Jak se Jerson ptal na některé volby u držav (viz), tak mě napadlo, že by možná nebylo od věci mít téma, ve kterém by se shromáždily popisy různých držav - ať už přímo ze hry popř. nápady nebo koncepty nebo třeba i věci odjinud (knížky, seriály, filmy...) přepsané do AW podoby (zápisu atp.)
Detaily k državám kdyby se někdo chtěl podívat jsou případně tady a o nadpis níž (popř. u Barona) (Državu dál můžou mít ze zlepšení Psychouš, Dvoukolák, Magor a Sektář.)
Náhodné nápady se počítají, ale popis državy i s nějakými detaily okolo: co tam je za populaci, co je ekonomika državy, jaké tam jsou gangy, výraznější postavy - pro inspiraci pro ostatní jde zmínit VP i HP nastejno - co je v okolí državy, co jsou nějaké sousední državy... atd.
Pokud byste popsali državu přímo ze hry, tak by bylo super i napsat co bylo řečené na začátku a jak se država pak popisně / detaily rozrostla až později při hře.
Wizardi nedávno aktualizovali své Basic Rules na verzi 1.0. Přidali jednoduché, ale originální ilustrace, lehce upravili layout a spojili všechna pravidla do jednoho PDF (i když jsou stále rozdělena na část pro hráče a pro PJ).
A u této slavnostní, jubilejní akce podle mě nevyužili potenciál.
Když se ohlédnu čtyři roky zpátky k příležitosti vydání Základních pravidel (tehdy jsem je překládal jako Dungeons & Dragons pro začátečníky), Wizardi je přirovnávali ke slavné Rules Cyclopedia, což bylo souhrnné vydání Basic D&D) a trojici knižních příruček (tedy PHB+DMG+MM) pak k AD&D.
Jen připomínám, že ve své době bylo BD&D velmi populární, některé příručky (teď se dívám na tebe Red Boxe) dokonce populárnější než příručky AD&D, ačkoliv TSR v té době mnohem víc tlačilo na popularizaci AD&D. Původní marketingový plán byl, že mladší hráči začnou na jednoduchých BD&D a později přejdou na složitější AD&D. Paradoxně se ale stával přesný opak. Noví, neznalí hráči chtěli rovnou "kompletní, neosekaná pravida" a šahali hned po AD&D, zatímco protřelí harcovníci, zvyklí na rules-light pravidla OD&D, kde spoustu věcí řešili u stolu nepravidlově, sahali po BD&D, které je tolik neomezovalo jako AD&D a dalo se hrát mnohem volněji.
Myslím, že i dnes je dost skupin, které by raději začínali na Základních pravidlech. Ať už začátečníci, pro které jsou tisícistranná pravidla děsivá představa, stejně jako někteří harcovníci, kteří rádi hrají volnějším stylem. Doufal jsem, že u této jubilejní příležitosti dodají do Základních pravidel třeba nějaké krátké dobrodružství pro začátečníky, nějaký odlehčený, kratší Ztracený důl Fandelveru (stačilo by něco na dvě tři sezení, možná i one-shot). A na začátek něco jako Solo Adventure z Mentzerových Basic Rules (1983) alias Jarikovo dobrodružství z DrD PPZ (1991), ideálně takové, ve kterém si hráč svými rozhodnutími i vytvoří svou první postavu. (Mimochodem, ten postup tvorby postavy v DnD 5E se mi fakt nelíbí. Pro děti-začátečníky je hodně neintuitivní a zasloužil by komplet přepsat.) Zkrátka něco, co by tvořilo zjednodušenou, ale ucelenou soustavu pravidel.
Přestože TSR ve své době tlačilo hlavně AD&D, BD&D bylo stále podporované v rámci své vlastní produkční řady. Škoda, že dnešní Základní pravidla taky nemají nějakou svou řadu krátkých, jednoduchých dobrodružství. Ale třeba se to změní. Letošní Černý pátek ukázal, že o novinky (Guild Master's Guide to Ravnica, Dragon Heist a Dungeon of the Mad Mage) nebyl takový zájem, jak se předpokládalo a jak bývalo zvykem u produktů dřívějších let. Zdá se, že pátá edice se dostává do bodu saturace, alespoň co se velkých dobrodružství týče (spousta skupin stále hraje nějaké starší a mnoho z nich mají v backlogu ještě několik dřívějších, co si chtějí zahrát). Wizardi asi budou muset brzy řešit, co má být náplní jejich produkčního katalogu. Sázejí na produkty z prostředí Magicu, ale tato sázka se zatím zdá více než nejistá. pár kratších dobrodružství pro Basic Rules by mohlo dodat páté edici šťávu. Osobně ale pochybuji, že to zabere.
Mimochodem, Starter Set se jim fakt povedl, stále se velmi úspěšně prodává. Možná i díky ceně. Na Amazonu byl na Černý pátek v přepočtu asi za 250 Kč. Ale i v ČR, kde je kvůli dovozu dražší, se stále dobře prodává.
Ale zpět k Základním pravidlům a Jeskyním a drakům. Skaven původně chtěl, aby v JaD byly jen věci ze Základních pravidel. Postupně, hlavně kvůli hraničáři, se ale došlo k tomu, že JaD budou obsahovat všechny rasy a povolání, co Příručka hráče. Ač jsem to zprvu bral za skvělou zprávu, zpětně toho lituji. Mytago si tím ukouslo větší krajíc, než dokázalo sníst. Kdyby se tehdy bývalo setrvalo u původního plánu, JaD už mohly vydány.
A co vy? Vystačili byste si jen se Základními pravidly? Znáte někoho, kdo hraje jen podle nich? Souhlasíte s tím, že jsou nováčkovsky přívětivější než PHB+DMG+MM?
Nazdar. S vydáním Mordenkainen's Tome of Foes jsem vytvořil skupinu na DnD Beyond. Kdokoliv si tam můžete vytvoři postavu a přidat si ji do mého dobrodružství. Tím získáte přístup k dosud všem vydaným materiálům.
Limit je 12 hráčů, pokud by byl velký zájem mohu vytvořit ještě jednu.
Prosím nezabírat místa vyloženě zbytečně, je možné že vás budu semi-náhodně vyhazovat, v takovém případě se prostě připojte znovu.
Šmak byl poražen, Bitva pěti armád skončila vítězně a Bilbo se vrátil do Kraje. Ale mnohá nebezpečí stále přetrvávají a od skřetích tvrzí v horách až po tmavá, zkažená zákoutí Temného hvozdu vyčkává temnota, nabírá nové síly, spřádá plány a pomalu rozšiřuje svůj stín...
Král Bard v Dolu vysílá výzvy statečným dobrodruhům, aby přišli do Jezerního města a pomohli mu s obnovou slávy Severu.
Přichází dobrodruzi ze všech Svobodných národů Divočiny i z větší dáli a hledají dobrodružství. Mají k tomu různé důvody: vábí je cesta, hlad po pradávných znalostech, nebo jen prostě mají nutkání bránit svůj domov a příbuzné. Dobrodruzi v celé Divočině se připravují na průzkum Středozemě a bitvu se vzrůstající hrozbou Stínu, ať se nalézá kdekoliv.
Datum vydání: PDF: září 2016, kniha: podzim 2016
Příručka obsahuje:
11 specifických kultur Středozemě (něco jako rasy)
6 nových a jedinečných povolání
13 nových zázemí přizpůsobených pro Středozemi
Zbraně a zbroje Středozemě
Jedinečná pravidla cestování (ala The One Ring)
Nová pravidla pro Zkaženost (odolávání Stínu)
Nová pravidla Audiencí, pro setkání velkých a dobrých lidí Středozemě s hráčskými postavami (nemám vůbec představu, co to má být)
Společenská fáze (jde o pravidlo z The One Ring, něco jako Mezidobí v DnD 5e)
Mapa Středozemě pro hráče a mapa Středozemě pro Dějmistry (Loremasters, obdoba Pánů jeskyně - Dungeon Masters - v DnD)
D&D Next by měla doprovodit dějová linie zvaná "Tyranie draků". O čem bude? Na PAX East o tom mluvil Chris Perkins, jehož nová pozice je "senior worldbuilding designer".
- Základní děj Tyranie draků zní: "Tiamat, královna zlých draků, slábla celé tisíciletí v devíti peklech. Dračí kult věří, že nadešel čas jejího návratu." Aby kult dosáhl svého cíle, potřebuje shromáždit pět prastarých dračích masek a podporu zlých draků odevšad.
- Na jedné straně konfliktu stojí zlý Dračí kult a Rudí mágové z Thaye; na druhé straně stojí družiny hrdinů, mezi nimi Harfeníci, Společnost rukavice, Smaragdová enkláva, Aliance lordů a Zentarim - dali stranou své neshody, aby skoncovali s tyranií.
- Příběh TD se bude odehrávat napříč faee Faerunu, včetně settingů jako Neverwinter, Baldur's Gate a Waterdeep. Obláháno je každé město.
- "Přiběhová linie Tyranie draků je prvním příběhem, který vyjde s novou edicí hry Dungeons & Dragons. Přemýšleli jsme, že by měla být navázána na jednoho z nejikoničtějších zloduchů a jednu z nejikoničtějších nestvůr, které kdy hra měla."
- Dobrodružství TD budou oddělená od core pravidel, která vychází toto léto, ale budou těsně svázná s těmito pravidly a prvními velkými dobrodružstvími.
- Tyranie draků budou "zážitkem napříč médii". Části příběhu neuvidíme jen u deskového RPG, ale i v programu organizovaného hraní, v Neverwinter MMO a v dalších produktech, o kterých Perkins nesměl ještě mluvit. Fanoušci dostanou malou ochutnávku v živém hraní Acquisitions Incorporated tuto neděli na PAX East. (19:30 - 21:30 našeho času)
- "Přemýšlíme o Dungeons & Dragons jako o zábavě napříč multiplatformami", díky tomu se bude plynule přesouvat z příběhu do příběhu... takže zápletka může začít v organizovaném hraní a skončit vydaným modulem.
- "Forgotten Realms je naším vlajkovým settingem pro novou edici, ale podporujeme, nebo v budoucnu budeme podporovat, všechny naše klíčové settingy." To zahrnuje i Eberron, říká Perkins, a "velmi brzy uvidíme více z Ravenloftu."
- Nová pravidla a novádobrodružství si pohrávají s myšlenkou in-game frakcí: Postavy se mohou přidat k některým místním skupinám, získávat od nich odměny a zvyšovat svou hodnost. Tyto frakce jsou specificky vybrány tak, aby se zamlouvaly různým druhům postav a hráčů.
Je možné při výše uvedené kombinaci featů provést při full akci 2 útoky vrhací zbraní s -2 postihem (vytáhnout a vrhnout v jednom kole)? (Myslím, že ano)
Prosím povšimněte si skutečnosti, že ačkoliv se tato pasáž nachází v kapitole Boj, tak v ní o boji neni ani fň - zato celá pojednává o pohybu, ale v pasáži o pohybu v kapitle Dobrodružství (nebo jak se ta předchozí menuje) není k této pasáži boje vůbec žádná reference. Pokud tím autoři chtějí říct, že jízda je boj a DnD má bejt jak Mad Max, tak jako ok, ale je to poněkud zbytečně kryptické.
Zdravím osadenstvo:) Po cca 10tich rokoch čakania na správny okamih som sa rozhodol začať konečne hrávať DnD (a nielen DnD) a chcel by som sa komunity spýtať pár otázok ktoré mi nedajú pokoj. Snažil som sa prejsť si všetky možné informácie ohladom DnD (oficiálne stránky, fóra, táto stránka) ale niektoré veci sú mi stále nejasné. Tak poporiadku:
1.) Preklady - Rozhodol som sa že si kúpim DnD starter set s ktorým by sme s kamarátmi mohli začať hrávať a zistiť že komu sa to páči komu nie. či nás to bude baviť atď. Po stiahnutí pravidiel z ofiko stránky som sa ich rozhodol preložiť pre niektorých nie až tak dobre anglicky hovoriacich kamarátov a po kontrole či na nete už nejaký preklad neexistuje (prax ma naučila nevymýšlať vymyslené :D ) som sa dostal sem. Takže moja otázka: dá sa nejako prispieť do prekladov ktoré prebiehajú na týchto stránkach? Čo všetko sa plánuje preložiť? (Menovite Tyranny of Dragons & Hoard of the Dragon Queen a nové Princes of the Apocalypse)
2.) Videl som že tu ludia majú prístup k Adventúram na Encounters a Expeditions. Je možné sa k nim nejak legálne dostať mimo toho aby človek vlastnil nejaký obchod? Ako presne funguje Adventure league a jej Encounters a Expeditions?
3.) Ak by som sa niekedy chcel zapojiť do prebiehajúcich google hangouts hier, môžem?
