každé pravidlo ze všech RPG systémů vážilo jeden kilogram, pak by se s klidem dalo říct, že pravidel existují tuny nebo spíš desítky tun. Kolik z nich je ale skutečně dobrých?
Bod osudu za to, co aspekt popisuje? Nebo za to, co by popisovat mohl? Krátké Robovo zamyšlení k Fate, které může ale inpsirovat i v jiných systémech kde jsou postavy popsané narativně.
Ledová magie je neprávem opomíjena. Není nic lepšího než spočinou ve sladkém tisíciletém spánku uprostřed ledových plání. A v pravidlech Pathfinderu je hned několik možností, ze kterých si hráč určitě vybere.
Přináším několik přeložených magických předmětu z Encyklopedie Magiky. Jedná se sice o předměty pro ADnD, ale když si pár nepodstatných věcí poupravíte nebo opominete, můžete je určitě použít do jiných verzí DnD, ale i do jiných fantasy RPG. U předmětů jsem nechal i zmínku z jakého zdroje pochází, což snad trochu usnadní jejich zařazení k jednotlivým settingům (pokud k nějakým konkrétním patří).
Systém magie popsaný v MCWoD se přímo nabízí k vytvoření úprav. Můžeme se podívat do světa náročné magie, kde se za každé kouzlo musí zaplatit. Tvrdě zaplatit.
Po nedávné a dosud doutnající diskusi o záporech D&D jsem se rozhodl nabídnout i jiný pohled. Přeložit úvahu o podstatných a silných bodech D&D od spoluautora 3e - Monte Cooka.
Shrnutí detailních nastavení GUMSHOE systému pro Mutant City Blues. Shrnutí pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Obsah tohoto článku jsou vlastně tři v jednom: zároveň to je návod (systém?) k narativnímu hraní za pomoci tarotu a postav jednoduše shrnutých na pár kartičkách, zároveň to je scénář ke hře Engel, kterou jsem odehrál jako ukázkovou na podzimní Dálavě 2012 (článek je rozdělen tak, aby případné herní spoilery zůstaly skryty) a zároveň jsou v něm popsané herní techniky, jenž lze uplatnit i ve vaší běžné hře. Doufám, že aspoň něco přijde vhod :)
Shrnutí detailních nastavení GUMSHOE systému pro Night's Black Agents. Shrnutí pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Svého času zde proběhlo několik diskusí o výhodách a nevýhodách různých v RPG použitelných magických systémů. Téma mě zaujalo a dovolil jsem si malou analýzu problematiky magických zdrojů a omezení v RPG systémech.
Zkusil jsem vytvořit svojí první homebrew subclassu pro blood huntera. Ocenil bych rady abych mohl provést nějaké úpravy. Tenhle řád jsem napsal v angličtině a nejspíš jsem tam nechal pár chyb kterých jsem si nevšiml, takže bych ocenil kdyby jste nechali komentář když si nějaké všimnete, abych je mohl opravit.
Tohle začalo potom, co jsem si přečetl webkomiks, který bych tu odkázal, ale bohužel aktuálně obsahuje velmi agresivní prohlížeč napadající virus. Pointa byla, že jeden z hráčů ve skupině navrhl koncept postavy, kterou bych normálně odmítnul jako fakt příliš přestřelenou. To mě ale přimělo přemýšlet - jak bych já naložil s postavou padlého boha? A to mě dostalo k následujícím zázemím pro 5e. | z blogu Roba Donoghua
Nový obor černokněžníka pro D&D páté edice/Jeskyně a Draky. Tématicky se jedná o patrona, který je propojen s různými tajemnými a temnými silami, podobajícímu se legendám o voodoo.
Ani bohové netrvají věčně. Někteří kdysi mocní padli ze svého místa na nebesích, ale stále nabízí moc těm, kteří po ni prahnou. Jsou tu ale i ambiciózní mocnosti toužící po božství, nabízející moc výměnou za služby. Jsou kalem i aureolou obklopujícími božství a dohromady se o nich mluví jako o Ozvěnách. Někteří Černokněžníci, kteří se s nimi spojili paktem, na sebe nazírají jako na kněží, zatímco jiní mají mnohem cyničtější náhled na samotnou podstatu bohů a jejich vztahy s uctívači.