4.) Nerozmýšlali ste že by ste ponúkli vaše preklady vydavatelstvám aby mohli vydať oficiálne svoje materiály v CZ/SK jazyku? Tie preklady vyzerajú velmi kvalitne napísané a spracované a možno by to nebolo máne takto podporiť komunitu. (Veľa hráčov podľa mňa nevie že táto stránka existuje a poznám ludí ktorí by si hru kúpili ale keď vidia že je celá v ENG jazyku tak sa na to vykašlú)
5.) S kamarátom (ktorý zbožnuje stolné hry) sme rozmýšlali že by sme v našej oblasti založili obchod ktorý by sa im venoval. Rozmýšlali sme nad usporiadavaním pravidelných stretnutí (každý deň niečo) + prevádzkovanie Adventure Ligy, predajom samotných hier a doplnkov a výrobov vlastných doplnkov (máme okolo seba kopu talentovaných ludí + sami máme aké také zručnosti) a v Piešťanoch odkial pochádzame je obrovský potenciál mladých a zvedavých a hlavne neznudených ludí. Strašne by sme chceli rozšíriť komunitu o nových ľudí a spropagovať RPG aj NE-RPG hry. Myslíte že takýto nápad/projekt má šancu sa uchytiť a uživiť?
Zatiaľ toľko k mojim vyčerpávajúcim otázkam ďakujem každému kto mi odpovie aspoň na časť.
Tak jsem tak zakopl o problematiku elementálů a zjistil jsem, že nemohu nikde dohledat, jak je to s jejich duší. Co je to vlastně tvoří...
Kdysi jsem četl (v nějaké příručce nejspíš), že má elementál cosi jako srdce, jakýsi krystal, kde sídlí jeho životní síla. Za boha si ale nemohu vzpomenout, kde to bylo (pravděpodobně něco v 2E či 3E/3.5E) a najít se mi to taky nedaří.
Nevěděl byste někdo, kde by to mohlo být, případně kde bych se mohl dočíst, něco více o tom, jak to s elementály vůbec (v těchto edicích) je?
Zdravím, měl bych opět dotaz, k cizím postavám,pravidla 4e, udělám bojovníka na 30. levelu, dostane zbroj +6, zbran +6 a amulet +6. Obrany, útoky a zranění tím téměř zmaximalizuji. Kolik je za něj xp ? vdějmistrovi píší, že " Cizí postava se pro účely počítání ZK bere jako nestvůra na stejné úrovni." Ale jaké? standartní, elitní nebo samostatná ? Pokud přidám šablonu Divoký berserk, jak se změní její exp ? bude se považovat za samostatnou nestvuru 30 urovne ? nebo to bych musel Hp ještě zdvojásobit a zvýšit save throw na +5 ? Díky za radu :)
Lidičky. Když už jsem se s tim dělal tak ať je to pro všechny ne jen pro mojí osobní potřebu :) . Jako začínající PJ, který bohužel musí v pravidlech stále ještě dost listovat a situace, kdy samotní hráči buď DnD nikdy nehráli, nebo hráli podle pravidel dřívějších než 5. edice, mi to také neulehčuje proto jsem si v html udělal "stránky" v kterých se snadněji hledají kouzla a schopnosti jednotlivých povolání.Zde naleznete odkaz na zmiňovaný web, protože když už se s tím dělám abych to měl pro sebe tak jsem to dal rovnou na net. Případně pokud někdo bude mít zájem a vymyslí kam to umístit lépe na internetové stránky budu rád za lepší návrhy stejně jako za feedback.
Ps: Zatím jsem řešil faktickou stránku věci což znamená že na spoustě míst je např. rozdělený text pomlčkou jako byl v původním pdf. Plus aktuálně zatím chybí schopnosti Bojovníka,Kouzelníka a Paladina, kteří se v naší skupině zatím nevyskytují, proto jsem práci na nich zatím odložil.
Zdravím. Ráda bych poprosila o pomoc s pojmenováním bojových dovedností (fate). Chci rozdělit boj zblízka na "boj se zbraní" (nože, meče, sekery, ...) a "boj beze zbraně nebo s přirozenou zbraní" (pěsti, drápy, zuby, ...). Nemáte někdo prosím nějaký dobrý nápad, jak takové dovednosti pojmenovat. Nejlepší by bylo jedno nebo dvou-slovně. Díky moc za pomoc.
Úplný překladový klíč pro všechny edice. Klíčujte nové termíny do 4e jen když se liší nebo v předchozích edicích chybí.
Přehled toho, co je přeloženo s odkazy a kdo se k čemu upsal, prosím překládejte věci, které ještě nikdo nedělá a hlavně o tom dejte vědět, aby dva lidé nedělali totéž!!!
Kdysi jsem omylem založil překlad D&D 5e jako diskuzi místo článku. Gurney mou chybu napravil, proto tuto diskuzi zamykám (aby tu neběžely dvě diskuze na stejné téma) a dál přesměrovávám na onen článek, v jehož přiložené diskuzi můžeme dále diskutovat nebo stáhnout překlady.
Dnes od 20:00 do 22:00 našeho času se bude opět živě přenášet hraní D&D vývojářského týmu. Role DMa se ujme Greg Bilsland a v rolích hráčů zasednou Daniel Gelon, Mike Mearls, Trevor Kidd, Tom Olsen a Matt Sernett. Bude se hrát Scourge of the Sword Coast (Bič z Mečového pobřeží) - nový díl Encounters odehrávající se v Brodě Dýky (Daggerford) ve Forgotten Realms.
Ve hře možná zazní náznaky nějakých nově vyvíjených mechanik a na konci sezení možná dojde i na odpovídání na dotazy diváků.
Pokud se chcete dívat živě, přepněte si v osm večer na Twitch kanál, případně poté by měl být dostupný záznam na youtube kanálu.
13th Age - Jonathan Tweet a Rob Heinsoo (designéři s docela slušnou minulostí - i před 4e), a Pelgrane Press (což je dnes docela RPG hi-end, takové britské Paizo).
4.3.1984 vyšel první Dragonlance produkt. Dragons of Despair a první povídka v tehdejším časopise Dragon, která se jmenovala "Test of the Twins". Ta se po čase objevila v Dragonlance Tales v.1 Magie Krynnu.
Margaret Weis k tomu dnes napsala: "On this day, forty years ago, March 4, 1984, TSR Inc. introduced Dragonlance with the publication of the first Dragonlance product: Dragons of Despair, by Tracy Hickman. Dragon Magazie published the first Dragonlance fiction, "Test of the Twins". Happy Fortieth Anniversary to you, our fans, who have played the games and read the novels for all these years. We are so honored and grateful to have taken this journey with you."
Já jsem s bráchou výročí oslavil v sobotu wargamingovou kampaní mezi Rudou dračí armádou a zoufalími spojenci, ustupujícími před útočícími hordami.
troufnu si odvážně tvrdit, že většina z nás se už dostala z fáze, kdy považuje veškeré anime za pokémony, nebo kreslenou pornografii. dokonce i na našich kanálech je tu a tam možné shlédnout nějakou tu myazakiho pohádku, za kteroužto osvětu bychom mohli být alespoň částečně vděční - ačkoli to kategorie anime v obecném povědomí rozšiřuje na "pokémoni, kreslené porno a divné pohádky."
faktem je, že anime má stejnou žánrovou obsažnost jako jakýkoli jiný styl tvorby - od vážných dramat, přes ztřeštěná scifka, až po romance ze středoškolského prostředí - ale to je, jak se občas zdá, koncept, který není každý schopen uchopit. příliš často musím zaraženě mlčet nad prohlášením "anime je blbost," protože si autor nenechá vysvětlit, že právě pronesl něco na úrovni "knihy jsou blbost."
a právě proto, že se v té směsi velkých očí a špičatých nosíků těžko orientuje, chtěla bych zde shromáždit nějaké ty informace o dílkách, které by člověk měl vidět, především těch méně provařených. takové kousky, o kterých se člověk nestydí říct, že je viděl =)
Monte Cook Games píše: Arcana of the Ancients bude zevrubnou příručkou přinášející vaší 5E hře science-fantasy. Tato bichle v tvrdé vazbě bude plná tvorů, zařízení, schopností postav, tipů, rad a dobrodružství.
Monte Cook se tímto počinem vrací k DnD 5E (na začátku vedl design 5E a psal články ze série Legendy a znalost, než odešel a založil Monte Cook Games). Toto bude v podstatě Numenéra v pravidlech DnD 5E (jako OGL 5E produkt).
V minulosti to fungovalo asi takto: jeden bůh = jedna mocensko-kulturní klerikální síla; jeden rozštěpený bůh = mocenská tenze a trošku chaos (viz všechny ty konfese raného novověku); více bohů = více kultur se řeže.
V některých RPG to vypadá asi takto: milión bohů, multikulturní tolerantní parodie (vzpomínám si na chrámovou čtvrť v Baldurs gate II). Co v těchto světech ti kněží vbec dělají, když se nepřetahují o moc? Čím jsou ti bohové vůbec zajímaví, když si jeden bůh mezi padesáti dalšími může ukrojit padesátinu kulturního záběru?
Hmm, dva se mohou porvat kvůli dvoum bohům. Dva se ale také mohou porvat, jestli na tento biskupský stolec dosadit tohoto kandidáta či onoho ... což dává, narozdíl od předchozího případu, příběhu nějakou racionální hloubku a méně fanatismu.
Takže : bohové či žádní bohové?
Nechat, tolerovat, hýčkat, nebo deratizovat celý Olymp?
Ve vaší hře/světě to funguje jak a proč? (a funguje to pro vás dobře?)
...tak mi Alnag k potěšení všech opět zakázal přispívat do určitého tématu. Zdánlivě na tom není nic překvapivého, náš vzájemný, již několik let trvající, vřelý a přátelský vztah je všeobecně znám a předpokládám, že Alnag by mě nejraději rovnou zabanoval z celého internetu.
Nicméně, poněkud zarážející je, že se jedná o téma "bugy a stížnosti" a že mi byl přístup do oné diskuze zapovězen po pouhé jedné reakci na Siriena, která navíc nebyla úplně mimo téma, konkrétně se jednlo o nálsedující výměnu:
Nerhinn: Jerson: ...prostě by to chtělo ty příspěvky ošéfovat jako na Fénixu, jen to klidně řekni :-P
Sirien: Tak to je poslední co by to chtělo, dělat tu z toho lacinej diskusák...
Což mě celkem naštvalo, jelikož jsem Fénix ještě poměrně nedávno pravidelně navštěvoval a rohodně mi nepříjde jako nějaký úplně obyčejný diskuzák, obzvláště když s ním srovnáme d20.cz a diskuze, které se zde v poslední době vyrojily. Proto jsem se neudržel a reagoval jsem na Siriena takto:
Fritzs: Protože tady je to vznečšený diskuzní server, ne bohapustý chat. Tady se řeší důležité věci, jako napříklas Sethiiny kresby, nebo žánrové zařazení Chronicles of Riddick.
Za což mi bylo Alnagem okamžitě zakázáno do dané diskuze přispívat a diskuze byla s okamžitou platností prohlášena za přísně servisní téma, což je vzhledem k moderátorským zvyklostem d20.cz značně nestandartní postup. Navíc se mi zdá, že Alnag byl značně naštvaný, koneckonců kdokoliv si to může přečíst v záhlaví oné diskuze jeho reakci a pokud by to náhodou odstranil, tak to sem přepíšu. Zde je jeho reakce:
Ale zřejmě ne dost. Fritzsi, tohle je servisní téma a na tvoje blábolení tady nejsem zvědavý. Tak si dej zase odchod, buď tak laskav. Ano, to je ban na téma, kdybys byl na pochybách. Můžeš opět slavnostně běžet a křičet, že ti bylo ublíženo.
Když sdi tohle spojím s tím, jak se tu někteří nejmenovaní neustále ohánějí s tím, že d20.cz není jen nějaký obyčejný diskuzní server, ale něco víc, tak se mi zdá, že jsem svojí poznámkou opravdu šlápl někomu na kuří oko.
Jenom sem se o tento svůj dojem chtěl podělit nic víc.
Mých posledních snad 20 knih bylo všechno možné (Martinovy povíky, Irving, G.G.Marquéz, Vonnegut Jr.) jen ne kniha z fantasy ságy. Chápu, že nic tak dobrého jako icefire na trhu není, ale něco co by stálo alespoň za přečtení. Doporučte něco
PS: Nepište Feista ani Sapkowskiho. Něco nového (rok vydání 2006,07), co třeba zatím nevyšlo celé, ale autor to již ukončil.
Každy si predstavy pod slovem comics jenom "divné" manga... Ale najde se I par peknych fantasy a sci-fi comicsy..( tim nechci rici ze manga nejsou dobre).... Máte nêjaké oblíbené comicsy?
Seznam zde zminovanych comicsu:
Coniáš je poměrně malý con pořádaný tradičně v ústřední budově Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí. Je zaměřený hlavně literárně a letos je to podtrženo tím, že je spojen s naším nejstarším conem - Parconem.
Pokud někoho z vás zajímá fantastika a budete mít v sobotu volno, uděláte velkou chybu, když se na Coniáš nepodíváte - Parcon je už nějakou dobu putovní, každý rok ho hostí jiná akce, takže spojení s Coniášem se hned tak opakovat nebude.
Kromě toho koukám, že úvodní přednášku má Sparkle:
• 10.00 – 10.30 Začínáme s hrami na hrdiny. Martina Magdová, herna Mephit
Systém od Critical Role, resp. jejich vydavatelství.
Navzdory nějakému aktuálnímu hype byl ve skutečnosti oznámený už dva roky zpátky a měl vyjít loni, takže je už rok ve skluzu a s nedávnou OGL aférou to nejspíš nemá nic společnýho.
Daggerhearth je fantasy RPGčko - Critáci podle všeho dělají i nějaké scífko Illuminated worlds - pokud je zájem řešit to, tak pls založte novou diskusi.
Jen takový nápad... procházel jsem teď Wikipedií a zjistil jsem, že CZ články o RPG jsou fakt ubohost - docela bych to měl i chuť napravit, ale nechce se mi to dělat samotnému - měl by někdo náladu se do toho pustit se mnou?
Ahoj, vždy mě štvalo, že tady v česku je tak málo lidí kteří aspoň ví co je RPG aniž by si mysleli že je to hra na PC.
Jde o to, že dělám na stránce, která se bude jmenovat czech expedition, budu se snažit udělat stránku rozdělenou na několik sekci, které se budou věnovat RPG, chci tam psát články, různě eventy a reportáže nebo i snad i nějaké ty kroniky, mám v plánu udělat na internetu reklamy, aby se lidé o tom něco dozvěděli a případně začali hrát, bude tam souhrn informací jak pro nováčky,tak i pro profíky, ale spíš pro zatátečníky. nováčky často odradí že nikde není nějaký velký souhrnm info, který by jim pomphl.
cíl je, dostat k RPG nové lidi, časem bych chtěl udělat Klub a možná i distribuci a obchůdek :)
hledám lidi, kteří by do toho šli se mnou, protože sem na to sám a jen tak tak to stíhám, mám velké plány do budoucna a doufám že se to osvědčí :D
co na to říkáte, případně šli do toho se mnou, prosím o nějaké rady a tipy :D:D:D
Již léta hrajeme v Čechách na přelomu 12 a 13. stol. Polovina 13. století byla totiž doba, kdy se mohly Čechy stát velmocí, jako třeba Francie nebo Anglie. Nestaly se jen těsnou shodou náhod. Respektive, už se staly, ale pak se zase věci zvrátily zpět. Krom toho křížové výpravy, heretici, poslední draci, alchymisti a tak - a to mluvím jen o reálu; doplnit to lze ještě dalšími vymyšlenosti.
Obracím se na vás s prosbou.
Podařilo se mi navázat spolupráci s ABC a jedním z jejich výsledků má být několikadílný seriál na webu ABC věnovaný Bestiářům. První díl napsal Charles (Karel Černín), jako takový úvod "od historie k dnešku". Další díly bych rád věnoval bestiářům k různým RPG systémům a z různých herních prostředí. A samozřejmě nechci opomíjet DnD, pročež se ptám: Našel by se někdo, kdo by sepsal poměrně krátký (cca 4000 znaků) článek, v němž by představil nějaký specifický DnD setting z hlediska jeho bestiáře?
Neviete náhodou čo chystá Albi? Robil som totiž pre nich anketu a vysvitlo, že by (asi) chceli preložiť a vydať nejaký CoreBook v češtine. Viac o tom neviem, iba toľko som vydedukoval z ich ankety
Tým pro 5E:
Mike Mearls, Team Lead
Greg Bilsland, Team Producer
Bruce Cordell, Designer
Robert J. Schwalb, Designer
Jeremy Crawford, Development Team Lead
Tom LaPille, Developer
Rodney Thompson, Developer
Miranda Horner, Editor
Zdravim,
hladam slecny, damy ktore by sa chceli pridat na online kampan zalozenu na d&d 5e systeme.
Momentalne mame rozohrane dve party, v ktorych mam miesto pre 2-3 hracov/hracky.
V pripade zaujmu piste na simonkozic@gmail.com, https://www.facebook.com/simon.kozic
Rozhodl jsem se vytvořit vlákno, ve kterém by skupiny sdílely své postřehy, rady a zkušenosti s tímto dobrodružstvím, případně i nějaké podomácku vytvořené pomůcky.
Nazdar ľudia,
Chcem sa spýtať, či niekto neviete o stránke/odkaze, kde by som mohol zadarmo stiahnuť pravidlá k hre Dishonored (The Roleplaying Game Core Rulebook). Hľadal som všade na nete ale márne. A platiť sa mi samozrejme za to nechce.
Ďakujem.
P.S.: Tiež ma zaujíma, či niekto z tunajšej komunity nerozmýšľa nad českým prekladom týchto pravidiel.
Prostá otázka;
Funguje znak paragonu Krvavého mága na střetné schopnosti Swordmága? Nebo je při přijetí tohoto Paragonu mohu použít jen na paragon schopnosti?
Posílená krev (11. úroveň): Naučil ses, jak proměnit
svou bolest na další bolest svých nepřátel. Když použiješ
střetnou schopnost kouzelníka, denní schopnost kouzelníka
nebo schopnost krvavého mága, která způsobuje zranění,
tak jednou za tah jako volnou akci si můžeš ještě před použitím
schopnosti způsobit vlastní lehké nebo těžké zranění.
Lehké zranění ti způsobí zranění 1k10.
Těžké zranění ti způsobí zranění 2k10.
Poté získáš bonus k hodům na zranění schopnosti rovný
tebou utrpěnému zranění.
Ahoj, potřebuji poradit, chtěl bych začít s DnD, ale nevím, jak začít.Co koupit, jakou verzi pravidel atp. Popříp. jestli stačí koupit Dungeons and Dragons Starter Set a jestli je v nejnovější verzi pravidel. A ještě jeden dotaz, je tu někde ucelený překlad pravidel ?Našel jsem jen takové "střípky" .
Díky :)
Konečně vznikly oficiální stránky Dračího doupěte II. Zatím tam jsou jen stylové wallpapery a seznam autorů.
Trochu mě překvapilo, že tam není nikdo, kdo by se nějak častěji objevoval na stránkách Kostky. Z toho mi vychází, že nové DrD bude mít pravděpodobně blíž k Fate než k DnD 4E.
TATO DISKUSE JE VYHRAZENA PRO PŮVODNÍ (NEREVIDOVANÉ) DRD2. DISKUSE O REVIDOVANÉ (AKTUÁLNÍ) VERZI JE ZDE
Bez ohledu na ne vždy ideální systémové provedení obsahuje Dračí Doupě (classic) a jeho settingy množství originálních myšlenek a nápadů, ať už je to kosmologie, nestvůry nebo třeba zajímavý fluff. Které z nich považujete za natolik dobré, že by jste je ve svých hrách použili i dnes?
Nápady jak vaše oblíbené DrD rekvizity zpodobnit v 5e, Fate nebo jiných systémech rovněž vítány!
Diskuse o čtvrté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání. Prosíme i přes vypjaté téma o dodržování základních pravidel netikety, tak jako v jiných diskusích.
D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.
CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA. Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Chcel by som sa opýtať že keď mám leather armor: 11+dexterity ale kúpim si chain mail:16 armor tak by ma zaujímalo že keď mám silnejší armor tak je ma ťažšie trafiť alebo dostávam menší demage v boji ?
a o koľko
Plánuje se nový D&D film, který ponese název Dungeons & Dragons: The Hands of Chaos. Scénář píše David Leslie Jonhson. Vin Diesel by si v něm chtěl zahrát (hlavní role už je ale zadaná, viz níže). Něco o filmu:
- Hlavní hrdina se bude jmenovat Raven Hightower
- Ve scénáři se objevuje gnómí kapsář, holohlavý černokněžník a polodrak
- Stylově je to spíš "Indiana Jones" než"Warcraft"
A teď jedna věc, která mi dělá obavy: hlavní roli bude hrát Ansel Elgort, tento 22 letý americký herec:
Neviem ci to tu uz je niekde spominane, ale mam taky dojem ze nie.
V kazdom pripade od vcera sa da hrat DDO zadarmo. Teda zadarmo s istymi obmedzeniami s tym ze v hre su takzvane mikrotransakcie za ktore si kupite spristupnenie napr Monka.
System je na zaklade 3.5 edicie, odohrava sa v svete Eberron. Viac zatial nepoviem kedze sam neviem, v kazdom pripade ak mate vela volneho casu a chcete vyskusat, nech sa paci na domovskej strankevytvorite account ako aj stiahnete klienta.
Taky vám při tomto spojení vstávaj vlasy hrůzou, co to zas bude za trapnost? Mně teda jo, ale jen do chvíle, co jsem viděl trailer na film Your Highness. No dobře, zprvu jsem trochu váhal, ale pak jsem si ty nařachlý 3,5 minuty pustil znovu a pak zase atd.
Pořád si myslim, že to balancuje nad útesem, ale pokud dopadne celej film jako trailer, mohlo by to bejt zatraceně dobrý. Navrch si přihoďte Natalie Portman v pancéřovanejch tangách. Tohle by mohlo mít úspěch, ne?
Dobrý den, jsem koncový sběratel DRD. Mám skoro vše krom časopisů Zlatý drak, Kámen Mudrců a 1-7 Šavlozubá veverka. Pomohl by mi někdo doplnit sbírku a uděl mě ŠŤASTNÝM? :)
fantasy, sci-fi, hororové filmy - ty kvalitní, ať si zvedneme náladu zničenou ve vedlejší diskusi :)
ok, tady je seznam jmenovaných... nechci ho číslovat, protože myslím že kvalitní díla si nezaslouží nějaké degradování stupňováním. Aby nevznikaly hádky tak uvádím v pořadí tak, jak tu byly jmenovány
Šestý smysl (kultovní horor, kdo neviděl do konce, nic nechápe)
Pátý element (roztomilý lehce pojatý humorný sci-fi film)
X-men I a II (výborná zpracování komixu, s vykreslením hrdinů)
Excalibur (film který ukázal legendu jak má být)
LOTR (netřeba snad dodávat víc)
Batman (kultovní zfilmování kultovního komixu)
Hvězdný prach (Gaiman - pohádka)
Conan (výborné zpracování sword&sorcery archetypálního hrdiny)
Dvanáct opic
Pitch Black
Star Wars (ovlivnily budoucnost a ukázaly jak vypadá space opera)
Star trek (u někož i jako odpůrce musím uznat hodnotu)
Piráti z Karibiku (kteří hrdě obnovili kouzlo pirátských příběhů)
Willow
Beowulf
Johny mnemonic (ukázka světa Shadowrunu jak od autorů)
Nekonečný příběh (protože prostě Falco :) )
Souboj titánů (kdo neví proč, tak neviděl a měl by napravit)
Indiana Jones (za to že od doby IJ mají lidé rádi archeology)
Dračí srdce (protože všichni máme rádi pohádky, a tahle má stylovýho draka :) )
Duna (aby se lidé mohli navěky hádat o žánru)
Blade runner (za otevření tematiky transhumanspace)
Kruh (já ho neviděl, ale jiní se u něj prý fakt báli :) )
Galaxy Quest (božská parodie na Star trek a všechny SF fany)
Návrat do budoucnosti (jediné filmy o cestování v čase které berou v potaz paradox)
Matrix I (jaká SMŮLA že NIKDO NIKDY nenatočil nějaké to pokračování...)
Jáson a Argonauti (za nejspíš první smrtelně rychlé kostlivé válečníky)
Diskuse o sci-fi westernu odehrávajícím se v jedné předaleké planetární soustavě. Výborné postavy, hezké zápletky, realistický svět a hlavně úžasná práce s klišé a jejich náhlým a mnohdy nečekaným porušováním.
...jako obvykle, RPGčka, larpy, deskovky, venkovní hry a spousta lidí odtud i odjinud.
Pokud by někdo chtěl přijet vést nějaké RPGčko, tak budeme moc rádi - ozvěte se Dukolmovi nebo Captain66-ovi :) (Popř. kdyby chtěl někdo vést deskovku nebo larp nebo cokoliv tak se ozvěte mně a já to předám na správné osoby :D )
Wil Wheaton (známý herec ze Star Treku, co má na YouTube šou o deskových hrách na hrdiny TableTop) uvede na Twitchi novou šou, ve které bude hrát se svou skupinou jedno nové RPGčko, aby ukázal světu, jak se hrají hry na hrdiny. Uhádnete, jaké RPG budou hrát? Odpověď najdete ZDE.
Dnešní den - 4. března - je mezinárodní den všech Dungeon Masterů, GMů, Pánů hry, Dějmistrů, Vypravěčů, Pánů jeskyně i pí džejů. Je to na počest úmrtí Garyho Gygaxe, jednoho z tvůrců D&D, který umřel 4.3.2008.
Tak si něco zahrajte, pokud můžete. A pokud ne, tak si aspoň povinně hoďte dé dvackou. :-)
Hledám moudrost, proč jí tedy nehledat u nejpovolanějších?
Sbírám různé hádanky pro své hráče a rád bych se zeptal, jaké hádanky používáte ve svých hrách vy. Nemusí to nutně být jen ty nejednoduší ovšem tak aby to nebylo na měsíce, nežli to rozluští. Přidávám i svůj kousek do mlýna, rád bych zjistil jestli jsou tak prosté jak se zdají mě.