Na hraně vesmíru, na konci všech věcí, sedí šedý král na svém šedém trůně v šedém hradě pod šedou oblohou. Dohlíží na konec všech věcí. Ne jen na smrt, ale na konce a na závěrečný moment klidu předcházející návratu všeho do nicoty. Hlupáci si myslí, že ničit může jen chaos, ale nicota je dokonale spořádaným koncem všech věcí, ve kterém neměnnost a prázdnota splývají v jedno a to samé. Právě ty jsou jeho doménou.
Černokněžník uzavřel Pakt s Uvězněným - mocnou entitou, která byla z toho nebo onoho důvodu navěky uvězněna mimo svět. Motivace a podoby Uvězněných mohou být velmi rozdílné. Někteří jsou zlé bytosti vyvržené za své zločiny. Jiní si prostě jen udělali špatné nepřátele. Samozřejmě, když se jich zeptáte, tak vám všichni vysvětlí, že právě oni jsou uvězněni neprávem, ale to není důležité - důležité je, že jak mohou pomoci tobě. Patron z blogu Roba Donoghuea.
Článek Monte Cooka o problému se sníženou zranitelností nás (Alnaga a Rytíře) vyprovokoval k reakcím, které jsme shrnuli do jednoho článku. První jsem byl já, Alnag reaguje ve druhé polovině. A vy se můžete přidat taky :)
V jedné zdejší diskusi mě zaujala lehká odlišnost v tom, jak každý z nás pojímá odměňování postav hráčů zkušenostmi. Myslím, že se shodneme na tom, že nikdo neodměňuje pouze podle tabulek, tj. za poražení protivníka a překonání problémů. Nicméně, zdá se mi, že řada lidí zašla ještě dál než my, podle mého názoru skoro až za hranici, kterou je v systému d20 rozumné dodržovat...
Při jedné z našich oblíbených diskuzích o všem možném v rámci d20 jsme s kamarádem narazili na problematiku povahy útoku a následného zranění postav. Nelíbí se nám několik věcí a společně pak přemýšleli, proč je vlastně autoři systému takto udělali... Zkusím vám zde nastínit a shrnout mou úvahu, protože jsme nedošli k žádnému jednoznačnému závěru a mě to zajímá :)
Jedna hra d20 systému - Spycraft - má úžasná a napínavá pravidla d20 systému. Ale co kdyby... co kdybyste je vzali a aplikovali na Star Wars a nebo D&D?
Päť krokov
V tomto článku si popíšeme päť lineárnych krokov návrhu vášho vlastného magického systému pre rolovú hru (RPG). Keďže návrh akéhokoľvek systému je iteratívny (opakovaný) proces, prečítajte si pred akýmkoľvek navrhovaním celý článok a začnite od kroku, ktorý vám najviac vyhovuje. Kroky vám poskytnú mnoho otázok, ktoré by ste mali pri požiadavke konzistentného a hrateľného magického systému zvážiť a zodpovedať.
Doplňující příručky, nové kampaně, webovské stránky, internetové časopisy... o třetí edici D&D existuje tolik zdrojů informací. A jednu věc mají společnou: nová prestižní povolání.
Měli jste někdy potřebu si vytvořit vlastní svět? Říkali jste si někdy jaké to je být bohem? Chtěli jste někdy vytvořit svět s muffinovými lidmi a obřími falickými horami? Jestli ano pak je Dawn of Worlds právě pro vás! Je to stolní RPG na jedno až dvě dlouhá dopoledne kde na konci hraní máte vlastnoručně vyrobený svět.
Někteří tvrdí že kněz (cleric) je dokonce silnější než válečník na vrcholu svých sil ... je tomu skutečně tak? Nebo je to jen cápek co máchá s palicí a sem tam někoho vyléčí.