Ahoj vespolek, asi jsem ve vyhledávání tady na d20 vyzkoušel prohledat vše, ale o tomto produktu jsem zde nenašel jedinou zmínku. Otázka: zná to někdo? Hraje to někdo?
Na Kickstarter jsem podpořil právě ukončenou kampaň s mapami měst... a začínám do toho pomalu pronikat. Proto zakládám tuto diskuzi, abych našel podobné “magory”...
Odkaz na výrobce a prodejce: http://columbiagames.com/intro-to-harnworld-2/
Neviete niekto, kde by sa dal najst vseobecny prehlad typov opevneni od ranneho do neskoreho stredoveku s terminologiou, prikladmi a obrazkami? Kniha, web, whatever.
V šeru dávných věků
1992-1997: FidoNet (kolující útržky pravidel)
90. léta: mailová konference o Shadowrunu
1994-2000: mailová konference o DrD hostovaná z technické univerzity Košice
Diskusní servery
1995-2017: mageo.cz (DrD)
od 1999: www.cyberspace.cz
od 2001: www.okoun.cz
od 2001: www.hofyland.cz
od 2001: www.nyx.cz
od 2001: www.lopuch.cz
Specializované RPG weby
2000-2005: Stín rytíře (obsah převeden na d20.cz)
2000-2005: Oko baziliška (obsah převeden na d20.cz)
2001-2005: CzechDnD (předchůdce RPG fóra)
od 2002: www.rpgforum.cz (původně fórum portálu CzechDnD)
od 2005: www.d20.cz (nástupce CzechDnD, navazuje na Stín rytíře a Oko baziliška)
od 2001: www.dracidoupe.cz (DrD)
od 2001: drd.cz (DrD)
od 2005: www.sigil.cz (původně server o PC hrách série Baldur's Gate a Icewind Dale)
Online hraní
od 2002: www.aragorn.cz (DrD)
od 2002: www.abarin.cz (DrD)
od 2003: www.andor.cz (DrD)
Protože naše komunitní sekce je momentálně v poněkud neutěšeném stavu a relativně často se tu objevují příspěvky typu hledám skupinu/hráče/vypravěče, tady je na to speciální diskuze. Nezapomeňte napsat koho hledáte (hráče, vypravěče, popřípadě v jakém množství), co a kde chcete hrát (místo/město, případně online, ať už přes Google Hangouts, Roll20, Fantasy Grounds nebo post-by-post) a nějaký kontakt na sebe (pokud nechcete dáva mail, pak se stačí registrovat zde na d20 a ostatní registrovaní uživatelé vám následně můžou posílat zprávy).
Zároveň sem budu přepostovávat "hledám ..." vzkazy, co se objeví v jiných diskuzích.
Dlouhodobý RPG (a larp, WG atd.) gamer nickem Hrochous (občanským jménem Martin Miller) bohužel zemřel tuto středu (17.02.2015) na náhlou embolii způsobenou nedávnou zlomeninou kotníku.
Jeho rodina a nejbližší přátelé bohužel nemají kontakty na jeho přátele a známé z řad hráčů a herní komunity, ale rádi by je informovali a pozvali na poslední rozloučení konané dne 23.2.2015 v 9:15 (am) v Motolském krematoriu, případně prosí ty, kteří se nestihnou zúčastnit, aby mu věnovali alespoň krátkou vzpomínku.
Absolutní amatér se zkušenostmi z impro divadla, který má za sebou 2x povedený one shot ala Crash Pandas od critrole, hledá pomoc s pořádáním CoC her. Mám relativně dost lidí kolem sebe kteří si chtějí zahrát tabletop RPG. Sehnal jsem si pravidla a plno různých scénářů, jak to řešíte s překladem?
Naoki: Ujasni si jednu věc: chceš mainstreamovou hru, kterou zaujmeš hráče, nebo chceš nemainstreamovou hru, která sice tolik nezaujme, ale hráče to obohatí? Obojí dvojí moc dobře kombinovat nejde. Merlkir: Co je mainstream? je nutně jen tohoto jednoho typu? Je cestou k úspěchu pouze kopírování stávajícího trendu? Alnag: D&D 4e je zřejmě první D&D, která na trhu RPG ztratilo dominanci. A proč? Protože se odklonilo od mainstreamu a inspirovalo (pro mnohé evidentně příliš) v indie hrách a teorii. A která hra jej nahradila na piedestalu nejprodávanějšího RPG dneška? Žádné velké překvapení - Pathfinder. Alias převlečené D&D 3.5e, čili ještě větší mainstream. To jen pro takové poučení, jak to dopadne, když 800 liberní gorila rozhodne nebýt mainstreamová... Alef0: Care to explain?
--------- Alef0:Ako to súvisí s našou hernou scénou prakticky vzhľadom k DrD2? Alnag: Zatím si nejsem zcela jistý. Ale z reakcí publika i Merlkirovi reakce a dalšího si dovoluji momentálně dovozovat, že to může být zajímavě analogické.
--------------------------
Ergo pýtam sa: Alnag tvrdí, že inšpiráciou v indie a teórii sa D&D 4e odklonilo od mainstreamu a tým stratilo výsadné postavenie.
Je to až taká tragédia? Je to zlé?
Veď vždy je to tak, že avantgarda produkuje inovácie a posúva hranice žánru, ale je často nechápaná širokými masami a nepredajná.
Bočná otázka: zdá sa nám, žeby priaznivci indie a teórie húfne prúdili do D&D 4e, lebo vidia inovácie? Zdá sa mi, že práve naopak, 4e zaujíma totálne inú skupinu hráčov a principiálne vlastnosti D&D, ktoré Forgáci videli a reflektovali a nevyhovovali im, sa v 4e nezmenili.
Bočná otázka č. 2: dokáže vôbec niekto povedať, čo chce súčasný český a slovenský trh a či existuje niekto, kto to dokáže vyprodukovať / licencovať v hrateľnej kvalite? (Moje odpovede: nie a nie, viď tiež debata na Gamecone.)
Sháním inspiraci a informace o tom, jak různé kultury, náboženství, víry, církve, magická paradigmata (a cokoliv dalšího, co vás napadne) staví k ochraně osoby před nadpřirozenými vlivy. Zajímají mě hlavně konkrétní informace ("Víra V pracuje s amuletem z materiálu Y ve tvaru Z"), ale i obecnější věci ("chladné železo chrání před Fey").
A, jelikož se ptám na věci z reálného světa ... buďme prosím dostatečně slušní, neurážejme konkrétní víry a celkově to berme s respektem vůči ostatním. Děkuji.
Skladiště pro různé obrázky (a hudbu. A další věci), které člověku cvrnknou do klobouku. Umění, architektura, móda, malý detail, který dodá popisu na realističnosti...
Pathfinder se označuje jako "vylepšené D&D 3.5 v rámci mírného pokroku a zachování feelingu". Pokud vezmeme Essentials jako D&D 4.5 a to, že D&D 5e se silně odklonilo od feelingu 4e, jak byste si představovali vylepšené D&D 4e v rámci mírného pokroku a zachování feelingu?
Možná by šlo převzít něco ze 13th Age, možná i z 5e, ale ani jedna z těchto her není úplně příbuzná k 4e.
Uvažujte poslední cca rok něco pravidelnějšího
(tj. jeden ukázkový one-shot spíš ne, víc one-shotů v daném systému nebo nějakou mini-kampaň už ano)
Můžete hlasovat až pro 5 systémů! (Pokud jste toho hráli za poslední rok víc, tak dopište do diskuse)
U druhé ankety - Ti z vás co mají vlastní systém A FORMALIZOVALI JEJ A ZVEŘEJNILI (tj. jmenovitě zejména Jerson a York) NEUVÁDÍ postlední možnost (ale spíše jednu z těch prvních)
Ankety na d20 jsou průběžně editovatelné bez ztráty výsledků, takže pokud jsem něco opomenul nebo by byla potřeba jiná úprava, tak si řekněte a opravíme za běhu.
Nebojte se své kliknutí v diskusi upřesnit (bude to zajímavé, ankety nelze spojovat, tak aspoň třeba uvidíme jak moc je vztah mezi konkrétním systémem a tendencím k jeho úpravám atp.)
Připravuju dobrodružství, ve kterém hl. záporák z nějakého důvodu nechává unášet děti, pro ty pak krade oblečení a jídlo. Děti pak schromažďuje v provizorně postaveném táboře v lese. U tábora je mimo jiné řeka a hory.
Bude to asi znít směšně, ale nedokážu vymyslet žádný rozumný důvod, proč to vlastně dělá...
Za každý typ budu rád, akorát bych prosil děti nevraždit. ;)
Ahoj, rád bych se vás zeptal, jakou kostku byste preferovali pro herní systém, založený na DrD/DnD který by se pro jednoduchost snažil všude vecpat jedinou kostku a rozděloval hody maximálně na kX a kX+
na výběr jsou asi jen 4 použitelné
k6 - nejpoužívanější kostka, kterou vezmete i z člověče nezlob se... ale má malý rozptyl
k10 - je dobrá i na to, že se dá použít na procentuální hody, dobrý rozptyl
k12 - dobrý rozptyl
k20 - už poměrně velký rozptyl, ale zase zvládne nahradit i procentní hody.
Máš zajímavé, nevšední bláznivé či jinak nezapomenutelné zážitky s některými z níže uvedených nestvůr? Chceš je sdílet se spoluautory a čtenáři projektu Jeskyně a Draci? Ozvi se!
Momentálně sepisujeme pro Bestiář následující nestvůry:
Momentálně mám plné ruce práce zpracováváním kapitoly o nemrtvých, takže přijímám jen texty odpovídající rozsahem a formou D&D 5E Monster Manualu. Po dokončení prací otevřu diskusi věnovanou malé skupince nestvůr, ke kterým budu povídání vybírat přímo z příspěvků tady na fóru.
Zrovna jsem narazil na věc, která by mě docela zajímala - na jména ve hře. Jak je tvoříte? Dáváte si práci se jmény nějak odlišenými podle národností/ras? Podle čeho se řídíte?
Já třeba nemám rád příjmení. Prostě to beru, že lidem stačí jdno jméno, nějak význační jedinci pak mají nějaké rozlišovací k tomu svému. U šlechtice může být rodové jméno, ale spíš asi používám "ten a ten Z". Ve vesnici u rozvětvené rodiny to může být pak odlišeno povoláním, Martin mlynář, Martin tesař..
Jinak máme vžitý zvyk, že nedůležité vedlejší postavy, zvlášť takový ty vesnický, pojmenováváme hezky po česky, třeba Marjánka, Pepa, Kuba a tak. Se jmény podle národnosti si moc vrásky neděláme, kdo by se páral s lingvistikou? Jedině u odlišných ras se jakžtakž snažíme o odlišnosti... Elfí jména jsou taková ta malebná plná samohlásek a "el", trpasličí tvrdá a krátká, a tak.
Kdyby náhodou někdo přehlédl, tak vyšla Příručka Vypravěčství od Ondřeje Netíka (sotva ke mě doputovalo info, takže jsem rozhodně nečetl, takže se ani neptejte - nevím víc než vy. Zatím. Až vědět budu, tak se ozvu... kdybyste někdo věděl víc, podělte se)
Nehrajeme to, co umíme; hrajeme to, co je nám v běžném životě nedostupné. Ale když už hrajeme, je hezké mít pocit, že to má hlavu a patu, že se člověk neztrapní před tím, kdo oboru toho mého "profíka" vážně rozumí. Dovoluji si vám proto předložit stručnou příručku, jak hrát lukostřelce tak, aby vám každej věřil, když jeho ústy prohlásíte: "Taky zabíjím mouchy. Šípem, v letu."
FATE je systém stvořený pro role-playing a "knižní" hraní RPG, žádné hack´n´slash, rule-lawyerství a podobné. Kromě standardních věcí nabízí i variabilní možnost nechat hráče zasahovat do děje, od drobností až po de fakto samostatné vedení hry, kde je GM jen takový morderátor, spoustu originálních nápadů a na konci šest zcela odlišných způsobů, jak nakládat s případnou magií...
protože jsem to tu začal sprostě zneužívat jako diskusi k překladovému klíči pro můj překlad Fate 3e Core, tak TADY je do záhlaví odkaz na kopii překladového klíče. Dokument je uzavřený, ale povolil jsem komentáře, ale kdyžtak ocením spíš příspěvky do diskuse ať se to tu dá rozebrat veřejně.
Jednou z nezbytných rekvizit jakéhokoli RPG settingu jsou města. Postavám slouží k nákupům, odpočinku, sebevzdělávání či získávání nějakého toho hmotného majetečku, a ve světě slouží jako motory ekonomiky (výroba, obchod, spotřeba), správní sídla, politické veličiny a kulturní centra. Proto se objevují různě podrobné popisy a vyšlo hned několik knih zaměřených na městské prostředí (u Wizardů tou poslední byla Cityscape).
V případě problému s něčím prosím rovnou pište i přístroj, OS a prohlížeč (např. PC, Win 8, Chrome 39 nebo Samsung Galaxy S2, Android KitKat 4.1, Opera)
Mnoho lidí, kteří se jen malinko zajímají o středověké zbraně, není spokojeno s tím, jak jsou do pravidel d20 zakomponovány kuše. Pojďme se společně podívat, jak vlastně kuše vznikla a vypadala.
Pleskání plachet ve větru, skřípání lanoví a šumění vody pod přídí, zatímco se loď pod vašima nohama žene k neznámým dálavám, cizím národům a novým dobrodružstvím; kdo z nás to kdy netoužil zažít?
Jak udělat magii tak, aby byla opravdu magií? Jaký je rozdíl mezi mágem, který z ruky vrhne blesky mystické energie, a týpkem s integrovaným fůzním generátorem a kybernetickým iontovým usměrňovačem v ruce, který udělá totéž s elektřinou? Je vůbec nějaký? A měl by být? Je magie jen prostředek? Nebo skutečně může být něčím vznešeným a tajemným, i když je v číslech?
poznámka ke kompatibilitě diskuse: při revizi článku jsem změnil význam termínu "mystik" - prakticky jej přesně obrátil. Původní článek používal termíny mystik (ten co nechápe) a mág (ten co chápe), současný článek používá mystik (ten co chápe), čaroděj (ten co nechápe) a mág (na pomezí obou). Datum změny odpovídá postu #181
Vycházející slunce se zatřpytilo na kování plošiny pro lučištníky, pohladilo vesla zvedající se v pravidelném rytmu pomalého zpěvu galejníků a konečně ze tmy vykrojilo celou majestátní, dravou krásu tvé válečné lodi. Táhlý skřípot vesel a šumění vody pod přídí prozrazuje, že za velitelskou lodí se ženou další. Schyluje se k pořádné námořní bitvě...
Jednou z rozhodujících vojenských sil západní a jižní Evropy konce raného středověku byli Normané, potomci skandinávských mořeplavců sužujících o století dříve Evropu od Irska po Rus. Vybojovali vítězně řadu bitev (a prohráli jen hrstku), z nichž některé vstoupily do legend, z jejich řad pocházeli suverénní vládci Evropy i Asie i snad největší středověký křesťanský válečník, legendární Richard Lví srdce. A jejich následovníky byli neméně proslulí angličtí rytíři stoleté války.
Hospodářská složka RPG světů má tvořit „pozadí“ hry, protože lidé si chtějí zadobrodruhovat, zahrdinčit případně zazloduchovat, a ne studovat ekonomickou předpověď na další tři měsíce. Ale i tak by se práce neměla odbývat. Například třeba kovy. Co se těží? Jistě, jsou tu kovy mincovní: zlato, stříbro, měď, platina. Dál? Železo a často rtuť. A ještě něco? Ale ovšem, řada různých vzácných a magických kovů jako mitril, dračí stříbro, lintir, pravoocel, garen, orichalk…. A pak už nic. Na další obyčejné, na naší dobré matičce Zemi se vyskytující kovy se tak nějak zapomnělo.
V žádné hře, odehrávající se v prostředí napodobujícím středověkou a pozdně středověkou Evropu, by neměla chybět zbraň typická tehdy pro takřka každou armádu a ozbrojený střet - kuše s ocelovým lučištěm.
Protože to je celé bordel, tak tady máte TLDR jednoduché vysvětlení základních věcí:
OGL = Open Gaming Licence (historicky používaná verze 1.0a) - samotná licence (právní podmínky). Vytvořená Wizardy, ale bez vztahu ke konkrétní firmě, uživateli nebo obsahu.
OGC = Open Game Content. Souhrn všeho obsahu licencovaného pod OGL (kýmkoliv) skrze SRD (viz níže)
SRD = System Reference Document. Dokument s konkrétním licencovaným obsahem pod OGL. Každý tvůrce/dílo mají vlastní SRD. Souhrn SRDček je OGC (viz výše).
Product Identity. Soubor prvků, které autor licencovaného obsahu vymezuje jako explicitně ne-součást OGC a které se uživatelé OGL navíc nad to zavazují nepoužívat bez ohledu na to, jestli by na to jinak měli právo nebo ne. (tohle je jeden z háčků/pastí OGL)
V pravidlech je popsána i jedna velmi zvláštní kuše, o níž jsem kdysi v první chvíli pochyboval, jestli není jen výplodem někdy až příliš bujné představivosti pánů od WotC. A víte co? Není. Ona vážně existovala.
Tato diskuse patřila k původní verzi článku Paradigmata v Mage the Ascension - vzhledem k tomu, že jsem celý článek přepsal k nepoznání, jsem se jí rozhodl od článku oddělit a nechat k němu vzniknout diskusi novou.
Tento článek je určen skutečně jen pro ty hráče, kteří touží opustit zaběhlý model hraní a zkusit něco jiného. Pokud spokojeně hrajete D&D oním tradičním a doporučeným způsobem, jaký předpokládají pravidla, tak snad ani nečtěte dál. Tohle je jen pro fajnšmekry.
Malé představení místa, kde se odehrává důležitá část příběhu. Popisy tohoto druhu vznikají z prostého důvodu. Je velmi těžké představit si všechny varianty vývoje příběhu, které mohou hráče napadnout. Proto přichází na řadu krátký text, záběr kamery, který mi umožní vytvořit pro danou scénu atmosféru a zároveň si promyslet všechny souvislosti. Takto vytvořený materiál nemá za úkol předepsat hráčům, co se má stát. Slouží jen jako záchytný bod. Jeho části jsou pak velmi dobře využitelné.
kapitola osmá
„Mamba…“ Sethi se zamračila. „To není ovoce?“
„Had,“ řekl Tek jakoby mimochodem. „Smrtelně jedovatej.“
„Tři bobule zabijí dospělého vlka?“ zeptala se deckerka.
„To je lýkovec,“ opravila ji Qena. „Keř. Taky jedovatý, má i stejný počet nohou jako mamba, ale je mnohem míň… hm… pohyblivý. A mamba nefotosyntetizuje.“
"Jistěže to dělám kvůli penězům, peníze znamenají moc! Mwhahahahahahahahaaaa! Hahaha! Haha. Ha. Podejte mi další nevinné dítě, zardousím ho, aby měli kladní hrdinové víc důvodů mě pronásledovat!"
Věci které by jsme chtěly/plánujeme do SRD přidat ale čekají až na ně vyjde můj čas. Pokud by někdo chtěl s něčím pomoci může se ozvat.
Rámeček na externí odkazy - nový typ rámečku, který by odkazoval na další zdroje a články třeba zde na Kostce a který by se zobrazoval bokem hlavního textu. Dukolm nemá problém připravit html (Vue komponentu) podobu rámečku; Co je potřeba je vyřešit css styly tak, aby rámečky nerušily text a byly opravdu jen jako doplňkový obsah. A tyhle podmínky splňovaly pro všechna zařízení a jejich displeje.
Sbírání zpětné vazba - postranní nebo dolní ouško s odkazem na googlí formulář pro potřeby sbírání zpětné vazby.
Patička - vzhledem k tomu že vuepress nemá zatím patičku stránky a docela by se nám hodila tak je v plánu prověřit možnost ji přidat.
Kartotéky (pracovní název) - SRD je super na texty - už ne na vyhledávání ze seznamů. Bylo by super mít bokem SRD filtrovací výpisy např. na DnD kouzla, Fate triky, AW tahy atp. Co je potřeba: transformovat text v SRD na databázi + vytvořit stránku se samotným filtrováním nad takovou databází.
S lehkým zpožděním dokončuji miniseriál o obléhacích strojích - chyběl nám popis konstrukce a použití trebuchetu, nejobávanějšího obléhacího stroje středověku.
Pro absolutní nadšence, stejně jako pro všechny zvědavce, uvádím stručný popis různých typů lodí, které se kdy plavily po našich mořích a oceánech ve starověku a raném středověku.
Před nějakou dobou jsme se Vás ptali, co by Vás zajímalo... padl mj. dotaz na historii, konstrukci a použití válečných vozů. Připadá mi to jako zajímavé téma, takže zde je, co jsem o nich našel.
K válce od starověku neodmyslitelně patří válečné stroje, vystřelující nejrůznější projektily. Je zajímavé, že zrovna u nich se v literatuře setkáváme s tolika omyly a nepochopeními. Zkuste zase jednou hledat spolu se mnou inspiraci pro vaši hru a váš svět v naší historii.
Dostal jsem žádost, abych přeložil videa o Xanatharovi, protože ne všichni zájemci zvládají angličtinu. Jako první zde proto dávám překlad nového videa s černokněžníkovým patronem Nebešťan. V nejbližší době sem hodím i překlady ostatních videí (minulých a postupně i budoucích).
Toto je čtvrtý ze série článků ve kterých najdete postupně recenze na doufám že časem celé dílo Terryho Pratchetta. žádná z nich neobsahuje spoilery ;)
Dříve děcka řešili jestli nakope zadek Batman Supermanovi apod. Poslední dobou jsem drtil dvě starší PC hry - Alien vs. Predator a SW:Jedi Academy. Tak mě napadlo: vyhrál by Jedi nebo Predátor. Napadá vás nějaká absurdnější dvojice?
Při poslední hře se mi "kousl" jeden hráč, že ho nebaví pouhé odečítání si čísel při zranění. Rád by měl více realističtější pojetí ve smysli, sekl tě do nohy, takže budeš kulhat atp...
Bohužel jsem typ PJ, který már rád oporu v pravidlech, protože jinak mám pocit že podvádím (sebe nebo hráče). Neznáte nebo nehrajete někdo nějaké řešení, rozšíření k D&D 5e, kde by se něco takového řešilo? Nemusí to být nutně hned podrobná tabulka. :)
Řešili jsme přechod na jiný systém, ale rád bych dohrál minimálně rozehranou kampaň v jednom stylu. Přidat tam jednoduché rozšíření poškození mi problém nedělá, ale nenašel jsem nic.
Konečně si čtu PHB k páté edici a byť se mi zatím docela líbí, jsou hry, které bych viděl postavené na výborném 5e základu ještě radši než klasické D&D. Máte i vy svoje favority, kterým by "update do páté edice" prospěl?
Rádi bychom představili další chystaný projekt nakladatelství Mytago - fantasy hru na hrdiny s názvem Legendy. Co od ní můžete očekávat?
Kompaktní pravidla
Hra má jednotná stručná pravidla, která snadno brzy pochytíte. Základem je jeden kostkový mechanismus, který s lehkými obměnami využíváte při všech vyhodnocovacích hodech.
Neotřelí hrdinové
Legendy nabízí přehledný systém kombinací archetypů a dovedností, díky němuž si můžete vytvořit postavu dle Vašich představ - zvěda, vraha, obchodníka, válečného čaroděje nebo třebas zaklínače.
Fantasy prostředí
Zajímavé fantastické prostředí s množstvím zápletek, nepřátel a nebezpečí. Do hry však můžete vložit nové národy, země a povolání. Systém je velmi otevřený.
Hru orientovanou na příběh i akci
Hra zdůrazňuje příběhovou stránku hraní, rozvoj a živost postav. Díky přítomnosti tzv. akčního módu si však naplno můžete užívat šarvátky, přestřelky a magické souboje.
Rady pro hru a vyprávění
Hra nabídne rady a návody pro vypravěče i hráče, takže příprava a hraní dobrodružství budou velice snadné.
Tak už i u Paiza se dali do otevřeného playtestu nové hry. Píše: =Mythic Adventures]
Welcome to the long-awaited playtest of Mythic Adventures. This exciting book, due out August 2013, gives you the chance to play a hero that is a cut above the ordinary sellsword, more powerful than your average hedge wizard, and able to take on challenges far beyond those of his ordinary contemporaries. Like Hercules and Achilles, these heroes inspire legends with their every deed, facing horrible foes and taking on dangerous quests that most would consider impossible. This playtest is a sample of the rules, giving you all the tools you need to run a mythic game or two right now, as well as the chance to tell us what works and what needs work.
Once you’ve had a chance to check out the playtest, head over the messageboards to give us your feedback. The playtest will run until January 14th, 2013.
Nedávno jsem měl chuť vidět nějaký starý dobrý fantasy, tak jsem zašel do půjčovny a po delším hledání jsem našel "Dragon Quest" ......... po dvaceti minutách jsem to musel vypnout, opravdu otřesný zážitek. Pokud jste to někdo viděl a vydržel dokoukat do konce ... napište mi jak to dopadlo :)
Všecko je to subjektivní. Neexistuje špatný film. Vždycky se totiž někomu bude líbit. A ti, co si myslí, že je špatný, prostě to neberou s dostatečným nadhledem.
Když jsem jako malý chlapec četl Knihu džunglí, v níž Mauglí opouští své přátele, málem jsem brečel. Když jsem četl Růži pro Algernon bylo mi hodně smutno. Smutno mi je také u Martinových povídek, Zlomeného šípu atd. U čeho je smutno vám?
Zajímalo by mě, jaké dílo (kniha, sága, klidně i báseň) považujete za nejtemnější jaké jste kdy četli.
Dílo u něhož nešlo jen o to, že jste se báli usnout, ale takové, u něhož jste byli vrženi na samý pokraj černoty vaší vlastní duše.
Teď jsem položil těžkou otázku sám sobě a musel jsem se jít podívat do knihovny. Chvíli vedlo 1984, ale nakonec se přeci jen musím přiklonit k NAHÉMU OBĚDU Williama Seward Buroughs.