Měl jsem náhlý příliv inspirace a napadl mě nový obor pro barda. Inspirován je Pythagorasem a také Matrixem, po přečtení snad pochopíte. Poprosil bych o zdrcující kritiku.
Dnes je tu další pokračování volného překladu rolové hry, jejímž autorem je Clinton R. Nixon. Druhá kapitola se týká vyhodnocovacích mechanik. Autor překladu si nečiní nárok na doslovnou přesnost.
Tento text je volným překladem rolové hry, jejímž autorem je Clinton R. Nixon. Autor překladu si nečiní nárok na doslovnou přesnost.
Pro větší přehlednost je rozdělen na části. První se zabývá tvorbou postavy, další budou věnovány vyhodnocovacím mechanikám, a pravidlům pro rozvoj postavy.
Původní hru, dodatky a diskuzi najdete na adrese CRNGames
Slovenský překlad na Corvusově Warheartu
Dnes je tu pokračování volného překladu rolové hry, jejímž autorem je Clinton R. Nixon. Druhá kapitola se týká vyhodnocovacích mechanik. Autor překladu si nečiní nárok na doslovnou přesnost.
Podrobnosti o tvorbě postav naleznete v první kapitole
Problematiku vyhodnocování naleznete v druhé kapitole
Původní hru, dodatky a diskuzi najdete na adrese CRNGames
Dnes je tu pokračování volného překladu rolové hry, jejímž autorem je Clinton R. Nixon. Druhá kapitola se týká vyhodnocovacích mechanik. Autor překladu si nečiní nárok na doslovnou přesnost.
Podrobnosti o tvorbě postav naleznete v první kapitole
Původní hru, dodatky a diskuzi najdete na adrese CRNGames
Ve hře Dungeons & Dragons, které se účastním, hraju bouřného druida, taktickou roli která dokáže zkrotit běsnění počasí a smést protivníky silou větru a blesků. To není nějaká nová, dosud nevydaná varianta, kterou bych měl na testování. Jenom jsem dal druidským schopnostem novou příchuť.
Preklad Rýchleho štartu (skrátanej verzie plných pravidiel) novej rolovej hry od Green Ronin - A Song of Ice and Fire (Pieseň ľadu a ohňa) na motívy kníh Georgea R. R. Martina
Pár věcí, u nichž mi přišlo, že v AW nefungují moc dobře nebo tak dobře jak by mohly a jak jsem si je změnil, aby fungovaly líp. (Plus nějaké vysvětlení k tomu proč mi to tak přijde a proč myslím, že by to tak mohlo pomoct i vám.)
Když jsme začali hrát v JaD, české variantě DnD, tak Náš PH (DM) navrhl, že bychom mohli používat i staročeská jména a reálie. Bohužel, v dodatku PHB s pantheony ten slovanský chybí - a tak nezbylo, než ho vytvořit. Vzhledem k neucelenosti pramenů, které si mnohdy i protiřečí, je toto jen jedna z mnoha možností. Toto zpracování ctí herní logiku a zahrnuje všechny domény známé ze základních pravidel i všech dosavadních rozšíření.
Neoficiální archetyp pro kouzelníky v páté edici D&D, který zaujme nejen tím, že je výjimečně celkem funkční, ale i originální mechanikou, která mění jinak celkem nezajímavou přípravu kouzel na strategicky významné plánování. Pokud jste někdy chtěli hrát teoretika mystických věd, tato škola je pro vás jako stvořená.
Postava druida v DnD a zvláště v 3.5e, hodně využívá různých možností zvířat, do kterých se může přeměnit nebo je přivolat. Pro usnadnění práce hráčů druidů máme k dispozici pár pomůcek.
Rozhodujete se, jaké bude mít Vaše postava přesvědčení? Stačí si odpovědět na otázky, jak by se vlastně zachovala. I když možná nakonec zjistíte ne přesvědčení postavy, ale Vaše vlastní...
Shrnutí detailních nastavení GUMSHOE systému pro hry The Esoterrorists a Fear itself. Shrnutí pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Podrobný popis vyšetřovatelských schopností ze hry The Esoterrorists, aneb co se skrývá pod pojmy z Osobní karty. Užitečná pomůcka pro všechny začínající agenty Ordo Veritatis.