Diskuse o Dobru, Zlu a různých pohledech na něj v realitě.
preventivně předesílám: dodržujte prosím diskusní pravidla a držte se na faktické a nikoliv osobní úrovni. Pro pohodlí všech zkuste výjimečně psát skutečně vstřícně a bez afektu, ať předejdeme obvyklým důsledkům podobných diskusí.
Chris Sims a Jennifer Clarke odchází z WotC (zdroj). Nejspíš ne z vlastní vůle.
Chris Sims byl editor, zaměstnaný u Wizardů od roku 2005. V 5e pracoval na PHB, DMG i MM. V MM byl dokonce hlavní osobou zodpovědnou za bloky statistik.
Jennifer Clarke pracovala také jako editorka a u Wizardů byla mnoho let. Mimo D&D pracovala hlavně na Magic: the Gathering.
Tak to vypadá, že tradiční vyhazování se posunulo jen o měsíc. Pro jistotu jsem založil obecné téma, aby se dalo recyklovat i za rok...
Skaven dnes potvrdil, že do roka a do dne (plus mínus) vyjde překlad Old-School Essentials, tzv. OSE. Je to OSR verze Basic DnD, tedy verze Dungeons & Dragons, kterou chtěl původně vydat Martin Klíma, ale pak z ní vzešlo původní Dračí doupě.
Co si myslíte o fenoménu "oldschool" hraní? Je to podle vás samostatný herní styl bez rozporů v přístupu ke hře nebo jen kombinace "rpg archeologie" a odmítavé reakce na WotC prezentovaný styl hry, kde se celá hra řídí striktně dle mechanik (ukázka tady, resp. během prvních několika dílů) ?
Říkal sem si, že by možná nebylo na škodu udělat si výstavku různých osobností (herců, zpěváků, spisovatelů... možná i nějakých těch příčetnějších "celebrit"...) co fandí RPG - protože mě nebaví je vždycky hledat znovu. Ideálně i s tím kde co případně řekli atp.
Diskuse o RPG videích, youtuberech a osobnostech RPG scény je tady vedle.
Joe Manganiello - (video viz Colbert níže). Joe Manganiello, herec z kdečeho co je nevim proč známější než by odpovídalo jeho rolím - a vlastní značku oblečení zvanou "death saves".
Toto téma tu asi chybí. Otazky a odpovědi k Pathfinderu.Vůbec se o Pathfinderu málo mluví - on se imho asi ani moc u nás nehraje. Díky /ne/dostupnosti oproti WOTC a WW produktů.
Máte-li tedy nějaké otázky, tak pokud je budu schopen zodpovědět, tak je zodpovím. Nebo Vojta, Nebo někdo jiný kdo PFRPG hraje.
Chtěl bych uspořádat otevřené hraní DCC RPG. Našli by se zájemci o nějaký ten old school masakr v kobkách pod zemí bez ohledu na tělesné a duševní zdraví postav v rámci dobré zábavy?
Nikde jsem tady nenašel sekci (aspoň jsem se koukal na ICEFIRE a D20) o PC gamingu a vzhledem k tomu, že jsem občasný hráč a PC gaming je dost rozšířená zábava v dnešní době, hodlám to napravit :-)
CO se týče mne mám pár oblibených sérii/her na které si najdu čas: Total wary- výborná série a jedna z nej strategií co se týče bitev (taktická mapa je nic moc vzhledem k AI a k diplomacii)Oblíbené 1. Medieval 2; 2 Empire ; Napoleon... BTW: na Medieval vyšel mód na ICEFIRE téma Fallouty- V poslední době Fallout New Vegas Hearts Of Iron III- hodně náročná strategie s období WWII Gothicy + Risen - dobré RPG jako cíp ( hlavně nádherně udělaný světy) Zaklínač- nesmí chybět + má lepší příběh než sága :-D
A ty zbylí jsou Drakensang; Dragon age; dead space a HL2
Co očekávám: Zaklínače 2; Shogun 2 total war a Dead Space 2
A co jak je na tom ICEFIRE komunita ? Paříte někdy? nepaříte vůbec? :-) Případně jaké jsou vaše oblíbené hry?
I'm Khaki. Poland. RPG big fan.
I read cz pages using google translate.
I woudl like to play rpg in your country.
U can say i want to start RPG tourism: play and travel :D
I have a vblog www.gryfabularne.tv
I planning a trip to Česká republika amd i was wondering if there are any rpg players that might be interested in playing
Začínám s DnD 4. edicí a po přečtení pravidel mám pár otázek.
1) Mohou se útočné schopnosti používat i mimo souboj? Může například kouzelník použít útočné kouzlo Hořící ruce (Burning Hands) k tomu, aby zapálil dříví? Nebo aby v noci výšlehem ohně něco signalizoval na dálku?
2) Pohyb šikmo přes roh bazénku. Může postava jít šikmo přes roh jámy nebo bazénku, který je jako v encounteru na straně 212 v DMG? Nebo se musí roh bazénku také "obíhat" jako kdyby tam byla zeď?
Z pravidel mi to není úplně jasné. Je to totiž sice překážka, ale není pevná (solid), takže třeba vlastně nepřekáží... Navíc mi přijde, že hráč prostě může říct, že to přeskočí (skok do dálky je součástí pohybové akce)... Jaká je pak DC na Atletiku na takový skok? 10 bez rozběhu a 5 s rozběhem? S tím souvisí i další otázka.
3) Je tabulka na straně 183 v přeložené Příručce pro hráče správně? Mám na mysli řádek, kdy je výsledek Atletiky 9 nebo méně. Přeskočená vzdálenost je 0 polí, ale alespoň na to sousední "dopadnu", nebo ne? Tudíž by měl být celkový pohyb 1 pole namísto 0 polí.
4) Je při odtlačení (push) možné pohnout bytostí i v jiné spojnici než já-ona? Pokud to přiblížím v šachové terminologii, tak když budu stát na poli a1, nepřítel na a2, je možné ho odtlačit na pole b3? Když mohu odtlačit nepřítele o více polí, mohu ho odtlačovat i "klikatě", když každé pole bude ode mě vzdálenější a ke všem budu mít dráhu účinku?
Tenhle web je o RPGčkách a výslovně rozhodně ne o politice.
Bohužel, v poslední době se občas stává, že se společensky-politická témata objevují v RPGčkách, takže asi nezbývá, než si vytvořit nějaký ten hezky ohraničený (un)safe space, kde to můžeme probírat.
Shazujte sem všechna témata bez ohledu na hru původu.
Prosím zkuste se co nejvíce držet věci v kontextu RPG a co nejméně utíkat k jakkoliv obecné nebo "věcné" politice.
Kolega Brogstr u sousedů prosí o pomoc s doktorandským výzkumem překladatelství - trochu OT, ale zase vědecký výzkum je taková bohulibá činnost...
Píše: Dobrý den,
na Katedře psychologie FSS MU provádím při doktorátu výzkum výkonu při překladu ???? a potřebuji respondenty. Sháním tudíž překladatele*ky z AJ nebo překladatele*ky z jiných jazyků a tlumočníky*ice, kteří mají v AJ úroveň alespoň C1. Pokud máte 20 minut času ⏱️, chtěl bych vás poprosit o vyplnění výzkumného úkolu a krátkého dotazníku. Výzkum je třeba vyplňovat na počítači/laptopu/tabletu s klávesnicí.
Protože jsem doktorand a nemám žádný grant, nemohu bohužel všem účastníkům*nicím nabídnout odměnu, která by byla za 20 minut času překladatele*ky zvykem. Kromě dobrého pocitu z pomoci vědě si však můžete odnést alespoň menší odměnu - 3 náhodně vylosovaní účastníci*ice získají za účast 500 Kč ????
Bude také moc rád za jakékoliv sdílení mezi kolegy*ně.
Předem díky všem, kdo se zapojí, a omlouvám se za spam, ale překladatelé se těžko oslovují jinak než na fórech a FB skupinách ????
Rozhodl jsem se založit tuto diskuzi jako rejstřík lidí, co mohou pomoci s komunitními projekty tady na Kostce. Začnu tedy u sebe:
Mohu nabídnout pomoc s překladem DnD :) (na jiné hry si netroufám) a pomoc s layoutem PDF obecně (i pro jiné hry). To zahrnuje práci s InDesignem, Photoshopem a Acrobatem a také umím vytvářet vlastní fonty, nebo napodobeniny jakýchkoli stávajících.
Pokud chcete nabídnout zdejší komunitě něco i vy, napište do diskuze.
Diskuze k Manifestu RPG se nám stočila k posvátným místům a sakrálním stavbám - a k tomu, jakou mají a mohou mít moc. Ve hře i v našem světě :)
Je to natolik zajímavé a samonosné téma, že si ho dovolím vydělit a přesunout onu diskuzi sem (začala na str.3 a je tak dlouhá, že sem vzdal úmysl jí sem překopírovat..) :)
Možná jste postřehli, že jsme vedle na RPG fóru rozjeli projekt nazvaný Databáze RPG. Je to v zásadě něco jako ČSFD pro RPGčka - částečně wiki s informacemi, částečně server na recenze a doporučení. Je možné zadávat tam postupně různé RPG produkty a potom je hodnotit a komentovat. Asi nemám ambici budovat kompletní databázi celého RPG světa (to už dělá RPGgeek), ale strašně rád bych zmapoval aspoň celou scénu českých produktů (jak tištěných, tak fanovských) a hlavně amatérských překladů, což je u nás dlouhodobě velmi plodná komunita.
Databáze umí pár šikovných věcí. Když si to proklikáte, zjistíte že si můžete např. vyfiltrovat jen věci dostupné v češtině a slovenštině. Nebo se různě proklikávat vzájemnými vazbami mezi systémy, autory, světy, žánry... Výhoda taky je, že z databáze můžete odkazovat přímo na různé servery, kde jsou překlady (nebo materiály) hostované, a databáze tak může sloužit jako centrální evidence, která odkazuje návštěvníky na jednotlivé stránky česko-slovenského internetu.
Je tam ještě spousta práce a hodně toho chybí, ale po dvou měsících se konečně dostáváme do fáze, kdy je tam toho dost a začíná to být k něčemu dobré.
Já jsem prošel a zadal do databáze všechny překlady, které vznikly na RPG Fóru, takže jsou konečně dobře dohledatelné. Viz například AD&D 2e, kde je toho dost. Tímto zdravím Rytíře, Merlina a další pamětníky téhle překadatelské generace, kteří dnes žijí tady!
ShadoWWWa jsem chudáka umotal na to, aby tam zadal produkty pro 5e (zrovna začal, hodně toho zbývá). Chudáka proto, že i když se omezí jen na přeložené věci, čeká ho spousta práce. Vyprodukovali jste toho tady hodně!
No a vás tímto chci pozvat, abyste se taky zapojili, jestli chcete. Nemyslím nutně zadáváním nových položek (byť to by bylo super!), ale třeba tím, že ohodnotíte hry, které znáte, nebo jednotlivé příručky/dobrodružství pro 5e. Byl bych rád, kdyby se podařilo udělat z toho nástroj na vyhledávání/doporučování zajímavých produktů. Například můžete hodnotit dobrodružství, která jste odehráli, a potom se podívat, jak je hodnotí ostatní a která jsou nejlépe hodnocená, až budete hledat další dobrodružství pro svoji hru.
Jak jsem říkal - práce je tam ještě hodně, ale teď je to ve stavu, kdy už se nestydím vás pozvat. Momentálně je nutné vytvořit si v databázi uživatelský účet, abyste mohli přispívat a hodnotit. Výhledově chci zprovoznit možnost loginu přes Facebook.
Ocením i jakékoli komentáře nebo připomínky.
A kdybyste se rozhodli začít tam sami zadávat obsah hostovaný tady na d20, budu moc rád! Klidně to tam naflákejte nějak nahrubo, já si to pak přeberu a doladím to. Nebo sem pište dotazy, nejasnosti, cokoli.
Od středy poběží no HBO nový seriál vlastní produkce od autorů Odpočívej v pokoji. Anna Paquin (Oscar za Piano) v něm hraje servírku, která umí číst myšlenky, do jejího bistra jednou vleze upír a znáte to slovo dalo slovo a ...nebyli by to HBO, takže SEX.
Svět je trochu obšlehnutý od Laury hamiltonové - tedy upíři jsou napolo legální a hlavně strašně cool. Má to být satirické, erotické romantické a cool.
Pamatujete, jak autoři DragonLance zažalovali WotC, že potušili smlouvu tím, že jim neschválili již domluvené vydání nových románů?
Máme tu další žalobu! Gale Force 9 žalují Wizardy skoro o milion dolarů, že jim neschválili vydání nových produktů, přestože vzájemný kontrakt je platný do příštího roku.
Opět stejný způsob. Nezamítli je (to by museli platit penále), jen je prostě neschválili, za což jim podle smlouvy nic nehrozí (je dělaná na binární schválit/zamítnout).