Přeloženo z příručky The Esoterrorists.
Překlad jedné z "chybějících částí" the Window. (Tohle jsou texty ze stránek systému, které nejsou přímo v pravidlech, ale bylo by škoda je úplně opominout.)
Překlad jedné z "chybějících částí" the Window. (Tohle jsou texty ze stránek systému, které nejsou přímo v pravidlech, ale bylo by škoda je úplně opominout.)
Existuje výtečný překlad pravidel the Window, který naleznete na oficiální stránce - http://www.mimgames.com/window/. Ale doplňky okolo přeloženy nebyly. Je to trochu škoda...
Shrnutí detailních nastavení GUMSHOE systému pro Trail of Cthulhu. Shrnutí pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Shrnutí 5. edice Vampire ("V5") pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Alchymie zaujímá ve světech fantasy her na hrdiny zvláštní místo. Ve světech, v nichž vládnou magie, draci a bohové, kteří otřásají základy reality, se alchymie jeví jako jednoduchá věda. V našem vlastním světě byla alchymie prvním krokem k mnohem méně mystickému světu moderní chemie. Ve fantastických světech fikce může být alchymie mnohem víc. Níže je popsaný způsob, jak alchymii definovat ne jako jediné povolání, ale spíš jako variabilní soubor možností. Studium této ambiciózní vědy přináší novou perspektivu a přemosťuje obrovskou mezeru mezi magií a vědou.
Zdá se, že někteří DMové a hráči se nemohou dohodnout na tom, jak vlastně zákeřný útok funguje. Zákeřným útokem může hráč samozřejmě udělit pěknou hromadu poškození. Tulák na 20. úrovni bojující se dvěma zbraněmi může zákeřnými útoky udělit 40d6 bodů poškození (někdy i více) za kolo, což je dost na to, aby DM rozplakal, když to použije poprvé.Takže nyní se podíváme na to, kdy je možné zákeřný útok použít, kolik útoků je možné provést v jednom kole, a jak pravidla pro zákeřný útok fungují s ostatními pravidly pro boj.
Sirienův MageGate mě po pár pivech inspiroval k sepsání nápadu na "magický" systém. Protože už mi v hlavě chrastí nápad na setting, potřeboval bych od vás co nejvíce komentářů a podnětů, abych vše promyslel. Díky moc.
Monte Cook, spoluautor 3. edice Dnd, se zamýšlí nad změnami zavedenými v 3.5e stran snížené zranitelnosti (damage reduction) a jejich důsledky pro hru.
Přesvědčení - věčné jablko sváru D&D. Inspirován jinou zdejší diskusí jsem toto téma nadhodil nadnárodním hráčským kolektivům a to, co mne z ohlasů zaujalo nebo dodatečně napadlo, vám zde nabízím...
Opakovaně jsem se setkal s názorem, že D&D je hra orientovaná převážně na boj, protože boji je v pravidlech věnováno nejvíce stránek. Slyšel jsem, že je to špatná hra, protože neobsahuje nějakou geniální sociální mechaniku...
Shrnutí Zapovězených zemí pro rychlé seznámení, shrnutí, referenci (základní pravidla a mechaniky, tvorba postavy) nebo potřeby one-shotů. Volné převyprávění zejména pro nováčky. Text předpokládá obecnou znalost RPG hraní a obecných RPG termínů.
Čas od času se prostě stane, že dojde k absolutně neúspěšnému útoku. Pokud dojde ke kritickému neúspěchu při útoku, nabízí se celá řada možností, ke kterým může při souboji dojít.
Želvácký balíček přináší do DnD novou hratelnou rasu – želváka. V knize kromě toho najdete i popis Čenichu Omgaru - geografické oblasti krátce zmíněné v Hrobce anihilace. A mimo jiné i místo pro nová dobrodružství: Dangwaru – Palác tajfunů.
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více
<<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více
<<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více
<<