Zakládám tuto diskuzi čistě pro případ, kdyby se náhodou někdo v budoucnu rozhodl snad možná překládat RPG 13. Věk, tak aby nedošlo k nějakému nesouladu mezi překlady některých klíčových termínů. Tato diskuze by měla jít ve šlépějích svých předchůdců (od překladů ADnD 2e, před DnD 3e a DnD 4e) ... to jest k věci... diskuzi o věcech nesouvisejících s překladem si nechte na jinam.
Pokud máte cokoliv, čím můžete přispět ke zvýšení kvality překladu, prosím napište to do diskuze. Velmi nám záleží na tom, aby byl překlad co nejlepší.
Nevim kolik z Vás hraje D&D nebo jiné RPG přes Roll20.net web, bohužel s mojí skupinou jsme roztahaní po celé ČR, takže nám nic jiného nezbývá.
Vzhledem k tomu, že hrajeme se zdejším překladem pravidel, tak občas to vytváří zmatky, když řeknu hráči, ať si hodí na Pátrání a on pak přemýšlí, jestli to je Perception, Investigation nebo něco jiného. Případně opačně se mi nelíbí, když mluvim celou dobu česky a pak ho požádám o Investigation Roll. Z toho důvodu jsem se rozhodl kontaktovat Roll20 administrátory a požádat je o možnost vytvořit překlad jejich interaktivního deníku. Překlad jsem včera večer dokončil, ale netuším teď, jak bude probíhat dál jeho implementace, takže na výsledek si možná asi ještě budeme muset počakt.
Abych se ale dostal k jádru pudla. Chtěl bych se zdejší komunity právě zeptat, jestli tu není někdo zdatný, kdo by se chtěl k překladu připojit a pomohl by mi s korekturou a případnými dalšími úpravami. Jde hlavně o to, že se snažím vycházet ze zdejšího překladu pravidel, takže občas slova jsou mnohem delší než originál v angličtině. To může vést k tomu, že potom v deníku samotném to bude dělat neplechu a možná to nějak rozhází interface. Takže krom nějaké korekce bych potřeboval i nějaký beta testing.
Osobně vůbec netuším, jak bude implementace českého překladu probíhat dál, zatím čekám na odpověď od adminů. Ale chtěl bych být ready :)
Pár maličkostí k překladu.
- Snažím se zachovat jejich styl, takže hodně píšu v CAPS LOCKu, ale zároveň se snažím používat hlavu a nepřehánět to.
- Nemám rád znak '&', který používají docela často, takže používám prostě české 'a' (výhoda oproti angličtině, že máme o 2 písmenka míň, takže používat '&' nemá ani smysl).
- Snažím nastavit, aby se všude v popiscích vyskytovali 'sáhy'. Osobně jsem nikdy ve svých hrách nepoužíval stopy (které jsou velmi běžné v US verzi D&D). Takže vše přepočítávám. Pro zjednodušení používám zkratku 'sh' stejně jako bych používal 'm' pro metry, což se mi docela osvědčilo.
- Další budu přidávat, jak si co uvědomím.
Koncepce "fantasy ras" má své mouchy. Fantasy rasy jako takové budují nesmyslné zdi odlišností ve společnosti.
Musí být společnost nutně rozdělená tak kýčovitě? - říše elfů, říše trpaslíků ...?
Když uvážíme promíchanou společnost, mezi rasami tu pořád budou existovat zdi nedorozumění. Nebudou si plně rozumět z biologického základu, daného jinou stavbou mozků. Bude je od sebe dělit neschopnost mít mezi sebou potomky - budou žít v oddělených komunitách. A pokud budou žít v oddělených komunitách, budou mezi nimi existovat předsudky.
Kde se na myšlenku ras přišlo? Je fantasy rasa jen koncepcí odlišné kultury, stereotypizovaná do okaté podoby, aby se nemuselo přemýšlet? Jsou fantasy rasy odrazem společnosti s nízkou mobilitou po světě (kde rasa=kultura sedí)?
Dřívější skutečný svět promíchanost neznal - ke každé kultuře se vázalo rasové etnikum. Současný progresivně myslející běloch by snad už neměl mít problém mít "černobílé" děti s černoškou; je jasné, že tolkienovec z dob stále ještě viktoriánské Anglie by nad takovou myšlenkou ohrnoval nos.
Kultury se mohou vyvíjet, slučovat i vyhrazovat proti sobě, ovlivňovat, zanikat a vznikat.
Fantasy rasy však vždy zůstanou omezené na to, že budou odlišné, statické. Žádné změny. Fantasy rasy jsou nudné.
Zdá se vám koncepce fantasy ras jako blbý nápad? Levná nálepka, mající nahradit složitější kulturu?
A co byste s tím udělali?
Vítejte v nové diskusní sekci Kultura. A pojďme rovnou k věci. Shlédnul jsem prvních pár dílů nového brtiského televizního seriálu Robin Hood a je to fákt hrozný. Představte si směsici Xeny a Ordinace v růžové zahradě, abyste se přiblížili představě. Ale zároveň je to svým způsobem fascinující, takže se dívám pořád dál...
Proč to ale vlastně píšu je, že mi to hodně, opravdu hodně připomíná takové to klasické D&D dobrodružství. Parta chasníků různých profesí provádějící hrdinské kousky. Z toho scénáře D&D skoro dýchá. A zároveň je to pořád statické (tzn. pořdá se to odehrává v lese a na hradě a ve vesnici). Myslím, že pro někoho to může být docela inspirující pro hru, minimálně v tom, jak vymýšlet nové zápletky ve stejných kulisách (uvídme jak brzy se to začne opakovat).
RPG Dílna - II. edice
termín: 3.8.2015 - 3.9.2015 (+- den,dva)
zadání: tvorba skupinky (2 a více) osob, tlupy, gangu, organizace apod.
Dále je možno použít jeden nebo více z těchto prvků:
-> žena světu a mužům vládne
-> jeden za všechny, každý za sebe
-> nejlepší hrou je nechat je přežít
-> hlad je výborný kuchař, ale bez vody zemřeš
-> neměj hlavu v oblacích, nebo ti ji mrak usekne.
-> jednou nohou v blátě druhou v ...
rozsah: optimálně do 2 stran
Počet příspěvků od jednoho autora není omezen, spolupráce více autorů na jedem příspěvku je povolena.
systém: libovolný, optimálně bez systému a/nebo s možností snadné konverze do jiných systémů
hodnocení: každý čtenář / uživatel soutěžních příspěvků může zaslat jejich hodnocení, nejlépe slovní. Může je ohodnotit body v rozsahu 0 - 5 bodů. Jediné omezení je, že autor nesmí hodnotit vlastní příspěvek.
licence: Pokud autor neuvede jinak, souhlasí s použitím licence http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/cz
Své příspěvky posílejte na email info @ rpgdilna.cz s identifikací (jméno, příjmení, přezdívka, email). Všechny došlé příspěvky budou zde vystaveny zde a odkazovaných postech ke stažení po skončení první části soutěže.
Limitovaná diskuse - názory pouze od hráčů se zkušeností z vedení otevřených her.
Otázky může klást kdokoliv. Stejně tak je ok sdílet nějakou dílčí/omezenou zkušenost (bez většího názoru).
- zkušeností není třeba mít moc, ale měli byste mít víc než jen "dvě nebo tři OG...". Počítají se pouze vedené hry nebo účast "na pomoc GMovi", nikoliv hráčská účast. Aby nedošlo k omylu - zkušenost s jednou skupinou (svých) dětí nestačí, stejně tak se nepočítají nováčci přizvaní k domácí hře se zaběhlou skupinou (založení skupiny z nováčky už ano).
- počítají se všechny "formáty" (cony, DDM, družiny, pravidelná OG setkání, online eventy...). Počítají se i začátečníci v systému, ale je dobré mít nějakou zkušenost i s úplnými RPG nováčky.
- zkušenosti se skupinami nováčků bez vaší účasti se počítají pouze pokud máte zkušenost z přímého kontaktu - z přednášek, workshopů, jejich aktivního supportu s feedbackem - pouhý kontakt na netu popř studium dotazníků samo nestačí.
- pokud píšete názor/doporučení/zkušenost, tak ve svém prvním postu v diskusi uveďte odkud máte OG zkušenosti a řádově kolik OG jste hráli a kolik začátečníků jste potkali. Zkušenosti s dětmi (13-) uveďte extra i s věkem.
Těmi zkušenostmi se v diskusi nebudeme bashovat (doufám), ale ať tu máme nějaký "buy in".
Nerad bych to tu moderoval nějak silně, spoléhám na váš úsudek. Pokud si nejste jistí svou zkušeností, napište jí a zeptejte se - posoudím (přátelsky, netřeba mít strach - ano, posouzení si uzurpuju pro sebe...)
Ok, udělejme si jedno místo se sbírkou všech profláklých / hodnotných / zajímavých video-zdrojů k RPG - promo videa her, natáčené herní kampaně, vypravěčské kanály atd. V záhlaví budu zkoušet držet spíš věci co jsou hodně známé nebo mají nějakou vyšší přidanou hodnotu (dle ostatních nebo od pohledu, tolik volna ve svém životě bohužel fakt nemám), takže další věci budou možná náhodně rozházené po diskusi.
(seznam osobností co se hlásí k RPG ale nejsou přímo součást "scény" je tady vedle)
Čtyři kejklíři (ukončené, uzavřené) - animáci (s Yuffie) hrají Pathfinder (záznam živé hry). Weird&fun. Včetně online streamu z Animefestu (díl 8) atp.
StrangersAndDragons - jeden z prvních českých RPG streamů. Momentálně běží už 2. série.
TableTop: Fate Core - Will Wheeton, Felicia Day a John Rodgers, hrají ukázkovku Fate s Ryan Macklinem - rychlé Fate intro a nejspíš nejlepší RPG video ukázka vůbec.
D&Diesel - 30 minutová hra DnD Vina Diesela s Matt Marcerem a jeho partou
Blades in the Darkg - Hra ve stejnojmenném systému a alchemy-electro-punkovém prostředí plném gangů a akčních zločinů (viz BitD v Kostce).
Acquisition Incorporated - Hra pár lidí přímo od Wizardů ve FR o hrdinech, co si na vyzvedávání pokladů udělali korporát a vedou obchodní války s konkurencí se všemi špinavými triky, co k tomu patří včetně sex-špionáže. Začalo to ve 4e, přešlo to na 5e, action&fun.
Další zdroje v diskusi:, Quentin #9 (několik en kanálů), wlkeR #21 (Wizardí Acquisitions) a #28 (3 dílná DnD 5 a půl hodinovka), ShadoWWW #31 (Marcer+Colbert charitativní demo), Sirien #55 (trochu šílené převyprávění hry), Aegnor #67 (Paranoia; hrají Geek&Sundry s hosty), Jerson #76 (DrDII, záznam z Discordu) a #86 (DnD přes Twitch nebo tak něco),
Vlákno pro diskuzi výpadku RPGfóra, protože to chcete někde diskutovat a protože je lepší na to mít vlastní vlákno. Pokračování odtud.
Faskal píše: Výpadek se sešel s dost nešťastnými okolnostmi - jeden člověk schopný nahodit server je v zahraničí a druhý podle všeho na smrtelné posteli. Dost dlouho trvalo i než se nahodila aspoň dočasná stránka; v tuhle chvíli na řešení problému dělá Alef a s napětím čekáme na jeho oficiální vyjádření.
pozn.: moje stránkování je vzestupné (nové posty - vyšší stránky) a mám 20 postů na stránku. Tj. když napíšu "na třetí straně", myslím tím posty 41-60. Ano, stránkování si můžete změnit ve svém osobním nastavení.
pozn. 2: seznam zpracován po str. 147 vč.
Sci-fi - směs
StarGate SG-1 (str 43)
StarGate Atlantis (str 28)
StarGate Universe (str 8, 28, 29-30, 32)
Doctor Who (str 16, 19, 35, 38, 40-41, 51-56, 60-62, 78, (83))
Shadow of the Demon Lord - hra, kterou poslední dobou žije internet. Tvůrcem je slovutný Robert J. Schwalb (Song of Ice and Fire Roleplaying, Warhammer Fantasy Roleplay, designér D&D 3e - 5e, spoluautor Númenera Character Options). Podobně jako Monte Cook opustil WotC, aby si zařídil vlastní vydavatelství a vytvořil vlastní hru - Shadow of the Demon Lord.
Pokud jste si někdy přáli hru, která je mixem Warhammeru a D&D, pak se vám splnil sen. A nutno dodat, že je to mix povedený. Herní svět je temný, drsný.
Píše: Konec je jen začátek.
Svět občas potřebuje hrdiny. Ale v zoufalství těchto posledních dnů svět vezme zavděk všemi, kdo se namanou: hrdiny, darebáky, šílenci a kýmkoliv dalším, kdo je ochoten postavit se přicházející temnotě. Budeš bojovat s démony, nebo to všechno zavrhneš a budeš tancovat na troskách? Kým se staneš, když svět umře?
Chystáme se oprášit shadowrun, verze pravidel 3. edice. Nějak jsem nikde nenašel, zda je nějaké omezení na sílu ohnisek. Měl jsem za to, že konkrétně udržovací ohnisko mělo nějakou max. hodnotu, ale teď jsem nic nenašel. Poradíte?
Jak to je, mají nějaké maximální hodnocení, nebo jsou ohniska omezena jen svojí cenou (prachy a karma) a dostupností?
Více diskusi v posledním týdnu zahrnoval řešení otázek okolo pohlaví či rasy, tak myslím, že oddělené téma (ale stále související s tématem tohoto portálu) by bylo prospěšné pro koncentraci dohadů.
Rovnou začnu jednou kontroverzní myšlenkou.
Američané jako celek a američtí antirasističtí agitátoři jako jednotlivci nedokážou unést vlastní vinu za otrokářství, a nedochází jim souvislost mezi otrokářstvím a podobou společnosti (z hlediska smíchání ras), takže se tenhle pocit viny snaží distribuovat všem okolo.
Tedy když jejich předkové přitáhli do své země černochy jako otroky, čímž způsobili současnou smíšenou podobu své společnosti, tak automaticky předpokládají, že byl tento postup aplikován i jinde.
Napadlo mě to při uvažování nad (ne)přirozeností černých dryád v těsném sousedství bílé středoevropské městské společnosti. Přijde mi celkem pochopitelné, že dříve bez velké možnosti cestovat a bez otrokářského systému žíly lidé různé barvy kůže v oddělených částech světa, a zrovna rozdíl mezi bílou a černou kůží byl dán množstvím dopadajícího slunečního záření a prostředím. Černí obyvatelé pralese může být dobrý mem, ale nejsem si jist, zda takový stav může vzniknout přirozeným způsobem.
PDF SRD
Pro ty, co neví, o co jde: V době 3. edice byla pro ostatní vydavatele (třetí stranu) produktů pro D&D 3e zveřejněna Open Game License (OGL), díky teré mohli pro D&D 3e volně publikovat cokoliv, co se jim zachtělo. Akorát se museli v produktu výslovně odvolávat na danou licenci a vše, co vytvořili pod OGL, muselo mít taky OGL. (Proto např. Pathfinder musí mít OGL.) S tím souvisel Systém referenčních dokumentů (SRD). Autoři mohli volně disponovat všemi pravidlovými texty, které byly zveřejněny v SRD, a volně se na ně odvolávat. SRD má dnes nejen např. Pathfinder (který v něm má zveřejněna všechna pravidla kromě dobrodružství), ale i například Fate nebo 13th Age.
Dungeons Masters Guild - D&D online obchod pro externí vydavatele a fanoušky ve stylu App Store.
Určite ho poznáte, alebo ste o ňom počuli. Alebo aspoň matne tušíte o čo ide.
Vesmír, jeho objavovanie, boje proti nepriateľom, posádky lodí, ich problémy a úspechy. O tom všetkom (a o ešte viacerých veciach) Star Trek je. Je plný fantázie, vymyslených tvorov, exotických planét a vesmírnych plavidiel.
Uvažujeme s přáteli, že bychom zahráli Star Wars, ale nikdy jsme nehráli podle FATE. Zkoušeli jsme hledat a narazili jsme na tento port SW do 5. edice.
Aneb jak může vypadat fanouškovský projekt, když se do něj někdo fakt zakousne - Star Wars d6 (původně od West End Games), rozšířená, updatovaná a revidovaná fan edice doplněná o nejrůznější pravidla ze sourcebooků, 512 stran s komplet novou celobarevnou grafikou.
Mě to zajímá už delší dobu a očividně nejen mě. Pojďme Argonanta vyzpovídat o tom, jak že to vlastně hraje, co obnáší hra založená reálných kostech naší historie!
Zdravím :) chcel by som sa opýtať ľudí ktorý sledovali kickstarter Strongholds & Streaming https://www.kickstarter.com/projects/255133215/strongholds-and-streaming/description či by mali záujem si zobrať tie pevne väzby spoločne nech by sa znížilo poštovné. Ja tam mám pledge a dali by sa nabrať ďalšie knihy na jednu objednávku. Tak ak by ste chceli alebo ste prispeli tak odpíšte a dohodneme sa
Nedávno jsem byl odkázán na The Political Compass, je to celkem zábavné a poměrně zajímavé měření, toho, kam patříte v politickém spektru. Není to tedy nic světoborného, ani něco, přes co by se člověk nepřenesl a dokonce ani nic směrodatného, ale stejně je to IMHO zajímavé...
Moje hodnoty jsou:
Economic Left/Right: 1.38
Social Libertarian/Authoritarian: -4.46
Už několikrát jsem přemýšlel že by se hodila diskuse pro sběr různých zajímavých a inspirativních věcí na téma špionáže, profesionálního zločinu, detektivování atp. - postav co mají v podobných oblastech background nebo do nich fušujou je docela hodně.
Hra o trůny se chystá do vysílání na jaře roku 2011. Jaká bude její konkurence? Poradí si HBO s vycházející hvězdou na produkčním poli stanicí Starz a jejími projekty Spartacus, Pillars of the Earth a zejména pak fantasy Camelot? V pozadí bude jistě číhat i projekt od tvůrců Tudorovců Borgias. Nebo bude největším oříškem sesterský projekt Boardwalk Empire? Či překvapí někdo jiný?
Vím, některé seriály se časově přímo nepotkají, ale to nemůže diskuzi nijak škodit a to tu tu jde hlavně. Takže se nenechte omezovat těmihle mými žblepty. :-)
Drakkar je internetový časopis zaměřený na fantasy obecně a RPG hry. Je vydáván jakou dvouměsíčník ve formě PDF souborů.
Náš projekt je koncipován jako otevřený. Přijít a přidat se k nám může kdokoliv – stačí se domluvit s některým členem redakce a napsat článek. Naše otevřenost spočívá i v tom, že kritika či pochvaly nás budou motivovat k lepší práci a pokusíme se přizpůsobit vašim požadavkům co možná nejlépe.
Jelikož se budeme věnovat především RPG hrám a fantasy, můžete očekávat teoretické články o hraní, seznámení s dobrými internetovými projekty, občasnou recenzi na knihu či film, doplňky ke hrám a dobrodružství.
Drakkar sdružil mnoho různých lidí; převážně hráčů RPG her, ale to není pravidlem. Jsou mezi námi i tací, kteří v životě žádnou hru na životní příběh nehráli. A naší spolupráci to nebrání.
Náš společný časopis si neklade za cíl být originální či jedinečný, ale být kvalitní a stát se každé dva měsíce vaším oblíbeným čtením.
Chtěl jsem dát příležitost autorům Drakkaru k propagaci na zdejším webu. Nicméně opakovaně se stává, že není propagován časopis, ale zejména je propagována nesnášenlivost, neschopnost pracovat s kritikou a negativní emoce. Myslím, že to není potřeba. A tak je tahle diskuze zamknuta a další diskuze na téma Drakkar nejsou žádoucí. Když se neumíte chovat, choďte jinam. - Alnag
Tak nám i VtM přichází do páté edice, podobně jako hned několik dalších významných her 90. let 20. stol. A podobně jako u DnD 5E je volně ke stažení veřejný (alfa)test. Po otestování můžete vyplnit i dotazník.
Dneska se mi o tom z nejakeho duvodu zdalo :)) Mam to brat jako znameni?
Vim ze WW se nejak rozpadlo, rozdelilo, casem zase sjednoti a what not, ale uplne se v tom neorientuju. Upiry jsem nikdy nehral. Mohla by byt tahle edice dobrej starting point? Doma mam jen VtR.
Na stitku je Modiphius, ty mam docela rad, myslim, ze delali Conana, takze u me maji + body.
Je tu nekdo, kdo to sleduje, pripadne na to ceka? Je to shit a nici to puvodni upiry nebo to bude bomba. So many questions :)
Inspiroval jsem se u programu D&D Virtual Play Weekends, který nabízí hraní ve stylu Adventurer's League po síti. Budu se držet jejich základních pravidel, ale zároveň omezení, která plynou z toho, že nejsem ofiko členem programu, tedy:
nabídka oneshotů v rozsahu 1, 2, nebo 4 hodin (+ až 0, 0,5, nebo 1 hodina na technické záležitosti)
všechny hry mají v daný termín dané téma;
hraje se, co má kdo zrovna k dispozici a připravené;
není žádné zápisné, ani finanční odměny DM;
DM rozhoduje o použitých platformách a hráčích, které "bere";
chcete-li se přidat, komentujte.
HRY:
1: so 14. listopadu 16-20; DnD 5e, Na konci světa, lvl 1, Cs, Discord / zrušeno
2: pá 13. listopadu 20+; Void: Science Fantasy 2.0, Cs, Discord Gediman + Lord Eliphas, Nekra, Jezus;zápis
Tato diskuse navazuje na pátou stránku této diskuse. Základním sporem zde je, jaký vliv na kvalitu hry má znalost většího počtu systémů, pokročilých herních metod nebo čtení článků a diskusí.
V poslední době se hodně řeší, že RPG komunita se v posledních letech hodně změnila. Úspěch her jako Fate Core, Dungeon World nebo DnD 5E přivedl do herní komunity množství lidí, kteří o RPG dřív nevěděli nebo neměli zájem.
A to nejen díky hrám, ale i Twitchi, YouTube; obecně streamování a sociálním sítím. Critical Role nebo Matt Colville se stali legendami. Zajímavé je, že masivní úspěch zaznamenali s příchodem DnD 5E, přestože jejich kanály fungovaly již dříve. Critical Role hrálo Pathfinder a Matt Colville měl videotutorial o hraní DnD 4E ve Fantasy Grounds.
Youtube kanály přitáhly k hraní RPG další kvanta nových hráčů i pouhých "diváků". Hodně se změnila skladba komunity i mainstreamové herní styly. Hráči RPG už nejsou okrajoví geeci, ale společností respektovaná komunita. Zaujal mě rozhovor právě s Mattem Collvilem, kde Matt mluví o tom, že se stal s druhým Mattem legendami, protože chytli nový trend v RPG komunitě. Že hlavní RPG komunita je nyní na sociálních sítích, které ale zarputile odmítli někteří dřívější opinion-makeři s tím, že gró se děje na fórech a sociální sítě jsou pod jejich úroveň. Náhle tak přestali být majoritou a stali se minoritou.
To, co píšu, se týká hlavně RPG komunity v USA. Většina Evropy stále ještě jede hlavně na svých překladech 3.5 edice a Pathfinderu. ČR je díky překladům Fate Core, 5E a zejména Jeskyním a drakům anomálie.
Tak napadlo mě, že bychom mohli sem postovat různé novinky, které míří do kin a vypadají lákavě, ne totiž každý pravidelně chekuje program kin a tohle je skvělý způsob jak se podělit a upozornit na zajímavé kousky. A nemusí ani mířit do kin k nám, vítané jsou i věci, které k nám nikdy nedorazí, protože jsou na Netu lehce dohledatelné a stažitelné.:)
Nové filmy:
Bacha, kouše!/Jennifer's Body: Středoškolačky. Sex. Příšery. Lesby. Zabíjení. Přál by si snad někdo ještě něco více? :D
Tak ještě jednou. Stačí říct, že „jde o film, ve kterém ta černovlasá kočka z Transformerů souloží s každým, kdo se k ní přiblíží.“ Krásná středoškolačka Megan Fox totiž není člověk a rozhodla se vyvraždit celou svou třídu a zároveň si s každým pořádně užít - i se svojí nejlepší kamarádkou. Takže všichni hurá do kina (datum ještě nebylo určeno, v USA to vyšlo už v září) a nebo na direct download/torrenty. Podívejte se na úžasný trailer zde Vrrrr. Doporučuji nejprve cenzurovaný dole a teprve pak necenz. I když má pocit, že nejspíše ty trailery tam omylem switchly, protože ten necenzurovaný mi příjde lepší a drsnější (a je delší).
Staré:
Tak teď 24. září k nám dorazí Gamer, což potěší všechny všechny milovníky akčních stříleček, multiplayerových her a nových technologií (Augmented Reality příchází!!:D) - je to totiž o budoucnosti, kde hráči hrají multiplayerovou hru Slayers, ve které pomocí svých pohybů a mysli ovládají reálné lidi - vězně, kteří prošli výcvikem(nejspíše) a jako třeba v Counter Striku a jimi podobných hrách běhají kolem se zbraněmi v nebezpečných situacích a snaží se přežít. Trailer na Gamera
No a druhá lahůdka je Dorian Gray, filmová verze slavné knížky. V Anglii vyšel na krásné datum: 09.09.09., zatímco my si na něj ještě počkáme, pokud tedy u nás někdy vůbec vyjde. Příběh asi není nutno představovat, film se totiž prý docela drží předlohy, takže kdo nezná, stačí shlédnout trailer. Podle kamarádky co to shlédla prý ale vynechali skoro všechnu homosexualitu, která je v knížce, aby byl více "public friendly" a kladli větší důraz na dramatickou lásku, což je podle mě velká škoda. :D Dorian Gray Trailer
A pak ještě by mohl všechny fanoušky anime zaujmout film na téma slavného Blood: The Last Vampire, který mne ale moc neuchvátil, i když pár věcí se animku hodně podobá. Jo a vyšel v červnu. :D Trailer
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více
<<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více
<<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více
<<